Защо в България няма производство?

От: Защо в България няма производство?

Но само една от компаниите е българска,дори и за нея не съм сигурен.Българските производители се губят.
Какво ти пука, че капитала не е БГ? Отнема време да се натрупа капитал поради ред причини за последните десетилетия в БГ. Дори и БГ да е капитала, ако компанията е насочена към не капитализирани на печалбите и изнасянето им извън страната, тогава какво те топли БГ или не?
 
От: Защо в България няма производство?

ако компанията е насочена към не капитализирани на печалбите и изнасянето им извън страната, тогава какво те топли БГ или не
Дай пример с такава компания.
 
От: Защо в България няма производство?

Край активизирах се... Май смятам да спра само да lurkring-вам в този форум. Защо няма производство? И аз това се чудя, при тези ниски заплати България си е направо златна мина за инвеститорите. Прочетох някъде по-нагоре, че фирмите трябва да са български... пълни глупости! Не е лошо да са български, но не пречи и да са чуждоземски. Ако плащат заплати на българите или пък си докарат работниците тук и те харчат парите си тук, това ни устройва идеално. А ако си плащат и данъците... Проблема е друг, няма производство заради корупцията. Имах честта лично да разговарям със CEO на стабилна немска фирма и човека ми обясни, че от много време следят обстановката тук, но било много рисково заради проблемите с корупцията.
Друго прочетох също "Трябва ни корабостроене, не ни трябва корабостроене, трябват ни процесори, космонавти, птеродактили"... Няма значение както стига да се продава и домати и краставици да са (което си е един добър бизнес, като имаме предвид биопроизводството на Доган) пак е производство, пак са данъци. Спирам се, защото май се поолях.
 
От: Защо в България няма производство?

Защо да се произвежда като може да се внася, по-лесно е просто и риска е по-малък, така се разсъждава и за това сме до никъде.

Защо примерно не се ограничи вноса на пласмасови плодове и зеленчуци за да се насърчи нашето производство, оговора е защото няма желание, защото нашите хора не им се занимава с производство искат да докарват пара от внос.

Кой от форума тук е производител освен Вискяр?
 
От: От: Защо в България няма производство?

Защо да се произвежда като може да се внася, по-лесно е просто и риска е по-малък, така се разсъждава и за това сме до никъде.

Защо примерно не се ограничи вноса на пласмасови плодове и зеленчуци за да се насърчи нашето производство, оговора е защото няма желание, защото нашите хора не им се занимава с производство искат да докарват пара от внос.

Кой от форума тук е производител освен Вискяр?

лятото видя ли по колко стотинки им ги изкупуват, а за колко лева ги продават прекупвачите!
 
От: Защо в България няма производство?

Да де точно това имам в предвид не създават условя нарочно, защото им дреме на оная работа с извинение и на края ние ядем дървото, пласмасарки от турция и гърция където са за боклука, а не за консумация, имаме ресурси и не ги използваме, аз не съм ял по-хубав домат от Българските домашарки.
Защо ли го обърнах на зеленчукопроизводство не знам, ама то с всичко е така, кво да говорим.
 
Последно редактирано:
От: От: Защо в България няма производство?

Защо да се произвежда като може да се внася, по-лесно е просто и риска е по-малък, така се разсъждава и за това сме до никъде.

Защо примерно не се ограничи вноса на пласмасови плодове и зеленчуци за да се насърчи нашето производство, оговора е защото няма желание, защото нашите хора не им се занимава с производство искат да докарват пара от внос.

Кой от форума тук е производител освен Вискяр?

Аз не съм производител на краставици и домати, но познавам такива. Познавам такива който все още произвеждат и се чудят как да продават, но пак си произвеждат. Познавам и такива който вече не произвеждат защото им е писнало.

От една страна си прав, че управниците не създават условия. Обаче от друга страна обаче стой въпроса защо българите не купуват българското а купуват най-евтиното? Което обикновено е от Гърция или Турция. Та това, че управниците ни не струват е ясно. Но изглежда, че и на народа не му дреме особено. Ако българите започнат да купуват български продукти това са пари който ще се въртят в БГ (ако предположим, че данъците няма да бъдат откраднати, но дори и да бъдат пак една част от парите е в движение в страната).

Аз лично купувам български продукти. Но това са само плодове, зеленчуци, мляко и д.р. Ако говорим за техника, предпочитам да не е. Поради простата причина, че не са качествени (не всички разбира се). То и от хранителните стоки има големи боклуци, но съм намерил (не много лесно при това) от къде да взимам.

Като цяло народа иска евтино (дори и да е боклук). На управниците не им дреме произвежда ли се или се внася, те парите си ги взимат при всички случай. Така изглежда, че всички са доволни.
 
