Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

stoineff

Well-Known Member
От известно време гледам цените на копирайтърите тук във форума. Изумявам се от цените, които предлагат: 2 -3 - 4 лв.
Когато имам клиент и той ми посочи нишата, в която иска статията си, първата ми работа е да изчета всичко, което предлага до сега сайта му. Ако е нов лесна работа, ако обаче сайта е стар и има определен стил, аз трябва да се съобразя с това. Следващата ми работа е да проверя ключовите думи за заглавието на статията обикновено използвам инструмент на GOOGLE AdWords виж тук, задължително ключовата дума трябва да се съдържа и в заглавието на статията, трябва да има и определен брой търсения месечно (за чий хуй ви е статия, от която никой не се интересува). До тук съм изхарчил 20 - 30 мин.
Следваща стъпка е да измисля подзаглавие на въпросната статия във въпросната ниша с въпросните ключови думи и техни синоними.

До тук добре, ама трябва да е интересно и на читателя. Лесно е да напишеш безредно разни думи за търсачката, но ние имаме нужда от човека зад нея. Ако сме предугадили начина по - който ще потърси необходимия му продукт, сега трябва да задържим вниманието му, а както всеки тук знае то е капризно и неустойчиво.
В тинейджърски сайт тук вадя циците и дупетата 100% успеваемост :p за по - сериозни издания има други психологически трикове. (Хоп вече е минал 1 час, а още съм до средата на темата и се случва ужаса на копирайтъра край на вдъхновението; спирам една цигара, кафе, може и до фитнеса да притичам; )
.....
Проверявам отново уникалността на съдържанието искам клиента да получи 100% - качествена услуга. Почесвам се и дописвам с нови сили започнатото. SAVE. Прочитам, преглеждам наситеност на ключовите думи в текста, брой знаци, уникалност на съдържанието. Започвам да мисля и за синоними. Почти сигурен съм, че клиента след 3-4 седмици ще ме потърси за да спинна статията (за това се подготвям). За инструмента, който използвам благодаря на cloxy. - тук вече работата е доста сериозна и затова ще говорим за цена допълнително. Готово!

Смятам 4 часа труд - 20 лв. - малко са май :shock:, но ще мисля и нещо допълнително - криза е!

Скъпо ли ви се струва? Ако продавате през моята статия продукт, от който печелите 100 лв. на мен пък ми се струва, че съм ви я написал много евтино :p
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Оптимизирай си малко времето. Можеш да изискаш ключовите думи от човека който ти задава работата. Той няма как да не е наясно за какво иде реч. Можеш да включиш и кратко описание на сайта (ако евентуално няма такова на самия сайт). До тук работодателя ти е отделил 5 минути за да ти даде "заданието". От теб се иска да умееш да пишеш (което би трябвало да го можеш, след като се занимаваш с това). Колко време ще ти отнеме писането на статия работодателя не го касае. Ти можеш да пишеш 100 думи за 10 часа. Можеш да напишеш и 500 думи за 1 час. Всичко зависи от способностите ти. Точно поради тази причина когато работиш на трудов договор някой хора изкарват 1000лв. на месец, а други на същата позиция по 300лв. на месец. Нечестно ли ти се струва? Няма как криза е не само за теб ами и за работодателите. Ако можеш да дадеш 2лв. ще дадеш ли 20лв. за същото? Съмнявам се. Да не говорим, че в тези 20лв. който искаш за статия влиза и времето ти за цигара и кафе, къде дават така? И аз искам!

