Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Системата за плащания с карти е абсурдна - направена е наобратно.

Правилният начин е да нареждате плащане към определени лица, а не да давате достъп до цялата си сметка на търговците и те да решават колко да дърпат.

Например отивате на касата, вадите „телефона“ от джоба си, на екрана излиза диалог за потвърждение (компютъра на магазина се е свързал с телефона ви безжично и е поискал плащане), цъкате „съгласен съм да платя 10,57 на търговеца "Хранителни стоки ООД"“ и плащането е готово. Това е елементарно да се реализира технически. Проблемът засега е, че не всеки е съгласен да даде 200 лева за „телефон“, който да ги може тези неща.

На запад се използва: personal account, business account and credit card - понятие като дебитна карта няма!

То има дебитни карти, но те са главно за бедните, които са достатъчно интелигентни за да потърсят информация. Иначе банките гледат да наложат ползването на кредитни карти вместо дебитни, защото печелят повече от кредитните.

Ето какво ползват бедняците (и някои богати, които не ги е срам да ползват банкови карти за бедни и да пестят пари от банкови услуги): https://www.greendot.com/greendot
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Правилният начин е да нареждате плащане към определени лица, а не да давате достъп до цялата си сметка на търговците и те да решават колко да дърпат.

https://www.greendot.com/greendot

Тук ме изненада - никой не може да си дърпа когато си поиска и колкото си поиска от сметката ти - кво ще разчитаме на добрата му съвест, че няма да си дръпне 22.57, вместо 10.57.

Ако си имал нещо друго в предвид поясни, че така малко грешно звучи!
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Системата за плащания с карти е абсурдна - направена е наобратно.

Правилният начин е да нареждате плащане към определени лица, а не да давате достъп до цялата си сметка на търговците и те да решават колко да дърпат.

Например отивате на касата, вадите „телефона“ от джоба си, на екрана излиза диалог за потвърждение (компютъра на магазина се е свързал с телефона ви безжично и е поискал плащане), цъкате „съгласен съм да платя 10,57 на търговеца "Хранителни стоки ООД"“ и плащането е готово. Това е елементарно да се реализира технически. Проблемът засега е, че не всеки е съгласен да даде 200 лева за „телефон“, който да ги може тези неща.



То има дебитни карти, но те са главно за бедните, които са достатъчно интелигентни за да потърсят информация. Иначе банките гледат да наложат ползването на кредитни карти вместо дебитни, защото печелят повече от кредитните.

Ето какво ползват бедняците (и някои богати, които не ги е срам да ползват банкови карти за бедни и да пестят пари от банкови услуги): https://www.greendot.com/greendot

Никой не те ограничава и не ти налага коя карта да ползваш на запад - специално в Англия ела и и си отвори сметка ( ще видиш зор в момента, а за кредитна карта направо ще ти трябва поне година да си с тази банка за да имаш шанс )

А от линка който пусна - не му виждам смисъла - вашата карта ще дойде с 0 долара баланс и имаш такси за да си е зареждаш с пари от друга сметка - това може да послужи само ако пазаруваш онлайн и не искаш да си разкриваш личната сметка иначе е безмислено
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Когато плащаш с дебитна или кредитна карта търговецът може да си дърпа колкото желае. Лицата, които са прихванали номера на картата нелегално (например хакнали са сайта на търговеца или са снимали картата) - също.

Веднъж като си дадеш данните за картата - който има тези данни може да ги ползва за да прави транзакции нелегално (в нарушение на договора, който имаш с него).

Много хора се оплакват от free tiral scams - дали си данните на картата за да получат нещо "безплатно" и после се чудят защо им дърпат пари от сметката.

Като си дадеш данните на картата ти разчиташ на това, че търговецът е добросъвестен и ще дърпа колкото е справедливо (колкото сте се договорили) и ще пази тези данни за да не попаднат при трети лица, които ще злоупотребят с тях.

Имаш някаква сигурност само при ползване на POS терминали - при тях търговецът не получава данните на картата (ако устройството не е хакнато) и ти дават бележка, на която пише колко са ти дръпнали.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

А от линка който пусна - не му виждам смисъла - вашата карта ще дойде с 0 долара баланс и имаш такси за да си е зареждаш с пари от друга сметка - това може да послужи само ако пазаруваш онлайн и не искаш да си разкриваш личната сметка иначе е безмислено

Това е за „работещите бедни“ да си получават заплатите. И разбира се плащат такси - нали фирмата, която рекламира тази услуга трябва да печели. При кредитните карти годишната такса е повече.

