Защита на видео от сваляне

thexy

Active Member
Здравейте, от няколко дни ровя за решениие на проблема със защита на видео. С няколко думи - искам да защитя видеата, които са на мой сайт от сваляне. Само да могат да се стриймват на сайта. Всеки, който се разрови из кода на сайта ще види линка към видеото. Видях няколко платени плъгини за Wordpress, уж за защита, но имам 1 extension в браузъра ми, с който свалих уж защитените им видеа. Попаднах на няколко начина. Единият е видеата да бъдат качени в Amazon S3 и да им бъде зададен expiration time. Обаче ако този expiration time е 1 мин. всеки достатъчно бърз може да свали видеото. Друг вариант е да бъде ползван HLS или RTMP стрийм. По-трудно е за сваляне, но не е невъзможно. Ще бъда благодарен на всякакви насоки и съвети :)
 
Не мисля, че е възможно изобщо да не може да се свали дадено видео, но можеш да разгледаш в големите сайтове как са имплементирали различни техники и ако някъде са по начин, по който те устройва, да си намериш подходящия човек за направата му.

Те от кината "свалят" видеа, камоли от сайт.
 
Не мисля, че е възможно изобщо да не може да се свали дадено видео, но можеш да разгледаш в големите сайтове как са имплементирали различни техники и ако някъде са по начин, по който те устройва, да си намериш подходящия човек за направата му.

Те от кината "свалят" видеа, камоли от сайт.

Пробвай от uchа.sе ;)
 
@4moki дай линк, за да не кажеш, че си измислям. Нямам регистрация в сайта, но щом е за експеримента ще си направя, ако трябва.

Нека да го кажа така - дори да не може да се сваля с добавки или друг софтуер, без значение колко добре е защитено едно видео, потребителя ВИНАГИ може да си ЗАПИШЕ ЕКРАНА. Това няма как да се предотврати.

Може да затрудниш обикновен потребител.
Можеш да затрудниш дори и опитен потребител.
Можеш да затрудниш дори и експерт.

В крайна сметка обаче, НЕ МОЖЕШ да спреш някой, който иска нещо да го вземе. Особено що се отнася до видео, било то стрийм или VOD.

Поздрави
 
Не се опитвай да блъскаш много в тая посока, по-добре блъскай в готин контент :) и няма да се притесняваш от съдържанието ти :)
 
Благодаря. Далеч съм от мисълта, защитата да е непробиваема. Разбира се, че, някой, който е решил да запише екрана, няма да успее. Или пък някой по-технически грамотен.

Пробвай от uchа.sе ;)
Пробвах. Свалих 1 малък mp4 файл, който не може да се плейне.
 
Последно редактирано:
Точно така, и аз до там удрям на камък.

Иначе това със записването на екрана е ясно, но пък ако искаш да свалиш 200 клипа? Трябва да платиш на някого 3 дни нон-стоп да записва. :D

Не знам каква им е защитата, просто дадох за пример.
 
Затова във всички сайтове за сериали е пълно с клипове от там :D

Не казвам, че е непробиваема, но повечето потребители биха се затруднили.
 
Купете си достъп във Vimeo - всяко видео му дайте домейн рестрикция, т.е. ще се стриймва само като е емебеднато в даденият сайт.
Да с всеки екстеншън ще можете да го свалите, и да сваля се НО нямате звук!
Трябва да свалите отделно звукът и след това да го наложите в програма и да го бърнете на ново ....
Другият месец пускам на пазара скъп курс, но по абсолютно никакъв начин не мога да защитя от screen capture, просто избрах Вимео-то защото е най-дълг процесът.
 
Купете си достъп във Vimeo - всяко видео му дайте домейн рестрикция, т.е. ще се стриймва само като е емебеднато в даденият сайт.
Да с всеки екстеншън ще можете да го свалите, и да сваля се НО нямате звук!
Трябва да свалите отделно звукът и след това да го наложите в програма и да го бърнете на ново ....
Другият месец пускам на пазара скъп курс, но по абсолютно никакъв начин не мога да защитя от screen capture, просто избрах Вимео-то защото е най-дълг процесът.
Правил съм неща за обучителна агенция и там абсолютно нищо по никакъв начин не беше защитено по този начин.
Разчитаха на договора с обучаващите се. Според тях досега нито един курс не е бил разпространен.
 
Правил съм неща за обучителна агенция и там абсолютно нищо по никакъв начин не беше защитено по този начин.
Разчитаха на договора с обучаващите се. Според тях досега нито един курс не е бил разпространен.
Ако трябва да съм честен до известна степен е и мой плюс, ако тайно се разпорстраняват - не говоря се озове в някой торент.
Моите видеа са брандирани, много трудно биха били манипулирани и да запазят що годе приличен вид - така че не се притеснявам. Защо? Просто защото аз имам специфични умения, и ако някой вземе че го разпространи из аверите си, то ще изгради на 100% положителни асоциации с мен, а аз имам да предложа и различни продукти, а да не забравяме, че и името ми ще им се набие :) - така че погледано в long term съм на печалба.
Това разбира се не означава, че ще ги улесня на макс - познавам един, който е в друга обучителна индустрия директно си е качил в youtube на Unlisted редица от евтините си курсове ....
Имал съм случай когато съм водил индивидуални скайп сесии един от клиентите ми по погрешка да си пусне камерата и в дясно от него скиваш сложил на статив камера :D малко old school, щях да му кажи вземи си един OBS ама възрастен човек беше знам ли го какво ще му стане :D
Като цяло съм приел, че може да се краде, но пък за това няма на макс ги улесня - каквото и да стане аз печеля в long term-a :)

Иначе и аз разчитам на тяхното доверие, но не само на него :)
Ако имам 5-ма авера и съм си свалил нещо и го давам на тях чудно ми е как ще знаят, че не се разпространява? Винаги ще има процент такива хора, но това ще е малък. Масово хората са коректни :)
 
В softuni видеата също са в youtube, затвориха видеата на курсовете изцяло, но пак са в youtube ( unlisted ) и аз не съм намерил начин да отворя някое видео, където не съм платил за курс, нали главните видеа от сайта се гледат, към youtube, както и безплатните курсове, но има доста такива, където трябва да си записан за да ги гледаш, а като си записан просто видеата са unlisted, евентуално трябва някой, който е записан, да пусне линк и тогава ще могат да се гледат.
 
@thexy Аз съм го правил това с Flowplayer със custom енкрипшън ключ и hardcode-нат видео стрийм сървър + custom nginx hls решение, което подава съвсем малки парченца от видеото.
ПАК МОЖЕ ДА СЕ СВАЛИ. Voyo, Vimeo, ucha.se (не използват това, което си дал за пример, поне не и на демо лекциите си) ... няма значение, видео съдържанието е податливо на копиране.

Може би единственото разумно решение е брандирането. Така поне се знае кой е създал видео файловете и съответно, ако информацията е толкова добра или уникална, както каза @blackout8, може да има обратен ефект в твоя полза.

П.П. Със стандартните инструменти, които ползвам не успях да изтегля примера на FlowPlayer, който си дал... Може би си струва да погледнеш там. Въпрос на време е и това да падне ;)

П.П.2 - Ето пример за видео от ucha.se -> https://www.dropbox.com/s/rdufnwp8ytxop41/primer.mp4?dl=0
 
Последно редактирано:

Горе