За домейните ... ВАЖНО...

087

New Member
Имам важен според мен въпрос отправен към експертите тук.
Въпросът ми е:
Какво мислите за това да бъдат паркирани два топ лейвъл домейна с едно и също име водещи към един и същ сайт - това ще се отрази ли положително на СЕО-то или отрицателно при индексирането от търсачките ????
Пример:
imetomi.com imetomi.eu да водят към едно и също съдържание на страницата на един и същ език.
??? Добре ли е да се прави така или не ???
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

Още нещо: 1. мога ли да регистрирам търговска марка, която се препокрива като име с името на фирма (която не е моя)? 2. мога ли да регистрирам домейн като търговска марка ?
 
Последно редактирано:
От: За домейните ... ВАЖНО...

имаш ли трафик към тези домейни изобщо, ако нямаш по-добре не го прави щом не знаеш как

"Още нещо: 1. мога ли да регистрирам търговска марка, която се препокрива като име с името на фирма (която не е моя)? 2. мога ли да регистрирам домейн като търговска марка ?"

трябва ти консултация с специалист, тук мисля че няма да немвриш такива, до колкото знам ако сайта е на друга тематика - може, но ако е на същата можаш да имаш проблеми, домейн като търговска марка - по- скоро трябва да регнеш търговска марка и домейн отделно, може ако не се застъпва с нечия друга

за онлайн консултиране ти препоръчвам:
http://pravo-online.com

но и с адвокати трябва да се консултираш
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

имаш ли трафик към тези домейни изобщо, ако нямаш по-добре не го прави щом не знаеш как

"Още нещо: 1. мога ли да регистрирам търговска марка, която се препокрива като име с името на фирма (която не е моя)? 2. мога ли да регистрирам домейн като търговска марка ?"

трябва ти консултация с специалист, тук мисля че няма да немвриш такива, до колкото знам ако сайта е на друга тематика - може, но ако е на същата можаш да имаш проблеми, домейн като търговска марка - по- скоро трябва да регнеш търговска марка и домейн отделно, може ако не се застъпва с нечия друга

за онлайн консултиране ти препоръчвам:
http://pravo-online.com

но и с адвокати трябва да се консултираш

Благодаря за съвета.
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

имаш ли трафик към тези домейни изобщо, ако нямаш по-добре не го прави щом не знаеш как

Зададох тук този въпрос защото, когато исках да регистрирам домейн xxxxx.com - беше зает, затова регистрирах xxxxx.eu и работя с него, но сега тези които държаха xxxxx.com не са го подновили и е свободен. Съветвате ме да не го правя. Другият вариянт според мен е да направя версия на английски и да влизат в нея през xxxxx.com ? Явно щом ми казвате - не трябва да го правя (но наистина не знам защо не трябва да го правя).
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

Няма никакъв проблем да го направиш. Купуваш си новия .com домейн инсталираш сайта там и на стария .eu правиш редирект 301 към новия.
според мен човека не го притеснява технически как да го направи, а дали юридически няма да си има грижи.
 
От: От: За домейните ... ВАЖНО...

Зададох тук този въпрос защото, когато исках да регистрирам домейн xxxxx.com - беше зает, затова регистрирах xxxxx.eu и работя с него, но сега тези които държаха xxxxx.com не са го подновили и е свободен. Съветвате ме да не го правя. Другият вариянт според мен е да направя версия на английски и да влизат в нея през xxxxx.com ? Явно щом ми казвате - не трябва да го правя (но наистина не знам защо не трябва да го правя).

еми мисля че не би трябвало да има проблем, въпреки че доста хора не съветват да не се прави.според мен дори и да е имало проблем, вече би трябвало да са го оправили, аз не съм го правел скоро и не мога да кажа, нека някой който го е правил да каже точно как.по-принцип риска за който питаше е Г да види дублирано съдържание

а за юридическите въпроси, нама да ти се разсърдя ако намериш нещо да споделиш, защото и мен ме интересуват някои от твоите въпроси, можеш да търсиш и за "free legal advice"
 
От: От: От: За домейните ... ВАЖНО...

