Един българин създаде в САЩ компания за 5.6 млрд. долара. Възможно ли е в България?

за сирма може да влезете във форума на инвестора да прочетете какво мислят за тях акционерите им :)
 
за сирма може да влезете във форума на инвестора да прочетете какво мислят за тях акционерите им :)
Не знам какво пише във форума, но предполагам, че инвеститорите са много недоволни от мениджмънта и тренда за развитие на дружеството, което е нормално. Притеснително е когато инвеститорите и СД са на едно мнение :D
 
Телерик са добра светулка в тъмнината, но 5,6 B е много, много висока летва за скок от БГ. Нямаме обем местен пазар за фаза зародиш, няма еко-система за да укрепне такова начинание (опитни венчър капиталисти, маркетинг иноватори, финансов съпорт, условия за дялово инвестиране - съдебната ни система и практика плаши и малкото желаещи, дори истински капиталов пазар нямаме). Все пак всеки е голям толкова колкото са му мечтите. За едни чашата е полу-пълна, други я гледаме полу-празна. Колкото годините в частни занимания напредват в родината толкова по-далеко от слънцето е усещането.


ами ако може да се направи в БГ м?
трябват точно 2 неща - крепко духом и телом здраве и забележи 1мил от Венчър Капиталист но маттер уат!!
без да си заложиш апартамента на бабаси шоту дядото да не успее да осунови друг ( карай избивам тъпотии )
трябват си мангизи без да миришат на изпогубени вещи или по лошо квартирата!

ето застраховки за земеделие - надушвам поне 300к минимум за старт - буфер за загуби етц етц етц
питайте ме некое друго въпрос4е!! o_Oo_O
 
Тук говорим за бизнес от ранга на Skype, Spotify, Rovio (Angry Birds), Mojang (Minecraft). Умишлено давам тези примери, защото са създадени в малки европейски страни - съответно Естония, Швеция, Финландия, Швеция. Разбира се, те не са се ограничили до националните си пазари, но са тръгнали от там.
Затова въпросът е - възможно ли е в България да се случи това и как да използваме тукашните предимства (ниски разходи, добри програмисти и др.) за създаването на такъв глобално успешен бизнес.

Въпросът е много добър, аз съм го обсъждал не еднократно по различни поводи и на различни места.
Лично моето мнение определено е "да"
Много правилно даваш пример с малките държави създали гиганти и при това тръгнали с незначителни бюджети, които повечето от българските дивелъперски екипи могат да си го осигурят.
За да се осъществи това ("бизнес от ранга на Skype, Spotify, Angry Birds, Minecraft") въпроса опира не толкова до финансиране и работа във велика държава, a до мисленето на автора или екипа.
Мисленето обаче, на хората от малките държави е канонизирано в малки рамки. Масово се мисли на дребно. Понеже около тях няма много примери за мащабни МЕГА СТРУКТУРИ, някак си е неприлично да мислиш на едро. Та околните ще те подиграват. В такава обстановка дори да ти се пръкне гениална идея ти самия някак си я подтискаш като предварително сам си я обявяваш за прекалено смела. Дори по някакъв начин да успееш да се пребориш със собствените си резерви, то достатъчно е да я споделиш с един приятел, който да изкаже съмнение и идеята умира до там.

И определено няма как голяма идея да се роди в главата на уебмастер, който 90% от времето му е заето да мисли как да си оптимизара сайта в гугъл или как да накара народа да цъка по линковете му в фб. Това са "мега" проблемите на мислещите на дребно "предприемачи". Мисленето на дребно е тоталната отрова за раждането на големи проекти в малките държави.

Всичките тези приказки мога да ги подкрепя с нещо, което ми се е случвало. 2008 година в тетевенския балкан бях свидетел как от дума на дума, докато се разхождахме с приятели се зароди идея за сайт, в който да може да си качваш картинки на разни неща, които си видял по други сайтове. Разбирачите тогава извадиха води от 9 кладенеца за да докажат, че това е много трудно, нерентабилно, скъпо и т.н. Три години след това се появи Pinterest почти едно към едно на това, което обмисляхме.
Да, ако някой от тези 4-5 човека, които бяхме там имаше смелост да мисли извън габаритите, в които сами се вкарваме защото сме в малка бедна държава, днес Pinterest можеше да е български.
 
Последно редактирано:
Въпросът е много добър, аз съм го обсъждал не еднократно по различни поводи и на различни места.
Лично моето мнение определено е "да"
Много правилно даваш пример с малките държави създали гиганти и при това тръгнали с незначителни бюджети, които повечето от българските дивелъперски екипи могат да си го осигурят.
За да се осъществи това ("бизнес от ранга на Skype, Spotify, Angry Birds, Minecraft") въпроса опира не толкова до финансиране и работа във велика държава, a до мисленето на автора или екипа.
Мисленето обаче, на хората от малките държави е канонизирано в малки рамки. Масово се мисли на дребно. Понеже около тях няма много примери за мащабни МЕГА СТРУКТУРИ, някак си е неприлично да мислиш на едро. Та околните ще те подиграват. В такава обстановка дори да ти се пръкне гениална идея ти самия някак си я подтискаш като предварително сам си я обявяваш за прекалено смела. Дори по някакъв начин да успееш да се пребориш със собствените си резерви, то достатъчно е да я споделиш с един приятел, който да изкаже съмнение и идеята умира до там.

