За или против влизането на България в еврозоната

За или против сте за влизането на България в еврозоната?

  • За

    Votes: 39 59.1%
  • Против

    Votes: 28 42.4%

  • Общо гласове
    66
А аз първо си помислих, че предпочиташ да има 1 партия с върховна власт, която да няма опозиция, за да не се допитва до никой (камо ли до народа) и да прави каквото намери за добре. Но май предпочиташ да има повече партии. Добре, тогава колко партии биха били достатъчни - 10, 20, 50, 100, 500, 1000?
Мен ако питаш искам монархия ама не моем да намерим наследник на Шишман. Иначе имай си фантазии нема проблем, партии да има колкот си искат, няма грижи. Говоря, че населението иска промяна, а с референдума бетонира париите на статуквото - не знае кво гласува.

Момент малко. Значи твърдиш, че когато някой инвеститор забележи, че дадено населено място (съществуващо от столетия) притежава неизсмуквани досега ресурси, попита населението на това антично място дали позволява да му се изсмукват ресурсите, но населението откаже, това моментално и забележимо срива икономиката на това населено място?

Имаме недокосван от столетия град, видял какво ли не през историята, който през 2017 отказва да бъде докоснат, и през следващите 5-6 години този отказ някак си се отразява отчетливо негативно върху икономиката конкретно на този град, докато градовете наоколо са си ок? Я да ми обясниш как точно се случва тоя процес, че ми стана интересно?
Ми не, явно осмислянето на това което пиша ти е трудно. Казвам, че ако бяха допуснали добива нямаше да си останат едни от най-бедните и най-обезлюдяващи се места.
 
Въпроса е, когато след референдум фалираме държавата, кой ще носи отговорност и как?
Не си ли чувал поговорката - Човек знае 2 и 200. Ако говорим за България, ние знаем 0.2 и 2000. По-голямата част от територията ни е населявана от хора, намиращи се в перманентен фалит, а ти с фалит ще ни плашиш. За човек (или народ) с желание да се развива, един фалит е просто причина да се стегне и да намери начин как да излезе отново над водата. Ако няма желание да се развива, тогава желанието му е да си живее в условията на фалит, и всичко е прекрасно. Имах такъв приятел даже, знам го тоя манталитет отлично. Човек постига каквото иска, дори това нещо да е мизерия. Много хора си обичат мизерията.

Пак казвам, че ти описваш нещата твърде крайно. Свързваш думата "референдум" с "фалит" и май не можеш да си представиш, че едното не е задължително следствие от другото. В твоите представи един референдум неминуемо води до фалит, и то фалит за хилядолетия напред. Реалността не работи точно така.

Аз дори не вярвам, че чрез референдум може да се фалира държавата. Но дори хипотетично заради дебата да приема това за възможно, то тогава ще кажа, че всеки сам трябва да си сърба попарата. Най-добре е когато човек (или народ) взема сам решенията си, това се нарича свобода. Когато последствията от решенията не са в полза на човека (или народа), най-добре е той сам да се справи с това. Това е отговорността, да се справя с трудните ситуации и съответно всеки път да го прави по-добре.

Твоя вариант ми се вижда "българска" работа - някой друг да взима решенията, някой друг да се грижи за благополучието ми. Пък когато нещата се закучат, някой друг да поема отговорността. Поне трябваше досега да си разбрал, че това последното не се случва.
 
Не си ли чувал поговорката - Човек знае 2 и 200. Ако говорим за България, ние знаем 0.2 и 2000. По-голямата част от територията ни е населявана от хора, намиращи се в перманентен фалит, а ти с фалит ще ни плашиш. За човек (или народ) с желание да се развива, един фалит е просто причина да се стегне и да намери начин как да излезе отново над водата. Ако няма желание да се развива, тогава желанието му е да си живее в условията на фалит, и всичко е прекрасно. Имах такъв приятел даже, знам го тоя манталитет отлично. Човек постига каквото иска, дори това нещо да е мизерия. Много хора си обичат мизерията.

Пак казвам, че ти описваш нещата твърде крайно. Свързваш думата "референдум" с "фалит" и май не можеш да си представиш, че едното не е задължително следствие от другото. В твоите представи един референдум неминуемо води до фалит, и то фалит за хилядолетия напред. Реалността не работи точно така.

