Задължения към ebay

mrowcp

New Member
Здравейте,
Преди известно време продавах неща в ebay.След като възникна спор между тях и мен, акаунта ми беше закрит и аз реших да не им платя задълженията. Сумата е около една минимална заплата (просто информативно, че не става дума за 50-100лв).

Днес получих мейл от фирма за събиране на задъжения:

Notice Sent From:
IntеrStаtiоn Debt Cоllеctiоns

Intеrnаtiоnаl Dеbt Cоllеctiоn Аgеncy. Оfficеs in Switzеrlаnd, Spаin, Еstоniа, UK, Itаly.

Според това което намерих в интернет:

Според правилата на Брюксел всеки борч на европейска територия може да се събира във всяка страна-членка. Условията са да бъде над 1500 евро и да са изчерпани всички възможности на съответното законодателство.

Някой имал ли е подна случка и трябва ли да се притеснявам?Акаунта ми в ebay не е кативен от около година и нещо.


P.S. Има ли таг за spoiler/hide?
 
От: Задължения към ebay

Как „днес“ като гарантирано в месеците, когато ти е бил закрит си получавал автоматични e-mails през няколко дни или седмици – плати задълженията, плати задълженията, плати задълженията и измежду тях някоя дума спомената за „debs collection“, ако не се направи някой ден. Е, тоя „някоя ден“ явно е дошъл днес. Същото е и при PP - справка > Ctrl+F, keyword: collect debt. С разликата, че едните не упоменават кои са тези „Third Parties“, а payment processor-а ги е упоменал.
 
От: Задължения към ebay

Здравейте,
Преди известно време продавах неща в ebay.След като възникна спор между тях и мен, акаунта ми беше закрит и аз реших да не им платя задълженията. Сумата е около една минимална заплата (просто информативно, че не става дума за 50-100лв).

Днес получих мейл от фирма за събиране на задъжения:



Според това което намерих в интернет:

Според правилата на Брюксел всеки борч на европейска територия може да се събира във всяка страна-членка. Условията са да бъде над 1500 евро и да са изчерпани всички възможности на съответното законодателство.

Някой имал ли е подна случка и трябва ли да се притеснявам?Акаунта ми в ebay не е кативен от около година и нещо.


P.S. Има ли таг за spoiler/hide?

Ако искат могат да се свържат с техни колеги тук и да ти почнат да ти звънят на вратата. Ако си късметлия може и да минеш между капките. Ако бях на теб щях да си платя и да не се занимавам с тях повече. По-добре да платиш 150 лева сега и да спиш спокойно, отколкото после да платиш 300 и да си се нервирал през цялото време и да си го мислил.
 
От: Задължения към ebay

Как „днес“ като гарантирано в месеците, когато ти е бил закрит си получавал автоматични e-mails през няколко дни или седмици – плати задълженията, плати задълженията, плати задълженията и измежду тях някоя дума спомената за „debs collection“, ако не се направи някой ден. Е, тоя „някоя ден“ явно е дошъл днес. Същото е и при PP - > Ctrl+F, keyword: collect debt. С разликата, че едните не упоменават кои са тези „Third Parties“, а payment processor-а ги е упоменал.

Казвам, че днес получих това писмо от дебс колектора. Не съм казвал, че до сега не съм получавал писма от ebay за въпросното задължение.

Ако искат могат да се свържат с техни колеги тук и да ти почнат да ти звънят на вратата. Ако си късметлия може и да минеш между капките. Ако бях на теб щях да си платя и да не се занимавам с тях повече. По-добре да платиш 150 лева сега и да спиш спокойно, отколкото после да платиш 300 и да си се нервирал през цялото време и да си го мислил.

Мин. заплата в БГ не е 150лв :)
Въпроса е принципен. Те се заинатиха, като отказаха да ми предоставят информация за проблема, дори и след 4те телефонни разговора, съответно аз им казах, че в такъв случай няма да им платя. Няма как да си плащал като поп в продължение на години и те да не проявят дори най-малко разбиране и аз пак да си им платя.

Нямам информация ebay да имат нещо в БГ, иначе биха ли се обърнали към швейцарска компания?

П.С. Като дам отговор ми излиза грешка "To be able to post links or images your post count must be 10 or greater. You currently have 2 posts.", въпреки че линка е на колегата горе.
 
От: Задължения към ebay

Ти го цитираш, системата смята че линка е твой. Изтрий го и си готов.

Аз прочетох, че става въпрос за 150 лева. Дори е задължително да си платиш сега, защото според мен 100% ще ти продадат дълга на някоя българска фирма и няма да се измъкнеш. Ако ти имат данните ще те осъдят и ще ти дойде съдя изпълнител. Няма значение дали е швейцарска или румънска фирмата, сигурно през тях им е най-евтина тази услуга.

Съгласявайки се с техните условия за ползване всички го поемаме, ако дойде такъв случай. Няма начин, това е - трябва да се продава.
 
