Ей, Тулупи, протестирате ли?

Рано или късно електронното гласуване ще е факт, няма как при тези развити технологии да си държим парите на карти, а да гласуваме с листчета които да бъдат броени на ръка, въпрос на време е.

Политиците обаче са далеч от технологиите и ги е страх, че ще загубят контрол, особено наще както са си свикнали с добрите стари кебапчета и по 20 до 50 лв на калпак...ще бавят до колкото могат.

Проверете в колко от 'развитите' държави с бюджети многократно по-големи от нашия, и много по-напред с технологиите, е въведено онлайн гласуване :) После се замислете за вероятността да бъде приложено както трябва точно у нас и от сегашните управляващи.

Ама пък може да бъркам и да покажем на света как се прави. И сървърът-майка ще е на шиши лаптопа :)
 
Те не могат два сайта да овардят, ще правят онлайн гласуване... От тия няма как да се очаква да произведат нещо работещо.
Там злоупотребата може да я направи един с достъп до системата, а когато са пръснати нещата координацията става по-трудна.
Блокчейн технология се ползва за такива работи. На теория е трудно за манипулиране.
 
@nandibandi
Абе имам чувството, че си тайно влюбена в Бойко, ама той нещо не иска да ти отвърне със същото...
Я кажи сега, нещо си незадоволена ли или Бойко не те ще?
Сестро @nandibandi, пак успя да развихриш въображението на младежите. Все незадоволена те искат.
 
Блокчейн технология се ползва за такива работи. На теория е трудно за манипулиране.

Ето някой по-умен от мен, който според мен го обяснява доста добре: цък
Каквото щеш ползвай за прехвърляне на информацията, има софтуер и интерфейс. Не знаеш дали ще цъкнеш цифрата "6" на екрана, а устройството няма да запише/изпрати "10" вместо това, без ти да разбереш.

Банките не ги ползвайте за пример, защото там нещата са съвсем други. Най-малкото - там няма анонимност и постоянно си следиш парите, а тук анонимноста е ключова. Освен това залогът с това коя партия да спечели е много по-голям и атаките биха били много по-сериозни и целенасочени.

Онлайн / електронното гласуване звучи много хубаво като идея, но на практика е неприложимо в момента, освен за някакви по-незначителни неща.
 
Последно редактирано:
Аз казвам рано или късно, демек след известно време, не сега и веднага, казвам, че е неминуемо, то ясно че първо при тях после при нас, даже ше ни задължат.
 
Последно редактирано:
Докато не се направи онлайн гласуване нищо няма да се промени. Не разбрахте ли, че не е важно кой гласува, а кой брои бюлетините...
Отиди на избори като застъпник веднъж
 
Аз казвам рано или късно, демек след известно време, не сега и веднага, казвам, че е неминуемо, то ясно че първо при тях после при нас, даже ше ни задължат.

Да де, като летящите коли :)

Аз предлагам да не чакаме на разни утопични технологии да ни спасяват, а да се обсъждат решения приложими в момента.
Сегашната система на гласуване работи достатъчно добре. Просто трябва да се отиде и да се гласува, без мързеливи оправдания.

Иначе да пръскаме цирка, всеки да се спасява както може и така, а те май от 20-30 години са на този принцип нещата.

Ако повече хора са съвестни и правят всичко възможно да няма нередности на местно/локално ниво, шмекериите ще са много по-трудни. Виждаме, че като се хвърли светлина върху даден проблем, тарикатите бързо се активизират и запушват дупката.

Бездействието и съдействието са проблем. Истината е, че много хора са облагодетелствани от тази система и си траят. Ако реално всички я саботират, тя няма как да просъществува. Всеки негласувал също крепи системата. Няма как да кажеш, че "протестираш", а в същото време ги оставяш да правят каквото си искат.
 
300000 невалидни бюлетини и още толкова, ако не и повече, купен вот. Да, системата работи страхотно...
 
300000 невалидни бюлетини и още толкова, ако не и повече, купен вот. Да, системата работи страхотно...

Като се сетя колко беше готино да си снимат бюлетините с нарисувани човечета и квадратчета по тях, "в знак на протест", не е много странно.

Усилията трябва да са насочени към поправяне на тези система, а не промяна към "непробиваемо" онлайн гласуване, където ще стои по един с лаптоп във всеки ромски квартал и ще ги вика един по един с личните карти да "гласуват". Тогава всичко ще е валидно :)
 
Е каква е разликата? Дали ще ги карат на групи към урните или ще цъкат на лаптопа, каква е разликата. Тази система е на 200 години, ако не и повече, не може да остане същата.

