Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

blackout8

Well-Known Member
Ръстът на разходите продължава да изпреварва този на приходите и към юли дефицитът в бюджета минава 1.147 млрд. лв., което е 1.4% от БВП. За сравнение, миналата година по същото време той е бил едва 170 млн. лв. Числото е опасно близо до планирания дефицит за цялата 2014 г., който е 1.8% от БВП. Това стана ясно от изнесените от служебния финансов министър Румен Порожанов предварителни данни за състоянието на държавните финанси. Според него заложените приходи в бюджета умишлено са били завишени, като целта е била правителството да има повече средства за харчене. Зам. финансовият министър Кирил Ананиев, който беше съветник по финансовите въпроси на експремиера Пламен Орешарски, дори уточни, че според него сумата е между 700 и 900 млн. лв. "Аз съм бил съветник, но не съм взимал решенията. В интерес на истината от самото начало на бюджетната процедура винаги съм казвал, чe приходите са значително завишени", заяви Ананиев.

Разходите растат

Към юли ръстът на разходите в бюджета е над 7%, а този на постъпленията – едва 1.4%. Според Порожанов независимо от надценените приходи е можело да има разумно изразходване на разходи. Въпреки това от началото на годината с отделни постановления са одобрени допълнителни разходи в размер на 867 млн. лв., от които до момента са усвоени около 360 млн. лв. От цялата сума около 150 млн. лв. са парите, дадени на няколко министерства чрез правителствената програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите".

Финансовият министър обясни, че в момента се прави анализ на раздадените по правителствената програма средства с идеята да се види дали могат да се направят някакви икономии. Общият й бюджет беше 500 млн. лв., като от тях по-голямата част бяха раздадени на различни общини без ясни критерии. Въпреки това според Порожанов няма как да се спират вече започнати обществени поръчки.

Приходите - лисват 900 млн. лв.

Данните за изпълнението към юли отново показват неизпълнение предимно на косвените данъци. То е основно при ДДС (виж графиката). Точно този данък обаче е с най-голям принос в общите приходи. Общо тази година се очаква в бюджета да влязат с 11% повече спрямо миналата постъпления от данъци. Според Порожанов обаче това е невъзможно при планиран икономически ръст от 1.8%. Така неизпълнението на разчетите в частта на данъчните приходи през тази година се очаква да е около 900 млн. лв.

Еврофондовете

Друг фактор, който влияе на фиска, са еврофондовете. Порожанов посочи, че дефицитът в Националния фонд е 400 млн. лв. и има опасност да се увеличи, ако Брюксел не възстанови част от авансово платените проекти. Той допълни, че приоритет на служебния кабинет е да финансира проектите по двете спрени европрограми, за да не се губят евросредства и да не се декапитализират общините.
Сметките на финансовото ведомство показват, че за да се възстановят плащанията от Брюксел, спрените проекти ще трябва да се финансират временно от бюджета. За целта ще са нужни около 900 млн. лв. до края на годината, в случай че плащанията не бъдат възстановени до 31 декември, и около 300 млн. лв., в случай че ЕК възстанови сертифицираните разходи до края на 2014 г.
Министър Порожанов отново потвърди, че през месец август от националния бюджет са предоставени 167 млн. лв. за "Околна среда" и 188 млн. лв. за "Регионално развитие". Целта е двете програми да се размразят. "Това бяха разходи (по "Околна среда" – бел. ред.), които стояха в продължение на седмици и дори месеци. Но съвсем умишлено според мен бяха отложени за август, за да се отразят директно върху дефицита през този месец. Не че не можеха да се платят юни или юли", заяви Порожанов.

Неизбежна актуализация

Финансовият министър отново заяви, че според него актуализацията на бюджет 2014 е неизбежна. С точните разчети обаче ведомството ще е готово след 15 септември. "В момента идеалният вариант е дългът да бъде увеличен единствено с размера на дефицита, който трябва да бъде покрит", заяви Порожанов. Според него и на касова, и на начислена основа дупката в държавните финанси не трябва да надхвърля 3% от БВП, за да не влезе страната в процедура по свръхдефицит. Още преди няколко седмици подобна теза застъпи и президентът Росен Плевнелиев. А това означава, че лимитът на дълга трябва да се увеличи с още минимум около милиард.
http://www.capital.bg/politika_i_ik...64900_dupkata_v_bjudjeta_dostigna_12_mlrd_lv/
Експертна работа, завишаваш отвъд реалните перспективи приходите си с цел да оправдаеш новите разходи!

Не знам кой ще да е този финансов експерт да твърди, че всичко е финансово стабилно и светло като разходите ти растат с много голям марж спрямо прихода ти!?! А решението на тези експерти е винаги едно - нови кредити!
Модела е перфектен народа да плаща за нашите схеми и раздавания на кинти! С този темп ако нямаше избори Ореха и чубана щяха да минат отвъд 3% и резулата в икономически план пак щеше да е нулев, но клуба на олигарха и бедните му бизнес партньори щяха благоденстват .....
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

питам се като размер колко ли е голяма ако предположим, че са 100 левки ;)
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

питам се като размер колко ли е голяма ако предположим, че са 100 левки ;)

Ето, ти го нагледно:

usd-1_billion_dollars-1,000,000,000_USD-v2.jpg


10 палета, всяко пале е от по 100 милки, така че бутни още 2 палета до 1,2 милиарда!
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Защо не са те викнали теб за експерт не зная, форумните спецЯлисти финансисти се търсят много.
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Защо не са те викнали теб за експерт не зная, форумните спецЯлисти финансисти се търсят много.