От: Защо в България няма производство?

Само да не стане като колите в Ловеч. Един познат на баща ми си поръча няколко бройки за фирмени автомобили и го пратиха да си ги вземе от пристанището, където са дошли директно от Китай и са били без предни капаци. Съответно и тях са ги дали, но от локалния дилър. Което го навяло на мисълта, че влизат в БГ не като автомобили, а като резервни части или нещо такова.
 
От: Защо в България няма производство?

Само да не стане като колите в Ловеч. Един познат на баща ми си поръча няколко бройки за фирмени автомобили и го пратиха да си ги вземе от пристанището, където са дошли директно от Китай и са били без предни капаци. Съответно и тях са ги дали, но от локалния дилър. Което го навяло на мисълта, че влизат в БГ не като автомобили, а като резервни части или нещо такова.

Хахаха, трагедията е пълна....
Как да има производство, като всеки гледа да направи някакви стотинки от поредната далавера, а производство не се прави с жълти стотинки, а с много пари...
 
От: Защо в България няма производство?

Great Wall до колкото знам се сглобяват в БГ, частите пристигат от Китай.
 
От: Защо в България няма производство?

Чакайте сега малко. Мисля, че веднъж завинаги трябва да се развенчае мита за българските домати и краставици. За огромно съжаление, те не са това, което бяха, а напротив. Превърнаха се в средностатистически боклуци. Всеки иска от доматите на "баба" обаче баба с двете лехи доматчета няма как завалийката да изхранва гражданята, която пълни Софията ката ден. Следователно баба се изхитри, превърна се в Млад фермер по мярка 112. Маа торове и антибиотици из колците с домати на всеобщо основание, защото гони печалба. Мдааа баба се е превърнала в капиталист. И от това естествено страдат доматите и пациентите, оп клиентите.... Разликата между българските и гръцките примерно, е че ония са субсидирани боклуци и следователно за без пари докато наще са си само боклуци. Друга причина и то не маловажна е, че няма семена за истински зеленчуци. Няма как да сееш с холандски гмо-та и да изкарваш на баба доматките. Та толкова за "българското".
А защо в БГ няма производство? Ами защото няма кадри. Това на първо място. На второ, защото производството не стои на едно място, а се развива спрямо технологиите, а технологиите се развиват със страшно много пари, ноу хау и кадри. За кадрите виж точка първа. Има тук таме останал някой кадър патриот и си джитка, ама сигурно все по-често към Румъния гледа :D
 
От: От: Защо в България няма производство?

Great Wall до колкото знам се сглобяват в БГ, частите пристигат от Китай.

И аз така мислих. Но явно се сглобяват много малко бройки, а повечето идват на 99% сглобени, но се броят за части.
 
От: Защо в България няма производство?

Чакайте сега малко. Мисля, че веднъж завинаги трябва да се развенчае мита за българските домати и краставици. За огромно съжаление, те не са това, което бяха, а напротив. Превърнаха се в средностатистически боклуци. Всеки иска от доматите на "баба" обаче баба с двете лехи доматчета няма как завалийката да изхранва гражданята, която пълни Софията ката ден. Следователно баба се изхитри, превърна се в Млад фермер по мярка 112. Маа торове и антибиотици из колците с домати на всеобщо основание, защото гони печалба. Мдааа баба се е превърнала в капиталист. И от това естествено страдат доматите и пациентите, оп клиентите.... Разликата между българските и гръцките примерно, е че ония са субсидирани боклуци и следователно за без пари докато наще са си само боклуци. Друга причина и то не маловажна е, че няма семена за истински зеленчуци. Няма как да сееш с холандски гмо-та и да изкарваш на баба доматките. Та толкова за "българското".
А защо в БГ няма производство? Ами защото няма кадри. Това на първо място. На второ, защото производството не стои на едно място, а се развива спрямо технологиите, а технологиите се развиват със страшно много пари, ноу хау и кадри. За кадрите виж точка първа. Има тук таме останал някой кадър патриот и си джитка, ама сигурно все по-често към Румъния гледа :D


Не е точно така.

На баба доматите са нетрайни сортове, които за 2-3 дена стават на лютеница, но за сметка на това са вкусни. Холандските домати (макар и да не са ГМО) са издръжливи, имат търговски вид и могат да се друсат по камионите и щайгите с дни. Затова са и дървени вътре, за да могат да издържат повече.

Просто хората искат да купуват на баба доматите на цената на холандските, а това няма как да стане. Баба просто следва търсенето.

Ако хората са склонни да плащат повече пари за на баба доматите, за да може на баба да и излиза сметката, съответно баба ще произвежда от нейните си домати. Но при положение, че не и излиза сметката - баба ще произвежда това дето се пИчели от него.

