Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

garnet

Well-Known Member
Целото упражнение е за да да продам колата си на ЕТ или ЕООД. Целта е на талона на колата да не е моето име а на ЕООД/ЕТ.
Това е със специфична цел, не е предмет на темата.

Та, тук да питам за ЕТ и ЕООД

Какви са задълженията на ЕТ (данъчни и др) всяка година/месец. ЕТ няма да развива дейност.
Знам, че за ЕООД има някаква декларация, че не се развива дейност и не се дължат осигуровки. Има ли подобно за ЕТ?

Как стоят нещата за ЕООД със същия сценарий - няма да има дейност?
 
От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Направиш ли сделка за придобиване на ДМА имаш дейност.
 
От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Няма такова нещо като не развиване на дейност. Всяка година се подават 0леви баланси на фирмата изготвени от счетоводител. Подават се в НАП и се подават и в Агенцията по вписванията( заедно с декларация) с такса 50 лева. Всяка година. Това е за ЕООД , не знам за ЕТ дали има разлика.
 
От: Re: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Таксата е за поддаване на място на отчетите, ако го правиш по електронен път е 25 лева. Това бе за миналата година, надявам се за тази да е същото. ;)
Може но за това упражнение предполагам трябва електронен подпис , който аз нямам... Иначе аз на място си ги подадох в началото на януари - служителите бяха повече от клиентите. Минах за 5 мин.
 
Re: От: Re: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Направиш ли сделка за придобиване на ДМА имаш дейност.
Може и така да е. Не споря. До колкото знам имаше някаква декларация след която управителя на ЕООД не дължи осигуровки. Така ли е?

Няма такова нещо като не развиване на дейност. Всяка година се подават 0леви баланси на фирмата изготвени от счетоводител. Подават се в НАП и се подават и в Агенцията по вписванията( заедно с декларация) с такса 50 лева. Всяка година. Това е за ЕООД , не знам за ЕТ дали има разлика.
Да, това е ясно. Не е проблем за 0леви баланси.

----

Е това са въпросите: за ЕООД се поизчистиха, а за ЕТ някой?
 
От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Имаш ли договор за покупко продажба това означава, че фирмата вече е дейтсваща и както и да искаш да подадеш декларация, че нямаш дейност няма да мине номера. Не съм сигурен в процеса на учредяване на фирмата ако запишеш автомобила като апортна вноска дали няма да мине номера. Така хем прехвръляш собствеността на колата, хем фирмата след учредяването и регистрацията няма да развива дейност.
 
Re: От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Имаш ли договор за покупко продажба това означава, че фирмата вече е дейтсваща и както и да искаш да подадеш декларация, че нямаш дейност няма да мине номера. Не съм сигурен в процеса на учредяване на фирмата ако запишеш автомобила като апортна вноска дали няма да мине номера. Така хем прехвръляш собствеността на колата, хем фирмата след учредяването и регистрацията няма да развива дейност.

Има логика което казваш. При учредяването има парички вноски и предметни вноски. Ако някой тук има как да провери - аз лично получих малко противоречива информация.
 
Последно редактирано:
От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Това заради точките в талона ли :)
Иначе тая кола ще трябва да се амортизира, отделно дружеството трябва да има пари да я купи (тоест или да го предвиш в капитала, или да му дадеш заем) - смешна история
 
Re: От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Това заради точките в талона ли :)
Иначе тая кола ще трябва да се амортизира, отделно дружеството трябва да има пари да я купи (тоест или да го предвиш в капитала, или да му дадеш заем) - смешна история

Не е заради точки - много по-голяма е далаверата :)

Иначе дружеството ще има начален капитал, достатъчен за да я купи. Тук проблем не виждам. Има ли?
Как стоят нещата с амортизацията?
 
От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Не знам какво от "покупко продажба = дейност" не стана ясно.

Ако регистрираш дружеството с паричен капитал И В ПОСЛЕДСТВИЕ му продадеш автомобила си, номера с "фирмата няма дейност" не минава.
Ако в процеса на регистрация отдадеш автомобила като непарична вноска в капитала на дружеството е съвсем друго.
 
От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Имаш ли договор за покупко продажба това означава, че фирмата вече е дейтсваща и както и да искаш да подадеш декларация, че нямаш дейност няма да мине номера. Не съм сигурен в процеса на учредяване на фирмата ако запишеш автомобила като апортна вноска дали няма да мине номера. Така хем прехвръляш собствеността на колата, хем фирмата след учредяването и регистрацията няма да развива дейност.
е как точно се спира дейност на фирма, която вече има ДМА, разпродаваш всичко и тогава спираш дейност?
 
От: Re: От: Задължения на ЕТ/ЕООД при неразвиване на дейност.

Не е заради точки - много по-голяма е далаверата :)

Щом е толкова голяма далаверата, отдели поне едно 500 - 600лв и регистрирай едно ЕООД с капитал една идея повече, отколкото е стойността на автомобила и си свиркай. :)

В общия случай първите 4 години след покупката на това МПС няма как дружеството да е без дейност - най-малкото трябва да декларира загуба, заради амортизационните отчисления.
 

Горе