Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Аз питах едни познати със заложни,но като почнаха да ми говорят за цифри стартово 10-50 хилки само за да съществуваш и после, как големите рибки ще те хапнат веднага,защото им подкопаваш пазара и до там спрях да се интересувам :D Иначе да няма нищо лошо в това да знаем, как играят игрите си големите.
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Аз питах едни познати със заложни,но като почнаха да ми говорят за цифри стартово 10-50 хилки само за да съществуваш и после, как големите рибки ще те хапнат веднага,защото им подкопаваш пазара и до там спрях да се интересувам :D Иначе да няма нищо лошо в това да знаем, как играят игрите си големите.
Извинявам се за втория пост искам да допълня,че другото което разбрах е ,че ако легално играеш играта НЯМА полза от влога в заложна къща , тъй като те най вече обичат хората от Ромски произход ,които ходят и взимат от където им падне крадени неща или на изплащане и после не ги плащат и ги взимат на черно без да бъдат начислявани,като залог и прочие. Най-вече кражбите те са номер 1 бърза и лесна печалба 1 айфон струва да кажем 2-ра ръка 600-700 кинта те ги лапват по 100-200 кинта от някой закъсал джепчия и после бързи пари,но има доста изгоряли ама като пускаш някой друг рушвет на закона :D натам знаеш !
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Ще дам прост пример подлъгаха един приятел ,който купи за 10 бона злато,когато тук струваше 40 лева грама на 14к В големи градове,като София знам ,че е стигал и до повече и така де той купуваше в продължение на 3-4 месеца просто му бяха попаднали пари от наследство идеята беше да купува тук на по-големи количества и да ги изнася за гърция или германия щото там било същата цена,но в евро тоест 80 лева грама на 14к и той ги смяташе много добре давам 10 бона взимам 20 махам 2 бона разход отиване връщане и прочие

Това не е възможно. Никога не е имало такава разлика в цените. Може би цената на дребно за бижута да е била двойно по-голяма от изкупната цена. Но такава разлика между цената "купува" за отпадъци (стари бижута) тук и за "отпадъци" там - няма как да е имало. Причината е, че златото не се облага с мита - практически няма ограничения при търговията със злато.

Ето тук може да разгледаш цената на златото за последните години: http://www.investing.com/commodities/gold

Ето картинка, ако не ти се цъка на връзката:

SwJB7P6.png


Цената е за инвестиционно злато в долари за 1 тройунция. За грамове и 14 карата може да си го сметнеш, ако помислиш малко. Цената "купува" за златни отпадъци е няколко процента под изчислената.

Тук има калкулатор:
http://www.goldcalc.com/scrap_gold_value.php

Според него при цена $1180.00 за тройунция (инвестиционо злато), 1 грам 14 карата струва $22.13. При курс на долара 1.7373 това е 38.45. Сега Тавекс купува на цена 36.06 - т.е. 6,2% по-ниско от цената базирана на борсовата.

Тук пише как се чете графиката, ако не знаеш: https://en.wikipedia.org/wiki/Candlestick_chart
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

И аз съм хвърлил око да прибера в някой банков сейф малко злато. Чудих се за тавекса. Миналата година на 1990лв/oz все така се чудих а вече е 2200/oz. Дали дъното е минало според вас?

За мен дъното още не е дошло, а и това не би трявало да те притеснява въобще, тъй като купуването на злато не се разглежда в краткосрочен план, а дългосрочен.

Както спомена blackout8 :
купуването на злато не е инвестиция а купуване на реални пари и стойност.

Реално няма как да си вътре.
 
  • Like
Реакции: JaG
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Извинявам се за втория пост искам да допълня,че другото което разбрах е ,че ако легално играеш играта НЯМА полза от влога в заложна къща , тъй като те най вече обичат хората от Ромски произход ,които ходят и взимат от където им падне крадени неща или на изплащане и после не ги плащат и ги взимат на черно без да бъдат начислявани,като залог и прочие. Най-вече кражбите те са номер 1 бърза и лесна печалба 1 айфон струва да кажем 2-ра ръка 600-700 кинта те ги лапват по 100-200 кинта от някой закъсал джепчия и после бързи пари,но има доста изгоряли ама като пускаш някой друг рушвет на закона :D натам знаеш !