Вярваш ли в анонимността на вота наистина?


Като се сетя колко беше готино да си снимат бюлетините с нарисувани човечета и квадратчета по тях, "в знак на протест", не е много странно.

Усилията трябва да са насочени към поправяне на тези система, а не промяна към "непробиваемо" онлайн гласуване, където ще стои по един с лаптоп във всеки ромски квартал и ще ги вика един по един с личните карти да "гласуват". Тогава всичко ще е валидно :)
 
Е каква е разликата? Дали ще ги карат на групи към урните или ще цъкат на лаптопа, каква е разликата. Тази система е на 200 години, ако не и повече, не може да остане същата.

Вярваш ли в анонимността на вота наистина?

Когато трябва да влезе орка в секцията и да гласува, пак влиза сам. На много от тия неграмотници и 10 пъти да им обясняваш, пак ще ограждат или подчертават, вместо да сложат X. Когато някой, който знае какво прави, гласува вместо тях, резултатът е гарантиран.

Отделно - трябва ли въобще да коментираме киберсигурността в България? Има добри програмисти във форума, да кажат колко е реалистично да се направи читава система за гласуване, която да е застрахована от външно влияние. Може пък аз да съм твърде песимистичен.

Аз не съм имал причина да се съмнявам в анонимността на вота си.
При сегашната система си мисля, че проследяването е трудно. При онлайн гласуването изглежда много по-вероятно.

Въпреки всичко - добре. Нека направят онлайн гласуване, да видим какво ще стане :)
 
Отиди на избори като застъпник веднъж
Именно, за да се убеди, че е прав. Сестра ми беше миналата година - протоколите се фалишифицират грозно, след като бъдат изнесени от секциите.С кебапчета се занимава опозицията. Мафиотската стриктура действа със заплахи и манипулации, щото е евтино и ефективно.

@Angell, тъпо и безидейно. Опитай пак. :)
По тая логика ти го харесваш, щото те иска и те обгрижва сексуално - демек, напълно те е задоволил. ;)

Пичове, възможно ли е да изключим сексуалния контекст от дебата. То верно, че мислите предимно с погрешната глава, ама и когато говорим за политика ли?
 
Бедна ти е фантазията, колко тъпи кифли гласуват за харизмата, включително мъжки, другото не ги интересува....

Пичове, възможно ли е да изключим сексуалния контекст от дебата. То верно, че мислите предимно с погрешната глава, ама и когато говорим за политика ли?
 
Аз съм вегетарианка, но при такъв избор, вотът ми е в полза на русенското варено.

110284209_10160138227567586_2049258126599353787_o.jpg
 
Невалидните бюлетини не са от орките, невалидните бюлетини са от този, който брои. Наще са валидни, ваще невалидни. 10% невалидни бюлетини са невероятно много, сравнение с другите държави, където 1-2%. На това отгоре слагаме мъртвите души, купения вот, контролирания вот и други по-малки фактори. Смятай колко е представителен вота. Дефакто нищо общо с реалността....

Не си имал причина да се съмняваш в това, защото не си се занимавал с това. Всеки може да провери кой за кого НЕ е гласувал, прави се напълно свободно в интернет. Което е напълно достатъчно.

Ако се направи от нормална фирма, няма да има проблеми, ако се направи от "наще хора", естествено, че ще е трагедия....


Когато трябва да влезе орка в секцията и да гласува, пак влиза сам. На много от тия неграмотници и 10 пъти да им обясняваш, пак ще ограждат или подчертават, вместо да сложат X. Когато някой, който знае какво прави, гласува вместо тях, резултатът е гарантиран.

Отделно - трябва ли въобще да коментираме киберсигурността в България? Има добри програмисти във форума, да кажат колко е реалистично да се направи читава система за гласуване, която да е застрахована от външно влияние. Може пък аз да съм твърде песимистичен.

Аз не съм имал причина да се съмнявам в анонимността на вота си.
При сегашната система си мисля, че проследяването е трудно. При онлайн гласуването изглежда много по-вероятно.

Въпреки всичко - добре. Нека направят онлайн гласуване, да видим какво ще стане :)
 
Счупиха държавата деба мама му. Ко шЪ праЙм сЯ без Ангелкова
 
Не си имал причина да се съмняваш в това, защото не си се занимавал с това. Всеки може да провери кой за кого НЕ е гласувал, прави се напълно свободно в интернет. Което е напълно достатъчно.

Ако се направи от нормална фирма, няма да има проблеми, ако се направи от "наще хора", естествено, че ще е трагедия....