Аз дори не вярвам, че чрез референдум може да се фалира държавата. Но дори хипотетично заради дебата да приема това за възможно, то тогава ще кажа, че всеки сам трябва да си сърба попарата. Най-добре е когато човек (или народ) взема сам решенията си, това се нарича свобода. Когато последствията от решенията не са в полза на човека (или народа), най-добре е той сам да се справи с това. Това е отговорността, да се справя с трудните ситуации и съответно всеки път да го прави по-добре.

Твоя вариант ми се вижда "българска" работа - някой друг да взима решенията, някой друг да се грижи за благополучието ми. Пък когато нещата се закучат, някой друг да поема отговорността. Поне трябваше досега да си разбрал, че това последното не се случва.
Дадох ти два примера в които народа иска едно, а гласува обратното, па ти си разтягай тия лукуми и теории колкот искаш.
 
Казвам, че ако бяха допуснали добива нямаше да си останат едни от най-бедните и най-обезлюдяващи се места.
Т.е. имат така наречените "пропуснати ползи". Може би. Това, което аз казвам е, че такава е била тяхната воля, те са искали да си живеят както са живяли досега, не са им трябвали тия "ползи" чак толкова, колкото ти си мислиш. И когато такава е била тяхната воля и волята им се е реализирала, всичко е както трябва.

Ако нямаше референдум и кмета беше решил да допусне там да се копае злато против желанието на гражданите, какво щеше да стане? Според теб сигурно щяха изведнъж да забогатеят, да разберат колко са грешали и колко кмета е бил прав. И щяха да са му толкова благодарни, че до края на живота му щяха да го преизбират.
Или щеше да се случи доста по-вероятното - да им изкопаят ресурсите, да им замърсят природата, и от цялата работа гражданите само да духат супата.

Дадох ти два примера в които народа иска едно, а гласува обратното, па ти си разтягай тия лукуми и теории колкот искаш.
Въпроса е дали моите или твоите локумени теории са по-реалистични.
 
Т.е. имат така наречените "пропуснати ползи".

Т.е. не знаят за кво гласуват, дошли еко-активистите и ги наплашили и промили мозъците. Сега се оплакват, че няма работа и че едвам оцеляват.

Над 40 % от хората в работоспособна възраст в Трън са безработни. Всяка сутрин те се събират на площада с надежда някои да ги наеме: „Някой от тия, по-богатите. Да му нацепиш дърва. Ако нацепиш кубик, два, три по пет лева. Като нацепим, плати ми. Турим малко хляб и ракия и си ходим”.

Представители на инициативния комитет „България за Трънско" за референдума, застъпници на тезата против добива на злато, са: Петко Ковачев - бивш председател на „Зелените", Евгений Дайнов - политолог и екоактивист, Десислава Христова Хурмузова - учредител на ПП "Да, България", които се явяваха на изборите в коалиция със "Зелените" и други лица, свързани с двете партии.
Или щеше да се случи доста по-вероятното - да им изкопаят ресурсите, да им замърсят природата, и от цялата работа гражданите само да духат супата.
Като гледам в Панагюрище, Челопеч, Крумовград са много зле и яко духат супата. Влагат се милиони в училища, гимназии, детски градини, спортни зали, болници, средните заплати са в пъти по-високи. Познавам цели семейства в Панагюрище, които работят в Асарел и са доста на средния стандарт.

Във времена на тотална дезинформация и пропаганда да пускаш референдум е престъпление.
 
Още един референдумджия, не може си сметне грамажа и сметката ама ще гласува за или против еврото.

В менюто видях, че пише 100 грама за 35 лв. Добре, казахме: „Дай 3 пържоли”. Когато сметката дойде, видях 14 пъти по 35 лв. С другите неща станаха 649 лв. 10 лева оставих на сервитьорката да се радва. За какво трябва да я плащам тази сметка. Аз оня ден съм поръчал едно агне, ядохме 30 човека”, коментира мъжа.

1689924087196.png
 
Т.е. не знаят за кво гласуват, дошли еко-активистите и ги наплашили и промили мозъците. Сега се оплакват, че няма работа и че едвам оцеляват.
Цитата дето си извадил не е от сега, а е от преди референдума.