Няма никакъв, ама абсолютно никакъв смисъл да влагаш в бижутерско злато защото:
1. Голяма част от стойността на бижутерското злато е за вложения труд на златаря при изработката му.
2. Каратите няма да са 24, както е при инвестиционното злато
3. Поне за мен е по-голяма възможността от фалшификати или най-малкото позлатени такива


Ето малко допълнително инфо:

Една тройунция (оz) е равна на 31,103 476 8 грама.
Каратите са свързани с пробата на златото. Най-често срещаните проби злато в търговията с благородни метали, бижутерството и златарството са:
24 карата (999-метрична рафинираност) - 99.99% злато и 00.01% примеси (999 единици злато и 1 единица примеси)
22 карата (916-метрична рафинираност) - 91.60% злато и 08.40% примеси (916 единици злато и 84 единици примеси)
20 карата (833-метрична рафинираност) - 83.30% злато и 16.70% примеси (833 единици злато и 167 единици примеси)
18 карата (750-метрична рафинираност) - 75.00% злато и 25.00% примеси (750 единици злато и 250 единици примеси)
16 карата (625-метрична рафинираност) - 62.50% злато и 37.50% примеси (625 единици злато и 375 единици примеси)
14 карата (585-метрична рафинираност) - 58.50% злато и 41.50% примеси (585 единици злато и 415 единици примеси)
12 (499)
10 (417)
09 (375)

Пример: Имаме пръстен от 14к лато с тегло 4.29гр. Умножаваме 4,29х 0.585 - 2,50 гр. чисто злато (без примеси, т.е. 24 карата) :)
 
Последно редактирано:
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Че златото е НОМЕР 1 подкрепям изцяло,но спрямо инвестирането в злато нямаш ли доста дълъг стаж по-добре си намери нещо по сигурно,защото много лесно може да се изгори. Ще дам прост пример подлъгаха един приятел ,който купи за 10 бона злато,когато тук струваше 40 лева грама на 14к В големи градове,като София знам ,че е стигал и до повече и така де той купуваше в продължение на 3-4 месеца просто му бяха попаднали пари от наследство идеята беше да купува тук на по-големи количества и да ги изнася за гърция или германия щото там било същата цена,но в евро тоест 80 лева грама на 14к и той ги смяташе много добре давам 10 бона взимам 20 махам 2 бона разход отиване връщане и прочие ,но накрая така стана ,че той тук го взимаше на 40-41 за да прави конкуренция на заложните накрая рязко спадна тук на 30 лева а в гърция не можа да го продаде ,защото няма фирми нищо и ,като се отиде някъде с голямо количество злато се задават много въпроси и така стана ,че накрая като го продаде по заложите из БГ и махна разхода за разходки и прочие беше вътре с 5000 лева. Тоест вместо да удвои в + ги намали двойно ----... Възможно е да стане , ако си голям имаш си фирмите и заложната къща ,но и за тая цел трябва да играят едни 50 бона и + в повече.
И аз искам да почна 1 ден да купувам и продавам злато,но като гледам пазара и условията тук май само ще си се надявам.
Ъп за темата ще ми е много интересно да науча нещо повече !

