Започване на дейност като фрийлансър

deqn7354

New Member
Здравейте! Предстои ми да започна практика като фрийлансър. Консултирах се с с НАП няколко пъти, четох доста информация в интернет, но им неща, за които се надявам да получа информация от компетентни лица. Затова и пиша тук, тъй като ми препоръчаха форума.

Интересуват ме няколко неща.

1. Искам да попитам като самоосигуряващо се лице, което работи на свободна професия, мога ли сам да избера на какъв осигурителен доход да се самоосигурявам или имам задължение?
2. Също така какво се случва, ако доходът ми е по-висок от максималния осигурителен доход?
3. Искам да си направя някакъв чек лист за това какво трябва да правя месечно (електронно чрез ПИК номер), за да не изпусна нещо, та преди да го направя, да попитам все пак - дали пък някъде няма такъв обобщен списък?

Благодаря предварително на всички, които ще се включат. Нов съм в това и наистина имам нужда от помощ. Като образование съм педагог (начално образование) и мога пък да Ви помогна с консултиране относно неща в тази област.
 
Сетих се да попитам още едно нещо. Тъй като ми предстои заминаване в чужбина.
4. Ще мога ли да си продължа с тази дейност от чужбина? Какви проблеми могат да възникнат и как мога да ги разреша?
Допълвам, че основният ми приход ще е от абонаментите на хора за мой сайт.
 
Не ти трябва консултация с нап нито пък съвети от форуми и онлайн богове и прочие. Намери счетоводител и се консултирай от специалист. Потърси Христо Петров във фейсбук - собственик на счетоводна къща голдън вижън и говори с него. Дава ддс две безплатни консултации, но ако трябва плати си за да спиш спокойно.
 
Опитай наистина консултация със счетоводител, но имай едно на ум, тъй като повечето ще се опитват да те минат на по-висока тарифа. Цените аз когато търсих такава услуга във Варна варираха до шест пъти.

Като самоосигуряващо се лице не можеш да избираш доход за деклариране - всичко, което ти е по банка се декларира. Ако работиш с бизнеси/хора от друга държава, но членка на ЕС, трябва да се регистрираш и по ЗДДС като не плащаш и не начисляваш ДДС.
Плащат се близо 30% осигуровки и 10% данък общ доход.
Според максималния осигурителен праг в момента, осигуровките месечно без право на болнични или отпуск по майчински са 1040 и нещо лева. Ако искаш болнични ги закръгли грубо на 1300лв.
Данък общ доход ти се смята на принципа: от месечния доход вадиш платените осигуровки, вадиш осигуровките, вадиш 25% нормативно признати разходи (може да е 40% ако си журналист или деец на науката, културата или образованието или лице, упражняващо дейност като адвокат (след 01.01.2023 г.)) и от остатъка смяташ 10%.
Пример:
месечен доход 10 000лв
-1045лв осигуровки
--------
8955
- 25%
--------
6 716,25
Данък общ доход е 10% от тази сума или 671,6лв. Внася се на тримесечие, което означава 2014,18лв. Можеш да правиш отлагане на внасянето на данъците като внасяш само минимума, но в края на данъчната година правиш изравняването, но не съм се интересувал от това в подробности.

Ако работиш от друга страна, членка на ЕС, до шестия месец си данъчно-задължено лице в България. След това обаче подлежиш на регистрация в страната, в която пребиваваш.
 
Здравейте! Предстои ми да започна практика като фрийлансър. Консултирах се с с НАП няколко пъти, четох доста информация в интернет, но им неща, за които се надявам да получа информация от компетентни лица. Затова и пиша тук, тъй като ми препоръчаха форума.

Интересуват ме няколко неща.

1. Искам да попитам като самоосигуряващо се лице, което работи на свободна професия, мога ли сам да избера на какъв осигурителен доход да се самоосигурявам или имам задължение?
2. Също така какво се случва, ако доходът ми е по-висок от максималния осигурителен доход?
3. Искам да си направя някакъв чек лист за това какво трябва да правя месечно (електронно чрез ПИК номер), за да не изпусна нещо, та преди да го направя, да попитам все пак - дали пък някъде няма такъв обобщен списък?

Благодаря предварително на всички, които ще се включат. Нов съм в това и наистина имам нужда от помощ. Като образование съм педагог (начално образование) и мога пък да Ви помогна с консултиране относно неща в тази област.

Можете да изберете сума между минималния и максималния осигурителен доход.
Важно да се отбележи, че ако вашите реални доходи надхвърлят избрания от вас осигурителен доход, ще дължите допълнителни осигурителни вноски върху разликата при годишното изравняване.Ако доходът ви е по-висок от 3400 лв. месечно, вие няма да дължите осигурителни вноски върху сумата над този максимум, само данък на парите.

Месечен чек лист:
Внасяне на осигурителни вноски и подаване на декларация по образец 1 до 25-то число на следващия месец.
 
Последно редактирано:
1. Искам да попитам като самоосигуряващо се лице, което работи на свободна професия, мога ли сам да избера на какъв осигурителен доход да се самоосигурявам или имам задължение?
Избирате месечния осигурителен доход. Задължително да е 933лв. или над. На края на годината правите изравняване.
2. Също така какво се случва, ако доходът ми е по-висок от максималния осигурителен доход?
Внасяте осигуровки на 3750лв. Над 3750 дължите само данък 7,5% /имате нормативно признат разход/ (3400лв. беше миналата година максималния осиг.доход)
3. Искам да си направя някакъв чек лист за това какво трябва да правя месечно (електронно чрез ПИК номер), за да не изпусна нещо, та преди да го направя, да попитам все пак - дали пък някъде няма такъв обобщен списък?
Да, мога да Ви напрява такъв списък. Може дори само на тримесечие да подавате декларации, да избегнете месечното деклариране. (това при условие, че нямате регистрация по ЗДДС.)
4. Ще мога ли да си продължа с тази дейност от чужбина? Какви проблеми могат да възникнат и как мога да ги разреша?
Допълвам, че основният ми приход ще е от абонаментите на хора за мой сайт.

Ако сте местно лице за БГ може.
Много е важно тези хора, които ще Ви плащат от кои държави ще са. Предполагам ще са физически лица. (това е във връзка с регистрацията по ЗДДС и ако са физ.лица от ЕС може да се наложи и регистрация по OSS.)
 
Много е важно тези хора, които ще Ви плащат от кои държави ще са. Предполагам ще са физически лица. (това е във връзка с регистрацията по ЗДДС и ако са физ.лица от ЕС може да се наложи и регистрация по OSS.)

Хората ще са си от България, физически лица.

Имам още няколко въпроса.
  1. Смятам да се осигурявам на минималния месечен осигурителен доход. Мислите ли, че така ще е най-добре?
  2. Някой ми спомена, че мога да пускам дейността си всеки път когато получавам нови суми (например за 4 дни) и след това да прекъсвам с декларация и така постоянно. Само не разбрах каква ще е ползата от това, та ако може да ми обясните, ще съм доволен.
  3. Смятам на сайта да продавам и един продукт - помагало, ще го доставям чрез Спиди. Имам ли право на това като самоосигуряващо се лице на свободна професия?
 

Горе