Ето как да пазаруваме безопасно стоки за нашите онлайн магазини

alabam4eto

Active Member
Много често се спираме да поръчваме стоки, защото се притесняваме дали те ще пристигнат. Ако и вие имате подобни притеснения значи този материал ще ви е полезен! Той е изключително и само за пазаруване на по-големи количества от страни в ЕС.

1. За да пазарувате от друга страна членка на ЕС, трябва фирмата ви да има ДДС регистрация. Фирмата която ви продава трябва да отговаря на същото условие!

2. Задължително изисквайте Проформ фактура, на проформ фактурата е добре да има т.нар. VAT № ако го няма го изисквайте от търговеца. Ако не ви предостави подобен VAT № е добре да се замислите, защо го крие може би има нещо съмнително.

3. Дори и след като ви се предостави VAT добре е да проверите с каква фирма се захващате. Това може стани на следния сайт http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do
Проверявате дали наистина има фирма дали съществува, ако свети в червено не е добре!

3. Разплащайте само през фирмената сметка към фирмена сметка. Всяка сериозна фирма има фирмена сметка. Обикновено това е най-сигурния вариант за пазаруване.
Титуляр на сметката е юридическото лице. Ако е физическо пак трябва да ви светни лампичка, защото тези пари трябва да се осчетоводяват и не могат да попадат в лична сметка.

Ако спазвате тези стъпки няма как някой да ви подмами. Правилата са валидни за ЕС, ако пазарувате от Китай там никой няма банкова сметка (е хайде повечето нямат). Проблема на търговците от ЕС, че искат значително по-голямо количество от стока да бъде закупена. При покупка ДДС не се начислява ваша отговорност е да го добавите!

Надявам се да съм бил полезен
 
От: Ето как да пазаруваме безопасно стоки за нашите онлайн магазини

Някои корекции да вметна...

Фирмата Ви НЕ Е длъжна да има ДДС номер, за да купувате стока от чужбина (било то в ЕС или извън). Фирмата, от която купувате също не е длъжна да има VAT номер. Това не, че няма такъв, не означава, че същата не е легитимна.

В общия случай ДДС от страната членка НЕ се начислява от Вашия европейски доставчик, ако Вие СТЕ регистрирани по ЗДДС и сте предоставили Вашият ДДС номер. Ако не сте регистрирани по ЗДДС, то ДДС-то се начислява от Вашия доставчик.
 
Последно редактирано:
От: Ето как да пазаруваме безопасно стоки за нашите онлайн магазини

veda не съм убеден в това, което си написал по-горе! Ако купуваш от страна членка на ЕС препоръчително да имаш регистрация по ДДС. Когато купувах за първи път с първата ми фирма на счетоводителя ми му побеля косата като му представих фактурата ... че едни схеми бяха ....
 
Последно редактирано:
От: Ето как да пазаруваме безопасно стоки за нашите онлайн магазини

Отговарям ти директно с цитат от Закона. :)

Чл. 99. (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно незадължено юридическо лице и данъчно задължено лице, което не е регистрирано на основание чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3 и чл. 102 и което извършва вътреобщностно придобиване на стоки.
(2) Алинея 1 не се прилага, когато общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания за текуща календарна година не надвишава 20 000 лв.

На колегата му е "побеляла косата", вероятно, защото си прехвърлил горепосочения праг от 20000лв. ;)
 
От: Ето как да пазаруваме безопасно стоки за нашите онлайн магазини

Не сме се доразбрали още в началото на поста съм споменал е че това е статия за случаите в които ще поръчваме по-големи количества, когато си решил да инвестираш пари в бизнеса, но и за по-малки поръчки препоръчвам да се следят тези неща! Особено ако пазарувате от комшии!

П.П Сега видях, че в горния пост съм написал задължително, сменям го с препоръчително :)
 
От: Ето как да пазаруваме безопасно стоки за нашите онлайн магазини

Не сме се доразбрали още в началото на поста съм споменал е че това е статия за случаите в които ще поръчваме по-големи количества, когато си решил да инвестираш пари в бизнеса, но и за по-малки поръчки препоръчвам да се следят тези неща! Особено ако пазарувате от комшии!

П.П Сега видях, че в горния пост съм написал задължително, сменям го с препоръчително :)

Сега съм на тази вълна - и препоръчително не е - затваряш едни пари в едно ДДС. Продаваш/купуваш, докато достигнеш 20 000, после има разни варианти. Въпрос на математика по моему.
 
От: Ето как да пазаруваме безопасно стоки за нашите онлайн магазини

Само за ЕС ли ще се пише тук? Питам, защото доста време си мисля, че е редно да има и една за братския китайски народ и премеждието наречено "пазаруване" от там на повече от 1-2 бройки от продукт...
Забравих да попитам: А как продаваме в ЕС?

Към alabam4eto: Извинявам се, че малко оспамих темата, но повдигна въпроси у мен.
 
От: Ето как да пазаруваме безопасно стоки за нашите онлайн магазини

Сега съм на тази вълна - и препоръчително не е - затваряш едни пари в едно ДДС. Продаваш/купуваш, докато достигнеш 20 000, после има разни варианти. Въпрос на математика по моему.

Въпрос на аритметика е, да. :)

Като се абстрахираме от разни други условия и приемем, че основната цел е продажбата на конкурентни цени, то първото нещо, за което трябва да се помисли е кои и какви са всъщност клиентите, в които се целим. Или по-точно клиентите, от които се очаква най-голям приход в абсолютна стойност. А именно: физически или юридически лица са те, данъчно задължени ли са те или не по смисъла на ЗДДС, регистрирани ли са по ЗДДС или не, на територията на България, ЕС или в трети страни са установили своята независима икономическа дейност, ако имат такава, или не и т. н.

Разбира се, ако нямате конкурент на пазара, то конкурентните цени не би следвало да бъдат цел номер едно, поне докато такъв не се появи, и тогава могат да се правят анализи на база очакван разход например.

Та в отговор на горното исках да кажа, че има и варианти, при които регистрацията по ЗДДС може да бъде по-изгодният вариант още далеч преди достигането на прага от 20 000лв. Преди всичко за целта е нужен един мислещ и знаещ счетоводител и един предприемач (управител), който да изисква от него. ;)
 

Горе