2015 година - В Трън: Безработица или риск за малко пари
2016 година - Трънчани протестират срещу добив на злато, заради съмнения за уран

Освен това:
Въпросът в референдума беше "Против ли сте община Трън чрез Общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми?". От общо 3563 души, имащи право на глас, до урните в неделя отидоха 2081 души, което е 59.7% избирателна активност. Против златодобива се обявиха 1935 души или 92.98 на сто от участвалите в допитването. Подкрепящите инвестиционните намерения са едва 125 души. Невалидните бюлетини са само 21.
Решението на трънчани е доста единодушно. Ти разбира се ще продължаваш да си навиваш, че еко-активистите са им промили мозъците.

Но както се оказва, там в онзи регион златодобива не е нещо ново и непознато. Имало е действаща мина "Злата", функционирала от 1939 до 1974. Въобще, има си дългогодишна предистория и местните явно знаят много по-добре от теб за какво става въпрос.
 
Цитата дето си извадил не е от сега, а е от преди референдума.

2015 година - В Трън: Безработица или риск за малко пари
2016 година - Трънчани протестират срещу добив на злато, заради съмнения за уран

Освен това:

Решението на трънчани е доста единодушно. Ти разбира се ще продължаваш да си навиваш, че еко-активистите са им промили мозъците.

Но както се оказва, там в онзи регион златодобива не е нещо ново и непознато. Имало е действаща мина "Злата", функционирала от 1939 до 1974. Въобще, има си дългогодишна предистория и местните явно знаят много по-добре от теб за какво става въпрос.

Има ли значение от кога е, като положението и сега е същото, както казах са първенци по обезлюдяване и безработица до ден днешен. Иначе хич не са им промили мозъците, инициативния комитет е от умели политици еко-активисти, нямащи нищо общо с Трън. Пишат се статии, плашат с еко-катастрофи и др. и неинформирания човек им вярва. Същото като с глобалното затопляне, само че в мащаб Трън. Въпросните обясняваха как Трън ще стане столица на туризма и други глупости, които днес не виждаме.

Изобщо прочете ли статията на "предисторията", ето един цитат на интервюирания бивш миньор, казва точно това което и аз.

„Много скоро хора спекулират с бившата дейност на мина „Злата” с евентуалната бъдеща дейност. Спекулацията е в това, че действително в началния етап на разработката на мина „Злата” трудът е бил много примитивен, техниката е била на ниско равнище, запрашаването е било голямо и много хора са пострадали вследствие на този прах, който се вдишва на минния добив. Опитват се да сравняват този начин на пробивно-взривни работи със съвременния. При съвременната техника има вентилация, обезопасяване на района и други.”, каза Виктор Шишков.

Урановата руда, която е под земята не може да се сравни с преработения уран, който се използва в атомните електроцентрали. „Става въпрос за радиоактивна руда, която не може да се сравнява с преработен уран. Тази радиоактивност е много по-малка и по-слаба.”, каза още бившият служител на мина „Злата”.
 
Има ли значение от кога е, като положението и сега е същото, както казах са първенци по обезлюдяване и безработица до ден днешен.
Ти твърдиш едва ли не, че ако бяха направили мината там, сега трънчани щяха да ходят със златни ланци по улиците. Аз ти казвам, че твоето мнение няма абсолютно никаква стойност пред това на стотиците местни жители. Ти живееш твоя живот, те живеят техния. Не са те молили да даваш оценка на решенията им, както и ти не би молил някой да дава оценка на твоите. Нямаш никаква власт над тези хора, така че сЕди и кротувай.
 
От 2 дни съм си в Шибеландия и веднага си проилича колко е пагубен ЕС. Примера на графикса с пържолите е перфектен.

Излиза, че за едно семейно излизане на ресторант всеки член на това семейство трябва да е експерт по няколко икономически дисциплини :) по ценообразуване задължително поне двама за да има дискусия с персонала на заведението, един по икономика на туризма също. Останалитте може да са обикновени счетоводители за да е пълна диксусията преди и след вечеря.

Да не говорим, че като видях цените в Била вчера се почуствах все едно съм пристигнал в Сен Тропе. Или фрии шопа в Дубай.