Хубаво си описал твоята гледна точка, но трябва да си на ясно, че тя не е единствената и цените се определят спрямо търсене-предлагане. Все пак ти пожелавам да си продаваш статиите за по 20лв.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Естествено ,че така написано си заслужава 20те лева.Въпроса е че някой не търсят толкова качествена статия,търсят евтина статия ,която да се съчини за 30тина мин макс.Затова и цените са 2-3-4 лв.
Когато ти плащат толкова няма да мислиш за синоними и ключови думи.надраскваш нещо и СЕЙВ.За всеки влак си има пътници.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

На мен на пример не ми трябват толкова компетентни статии. Трябва ми нещо за запълване и което да минава за уникално спрямо бота на Гугъл. Защо тогава да плащам по 20 лв, като мога да мина и с 3-4 :)
За всеки влак си има пътници!
За качествени материали бих дал и повече от 20лв, но въпросът е дали са ми нужни? И отговорът е: за сега не!
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Съгласен съм, че търсенето е най - важното в случая. Голяма, част от собствениците на сайтове си мислят, че знаят ключовите думи, с които могат да продават продукта си. Практиката показва, че не е точно така, именно затова търсят съдържание, което да ги изкара на "първа страница в GOOGLE". Разбира се, че е възможно, но не и за 2 лв. винаги можеш да си купиш за 2 лв. пренаписани статии, или в най - добрия случай преведени (това също е труд и е добре да се плаща), но съдържанието на сайта, текстове, смисъла определя голяма част от продажбите му. Реклама и маркетинга довеждат интернет потребител, но съдържанието задържат вниманието и го превръщат в клиент на услугата, която предлагате!
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Стойнев, обърни внимание на употребата на пълния член. Не бих се втелявал ако не темата не беше относно качеството на писането. Принципно съм напълно съгласен с теб - кадърно написана статия, по начина описан в първия ти пост, определено заслужава прилично възнаграждение.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Щом ти е нужен само трафик, можеш да си пишеш и безредно разхвърляни думи, бота не разбира от контекст. Вероятно обаче и хора четат сайта ти.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

С безредно разхвърляните думи не става. Ботът чатка морфологията на езика - къде повече, къде по-малко. Виж някаква полууникална плява го обърква. Проблемът е, че обърква и реалните потребители
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Смятам 4 часа труд - 20 лв. - малко са май :shock:, но ще мисля и нещо допълнително - криза е!

За такова качество не може да си позволи да плаща почти никоя българска медия. Даже има тенденция качеството на журналистическите продукти да се влошава през последните години. Водещи медии пускат материали, които на се минали нито през редактор, нито през коректор. Почти всяка втора статия е пълна с грешки. Дори заглавията масово имат правописни, печатни и всякакви други пропуски. За съжаление никой в България не може да си позволи да ползва качествени журналистически продукти, което е много жалко. Според мен нещата ще продължат да се влошават и занапред.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Според мен нещата ще продължат да се влошават и занапред.

Дано не си прав. Аз смятам, че една добре написана статия, може да поддържа интерес с години наред и да продава определен продукт. Разбира се не е без значение къде е постната, как собственика на сайта се грижи за популяризирането, дали ще успее да задържи позицията в търсачките. В рекламата освен, че всички трябва да знаят за качеството на продукта, трябва и да им се напомня често за това, че е най - добрия на пазара. Например разликата в цената, търсенето и производството на Кока Кола, Пепси и обикновена лимонада е именно - маркетинга и рекламата.
Потребителя иска да знае повече, да има база за сравнение, да има право на избор и нещо много важно да знае защо има разминаване в цена и качество т. е. ако е качествено защо е евтино? И ако в момента сме в криза то това няма да продължи вечно, а статията ще остане завинаги, а ако е добра ... рано, или късно ще има възвращаемост от вложените средства.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Първо - никой не ти плаща за SEO нещата, щом искат статия, пишеш им статия, казват ти 1 ключова дума, гледаш денситито и да е 10-13 процента и така си спестяваш много неща.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

За такова качество не може да си позволи да плаща почти никоя българска медия. Даже има тенденция качеството на журналистическите продукти да се влошава през последните години. Водещи медии пускат материали, които на се минали нито през редактор, нито през коректор. Почти всяка втора статия е пълна с грешки. Дори заглавията масово имат правописни, печатни и всякакви други пропуски. За съжаление никой в България не може да си позволи да ползва качествени журналистически продукти, което е много жалко. Според мен нещата ще продължат да се влошават и занапред.