Не могат си ме позволят, а и да си губя времето за толкова малко пари някак си не става!
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Защо не са те викнали теб за експерт не зная, форумните спецЯлисти финансисти се търсят много.

Ти пък как имаш още очи да пишеш във форум политика след като твойте хора се осраха тотално?

http://dnes.dir.bg/news/obshtestveni-po ... -andreeva-Мiroslav-Нenkov-17254545?nt=4
 
От: От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Не могат си ме позволят, а и да си губя времето за толкова малко пари някак си не става!

Ама ти за някакъв експерт ли се вземаш? Това, че четеш капитал и дневник не те прави експерт.
 
От: От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Ама ти за някакъв експерт ли се вземаш? Това, че четеш капитал и дневник не те прави експерт.

Това, че си нямаш бъкел от финанси си е изцяло твой проблем! За разлика от теб не се занимавам със SEO, плащам някой да ми го прави, през останалото време се трупам знания и опит в сфери, които за жалост ти никога няма се докоснеш. Абе сбирката на комсомола в Бургас какво вика по този случай с бюджетният дефицит!?
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Не ми отговори на въпроса, ти за експерт ли се смяташ?
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Не ми отговори на въпроса, ти за експерт ли се смяташ?

Как да отговоря на въпрос, който няма никаква конкретика
Ама ти за някакъв експерт ли се вземаш?
! Като питаш за напред трябва да дефинираш какво е за теб експерт и в коя сфера! Защото ако съдим по правното значение думата експерт - не съм вещо лице и не давам експертизи, и съда не се обръща за мнението от висша инстанция! Ако говорим за човек със знания и опит, който го питат за даден проблем да каже какво мисли и какво трябва да се прави - тогава Да имам какво да кажа в отделни сфери на финансите, инвестиции и предприемачество/бизнес!

Както и 2-ро курсник по икономика/финанси може ти каже, че Ореха и Чубана осраха бюджета си! Или ти смяташ, че се справят перфектно :) Стига си спамил тема, ако имаш какво да казваш казвай, ако не знаеш ....
 
Последно редактирано:
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Aма ся кво излезе? че в нап приходите са повече от миналата година, и че тая дупка е само заради парите от еврофондовете -и тея пари като се дадът какво ще излезе? трябва да ти сцепят експертното дупенце. И това само доказва как нищо не зависи от нас, всичко се определя от ЕС
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Минаха 40 минути и блеки стои в темата и не може да вземе решение какво да напише - вмомента преглежда капитал / дневник и се чуди какво да препише и да излъже.
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Aма ся кво излезе? че в нап приходите са повече от миналата година, и че тая дупка е само заради парите от еврофондовете -и тея пари като се дадът какво ще излезе? трябва да ти сцепят експертното дупенце. И това само доказва как нищо не зависи от нас, всичко се определя от ЕС

Браво бяха ти нужни повече от 24 часа за да проявиш мисловна дейност и базов анализ! + за инициативността!

Преди да се правиш на интересен и да правиш жалките си обиди, да бе прочел какво писах по-горе!
Експертна работа, завишаваш отвъд реалните перспективи приходите си с цел да оправдаеш новите разходи!


Да приходите са повече от миналата година, но нас ни интерсува дефицита като цяло - прихода може да расте, но разхода расте много повече това писах по-горе отново! Заложени са големи приходи, заради големи очаквания на БВП отвъд всички експертизи, така се целят оправдавания на големи харчове! Ако разходите бяха същите - в момента щяхме сме на бюджетен излишък!

А за ЕС до сега на касово равнище се говори за 400 милки - изкарай от 1.2 милиарда 400 милки и ще видиш пак 800 милки дефицит! Тук е важно, че се изхарчиха едни пари за държавната хранилка а накрая ще се финансира тази дупка с нови заеми!

За напред преди да решиш да пишеш се запознай с темата! Публичните финанси не е толкова сложна тема! Занапред да знаеш, че не ни интерсува как е прихода спрямо минал период а какъв е дефицита! Ако ще мериш прихода спрямо минал период ще го мериш не в абсолютно отношение а в относително т.е. проценто! Ще мериш колко е изпълнението на бюджета в % този период, спрямо минал! А и в самата статия пише че прихода до края на годината ще е 900 милиона спрямо бюджета демек няма да има изпълнение на приходната част!

За напред чети, не обиждай защото се излагаш като кифладжия!
 
Последно редактирано:
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Минаха 40 минути и блеки стои в темата и не може да вземе решение какво да напише - вмомента преглежда капитал / дневник и се чуди какво да препише и да излъже.

Ей трябва те взема за секретарка!

За да падна на ниво 4 годишен ми отнема малко време какво точно да ти напиша, белкем го разбереш! А що не ти отговорих по-рано ли? Един приятел ми се обади за една ranked на LoL(геймър си знаеш, колко е средната продължителност на една игра).
 
От: Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв

Поредната гербава тъпа пропаганда

Би било добре, ако се изразиш защо е пропаганда?
 

Горе