Някои банки не отварят сметки на бедните, твърде скъпо им излиза (заради многото закони). В България всеки бедняк с лична карта и 2 лв в джоба може да си отвори банкова сметка, в САЩ не е така.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Когато плащаш с дебитна или кредитна карта търговецът може да си дърпа колкото желае. Лицата, които са прихванали номера на картата нелегално (например хакнали са сайта на търговеца или са снимали картата) - също.

Веднъж като си дадеш данните за картата - който има тези данни може да ги ползва за да прави транзакции нелегално (в нарушение на договора, който имаш с него).

Много хора се оплакват от free tiral scams - дали си данните на картата за да получат нещо "безплатно" и после се чудят защо им дърпат пари от сметката.

Като си дадеш данните на картата ти разчиташ на това, че търговецът е добросъвестен и ще дърпа колкото е справедливо (колкото сте се договорили) и ще пази тези данни за да не попаднат при трети лица, които ще злоупотребят с тях.

Не е така, но не ми се обяснява - нарича се директ дебит, а това какъв договор и с какъв търговец и по какъв начин си го подписал ( или кликнал на скама ) си е твой проблем - никой не взима пари току така от сметката ти - изключвам скимирането и източването
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Нямам предвид direct debit.

Когато си дадеш картата по телефона от другата страна служителят може да прави каквото си иска - да напише например, че по телефона си се съгласил да платиш повече. Същото е при плащането онлайн.

Имаш някаква сигурност само при ползване на POS терминали - при тях търговецът не получава данните на картата (ако устройството не е хакнато) и ти дават бележка, на която пише колко са ти дръпнали и виждаш на екрана му сумата, която ще ти дръпнат след като въведеш ПИН кода.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Това е за „работещите бедни“ да си получават заплатите. И разбира се плащат такси - нали фирмата, която рекламира тази услуга трябва да печели. При кредитните карти годишната такса е повече.

Някои банки не отварят сметки на бедните, твърде скъпо им излиза (заради многото закони). В България всеки бедняк с лична карта и 2 лв в джоба може да си отвори банкова сметка, в САЩ не е така.

Писах ти за пърсънъл акаун - в 2 изречения си противоречиш, с 10 долара, 10 паунда може да си отвориш сметка за да си получаваш заплата, ако си легален и работиш разбира се, а в повечето държави данъци не се плащат, те директно се удържат - на седмица или на месец - зависи в коя държава си!

Кой са тези банки който не отварят сметки на бедни и кой са тези закони? такъв закон съм убеден че няма - не отваряйте сметка на бедни!!!!!!!!!!111
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Нямам предвид direct debit.

Когато си дадеш картата по телефона от другата страна служителят може да прави каквото си иска - да напише например, че по телефона си се съгласил да платиш повече. Същото е при плащането онлайн.

Имаш някаква сигурност само при ползване на POS терминали - при тях търговецът не получава данните на картата (ако устройството не е хакнато) и ти дават бележка, на която пише колко са ти дръпнали и виждаш на екрана му сумата, която ще ти дръпнат след като въведеш ПИН кода.

Нали имаш банково извлечени и ще видиш кой какво си е дръпнал - мислиш ли че някой по този смешен начин ще ти дърпа пари
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Кой са тези банки който не отварят сметки на бедни и кой са тези закони? такъв закон съм убеден че няма - не отваряйте сметка на бедни!!!!!!!!!!111

Разбира се в закона не пише „не отваряйте сметка за бедни“. Обаче в законите пише какви неща трябва да прави банката за всеки клиент. Ако цената за правенето на тези неща е примерно $100 на клиент годишно, а банката печели от банкови такси по-малко - очевидно е, че банката ще пожелае да не реализира тези загуби. Кои са тези закони ще питаш адвоката си от САЩ. Аз само мога да ти подскажа, че някои от тях са свързани с някои от "четирите конника на инфокалипсиса".

