За предприемачи! Инвестиране на крупни суми в Бизнес с добра печалба

elflame

Well-Known Member
Здравейте, днес по случайност попаднах на една стара тема от 2009 година за това къде да инвестираме 100 000 евро, та се замислих, че това е интересна тема за в момента, къде да инвестираме ако имаме голяма сума пари 200 000, 500 000 лева???

Не искам в темата мнения от рода на ако имам тези пари мале ще ям и ще пия до зори или от къде такива пари. (макар, че тука мога да добавя и под дискусия, всеки в България има личен дон, даже не един, прост пример има 2 апартамента в София - 300 000 лв. + кредит от банка сумата която може да се събере е поне 400 000лв. + лични пари, затова е за предприемачи темата рискове много, но и успеха следва смелите - това е само пример)

Та нека малко помечтаем дори ако искате но, какви са преспективите за офлайн бизнес в България с подобни суми.

Като идеята е, това да е втори бизнес, тука повечето сме в IT сферата, основния хляб е тука според мен де, но като алтернативи за втори бизнес, гледам Ричърт Брансън човека има стотици компании, та ми хрумна това, че не е нужно все ние да сме двигателя и работника, трябва да разчитаме и на други хора да работят за нас, идеята е ние да финансираме и контролираме.

Пример, който в момента ми идва на ум е магазин за дрехи не малък а средно голям, като може да се разрасне до верига, първоначално с 2-3 магазина или по центъра или в МОЛ после в цяла България, надценките на дрехите варират от 10% до 50% и повече, персонала е продавач-консултанти, наеми и управител, за в бъдеше регионален мениджър + онлайн магазин, създаване на разпознаваема марка, за да може да се вдигне цената на стоката. Първоначална инвестиция около 20-30 000 за дрехите, 4-5 хиляди за наеми и 2-3 000 за работници. За да си на печалба ще са необходими знам ли 500-700лв. оборот на ден.

Надявам се да стане интересна дискусия и да е полезна.
 
ако имам толкова пари едва ли ще си драскам по форумите o_O
 
Аз мисля че всеки получил от някъде подобна сума, без сам да е стигнал до нея стъпка по стъпка, ще направи много хора щастливи. За 1-2 години, може и за по-малко, ще има само дългове. Говоря за варианта, заложил си апартаментите и почва бизнес. 100% фалит, никакъв шанс. Може да излезе нещо, ако си копал в нишата няколко години и всичко ти е ясно, просто ти трябват пари за разрастване. Да вземеш 500 000 лв. и да се метнеш в тъмна дупка, дето не знаеш какво има вътре е сигурно, че ще се пребиеш.

Откри топлата вода с това за двигателя :) Не само не е нужно, ами е задължително да има хора, които да вършат черната работа вместо теб.

ако имам толкова пари едва ли ще си драскам по форумите o_O

Що пък не?Това изобщо не е голяма сума, напротив. Разбира се погледнато от гледна точка на бизнеса.
 
Пълна лудост е да се инвестира такава сума в бизнес, ако нямаш солиден бизнес опит в съответната индустрия. Хората, които разполагат с такива средста, вероятно са ги изкарали от някакъв вид бизнес, така че просто ще продължат да инвестират в собствения си бизнес, а излишните средства ще отиват за странични активи, чийто състав зависи от целите и разбиранията на инвеститора.
 
ако имам толкова пари едва ли ще си драскам по форумите o_O

Още в заглавието писах, че това е тема за предприемачи, не за любители. Но дори да си любител използвай въображението си дай идея, какво би направил с тях като бизнес!
 
Щях да си направия рисков капитал и да инвестирам в start up-и
 
Пълна лудост е да се инвестира такава сума в бизнес, ако нямаш солиден бизнес опит в съответната индустрия. Хората, които разполагат с такива средста, вероятно са ги изкарали от някакъв вид бизнес, така че просто ще продължат да инвестират в собствения си бизнес, а излишните средства ще отиват за странични активи, чийто състав зависи от целите и разбиранията на инвеститора.