еми мисля че не би трябвало да има проблем, въпреки че доста хора не съветват да не се прави.според мен дори и да е имало проблем, вече би трябвало да са го оправили, аз не съм го правел скоро и не мога да кажа, нека някой който го е правил да каже точно как.по-принцип риска за който питаше е Г да види дублирано съдържание

а за юридическите въпроси, нама да ти се разсърдя ако намериш нещо да споделиш, защото и мен ме интересуват някои от твоите въпроси, можеш да търсиш и за "free legal advice"

Здравей, докато изписвах тази статия и се чудех дали да регистрирам и името.ком, защото имам името.еу - открих снощи с ужас, че има 29 фирми в България с това име, а до сега в интернет присъствах с него само аз и в момента съм само аз, ако неброя 10 руски сайта (имай предвид, че аз използвам това име от осем години). Проверих, дали мога да регистрирам това име като търговска марка, защото вече е заето като фирмено име и явно ще има голям бой за вписването му във фирмения регистър. Оказа се, че може, но ще трябва да си направя проучване, което ще струва 210 лв. без ДДС и ако ми дадът положителен резултат и започна процедура по регистрация (която отнема една година) ще ми струва още 1080 лв. без ДДС (но пък ще го притежавам 10 години). Това е което мога да споделя за сега.
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

Виж сега това че има 1000 фирми с това име не те спира да го регнеш като домейн.
Прави тези разлики: марка, домейн, име на фирма - те са различни.
Да естествено ако имаш името еи, си регни и другото - ком какъв ти е проблема.

Но пак ти казвам консултирай се ако смяташ да правиш нещо голямо, ако не - то излично се притесняваш.

И ако научиш още нещо пиши.
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

Когато става въпрос за персонален уеб сайт, то това не е толкова важно, но когато става въпрос за бизнес е от съществено значение. Да разгледаме следната ситуация: Вашият уеб сайт е разположен под име 'mybiznes.com' . В същото време вашият пряк конкурент разполага своя уеб сайт под името mybiznes.net, а също така регистрира и 'mybiznes.org', 'mybiznes.info', 'mybiznes.biz' и т.н. Въпреки, че .com e най-разпространения TLD (Top Level Domain) то има голяма вероятност, клиент който търси вашия уеб сайт да попадне на чужд, в ръцете на конкуренцията, или пък вашата организация да извлече негативи заради някой друг сайт. Именно за това фирмите, които държат на своето достойно представяне в Интернет, регистрират по няколко домейна с едно и също име(обикновено най-разпространените .com, .net, .org) и ги насочват към своя сайт. По-този начин, с каквото и име на TLD да въведе потребителя се зарежда вашият сайт (пример: www.microsoft.com).

Цитатът е извлечен от superhosting.com

Надявам се да съм ти бил полезен с дадения цитат. Моето мнение съвпада с тяхното!
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

вие бъркате корпурация и фирма ... значи всеки който си патентова име което струва ужасно много пари и не е за винаги тои може да ви прави проблем ... значи една ко като патентова примерно името черешка тя не може да прави проблем на човека собственик на черешка.ком но вече собственикът на черешка.ком не може да продаде името на никой друг освен на хората патентовали името тоест този който го държи вече не могат да му правят проблем щото го е регистрирал преди патентоването ... другото което е кфи са тия фирми кадето говорите фирмата служи за това бизнесът на определен човек да се индентифицира с ИМЕТО на фирмата примерно само в моят град има 3 фирми ММ като цигарите и бирата (те да са се съдили за името ????) междо другото примерно черешка ЕООД и ЕТ черешка може да са на различни хора... значи ако утре падне маикрософт.ком аз мога да го регистрирам и да си го завещая на пра внуците ми и никои нищо не може да ми каже мога да си го държа колкото си искам ... но ако сложа някакво съдържание на сайта на другия ден адвокатите на маикрософт ще ми чукат на вратата.