"bank refuse to open an account" - About 1,540 results
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Нали имаш банково извлечени и ще видиш кой какво си е дръпнал - мислиш ли че някой по този смешен начин ще ти дърпа пари

Нали ако ти вземат колата ще видиш, че я няма и ще съдиш крадците?
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

И аз не повярвах когато научих, че в САЩ бедните не могат да си отворят банкова сметка, дори и да носят пари в брой и да се молят на служителя в банката да им ги вземе.

В България сме свикнали с почти безплатни банкови услуги, които са лесни за ползване. Немислимо е да отидеш в „българска“ банка с лична карта и пари и да те върнат.

Трудно е да се повярва, че в „развита демокрация“ като САЩ може да има подобен проблем с банковите услуги.

The High Cost, for the Poor, of Using a Bank
Why So Many Americans Don’t Have Bank Accounts
World Bank: 75% of poor don't have bank accounts

Има и друга гледна точка по проблема:
Poor often don’t know benefit of banks - Study finds lots of access but plenty of reservations
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

прочетох 1 от статиите - причината да нямат сметка е че са нелегални латиноси и африканци - това съм го писал в по-горен пост ( ако си нелегален няма сметка и . )

Спирам, мисля че е безсмислено - работил съм в банка, това съм учил и не мисля, че си прав, но няма и да споря повече :roll: всеки има право на мнение!
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Само последно, обясни ми моля те как се отваря сметка, как се взима кредит ( ако ти трябва естествено ) и как се гради кредитно досие - все пак живеем в 21 век и всеки има нужда от банка към момента - мисля че трябва да се знае как работи системата.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Не става въпрос за нелегалните, а за бедните. Не съм чел горните статии, намерих ги за 10 секунди с Google. Не ми се търси сега точно къде съм чел за проблемите на бедните.

Може да си работил в банка, обаче има значение в коя държава. Със сигурност не е било в САЩ.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Не става въпрос за нелегалните, а за бедните. Не съм чел горните статии, намерих ги за 10 секунди с Google. Не ми се търси сега точно къде съм чел за проблемите на бедните.

Може да си работил в банка, обаче има значение в коя държава. Със сигурност не е било в САЩ.

аз споделям опит, знам на каква база съм си получавал комисионите - именно от бедните, но ще отнеме време да обяснявам
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Проблемът е, че няма как да сключите договор с банката да не ви блокира картата. Договорите са типови (в тях пише, че банката може по всяко време да прекрати или ограничи услугата) и не им се занимава да сключват уникални договори с отделни клиенти.

Разходите по сключване на уникален договор вероятно са от порядъка на една заплата и излиза по-евтино да се носят пари в брой, отколкото да се плаща една заплата на правния отдел на банката за да одобри уникален договор.

Освен това банките имат договор с картела Visa/MasterCard, което прави още по-невъзможно сключването на уникални договори с отделни клиенти.

Най-доброто решение е класическия куфар с пари.


И аз не повярвах когато научих, че в САЩ бедните не могат да си отворят банкова сметка, дори и да носят пари в брой и да се молят на служителя в банката да им ги вземе.

В България сме свикнали с почти безплатни банкови услуги, които са лесни за ползване. Немислимо е да отидеш в „българска“ банка с лична карта и пари и да те върнат.

Трудно е да се повярва, че в „развита демокрация“ като САЩ може да има подобен проблем с банковите услуги.

The High Cost, for the Poor, of Using a Bank
Why So Many Americans Don’t Have Bank Accounts
World Bank: 75% of poor don't have bank accounts

Има и друга гледна точка по проблема:
Poor often don’t know benefit of banks - Study finds lots of access but plenty of reservations

Не става въпрос за нелегалните, а за бедните. Не съм чел горните статии, намерих ги за 10 секунди с Google. Не ми се търси сега точно къде съм чел за проблемите на бедните.

Може да си работил в банка, обаче има значение в коя държава. Със сигурност не е било в САЩ.

Мали квай тази параноя и банкова фобия баси, дава примери статии по не ги чел, не пазарувал в чужбинта с карта па знай, епа ного знай тоз чиляк, сигур но йе предприемач
Те на запад са глупави и затуй и милионерите плащат с кредитни карти, може да нямат пари и да са работещи бедни
Тази тема направо утрепа коча с мотиката, според мене не е в правилния раздел :rolleyes:
 

Горе