И определено няма как голяма идея да се роди в главата на уебмастер, който 90% от времето му е заето да мисли как да си оптимизара сайта в гугъл или как да накара народа да цъка по линковете му в фб. Това са "мега" проблемите на мислещите на дребно "предприемачи". Мисленето на дребно е тоталната отрова за раждането на големи проекти в малките държави.

Всичките тези приказки мога да ги подкрепя с нещо, което ми се е случвало. 2008 година в тетевенския балкан бях свидетел как от дума на дума, докато се разхождахме с приятели се зароди идея за сайт, в който да може да си качваш картинки на разни неща, които си видял по други сайтове. Разбирачите тогава извадиха води от 9 кладенеца за да докажат, че това е много трудно, нерентабилно, скъпо и т.н. Три години след това се появи Pinterest почти едно към едно на това, което обмисляхме.
Да, ако някой от тези 4-5 човека, които бяхме там имаше смелост да мисли извън габаритите, в които сами се вкарваме защото сме в малка бедна държава, днес Pinterest можеше да е български.

Добър пример. И като цяло съм съгласен с това, което си написал. Тогава въпросът е как това мислене да се промени .
 
Добър пример. И като цяло съм съгласен с това, което си написал. Тогава въпросът е как това мислене да се промени .

С личен пример. Нищо друго не работи. Когато някой смята, че неговият начин на мислене е по-правилен, трябва да го приложи и да постигне успех - тогава останалите сами ще искат да разберат какво трябва да променят за да постигнат същото. Насила акъл не можеш да дадеш.

Има и нещо друго - не обичам концепцията на късмета, но е факт, че някои много малки неща имат голямо значение за това как ще се развие човек в бъдеще. Едно запознанство с правилния човек може да ти промени целия живот, какъвто е случаят с много от тези компании. А може и да се разминете и нищо да не стане. Все пак трябва и да имаш уменията, за да се възползваш от дадена възможност. Едно е да имаш идея - друго е да я осъществиш, само позитивно мислене не стига.

Хората обичат да вярват, че всеки може да постигне всичко с правилното мислене, но за съжаление реалността говори друго. Не всичко зависи от нас. Много статии се пишат за успелите хора, но тези, които тръгват с желание и амбиция но рухват по една или друга причина са много повече, просто не са интересни :) .

И все пак мисля, че действието е водещо - ако намалим приказките и увеличим действията, шансът за успех значително се увеличава :)
 
Влад Тенев е съосновател на стартъпа Robinhood, който наскоро беше оценен на 5.6 млрд. долара:

https://smartnews.bg/запознайте-се-с-българина-чиито-старт/

Първо - евала на момчето.

Второ - как мислите - само в Силициевата долина ли може да се постигне това, или има начин и в България. Ако има такъв начин - как? :)

Шъ чакам Триваго да го купят и закрият. Тва ако си купя хотелска стая за 500 евро и някъде я има за 150 евро същата трябва да си прережа вените щото съм адски беден да пътувам в 1-ва класа до Париж.
 
Добър пример. И като цяло съм съгласен с това, което си написал. Тогава въпросът е как това мислене да се промени .

Ако става въпрос за малка среда, екип или само за един човек промяна на мисленето е доста контролируем процес. Поне за този, който сутрин ни гледа от огледалото може да се потрудим да направим нещо. За съжаление промяната не става с хапчета или пари, а с тренировки и обучение.

99% от бг-предприемаческите идеи са копиране на неща от вече съществуващи бизнеси някъде в чужбина. Та идея ли е да видиш някъде добре работещ сайт и да си кажеш - "е, че и аз мога да го направя". Или копираш бизнеса, който си видял зад граница и го префасонираш за българска среда. Не това не само, че не е творческа идея, такова нещо няма как да те изнесе до ранга на Skype, Spotify, Angry Birds, Minecraft.

Този ранг се достига с идея за бизнес услуга, която никой друг в света не предлага.
Някой сигурно ще каже: "Ма как да измислим нещо по-добро от американците, като те са обучавани години в методики за нестандартно мислене, творческо решаване на проблеми за да генерират най-успешни бизнес идеи."

Да, така е, но нищо не ни пречи да опитаме.
Да не би тях да ги учат на друга математика? Не, учат същата математика, каквато учим и ние. Нещо повече българите са по-добри математици от американците. (все още математическите гимназии не са опорочени от новата образователна система и продължават да бълват златни медалисти и малки програмни генийчета)
Значи, когато учим едни и същи неща с американците имаме равни шансове да стигнем до не по-лоши резултати от тях.
Учим мамтематика - имаме успехи.
Няма как обаче да имаме успехи в нещо, което не учим.
Сиреч, няма как да бием някой по идеи, когато той е обучаван 3-4 години, как да генерира идеи, а ние само сме чували, че има такова обучение.

Но ако поизучим науките, които се занимават с:
нестардатно мислене,
творческо мислене,
мислене на едро,
мислене извън кутията,
методи за решаване на проблеми,
методи за генериране на идеи,
включително голяма доза упражнения и тренировки по тези науки, то тогава българските идеи успешно ще се конкурират с най-печелившите световни бизнес идеи.
 
Последно редактирано:

Горе