Енергията на планетата привършва

От: Енергията на планетата привършва

"Не си прав. Карат ни да икономисваме енергия, за да я продават в чужбина по-скъпо. Помните ли колко тъжно гледаха като спряха износа за една седмица по време на стачката?
Енергия има от къде да се вземе. Ама петролния монопол не дава да се развива. "


И с кое не съм прав :)? Просто потвърждаваш това което казах, че водещ е материалния интерес, а другото е було.
 
От: Енергията на планетата привършва

Много европейски държави произвеждат ток от ... боклука! Боклука е евтина суровина и почти безплатна, тъй като боклук винаги е имало и ще има и няма изчерпване, до като полезните изкопаеми като въглищата не са неизчерпаеми, но боклука даже се увеличава. Вместо да горят въглища в централите, горят боклука там. Разбира се това са битови отпадъци които са остатъци от храни, и разни други неща които могат да горят. При тях разделното събиране на отпадъци е отдавна решено - никой не хвърля в нещо което не трябва в казан който е определен за други отпадъци! Стъклото, пластмасата, метала и хартията се преработват отново, а останалите казани за битови отпадъци отиват в доменните пещи на електроцентралите. Имат си и атомни централи, и ВЕЦ-ове но тази нова технология да се прави ток от боклука все повече навлиза, което спомага поевтиняването на тока. Не е невъзможно и в България да се произвежда ток от боклука, боклуци имаме в изобилие, но няма да го допуснат защото там ще се бръкне в други интереси, а там се играят много пари относно боклуците. Ако зависеше от мен аз отдавна щях да направя така че тока да се произвежда от боклука, и не само тока ами и топлата и вода и парното също да се затоплят от изгарянето на отпадъците. Само да имах власт и пари, веднага щях да инвестирам в построяване на нови електроцентрали които да горят с боклуци, и нови топлофикации който да дават парно и топла вода на хората пак от боклука, всичкия боклук ще отива там - за ток и топла вода, и тока ще стане евтин, даже и ще изнасяме ток, а парното и топлата вода ще паднат цените им. Ама даже и да имам власт и пари, пак няма да ме допуснат да направя това, понеже без да искам там ще се набъркам в други интереси, на някои хора а точно в боклука има голяма далавера и много пари се въртят там! Пример с такива държави които произвеждат ток от боклука са Швеция, Германия и Холандия - гледах документален филм по NATIONAL GEOPGAPHY, и даваха как точно извозват боклуците и ги изгарят вместо въглища, а останалите разделни отпадъци отиват за рециклиране и преработка. Има и много други държави които правят ток от боклука, но конкретно в този филм даваха за тези. Някой ще пита ами нали като горят отпадъците се отделят емисии - и този проблем е решен, имат комини с филтри, е разбира се филтрите струват пари. Така че хората са го измислили - хем по чисто и няма натрупване на боклуци, и хем по евтин ток от неизчерпаема суровина :wink:
 

Горе