Или говориш неща, който не са ти ясни или приятелят ти е мега шаран.
Но дай от зад на пред, това което си описал е арбитраж да обереш луфта - като цяло това е е бизнес, който си има нужните рискове - то може и от Китай да купиш и после да не продадеш щото яко се вдигнал долара.
Та така, що е шаран защото на скрап цена няма от къде стане двоен марж между тук и където и да в ЕС особенно в централната част - Германия или Австрия.
Няма как да стане защото скрап цената се калкулира много просто и лесно цена на унция примерно 1181.55 долара както е сега делено на 24 по 14 карата и от там се приспада 3-5% тук дори повече приспадане от борсовата цена. Скрапта след това се стопвява и се рафинира тази дейност гълта няколко процента и чистото се шипва на големите рафинерии, който ще го купят в най-добрият случай на спот цена - така в най-добрият случай е да видиш 3-4% марж между тук и Германия, който не си струва. Струва си бизнес модела на Тавекс, изкупуване на скрап и рафиниране(при рафинирането ще вземеш и другу метал) и след това ги шипваш и вече дилърството със злато.

За да си в този бизнес ти трябват не само познания ами и кинти за една заложна къща която ще приема само злато и сребро като обезпечение едно 200к ще са ти нужни за генерираш няколко процента печалба на месец.
Дилърство със злато горе долу същото ако не и повече - там има по-голям хляб, като цяло изкупуването на скрап се навъдиха доста.
 
Последно редактирано:
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Благодаря за мненията,но никъде не съм споменал и че разбирам грам нещо от злато... Просто ми е интересно да разбера това онова,благодаря за статистиките,които предоставихте ще ги разгледам обстойно защото ми е интересно.
ЗА моя приятел,че е шаран това е така,че загуби двойно също.
ТУк заложните купиваха златото на 40 лева грама,така той искаше да ходи в чужбина и да го продава на 40 ЕВРО грама тоест кажи речи двойна печалба.
Започна да изкупува злато на по висока цена от 40 лева тоест 41,45 с който както се разбереше,като казва аз давам най-много засложната дава толкова и хората му продаваха.
В един момент обаче нещата му се оцапаха,когато е отишал в ГЪрция да го продава незнам какво точно е станало,но не са искали да му го купят,защото не са били 1-2 грама а за обикновен човек,като него може да е изглеждало и като крадено или незнам и не са го купили. Слагаме разхода да отиде до там,да се разхожда да обикаля да търси пазар и да се прибере горница 0 вътре доста.
ТУк се прибира и търси пазар да махне набутвацията от себе си,но цената вече беше 30 лева на грам по заложние дори мисля,че и в момента тук е някъде там и,като го продаде почти на половина ето го и резултата с набутвацията. Той също няма грам представа,как стоят нещата само сме чували,че златото е най-вървежн,но как стоят нещата не знаем. Сега съм доста по наясно от вчера благодарение на колегите ще следя с голям интерес темата,че няма да видя 200 бона за влог сигурно няма да имам щастието,но поне да се обогатя знаейки ще ми е от полза.
Не съдете строго наивните :D
Поздрави
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Той също няма грам представа,как стоят нещата само сме чували,че златото е най-вървежн,но как стоят нещата не знаем.

Основна грешка. Попрочиташ, осведомяваш се, информираш се, пресмяташ и тогава се захващаш с такъв бизнес, за да не си вътре :)
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Благодаря за мненията,но никъде не съм споменал и че разбирам грам нещо от злато... Просто ми е интересно да разбера това онова,благодаря за статистиките,които предоставихте ще ги разгледам обстойно защото ми е интересно.
ЗА моя приятел,че е шаран това е така,че загуби двойно също.
ТУк заложните купиваха златото на 40 лева грама,така той искаше да ходи в чужбина и да го продава на 40 ЕВРО грама тоест кажи речи двойна печалба.
Започна да изкупува злато на по висока цена от 40 лева тоест 41,45 с който както се разбереше,като казва аз давам най-много засложната дава толкова и хората му продаваха.
В един момент обаче нещата му се оцапаха,когато е отишал в ГЪрция да го продава незнам какво точно е станало,но не са искали да му го купят,защото не са били 1-2 грама а за обикновен човек,като него може да е изглеждало и като крадено или незнам и не са го купили. Слагаме разхода да отиде до там,да се разхожда да обикаля да търси пазар и да се прибере горница 0 вътре доста.
ТУк се прибира и търси пазар да махне набутвацията от себе си,но цената вече беше 30 лева на грам по заложние дори мисля,че и в момента тук е някъде там и,като го продаде почти на половина ето го и резултата с набутвацията. Той също няма грам представа,как стоят нещата само сме чували,че златото е най-вървежн,но как стоят нещата не знаем. Сега съм доста по наясно от вчера благодарение на колегите ще следя с голям интерес темата,че няма да видя 200 бона за влог сигурно няма да имам щастието,но поне да се обогатя знаейки ще ми е от полза.
Не съдете строго наивните :D
Поздрави