Това е факт, но още по-голям проблем за журналистиката е фактологията на материалите. На практика никой не си прави труда да проверява достоверност, да търси потвърждение от няколко източника или да вникне в дълбочина на дадената проблематика. Всичко се свежда до копи/пейст от БГНЕС, БТА, някоя друга агенция или буквално публикуване на ПР съобщения.
Ето един материал от НСИ. В 99% от медиите е отразен почти буквално - пример: Vesti.bg
Ето и изключението: Investor.bg
Въпросът е каква всъщност е новината и какво разбра широката публика?
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Само да вмъкна, че статии, които са писани за оптимизация и ги гледа seo оптимизатор - много истина нямат - гледаме да си набутаме keywords и анкори и това е, пък за новинарските агенции - знаем ги какви са "кадърни".
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Еми колко да е, аз гледам 2-3 пъти да има думата със <strong> , може 1 път да е с <i> , и в title да има кейуорд - гугъл отлично разпознава за коя дума е страницата, какво повече? Гугъл бота си разбира дори само от 1 стронг и 1 титъл.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Да аз също съм съгласен за цената, която смяташ за адекватна но реалностите са други. Аз се занимавам с писане не само на статии а въобще от доста време, но размера на възнаграждението ми все още не е стигнало до такива измерения. Разбирасе аз правя и доста грешки в бързината си става въпрос за пунктуационни такива и рядко други но въпреки всичко паричното изражение на работата ми е в пъти по-ниско от това, което си дал като ориентир - 20 лева за един текст. Искам да вметна, че писането на статия не е свързано с това да и правиш SEO тоест да я публикуваш в блог, да слагаш линкове, картинки alt атрибути и така нататък макар, че за да хвана някой лев и аз го правя тъй като паралията е сметнал, че за да ми плати трябва нещата да стоят по този начин.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Ако няма добра цена за статиите ще си пълним блоговете със съдържание пък партньорски програми, линкове, Ад сенс, все от някъде ще ги изкарам тия 20 лева, а статията ще си е моя :)
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

Аз пък като SEO и крайно ориентиран да правя сайтове за роботите, не за хората, не бих приел такава цена, разбира се, че ще ме олесни доста човека и ще стане по user friendly, но явно имам друг поглед към нещата. Разбира се, ако е sales page - цената ще е голяма, но за обикновена статия без сложни неща, с която ще си пълня артикъл директориите, не бих дал 10 лева.
Въпрос на мироглед.
 
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

На теория:

20 лева не са кой знае колко, да. Ама ако статията е на английски. И ако е наистина куалити стъфф. Ако е на български - трябва да е нещо наистина изпипано. Примерно виждам в постовете ти разни граматически неодстатъци - демек ще трябва да минавам и да коригирам, ако съм ти клиент. А мойто време е скъпо, ебаси :( .

На практика:

Просто има хора, които го правят качествено и за по-малко пари. Демек не е толко просто - да решиш колко да чарджиш и готово! Ако не можеш да си им конкуренция - я откъм цена, я откъм бързина или качество, просто СМЕНЯШ ЗАНАЯТА! :)

ПС: Споменах ли 'ебаси" накрая?
ПС2: Не ма разбирай погрешно - имаш моралната ми подкрепа. Ама то ако беше лесно, и аз ся щях статии да пиша сигурно :) .
 
Последно редактирано:
От: Защо НЕ пиша статии за 10 лв.

За граматични и стилови грешки не ми се спори. Не ми се спори и за пълен и кратък член. Не ми се спори и за пунктуация. Аз казвам защо не пиша статии за 10 лв. - няма и да напиша. Ако я напиша за себе си тя ще ми донесе поне 20 лв. по - късно, но ще ми ги донесе. На английски нямам самочувствие да пиша. Нямам достатъчен лексикален запас (най - малко). Занаята няма да го сменя - доволен съм :) - и храня жена си и детето си с него. Колкото до останалите ще се постарая да ги догоня.
П.П Благодаря за подкрепата!
 

Горе