Заплата на web developer - 500 лв?

btc87

New Member
Здравейте,

Вчера разбрах, че стандартната заплата на начинаещ уеб програмист (html, css, jquery, php, smarty и т.н), обучен и вършещ работа по реални проекти по 9 часа на ден 5 дни в седмицата е... 500 лв.

Знам, че тук има доста хора които знаят как стоят нещата, ще се радвам ако дадат по един коментар.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

в нормалните държави , 500 лева не дават на социално слабите да си седят вкъщи (да не стане грешка - дават им повече! ). В България всичко е възможно , но докато има хора да се съгласяват с такива позиции , ще има хора , които да ги предлагат.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Аз не мисля че има, или поне се надявам че никой с тези умения не би се съгласил, но въпроса ми е колко е стандартната заплата в БГ за такава работа.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

За кой град говориш? Зависи колко е начинаещ, зависи от фирмата и тн.

Кажи какъв е резултата от това (без да го пускаш разбира се):

PHP:
<?
define('CONSTANT', 1);
define('_CONSTANT', 0);
define('EMPTY', '');

if (!empty(EMPTY)){
if (!((boolean)_CONSTANT)){
print 'one';
}
} elseif (constant(CONSTANT) == 1){
print 'two';
}
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Няма понятие "стандартна заплата" - никой няма да ти плати на база дипломата, ще ти плащат на база умения. Такива се демонстрират в практиката, а не на хартия. Вярваш или не, в някой малки населени места искат и ядрен физик за 350 лв.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Естествено че няма стандартна заплата и зависи от уменията. Става въпрос за град София, фирмата е Идео.бг.
Не става дума за гледане на дипломи, а за 1 месец демонстрирани умения и труд по реални проекти, който даже се оказва че не е платен, въпреки че до последно се е обещавало обратното.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Естествено че няма стандартна заплата и зависи от уменията. Става въпрос за град София, фирмата е Идео.бг.
Не става дума за гледане на дипломи, а за 1 месец демонстрирани умения и труд по реални проекти, който даже се оказва че не е платен, въпреки че до последно се е обещавало обратното.

За тези пари, може да им кажеш да те хванат за топките. Обаче зависи какво можеш, какво си правил там, колко си на зор и тн. тн.

Отговри ми на горния въпрос (предното ми мнение) моля те.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Чак зор не, но след 9 часови работни дни и доста свършени задачи си е пълна подигравка.
На горния въпрос без да съм гледал ми изглеждаше че ще е 'two', после го пуснах и се оказа че empty() е само за променливи, може би си имал предвид defined() а и липсваха едни кавички в elseif-a.

Все пак очаквам да дадете някакви ориентировъчни цифри на базата на това което описах.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Щом си се съгласил на 9 часов работен ден значи заслуваш парите, които ти дават.
Иначе за тия пари сигурно става дума за поредният урдпрес убаджия.

Разбирам да беше написал нещо смилено като и да питаш за заплати, но това си е хем разбирам от всичко ама не ставам за нищо. Пример за нещо смислено
1) Fron-end: HTML/CSS/JS
2) Back-end: PHP/SQL
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Е ти се изказа. Четете ли преди да пишете не знам... Сега ме карате да го напиша по-подробно че не ми се четат тъпи заключения от нищото.

Никой за нищо не се е съгласявал, освен за месечен пробен период за да се види нивото, с обещанието да се заплати според него.
9те часа са приблизителни, понеже вместо 90 мин. правех мак 30-50 мин в почивки като при подписването на договор щях да искам или съкратено работно време или +10% поне.

Не става дума за урдпресбаджии а за къстъм цмс-и на фирмата. А тия понятия фронтенд бекенд от първия ден ми стана ясно че искат всичко, че и дизайнерски умения + измисляне на дизайн. Дори няколко пъти ме похвалиха че са доволни как се справям (въпреки че имах пропуски). Съответно като ме питаха какво очаквам казах 1к като за начинаещ, в първите 1-2 месеца докато свикна и после прилични увеличения. Реагираха все едно няма проблем, и след седмица предлагат 500 лв без повишаване до края на годината. На други колеги дори предложиха да им работят за без пари ей така да се учели, което въпреки че са по-начинаещи си е абсолютно нагло. Единия е дори от 2 месеца и лев не му дадоха въпреки обещанията.

Сега за да не се изцепи пак някой, ще кажа че нито се оплаквам нито съжалявам нито съм изненадан от нещо, освен от смешното предложение за договор и лъжата за платен стаж.

Идеята на темата ми беше да си сверя очакванията за заплата, щото сега се чувствах все едно съм искал 5к стартова.
Другата идея беше да успея да предупредя колкото се може повече бъдещи кандидати, да не се навиват за повече от 10 работни дни макс, а с такива утрепки изобщо да не се занимават.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Колега, според мен ако бачкаш за себе си би трябвало да искараш повече ако си разбираш от работата.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

500лв за къстъм неща да пишеш + дизайн и то цял месец... За тези пари аз дори няма да напиша отварящия таг за 1 месец, камоли цял месец 9 часа да се бъхтиш за 500лв. Това е подигравка, дори в България това е слабо заплащане, спокойно може да намериш за хиляда лева заплата, най-малко.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Колега, според мен ако бачкаш за себе си би трябвало да искараш повече ако си разбираш от работата.

