За данъците и осигуровките през 2008-ма година

Абе я кажете аз като мембър на генбъкс трябва ли да плащам някакви данъци някаде нещо? то е на името на майками но все пак .. ?
 
Sobieski каза:
Абе я кажете аз като мембър на генбъкс трябва ли да плащам някакви данъци някаде нещо? то е на името на майками но все пак .. ?

Всеки, който получава доходи от търговска дейност плаща данъци (дефиницията за търговска дейност включва и доходите от реклама).
Плаща ги лицето, което получава парите. Ако не плати - пак ще плати, но по-голяма сума :cry:

Имай предвид, че (както писахме по-горе) не се признават разходи (хостинг, счетоводител и т.н.) - данъците ги плащаш върху дохода, а не върху печалбата (според българските закони няма проблем данъците да са повече от печалбата).

Даже по-горе се оплакаха, че и даже на фирмите не им признават хостинга за разход (не мога да коментирам дали е вярно)... По принцип смисълът да имаш фирма е да плащаш данъци върху печалбата, а не върху приходите (напр. имаш 1000 лв приходи, 500 лв разходи -> плащаш данъци върху 500 лв печалба, а ако нямаш фирма -> плащаш върху 1000 лв - излиза някъде към 500 лв данъци и осигуровки т.е. нищо не печелиш).

Така са направени законите, че да се пречи на хората да печелят, ако нямат фирма. Също така държавата се е погрижила създаването на фирма и воденето на счетоводство да е достатъчно сложно за да се откажат една значителна част от хората, които желаят да правят бизнес (плаща се на фирма, която се грижи за счетоводствово и който не печели достатъчно за да плаща на счетоводител - отпада от играта; ако случайно счетоводителят направи грешка (което е неизбежно, защото законите са нарочно усложнени) - предприемачът плаща достатъчно висока глоба, която го отказва от правене на бизнес).

В някои страни не е така - там се плащат данъци само върху печалбата, независимо дали имаш фирма или не.
 
а какво става ако не се платят данъците и държавата откаде разбира за моите доходи?
 
Sobieski каза:
а какво става ако не се платят данъците и държавата откаде разбира за моите доходи?
Получава информация от банката за приходите, сравнява ги с декларираните и ако има разлика - хваща нарушителя. Банката се задължава да пази данните няколко години.

Това дали работи системата им за откриване на нарушители е отделен въпрос, на който никой не може да ти даде отговор.
 
Добре де

тук всеки говори за "свободна професия",

а защо да не говорим за "допълнителни доходи", има ли такова нещо?
 
Добре де

тук всеки говори за "свободна професия",

а защо да не говорим за "допълнителни доходи", има ли такова нещо?

Както писах по-горе, законите са създадени за да ограничават развитието на икономиката (да го държат в (не)определени граници - не бива да е твърде бързо). Ако имаше "нещо такова" би било твърде лесно да се плащат данъци (и затова няма). Поне аз така разбирам идеята на (не)управляващите...
 
аз питах в АП а от там ми казаха че не се плащат осигуровки, само данъци

освен това те сами казаха "допълнителни доходи", аз не си го измислям

ти от къде имаш тази инфо, от специалист ли

и все пак да те питам ти какво смяташ да правиш тази година
 
От: За данъците и осигуровките през 2008-ма година

а някой може ли да ми каже

колко време трабваше да не си в страната че да не подаваш такава декларация
 
От: За данъците и осигуровките през 2008-ма година

Ужас... Много е голям данъка и тази държава само данъци иска
 

Горе