в момента е бумът на блуреи дисковете и много хора регистрират всевъзможни сайтове с това име ... първият който го направи регистрира към 100 имена с блуреи в тях и сложи цена 3.500.000 $ ... и най-голямата цена е предложи един малумник за 850.000 $ .... а името блурей принадлежи на сони

не се безпокоите за домеините си .. като се патентова едно име се наемат така наречените агенти за да купят всички .ком .нет .орг и др свързани с патентованото име ... и просто ви пожелавам вие да сте един от тях щото ще ви изръсят много пари
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

Th0mAs благодаря ти за тези пояснения.Да те питам някои неща:

Как мога да разбера дали когато регистрирам домейн, това не нарушава търговска марка.Трябва ли да правя проучване?И ако да то за къде само за бг ли или за света?

Ако регна домейн-типо на търговска марка - това позволено ли е?

Ако регна домейн-типо на не-търговска марка това позволено ли е?

Нека да кажем че регна www.apple.bg , и продавам ябълки, то така могат ли apple да ми направят проблем? И нека да кажем че регна www.apple.bg но този път продавам ipod , то тогава могат ли и има ли вече разлика от предния промер за ябълките?

"в момента е бумът на блуреи дисковете и много хора регистрират всевъзможни сайтове с това име ... първият който го направи регистрира към 100 имена с блуреи в тях и сложи цена 3.500.000 $ ... и най-голямата цена е предложи един малумник за 850.000 $ .... а името блурей принадлежи на сони"
В този случай сони дали могат да ги съдят или не, тъй като нали те държат името

И как и къде мога да си регна търговска марка в името на домейна, и колко струва - тези ли са цените, за които ставаше въпрос по горе?
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

БЛАГОДАРЯ на всички писали по-горе ! Много ми помогнахте да се ориентирам в това което ми беше нужно. Стигнах до извода, че няма нищо лошо да закупя още един два топлейвъл домейна с това име и ще ги паркирам на едно място, да водят към един сайт, или към различни части на сайта на различни езици (това не съм го решил още). Направил съм една грешка - за регистрацията на запазена марка се чака 2 години, а не една (както бях писал по-горе).
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

@Th0mAs мисля, че ти малко ги бъркаш.
Интересно ми е каква разлика виждаш между фирма и корпорация?
Относно това с продаването на домейна черешка.ком със сигурноси си в грешка...
Това, че някой е регистрирал домейни съдържащи блурей неозначава, че има право. Точно за блурей незнам с какви права са, но например ти неможеш да имаш домейн гоогле-българия.ком или майкрософт-нещоси-другонещо.ком...
Дори наскоро един от съфорумците ни загуби мисля, че 3 домейна поради същите причини.
И още нещо - много общо се изразяваш в сфера, в която точността е необходима.

Поздрави, Александър
 
От: За домейните ... ВАЖНО...

Няма никакъв проблем да го направиш. Купуваш си новия .com домейн инсталираш сайта там и на стария .eu правиш редирект 301 към новия.

Не трябва ли да е обратно? В смисъл новия домейн да редиректва към стария? Т.е. ако ако премести съдържанието на новия домейн и редиректне стария към него, тогава на Google ще му се наложи да обнови доста информация, предполагам.

Всички URL-та ще са сменени - предполагам ще е еквивалентно на пускането на напълно нов сайт). В този аспект ако преместиш сайта на новия домейн, мисля че ще е най-добре да ползваш mod_rewrite, който да пренапише URL-то на всяка страница поотделно така, че всяка стара страница да сочи към същия адрес на новия домейн.

Т.е. когато Google реиндекрсира страница стар_домейн.eu/магазин/зеленчуци.php?category=праз&type=лук

и види редирект (предполагам трябва да е permanent redirect), към

нов_домейн.com/магазин/зеленчуци.php?category=праз&type=лук

той ще замени URL-то на старата страница в своята база данни, с това на новата и във всички останали аспекти ще си я индексира както преди.


Но трябва всяка страница от стария да сочи към всяка страница от новия, а не просто към root домейна.


Това е моето мнение :) Моля по-запознатите от мен да ме коригират, ако греша :)
 

Горе