Имаш повече опит, няма да споря. За анонимността не говоря за хора, които доброволно са си споделили възгледите някъде. Просто системата не обвързва конкретна бюлетина с твоите данни (или поне не би трябвало).

Сегашната система има решими проблеми, но онлайн гласуването (не просто машинното) има фундаментални проблеми, които не са, за момента. Да не забравяме, че тази фирма, която прави системата, трябва да е също безпристрастна и да мрази пари.

Просто не виждам смисъл една сравнително проста система да се заменя с друга по-скъпа и също толкова рискована, ако не и много повече.
По-възрастните (а и не само) масово не са компютърно грамотни. Лаптопите и смартфоните им са пълни с вируси. Постоянно ми излизат съобщения със скамове от разни близки / познати. Как може да се говори въобще за сигурност там?
 
Не говоря за споделяне на вот или нещо такова. Говоря че контролирания вот и платения вот се проследява изключително лесно при тази система. Примерно, голяма държавна институция или фирма задължава своите работници или служители да гласуват за определена партия с определена преференция. Разполага с адресните им регистрации, което е напълно достатъчно. От там нататък избирателните секции са много подробно разбити, по блокове, входове, улици и тн. Дадения директор или управител поема ангажимент пред централата да осигури точни гласове и преференции за партията и даден кандидат в конкретната секция. Разбираш ли? След като излязат резултатите, протоколите се качват в интернет, където всеки отговорник може да провери дали в неговата секция има точно толкова гласа, колкото са заявени. Примерно, ако има 5 гласа с 5 точни преференции и са заявени толкова няма проблем, ако са повече също няма проблем, което е нормално, защото има и свободно гласуващи. Но понякога гласовете са по-малко от заявените, което значи, че някой е излагал и следват санкции за отговорника и всички по веригата. Същото се прилага и при платения вот. Всеки, който си продава душата и гласа, знае че е проследим и внимава. Смисъл, че не можеш да поемеш ангажимент и да гласуваш за който искаш, защото ще ти се търси сметка. Както казах, върху това се наслагва и номерата с невалидните бюлетини, купените застъпници, което си е легално средство за купуване на гласове, фалшифициране на протоколи и тн. и тн. и тн.

Това е съвсем опростено, защото има още 1 милион фасона, които не мога да опиша тук, но в общи линии е това. Та, направи си сметката какво е значението на това кой как гласува свободно точно при тази система. Общо взето, почти няма значение.... Печели този, който има най-много мръсни пари и власт, другите в миманса....

Единственото спасение е високата избирателна активност, което без дистанционно гласуване не виждам как ще стане, при положение, че никой от текущите няма интерес от това.


Имаш повече опит, няма да споря. За анонимността не говоря за хора, които доброволно са си споделили възгледите някъде. Просто системата не обвързва конкретна бюлетина с твоите данни (или поне не би трябвало).

Сегашната система има решими проблеми, но онлайн гласуването (не просто машинното) има фундаментални проблеми, които не са, за момента. Да не забравяме, че тази фирма, която прави системата, трябва да е също безпристрастна и да мрази пари.

Просто не виждам смисъл една сравнително проста система да се заменя с друга по-скъпа и също толкова рискована, ако не и много повече.
По-възрастните (а и не само) масово не са компютърно грамотни. Лаптопите и смартфоните им са пълни с вируси. Постоянно ми излизат съобщения със скамове от разни близки / познати. Как може да се говори въобще за сигурност там?
 
Разбирам.

Единственото спасение е високата избирателна активност

За това сме на едно мнение, просто не виждам решението в онлайн гласуването, което според мен вместо да реши едни проблеми, създава други. Не е и ясно, че ще реши и предходните, защото улеснява много организацията на тези схеми и "лошите" и "добрите" гласове ще растат пропорционално.

Аз всъщност не съм сигурен на какво се дължи ниската активност. Основното, което чувам е, че "няма смисъл да се гласува", което е малко като параграф 22 - няма смисъл, понеже много хора не гласуват :)

Отделно съществува очакването, че ако има висока избирателна активност, народът ще избере "правилно". Няма да се учудя ако без манипулации процентите са подобни или същите. По мои наблюдения настроенията на хората са добре отразени в резултатите от изборите :) Редовно чувам "ако не са ГЕРБ, ще са комунистите или ДПС, което е по-лошо", и толкова.

Доколко хората са възпрепятствани да гласуват от липсата на онлайн гласуване, или е мързел и оправдания, не знам.
Мисля че онези, за които това е сериозен проблем - да искат да гласуват, но да няма как - са сравнително малко. Може и да греша.
 

Горе