Едно въпросче за лаптопа

patco

New Member
Здравейте приятели. Наскоро преди около 2 седмици си купих лаптоп. Но в момента (поне за следващите 6 месеца) няма да ми се налага да го ползвам извън вкъщи. Искам да попитам, когато не е вкъщи батерията може ли да я махна и да ползвам само електрическата мрежа. Другият ми въпрос е колко често трябва да вкарвам батерията вътре или следователно, когато не я ползвам на колко време трябва да се зарежда. Благодаря на всички, които си загубиха времето и Ви моля за малко разбиране и помощ. Желая на всички лек ден. Поздрави.
 
От: Едно въпросче за лаптопа

Някои си ги държат в хладилника :)

+батерия +лаптоп +хладилник
+батерия +лаптоп +литиево-йонна +съхранение
+батерия +лаптоп +съхранение

1. Използвайте частични цикли за разреждане и зареждане – 20-90%, а не 0-100%
2. Не зареждайте до 100% ако е възможно.
3. Никога не оставяйте батерията да падне до пълно спиране
4. Ползвайте оригиналното зарядно за съответната батерия, освен ако не сте 100% сигурни какъв ток подава някое друго. Не ползвайте "супер-бързи" зарядни.
5. Не зареждайте гореща батерия, никога не зареждайте под 0°С и съхранявайте батерията в хладилник, заредена наполовина.
6. Не зареждайте постоянно без нужда батерията.

Източник: Как да максимизираме живота на литиево-йонна/полимерна батерия
 
Последно редактирано:
От: Едно въпросче за лаптопа

Но въпросът ми остава отново без резултат. Благодаря ти другарю. Та мога ли да ползвам САМО електрическа мрежа, може ли батерията да кажем да е в хладилника, защото някои казват, че трябва постоянно да е включена. А знам, че тук сте специалисти и бих се радвам да ми отговорите и на този въпрос. Благодаря Ви много. Отговорът ти happyslacker беше много изчерпателен, благодаря за отделеното време.
 
От: Едно въпросче за лаптопа

Та мога ли да ползвам САМО електрическа мрежа, може ли батерията да кажем да е в хладилника

Към лаптопа имаш книжка с инструкции. Виж там какво пише за ползването на лаптопа без батерия (ако са се сетили са го споменали).

[size=-2]Щом зарядното може едновременно да захранва лаптопа и да зарежда батерията защо да не може да захранва само лаптопа? Не вярвам да са икономисали филтриращите кондензатори и да разчитат на акумулатора да работи като такъв :) Ако наистина са произвели лаптоп и зарядно, които не работят при извадена батерия, този, който е взел това решение трябва да го осъдят да си ползва произведението (не си струва заради икономията на няколко филтриращи кондензатора да се правят такива глупости)...[/size]

защото някои казват, че трябва постоянно да е включена.

Това от къде са го прочели? Чели ли са документацията на твоя лаптоп?
 
От: Едно въпросче за лаптопа

Препоръчвам ти (това, което ми препоръчаха и на мен като си купих лаптопа) да го включваш в мрежата, щом батерията се зареди да го пускаш на батерия и да я изхабяваш до край. Като те предубреди low battery пак го ръгаш в мрежата и така .... така се стимулирала батерията, както и на gsm апаратите. Това било против съсипване на батерията. За сега не се оплаквам от тази препоръка :)
 
От: Едно въпросче за лаптопа

Препоръчвам ти (това, което ми препоръчаха и на мен като си купих лаптопа) да го включваш в мрежата, щом батерията се зареди да го пускаш на батерия и да я изхабяваш до край. :)


ПЪЛНИ БАБИНИ ТРЪНКИНИ ...
ТОЛКОВА СА ПРОСТИ В МАГАЗНИТЕ ПРОДАВАЧИТЕ ЧЕ НЕЗНАМ ЗАЩО ГИ ПИТАТЕ ИЗОБЩО
ДА НЕ МИСЛИТЕ ЧЕ СА ЗАВЪРШИЛИ КУРС - КАК ДА УДЪЛЖИМ ЖИВОТА НА БАТЕРИЯТА?

цялата тема е пълна с глупости мога да ви кажа
ИЗОБЩО ДА НЕ ВИ ПУКА С БАТЕРИЯ БЕЗ БАТЕРИЯ
ЧЕШИ И ТОВА Е !!!!

само на първия ти въпрос да
- ако мислиш че ще го сложиш лаптопа на бюрото да имитира персонален компютър без да го метиш да направи го
махни му батерията и карай на кабел
ианче зареждане цикли просоттии
няма такива неща
пъхаш и вадиш когато и както ти е екф
това не са ви батерии отпреди 10 години !!!