От: Задължения към ebay

Въпроса е принципен. Те се заинатиха, като отказаха да ми предоставят информация за проблема, дори и след 4те телефонни разговора, съответно аз им казах, че в такъв случай няма да им платя. Няма как да си плащал като поп в продължение на години и те да не проявят дори най-малко разбиране и аз пак да си им платя.

Аз те разбирам, през годините съм се разправял доста със разни големи корпораций (фейсбук рекламите, майкрософт и мн други) и ми е ясно че им е през х*я за който и да е отделен потребител - просто няма как всеки дребен проблем да се проучи и да му се отговори...

Ако найстина са се отнесли тъпо към проблема ти и вината е тяхна, аз лично нищо не бих им платил...обаче как стоят нещата от легална гледна точка и дали могат да те осъдят за дребна сума от порядъка на 300-400лв нямам представа...най-добре питай във някой адвокатски форум като lex.бг..във България знам че за доста дребни дължими суми телефонните компаний (примерно) съдят хора..явно че печалбата която изкарват тези агенций за събиране на задължения си я взимат директно от подсъдимия..

Ако това за 1500-те евро е истина, и наистина това е закона който оперира в твоя случай си спи спокойно и да го духат..както казах питай във някой правен форум или говори с адвокат.

И не на последно място се увери че това не е някакъв измамен е-майл който въобще не е от йбей, тея IntеrStаtiоn Debt Cоllеctiоns нещо не ги намирам в гугъл. Interstate само има...
 
Последно редактирано:
От: От: Задължения към ebay

Аз те разбирам, през годините съм се разправял доста със разни големи корпораций (фейсбук рекламите, майкрософт и мн други) и ми е ясно че им е през х*я за който и да е отделен потребител - просто няма как всеки дребен проблем да се проучи и да му се отговори...

Ако найстина са се отнесли тъпо към проблема ти и вината е тяхна, аз лично нищо не бих им платил...обаче как стоят нещата от легална гледна точка и дали могат да те осъдят за дребна сума от порядъка на 300-400лв нямам представа...най-добре питай във някой адвокатски форум като lex.бг..във България знам че за доста дребни дължими суми телефонните компаний (примерно) съдят хора..явно че печалбата която изкарват тези агенций за събиране на задължения си я взимат директно от подсъдимия..


Ако това за 1500-те евро е истина, и наистина това е закона който оперира в твоя случай си спи спокойно и да го духат..както казах питай във някой правен форум или говори с адвокат.

И не на последно място се увери че това не е някакъв измамен е-майл който въобще не е от йбей, тея IntеrStаtiоn Debt Cоllеctiоns нещо не ги намирам в гугъл. Interstate само има...


Мерси колега, това и мисля да направя. Фирмата е легална, проверих я веднага, защото често получавам скамове. Сайта им е с тере между интер и стейшън точка ком.
Забавното е, че в мейла който са ми пратили има няколко линка към URL: техенидент точка емтрак точка ме. Явно се опитвам да ме намерят по лесния начин ;)
 
От: Задължения към ebay

Ако някой все още се чуди все пак дали се получават писъмца или не:

V6ycrgY.jpg


Акаунтът. Щом сте си въвели реалните и истински данни, то значи и реално и наистина трябва да се плащат задълженията и в eB, и в PP, ако се остане на минус Balance (или ако се имат chargebacks 2-3г. след транзакциите – напълно възможно).
 
От: Задължения към ebay

Интересно писъмце. А как така chargebacks отпреди 2-3 год? Колко е срока да се оспори тракзакция? Гледам, че този акоунт специално е бил активен до съвсем скоро, някъде съм чел, че при затваряне на акоунт се чака месец-два, не помня точно, за да се провери точно за такива неща дали няма да излезе нещо за плащане и тогава го затварят.
А по мейл нещо не ти ли пратиха преди това?
 
От: Задължения към ebay

Пишеш все едно писмото е до мен o,O? Е, не е.

Принципно при затворен eB acc НЕ значи, че директно ще рефлектира това и върху PP acc (perm limit) и да се чакат 180 дни, докато излезе нещо за плащане, както пишеш. Е, само дето някои банки в дадени страни имат опциите за chargeback не седмици, не месеци, а години напред. Ако се разровиш из нета, все ще намериш такива истории, писани от хора. Няма учудване в това, такава е политиката им, работи се, прави се.

Аз съм получавал от 8-10 месеца назад за транзакция/и. Тая година между 1-2 седмици и 3-4 месеца. Кеф, дето се вика.

Всеки разплащателен gateway, предоставящ възможността за директно зареждане я на сметката (Balance) с карта ИЛИ директно плащане с карта, не е застрахован от chargebacks, пък особено и такива с пишман алгоритми, предоставящи не 0, а минус 20% защита (like PP).
 

Горе