Доста е нелепо да се чуват такива, думи ти предприемач ли искаш да си или работник в завод, повечето бизнес модели на високо ниво са съставени от различен род бизнеси не един, затова дадох пример и с Ричърт Брансън, който имал десетки фирми. Пък и писах да се помъчим да използваме въображението си и да представим различни модели и варианти на инвестиции в България в момента и за близко бъдеще, пак пример в старата тема не помня кой потребител беше писал за вкарване на контейнер с колела това е 2009 година и е писал, че това е презпективен бизнес е тогава едно колело се търгува за 100лв. сега са от 300 до 500лв., като цената им Китай е приблизително същата като от 2009г.
 
Може би не ме разбра. Просто казвам, че това е сума, която не трябва да се инвестира на едно място, освен ако не си много навътре в нещата. Ако идеята ти е да инвестираш в няколко стартъпа, както blackout предложи, това е друго и не противоречи на това, което казах, тъй като стартъпите ги причислявам към страничните инвестиции, които споменах. Идеята е да имаш един основен бизнес, който да развиваш, и да инвестираш останалите средства в други активи (дали бизнеси или нещо друго, зависи от теб).
 
Последно редактирано:
Апартаменти - за даване под наем + биткойни
Няколко различна източника на доход е най-добрата стратегия ако стане някоя авария с основния (който теоритично ти е доднесал голямата сума пари).
 
Апартаменти - за даване под наем + биткойни
Няколко различна източника на доход е най-добрата стратегия ако стане някоя авария с основния (който теоритично ти е доднесал голямата сума пари).

Това с апартаментите под наем е доста ниско доходно спрямо инвестицията, и трудно може да се определи като бизнес, по скоро бих избрал да построя бизнес сграда или да закупя и реновирам стара такава страда така ще получиш вместо 2 апартамента поне 20 офиса и 2-3 магазина в единия случай ще прибираш 800лв. в другия поне 5-6 000лв.

Напънете се малко де доста ограничени идеи, явно не сте мислили по въпроса :)
 
Това с апартаментите под наем е доста ниско доходно спрямо инвестицията, и трудно може да се определи като бизнес, по скоро бих избрал да построя бизнес сграда или да закупя и реновирам стара такава страда така ще получиш вместо 2 апартамента поне 20 офиса и 2-3 магазина в единия случай ще прибираш 800лв. в другия поне 5-6 000лв.

Напънете се малко де доста ограничени идеи, явно не сте мислили по въпроса :)
Няма значение колко доходно е , при положение , че апартамента си остава актив и може да го продадеш и да си върнеш парите. Едно е да строиш сграда , друго е да отидеш при нотариус и да станеш собственик на апартамент, който след седмица ремонт , може да го пуснеш за наем.
 
Може да излезе нещо, ако си копал в нишата няколко години и всичко ти е ясно
да. точно така. за тва и инвестирам в сайтове. щото от това разбирам.

с 500к бих развивал авторитетен сайт в някоя ниша с висока дохосдност като финанси, застраховки или фарма. достатъчни са за начален капитал за копирайтъри и линкове.

друг много добър вариант е да се направи SaaS. пак са достатъчно пари за рисърч и разработка.

идеята е да се инвестира в нещо, което с малка поддръжка може да се скейлне бързо.
 
честно казано 200 бона са перфектна сума да изчезнеш за 10 г и да обиколиш света, да поживееш няколко месеца във всяка от 100-те държави дет си струва да видиш и там ще намериш идеи за бизнес, в който да вложиш остатъка, дори при огромен шанс да го започнеш някъде другаде по света.
Това се чудя на простите хора, който има някой лев веднага отваря отживелици от 90-те г - кафе, магазинче или някаква таква простотия. Мисли се супер на дребно, локално. Пари не се правят с магазинче, наеми от някакви панелки и кафе машини - това са простотии.
Иначе аз лично един ден ще си отворя барче на плажа в някоя топла страна и ще давам дайвинг екипировка, не за пари, а за кеф - щот ще съм отдавна милионер и няма да се занимавам с интернет, ще си гледам дъските и шнорхелите по цял ден и няма да имам компютър. Ебати кефа :D
 