но тук идва въпроса защо си купувате лаптоп като не ви трябва ? мислите че е по удобен от компютъра ли ?
 
От: Едно въпросче за лаптопа

Няма проблем да се маха батерията и да си използваш само зарядния кабел. Всъщност има една голяма заблуда сред хората. Че батериите се разваляли от това, че докато е включен кабела на лаптопа там е и батерията. Това са отживелици, които живеят от времето на пра баба ми на моя лаптоп сигурно в момента всичко зависи от марката и колко пари дадеш. Разбира се ако си вземеш МСИ може и след 2 месеца да имаш проблем (въпреки че аз съм с такъв и съм страшно доволен). Истината е, че просто използвай го на макс, а щом е нов ти препоръчвам да го натовариш мощно машината, защото често лаптопите дават дефекти.
 
От: Едно въпросче за лаптопа

Батерията не я мисли ако ти е кеф махай я от време на време.Това.което са препоръчали на val е пълна глупост точно по този начин ще и спадне бързо капацитета. :)
 
От: От: Едно въпросче за лаптопа

Към лаптопа имаш книжка с инструкции. Виж там какво пише за ползването на лаптопа без батерия (ако са се сетили са го споменали).




Това от къде са го прочели? Чели ли са документацията на твоя лаптоп?


Не. Ходих в магазин, където поправят компютри, инсталират Уиндоуси. Не са чели никакви документации. И не са споменали нищо, аз иначе нямаше да губя времето на всички тук с глупости :)
 
От: От: Едно въпросче за лаптопа

ПЪЛНИ БАБИНИ ТРЪНКИНИ ...
ТОЛКОВА СА ПРОСТИ В МАГАЗНИТЕ ПРОДАВАЧИТЕ ЧЕ НЕЗНАМ ЗАЩО ГИ ПИТАТЕ ИЗОБЩО
ДА НЕ МИСЛИТЕ ЧЕ СА ЗАВЪРШИЛИ КУРС - КАК ДА УДЪЛЖИМ ЖИВОТА НА БАТЕРИЯТА?

цялата тема е пълна с глупости мога да ви кажа
ИЗОБЩО ДА НЕ ВИ ПУКА С БАТЕРИЯ БЕЗ БАТЕРИЯ
ЧЕШИ И ТОВА Е !!!!

Наистина, би било по-практично, ако вместо да мислим кога и как да зареждаме батерията, си гледаме работата (нали за това плащаме на тези, които са проектирали лаптопа - да мислят как да направят контролера на акумулатора да 'мисли' вместо нас - не виждам технически пречки да се направи контролер, който да зарежда акумулатора оптимално, но не ми е известно на практика какви контролери се слагат - може би слагат 'калпави' контролери за да може да си купим нов акумулатор скоро?).

но тук идва въпроса защо си купувате лаптоп като не ви трябва ? мислите че е по удобен от компютъра ли ?

Много добър въпрос. Все едно аз съм го казал :)

Наистина има много хора, които си купуват лаптоп без да им трябва и си мислят, че е по-удобен... В действителност няма по-неудобен компютър от лаптопа (може би само джобните компютри/телефони са по-неудобни):

- Малък брой на клавишите - няма цифров блок в дясно (numpad)
- Когато клавиатурата е на оптимална височина, мониторът е твърде ниско
- Когато мониторът е на оптимална височина, клавиатурата е твърде високо
- Когато ползваш клавиатурата, ръката ти опира в тачпада.
 
ACER препоръчват веднъж на всеки 3 месеца (за лаптопи които се ползват нормално) и на 1 месец за компютри седящи предимно на зарядното да се прави пълно разреждане (докато изключи от самосебеси и след това зареждане.... иначе може да я махнеш и да караш само на ток и някъде бях чел че най добре да се съхранява батерията заредена на около 60% и никога не я оставяи за съхранение празна батерия
 
От: Re: Едно въпросче за лаптопа

ACER препоръчват веднъж на всеки 3 месеца (за лаптопи които се ползват нормално) и на 1 месец за компютри седящи предимно на зарядното да се прави пълно разреждане (докато изключи от самосебеси и след това зареждане.... иначе може да я махнеш и да караш само на ток и някъде бях чел че най добре да се съхранява батерията заредена на около 60% и никога не я оставяи за съхранение празна батерия

Добре. Благодаря много на всички. Лек ден Ви желая.
 

Горе