Все пак баба (както и холандците и гърците и турците) произвеждат домати за пари, а не за кефа на софиянци или за сините очи на купувачите.
 
От: Защо в България няма производство?

Не знам вие какви домати си купувате по това време, но мога да ви споделя аз какви си купувам. За нищо на света не бих си взел в момента български домати. Говоря за тия дето се продават на сергиите по пазарите. Купувам си испански домати, често от Лидъла. И от големите и от чери-тата. Страхотни са. Цената им е 3-3.50 лв/кг. Смело мога да ви ги препоръчам!
Мога да ви споделя и рецепта. Булката ми ги подправя със зехтин, босилек и козе сирене. Комбинацията е вълшебна, особено с една хубава, отлежала троянска сливова. Рецептата се препоръчва като антистрес и афродизиак.
Пробвал съм и с български домати - не става. Испанските са точно с вкуса, който се комбинира идеално с козето сирене и босилека.
 
От: Защо в България няма производство?

Абе аз на етикетите и надписите много не им вярвам особено когато са в насипно състояние, но в общи линии търговците следват правилото да слагат етикети които продават, в много случаи надписа на етикета не е това което е.
Етикета продава, може да е от дървени въглища, ама Немското масло вРъви:)

Made in Germani продава масло, части за коли, абе всичко
Made in Bulgaria продава домати, краставици:)
Made in Japan техника, мотори, коли и т.н.т.
 
От: Защо в България няма производство?

Най- бързото пазарно проучване – има ли пазар на български зеленчуци в Русия:

Отне около две минути и отговорът беше – „ Абе глупак, тук в всеки скъп ресторант има в менюто салата от български зеленчуци, каквото и да произведете, взимаме го, стига да е българско..”

Това беше преди санкциите…

Отделно че в Русия подарък с български семена много се цени, просто хората знаят какво да ядът…

Относно качеството, всичко зависи от технологиите, които се използват при отглеждането, факт е че голяма японска компания копира и открадна наша българска технология, за да я продава на арабите, хубавото е че за поред път, това което копираха не е истинската технология.

Относно семената, има няколко института, които продължават да работят и да развиват нови сортове, макар че тези хора са зарязани от всички…

Относно кадрите, ако нямате кадри за работа, проектирате всичко с роботи, ако нямате управленски кадри, проектирате всичко да се ръководи от програми..

Относно българските производители, проблема е в това че външните и вътрешните пазари иска качество и обем на доставка.
Даже и да продаваш тук, веригите ти искат примерно по 20 тона на ден, целогодишно.
Ако не можеш да ги доставиш, няма договор, а българските производители произвеждат сезонно, тоест няма как да изпълняват договора..

Ако продаваш в западна Европа, изисква се одобрение от техните служби за контрол на качеството, това няма нищо общо с сертификат.
Ако получиш одобрение, пазара е твой, ако не, чудиш се на кой да продаваш и накрая фалираш..
 
От: Защо в България няма производство?

Говорейки за холандски домати се сетих

http://agro.bg/news/article52637.html


Износът на селскостопански стоки от Холандия достигна 80.7 млрд. евро през миналата година в сравнение с рекордните нива от 79 милиарда през 2013-та. Министърът на земеделието Шарон Диксман обяви това по време на Международната зелена седмица в Берлин. Данните се основават на експертни оценки, като окончателните резултати се очакват през пролетта.

"Миналата година беше много трудна за холандския селскостопански сектор: падащи цени, руски бойкот и огнища на птичи грип – всичко това създаде сериозни проблеми за много ферми в Холандия. Впечатляващо е обаче да се види как холандските фермери и селскостопанските предприемачи управляват успешно своя бизнес и постигат добрите резултати, за които става дума. Цифрите потвърждават факта, че Холандия остава световен лидер в областта на земеделието - на второ място в света след САЩ при износа на селскостопански стоки,“ изтъкна Диксман, цитиран от agropages.com.


Хората се справят много добре, въпреки че земята им е кът.
 
От: Защо в България няма производство?

скъпи горива ,ток,корупция
Горивата и тока не са толкова скъпи. Плюс това почти всяко съвременно предприятие се изгражда с пректо-анализ на топлинните схеми и рекуперативна секция за повторно използване на топли и студени потоци. Допълнително се монтират и слънчеви колектори.
Скъпо става, когато с трици се ловят маймуни - когато се използват остарели технологии и съоръжения в неефективни за производство сгради, а в производството са неандерталци с шефчета тип селската пръчка с чупения баварец на 18 години. За съжаление това са типичните български предприятия, поверени на след приватизацията на другарите от номенклатурата.
 

Горе