Естествено, явно това е варианта. Просто исках да разбера като цяло уеб девелъпърите на какви заплати са, аз ли съм в грешка нещо че си мисля че под 1500 лв за вършещ си работата уеб девелъпър дори в най-изпадналата фирма е пълна подигравка. Така и никой не каза ориентировъчна заплата за такава позиция.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Къде им се намира офиса на тия?

Иначе 500 лв. за София е чиста подигравка. 800-900 лв. нето за изпитателния срок, който може да е от 1 до 6 месеца. След това 1200-1300, след 3 до 6 месеца 20-30% увеличение и така :)
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

500 лв е малко, но зависи качество и количество работа. :)
Накрая не разбрах този начинаещ ли е или е обучен и вършещ работа.
Според мен за начинаещ (дето разбира само туй-унуй) 500 лв е перфектна заплата, защото реално фирмата ще го обучава.
Хем те учат, хем ти плащат :)

П.П. Това, дето разправят по новините за ИТ Специалистите означава "СПЕЦИАЛИСТ" - квалификация и дългогодишен опит.
 
Последно редактирано:
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Обучен начинаещ, вършещ работа по реални проекти :) То оставаше да става дума за специалист...
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Обучават?

И аз такива съм чувал, ама се самоОБУЧАВАШ.

По принцип аз лично като станах софиянец, а това не беше отдавна, отидох на десетина интервюта. Никъде не посмяха да ми предложат под 1000 лв. Впрочем на 2-3 места се опитаха да ми кажат, че "ще им е в повече", но ги отрязах на момента. След седмица бяха вдигнали кой с 200, кой с повече. Аз обаче не повтарям едно място.

Иначе, имах 3 предложения за между 1200-1500 лв. и приех едно от тях. Като цяло, фирмите с бг клиенти са скръндзи и предлагат между 700-1000 лв, че ако може и данъци да не плащат.

Останалите предложения даже не се замислих над тях - имат екип от 2ма души... що за просперитет ще имаш в такава?

Естествено, зависи колко си начинаещ. Ако нямаш никакъв опит, просто си минал Телерик или СА на Наков, трудно ще уредиш повече от 800 лв. Но аз кандидатсвах с дълъг списък от проекти.

Като цяло още в началото трябва да си осигуриш комфорта и със стартова заплата и след 3-тия или 6тия месец повишение.

Ако не, търсиш нова работа.

В София открих, че няма никакви кадри. На две интервюта се изцепиха, че кандидатите са под всякаква критика. Никак не е трудно да блеснеш. И имайки предвид това, можеш да се циганиш за всеки лев.

В провинцията почваш на 500 лв. и след половин година, ако си ценен, най-много да ти удвоят заплатата. Може да си с опит от 20 години с доказани качества, пак почваш на 500лв.

А тук в София такива заплати дават само фирми, които нямат клиенти от някоя бяла страна и дето имат по 1 програмист и половина (front-end-er). Отдалеч се усещат коя какво би предложила.

Идеята е да натрупаш солиден опит и да се пробваш като синиър. Там заплатите са от 2500 нагоре, според мои колеги.
 
Последно редактирано:
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Благодаря за изчерпателния пост. Имам само един въпрос - за опита който си натрупал преди това (всичките тези проекти) фрийлансър ли си бил?
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Ако те интересува как да докажеш ,че си имал проекти - слагаш линкове в CV-то и се вижда, че имаш опита и възможностите.

Иначе, бях, но и имам проекти, които съм правил за себе си.

Идеята е да разцъкаш различни неща, за да можеш като те питат "Правил ли си", да ги очароваш.

Забравих да кажа, че никак не е за подценяване да си добре запознат с ООП, MVC, Фреймуърк - поне един. Почти навсякъде търсят познаване на фреймуърк.
Също да знаеш поне какво е SVN/GIT

И някъде ако те карат да правиш всичко - от дизайна до пхп кода... по-добре не се хващай.

Трябва да имаш стабилни познания в стилизирането, слагането на js ефекти, но не и на велико ниво.
Общо взето има две групи за кандидатстване:
PHP/MYSQL/JS (back-end)
HTML/CSS/...(front-end)


Образованието... ами него почти никой не го забелязва. От 10 интервюта, само на 2-3 места се бяха впечатлили, че съм дипломиран бакалавър в областта. И то все фирми, които не им е предмет на дейност - програмиране и изграждане на сайтове.
 
От: Заплата на web developer - 500 лв?

Много благодаря, ще ги имам предвид тия неща.
 

Горе