Шампоан - 7.99
паста за зъби популярна марка 7.99
четкза за зъби медиум популярна марка 7.99
тоалетен съпун - 5.99
Душ гел - 8.99

Дори при уж средната заплата обявана да е 1500-1800 това по любимите ес статистики а реално е 1000-1200 в идеалния случай не надминава 900 не става ясно какви евра и какви шенгени ви гонят.
 
От 2 дни съм си в Шибеландия и веднага си проилича колко е пагубен ЕС. Примера на графикса с пържолите е перфектен.

Излиза, че за едно семейно излизане на ресторант всеки член на това семейство трябва да е експерт по няколко икономически дисциплини :) по ценообразуване задължително поне двама за да има дискусия с персонала на заведението, един по икономика на туризма също. Останалитте може да са обикновени счетоводители за да е пълна диксусията преди и след вечеря.

Да не говорим, че като видях цените в Била вчера се почуствах все едно съм пристигнал в Сен Тропе. Или фрии шопа в Дубай.

Шампоан - 7.99
паста за зъби популярна марка 7.99
четкза за зъби медиум популярна марка 7.99
тоалетен съпун - 5.99
Душ гел - 8.99

Дори при уж средната заплата обявана да е 1500-1800 това по любимите ес статистики а реално е 1000-1200 в идеалния случай не надминава 900 не става ясно какви евра и какви шенгени ви гонят.


Айде де, поне веднъж в живота си не бъде мишок и затвърди мнението си с факти. От тази страница още не си ми изпратил нищо за "пагубния ефект" на инфлацията на балтийските страни. Сега и втори такъв - изпрати ми пример за приемане на еврото, където "цените литват, заплатит умират, хората спират да харчат, малкият ти семен бизнес умира след 1-2 години" или пак ще пишеш глупости?
Отнема по 30 секунди да намериш за всяка една от държавите, за които ти твърдиш, че има "зверска" инфлация. Повече време ти отнема да си напишеш поредното тъпо мнение тук, с което да покажеш че нищо не разбираш и че думите ти струват по-малко и от долните ти гащи.

Защото аз мога да ти дам пример за страна, която е приела еврото и не се е случило това, дори доста такива примери, единият е от преди 7 месеца, другият е с балтийските страни, които ти използва за антипример. Има много такива примери в документа, който ти изпратих преди 2 мои мнения, като бонус е на български език.

Или пък се скрий някъде, както правиш обикновено и ела след 3-4 страници да обясняваш как никой не може да ти отговори и "се правим на бити лисици".

Сметнато по 3.14

Колкото до тебеподобния беряч на ягоди, който живее в някоя западна държава и е дошъл в "Шибеландия", за да си оправи зъбите и да си прекара почивката, щото другаде му е много скъпо -
Комисията за потребителите откри нарушения, след като клиент плати 490 лева за три пържоли.

"Цената е била обявена за 100 грама, т. е. потребителят няма никаква информация каква порция в крайна сметка ще получи. Сервитьорът може да му е обяснявал, но клиентът трябва да има предварителната информация. На следващо място, теглото на стоките се измерва в суров вид, което отново е недопустимо, тъй като потребителят няма да яде в суров вид, той взима готов продукт, това не е супермаркет", заяви Арсенов.

Той пояснява, че въпросното семейство яде селектиран Рибай, вероятно Блек Ангъс Небраска USA, като цената за килограм на това месо е 200 лева в магазина, както в България, така и в Европа.
"Надценката от 75%, която го прави 350лв. е дори ниска. Ако сложите всички данъци и осигуровки на един ресторант, печалбата на тази маса е 70-80лв. И може би това е едно от най-евтините места в Европа за продажба на това месо.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/obshtestvo/2023...cenata-e-niska-mnogo-glupaci-okolo-nas.576944

Или иначе казано - в "Шибеландия" институциите са се задействали, факт е че ресторанта е в нарушение, но това нарушение не е толкова фрапантно. Цените за подобен стек са напълно в рамките на нормалното (според "Шеф" Петров от втората статия).

Дори при уж средната заплата обявана да е 1500-1800 това по любимите ес статистики а реално е 1000-1200 в идеалния случай не надминава 900 не става ясно какви евра и какви шенгени ви гонят.