Аз мисля че всеки получил от някъде подобна сума, без сам да е стигнал до нея стъпка по стъпка, ще направи много хора щастливи. За 1-2 години, може и за по-малко, ще има само дългове. Говоря за варианта, заложил си апартаментите и почва бизнес. 100% фалит, никакъв шанс. Може да излезе нещо, ако си копал в нишата няколко години и всичко ти е ясно, просто ти трябват пари за разрастване. Да вземеш 500 000 лв. и да се метнеш в тъмна дупка, дето не знаеш какво има вътре е сигурно, че ще се пребиеш.
Много точно казано , човек без опит ако се хвърли в такава инвестиция е сигурен провал. В момента съществува един огромен проблем и това е , че има много външни фактори влиещи върху бизнеса , много повече от преди и все по зле става .Говоря за офлайн бизнеса.Примерно кризата от 2008 срути стотици сериозни компании в България само за половин година , КТБ също , и многа подобни независещи от нас фактори които много бързо съсипват бизнеса .
Сумата 300 000 не е толкова голяма и при неправилна инвестиция би се стопила много бързо.Този пример с дрехите не ми харесва .Само наема в мола за 1 година за 100м2 /50000лв/ плюс 3 заплати за година /40000/ и стоката която ще заредиш /30 - 40000/ ще ти отрежат половината сума а има и ощи разходи за обурудване , режиини и т.н , и ако не си в час с този бизнес или не потръгне сумата вече я няма.
Аз лично бих инвестирал 2/3 от сумата в недвижимо имущество , а друга част от сумата бих инвестирал в някакво производство.Според мен в световен мащаб най - перспективно е развиването на малки бутикови производства.На село има 7-8 човека който се занимават със занаяти , създали са собствени брандове който промотират и в чужбина . Печалбата им варира от 40000 до 100000 лв на година .С 2 до 5 човека може да се поддържа перфектно такъв бизнес и инвестицията за започването не е голяма.Най важното условие за успех на такъв бизнес е той да ти харесва и да бъде полезен на хората
към който е насочен.Още нещо всяко копиране на нещо което някой прави успешно също може да те провали много бързо.
От 2-4 юни много колеги с малки и по -големи брандове ще участват в Капана Фест Пловдив.Може да почерпите опит на място от хората които са ги създали .Сред тях има и компании стартирали с 300лв които в момента се оценяват на много повече от 300000лв.Има и хора от ИТ сектора стартирали такива проекти .
 
500 000. Не са кой знае колко много пари. Един приличен апартамент в приличен европейски град. Западноевропейски. Ще го инвестирам в цех за производство с цел износ в Скандинавия.
 
явно не сте мислили по въпроса
Няма какво да се мисли - купувам си депутат.
Сериозен бизнес без гръб е равно на труп. В който искаш смисъл.
 
честно казано 200 бона са перфектна сума да изчезнеш за 10 г и да обиколиш света, да поживееш няколко месеца във всяка от 100-те държави дет си струва да видиш и там ще намериш идеи за бизнес, в който да вложиш остатъка, дори при огромен шанс да го започнеш някъде другаде по света.
Това се чудя на простите хора, който има някой лев веднага отваря отживелици от 90-те г - кафе, магазинче или някаква таква простотия. Мисли се супер на дребно, локално. Пари не се правят с магазинче, наеми от някакви панелки и кафе машини - това са простотии.
Иначе аз лично един ден ще си отворя барче на плажа в някоя топла страна и ще давам дайвинг екипировка, не за пари, а за кеф - щот ще съм отдавна милионер и няма да се занимавам с интернет, ще си гледам дъските и шнорхелите по цял ден и няма да имам компютър. Ебати кефа :D
Мен всъщност ме кефи да си работя на компа. И бих го правил и в панелка и на плажа на шезлонга :)
 
Мен всъщност ме кефи да си работя на компа. И бих го правил и в панелка и на плажа на шезлонга :)
Еми ще ти писне предполагам, аз мечтая да нямам нито компютър, нито телефон, нито кола. Точно така си представям живота след 2-3 г. - плаж, жена ми, 10$ на ден и слънце, всичко друго като апартаменти, коли и т.н. са пълни простотии :D
 
с 10 долара на ден и слънце ще трябва да я караш без деца, ако вече нямаш, което пък няма да направи жена ти много щастлива. От друга страна и жена ти ще ти писне по някое време, гарантирам. Предприемача е винаги сам.
 
...гледам Ричърт Брансън човека има стотици компании,...

...повечето бизнес модели на високо ниво са съставени от различен род бизнеси не един, затова дадох пример и с Ричърт Брансън, който имал десетки фирми.

Разкажи ми повече за Ричард Брансън.
 

Горе