Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

garnet

Well-Known Member
Първо, задължително ли е БГ фирма да има банкова сметка?
И ако да, задължително ли е тази сметка да е в БГ банка?
Може ли да е в ЕС банка?
 
От: Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

Ако извършваш някаква дейност е препоръчително да имаш разплащателна сметка, но нито е задължителна нито има изискване да бъде в БГ банка. Няма законов или подзаконов акт, който да те задължи на подобно нещо. Просто клиентите се дърпат ако трябва да правят валутен превод в чужбина заради таксите.
 
Мерси. И аз си мислех, че на е задължително фирмата да има банкова сметка. Ама като знам БГ закона.
Предполагам, без банкова сметка ще се наложи касов апарат, но това е друга тема.
 
От: Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

касов апарат, само ако приемаш плащания в кеш. Има фирми, които си действат изцяло само с един PayPal и един ePay акаунт. Едното се отчита като разплащателна сметка в чужбина, а другото като разплащателна сметка в България.
 
От: Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

е то набирателна сметка трябва да се направи, аз като правих фирмата и трябваше задължително, после си я закрих и отворих разплащателна.
 
От: Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

никой не може да те задължи след закриването на набирателната сметка да си откриеш разплащателна. Можеш просто да си изтеглиш набрания капитал като касова наличност (пак е актив). Не е задължитено да е в банкова разплащателна сметка.
 
От: Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

така е, да
 
От: Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

На теория не ти трябва сметка в българска банка, но на практика не стоят така нещата.
Не можеш да си платиш данъците с формулярите, кодовете и прочие към НАП от чужда сметка, защото там просто няма такива документи.
Ако пък случайно решиш да плащаш данъците си кеш отново на някое гише в банка ще ти излезе доста по-солено ако нямаш банкова сметка - примерно по 4-5лв на превод, а минимума преводи на месец са 3 или 4 за фирма с един управител само.
 
От: Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

На теория не ти трябва сметка в българска банка, но на практика не стоят така нещата.
Не можеш да си платиш данъците с формулярите, кодовете и прочие към НАП от чужда сметка, защото там просто няма такива документи.
Ако пък случайно решиш да плащаш данъците си кеш отново на някое гише в банка ще ти излезе доста по-солено ако нямаш банкова сметка - примерно по 4-5лв на превод, а минимума преводи на месец са 3 или 4 за фирма с един управител само.

И все пак високите такси за касово обслужване не са нито законов, нито подзаконов акт, който да те задължи да имаш сметка.
 
От: Задължително ли е българска фирма да има банкова сметка в БГ банка?

И все пак високите такси за касово обслужване не са нито законов, нито подзаконов акт, който да те задължи да имаш сметка.

Съгласен съм, затова съм писал, че на теория не ти е нужна сметка.
 

Горе