Да излезем тогава от ЕС и цените ще спаднат, а? И да ходим всички на гурбет, за да си купим после паста за зъби за 8лв?
 
Сметнато по 3.14

Колкото до тебеподобния беряч на ягоди, който живее в някоя западна държава и е дошъл в "Шибеландия", за да си оправи зъбите и да си прекара почивката, щото другаде му е много скъпо -




Или иначе казано - в "Шибеландия" институциите са се задействали, факт е че ресторанта е в нарушение, но това нарушение не е толкова фрапантно. Цените за подобен стек са напълно в рамките на нормалното (според "Шеф" Петров от втората статия).



Да излезем тогава от ЕС и цените ще спаднат, а? И да ходим всички на гурбет, за да си купим после паста за зъби за 8лв?
Режим бита лисица (advanced mode).

Тоест няма проблем да се подвежда клиента? Цената може да е нормлан и всеки да си избира факт, но нека да е Пържола 250 гр - 140 лв например. Дадох пример защото графикса обяви човека за пълен дебил понеже не се усетил.... Но видимо добре сте обучени да измествате фокуса признавам ви го.

Не ми е скъпо споко, предпочитам бг морето. Никога не съм харесвало ходенете зад граница за каквото и да е освен за обучение. И то не защото не може да се изучиш тук а за да придобиеш различна гледна точка което помага пък за доказване на личната ти такава.

И да извън ЕС ще сме в пъти по-добре. Както съм казла много пъти те имат по-голяма нужда от нас отколкто ние от тях. Една ттвърда позиция и линия на поведение от страна на България ще ни донесе оромни ползи в сравнение със сегашното редувано гъзеоблизване на ЕС и САЩ.

Скоро все повече хора в Шибеландия ще си мечтаят да бъде берачи на каквото и да е споко. За друго не им трябвате в ЕС :)
 
Ти твърдиш едва ли не, че ако бяха направили мината там, сега трънчани щяха да ходят със златни ланци по улиците. Аз ти казвам, че твоето мнение няма абсолютно никаква стойност пред това на стотиците местни жители. Ти живееш твоя живот, те живеят техния. Не са те молили да даваш оценка на решенията им, както и ти не би молил някой да дава оценка на твоите. Нямаш никаква власт над тези хора, така че сЕди и кротувай.
Пак фантазии кво съм твърдял. Това дето го твърдя явно не можеш да го разбереш. Твърдя, че хората не могат да направят информиран избор по такива въпроси, всеки човек иска да живее добре, а въпросната мина щеше да го осигури, затова дадох примери с други места с добивни мини и как живеят там.

Като не са молили никой, какво правят там еко-активисти и политици в инициативни комитети? Дали хората са взели сами решението или някой лекинко ги е побутнал в "правилната" посока с приказки за еко-катастрофи и фантазии за бум на туризма?

Пускаш статия в която местен миньор, работил в старите мини ти обяснява същото което и аз ама едно си баба знае, едно си бае.
 
Излиза, че за едно семейно излизане на ресторант всеки член на това семейство трябва да е експерт по няколко икономически дисциплини :) по ценообразуване задължително поне двама за да има дискусия с персонала на заведението, един по икономика на туризма също.
Да си сметнеш колко щи излезне нещо на грам не ти трябва да си експерт, а да имаш основно образование. Ако за теб е на ниво експертиза, това е друга тема.
 
за да си оправи зъбите
Не знам това за зъбите, кой и от къде го е измислил но ще ти кажа следния факт. Детето ми живее там и понеже е дете му трябва такъв зъболекар, който се занимава с деца за да сложи пломба. Та началото на Април месец му дадаха час за Септември и при въпрос "Ами какво да прави 5-6 месеца, да не яде ли понеже го боли те казаха ама да взима болко успокояващи. Защо да не дойде в България да си ги оправи ?
Познавам хора, които от България ходят в Сърбия и Гърция да си купуват лекарства, ама айде да не задълбаваме тая тематика
 
Не знам това за зъбите, кой и от къде го е измислил но ще ти кажа следния факт. Детето ми живее там и понеже е дете му трябва такъв зъболекар, който се занимава с деца за да сложи пломба. Та началото на Април месец му дадаха час за Септември и при въпрос "Ами какво да прави 5-6 месеца, да не яде ли понеже го боли те казаха ама да взима болко успокояващи. Защо да не дойде в България да си ги оправи ?
Познавам хора, които от България ходят в Сърбия и Гърция да си купуват лекарства, ама айде да не задълбаваме тая тематика
Това им е режим бита лисица. Не, че не разбират какво им се казва. Не им харесва и не им изнася да е така...
 