Човече обяснявам ти такъв филм не съществува подчертавам не съществува.
Няма как скрап цената да е 40 лв тук а в чужбина да е 80 лв няма просто как да се случи.
Не знам кога е било това като дата но ще ти го сметна.

Направи си сам сметките и ще разбереш ако е 40 лв тук то да приемем е равно на 20.4 евра за 1 гр. 14 карата, нали така? Дели го на 14 да получиш цената за 1 карат след това го умножи по 24 за да видим 1 грам чисто злато и го умножи по 32.15 защото толкова грама има в една унция злато - какво се получвата като цена?

Ако са ти верни сметките получваме 1124 евра за 1 унция да добавим 5% защото това е с дискаунт та цената на златото на спот пазара би била 1180 - щом казваш е паднала цената след това значи говорим Април 2013 само там се вижда такъв спад за какъвто говориш http://www.xe.com/currencycharts/?from=XAU&to=EUR&view=5Y

Сега направи пак същите сметки в 40 евра и му бутни 3% дискаунт и ще борсовата цена трябва да е 2314 евра - а както виждаш сам от графиката цената на златото не е била повече от 1378 това е историческият връх!

Не знам, кой ще е този който купува 2 пъти борсова цената и това да е скрап цена :)

Пиша ти го за да знаеш напред да не се изложиш някъде ;)
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Мерси за обяснението долу горе го разбрах.
А за това,че тук е било 40 лева а в чужбина 40 евро не казвам,че е било така ,а че моя човек е чул от някой че било така. Тоест то тук си беше 40 ,но там колко е било незнам явно е било 20 евра!
За спада може би е по същото време,което говориш не беше вчера или оня ден а преди година 2 явно става дума за 2013, тук в Разград спада беше 10 лева от 40 на 30 в заложните къщи сега не съм гледал колко е по-простата причина,че нямам злато и не мисля да търгувам.

Благодаря за мненията и съветите повече няма да коментирам , тъй като не съм наясно просто ще следя темата и ще се обогатявам,ако ми се наложи за вбъдеще да съм по-наясно как стоят нещата.
Поздрави
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Коментирай и питай на воля, ще ти отговорим.

Просто трябва да запомниш, че тук конкуренцията не е толкова силна както в централна ЕС или дори Гърция и Турция, така че тук са по кофти цените на скрапа както и на златните продукти, но са по кофти от няколко процента спрямо ЕС - така, че твоят човек ако беше седнал щеше да разбере че печалбата ще му е от няколко процента, ако ще го продава на прекупвачи на скрап на дребно. Ако беше наясно щеше да ги рафинира и да ги продаде на някой златар или на някой дилър, но ... :)
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Don't be like these guys!!! :D

[video=youtube;ndshbH3qZ6Y]https://www.youtube.com/watch?v=ndshbH3qZ6Y[/video]
 
От: Защо да притежавате (инвестирате в) злато?

Марк Дайс е велик!

[video=youtube;CNr5czZKEdk]http://www.youtube.com/watch?v=CNr5czZKEdk[/video]

[video=youtube;hAFvAcXXfFg]https://www.youtube.com/watch?v=hAFvAcXXfFg[/video]

Коментар на RT: ‘Obama zombies’: Americans sign prankster’s petition to nuke Russia (VIDEO) (руското министерство на истината се включва в троленето).
 

Горе