Не знам това за зъбите, кой и от къде го е измислил но ще ти кажа следния факт. Детето ми живее там и понеже е дете му трябва такъв зъболекар, който се занимава с деца за да сложи пломба. Та началото на Април месец му дадаха час за Септември и при въпрос "Ами какво да прави 5-6 месеца, да не яде ли понеже го боли те казаха ама да взима болко успокояващи. Защо да не дойде в България да си ги оправи ?
Познавам хора, които от България ходят в Сърбия и Гърция да си купуват лекарства, ама айде да не задълбаваме тая тематика
Познавам стоматолог, който оправя зъбите на гурбетджии - връщат се за няколко дни, веднъж на 1-2 години и им прави зъбите от сутрин до вечер в рамките на няколко работни дни. Това не са изолирани случаи, това работи човека и има стотици клиенти всяка година.

Режим бита лисица (advanced mode).
Т.е. пак твърдиш нещо, след което не можеш да си затвърдиш мнението с аргументи? После другите са ти виновни? Класик ватник.

Тоест няма проблем да се подвежда клиента? Цената може да е нормлан и всеки да си избира факт, но нека да е Пържола 250 гр - 140 лв например. Дадох пример защото графикса обяви човека за пълен дебил понеже не се усетил.... Но видимо добре сте обучени да измествате фокуса признавам ви го.
Има проблем и институциите са се задействали. Но цената е напълно адекватна (стига да беше сметната за изпечено месо, а не за сурово, както са забелязали от КЗП). Цената на подобен стек си е толкова навсякъде - не си е поръчал свински пържоли за 15лв килограма и да е платил 350лв килограма.
 
Да си сметнеш колко щи излезне нещо на грам не ти трябва да си експерт, а да имаш основно образование. Ако за теб е на ниво експертиза, това е друга тема.
Защо когато пазарувам или отивам да ям навън да се напъвам да правя тънки сметки? Едно време лъжеха и сега лъжат, но никога не се е налагало да се тревожиш. Отиваш поръчваш знаеш лъжат те и те знаят, че ти знаеш ама е в такива граници та всички да са доволни. Сега е по-европейски трябва да да си нащрек 24 часа .... ебах тая прозрачност, ебах тая свобода.

Ама еди кои институции се били самосезирали... дреме ми на .....ра на мен кой се сезира и кой не. Айде в кауша и да лапа 9грама както беше едно време. Само след месец цените ще са 0.30 ст за пържола
 
Да си сметнеш колко щи излезне нещо на грам не ти трябва да си експерт
Да ама не е редно. Не става въпрос за смятането. На всякъде по европа, че и в Мексико, цената е за порция а не на грам или бройка, да не си в златарски магазин, това е храна ?

Отиваш поръчваш знаеш лъжат те и те знаят, че ти знаеш ама е в такива граници та всички да са доволни.
Едно време лъжеха в грамажа, което по беше приемливо а сега в цената, клоето не е!
 
Защо когато пазарувам или отивам да ям навън да се напъвам да правя тънки сметки? Едно време лъжеха и сега лъжат, но никога не се е налагало да се тревожиш. Отиваш поръчваш знаеш лъжат те и те знаят, че ти знаеш ама е в такива граници та всички да са доволни. Сега е по-европейски трябва да да си нащрек 24 часа .... ебах тая прозрачност, ебах тая свобода.
Ебати тънките сметки, да си сметнеш колко щи излезе пържолата, недай си боже да си поръчаш плато сухи мезета, требе да вадиш учебника по математика. Сори, че те затруднява като идеш в магазина и си поръчаш 300 грама стъргали, колко щи излезе, тва некой фашиз само мое го измисли да тормози ората.
 

Горе