Идея за сайт

cerberpeter

Member
Здравейте,

Искам да се посъветвам с вас за идея за нов проект. Сайта ще е на тема народна медицина, като целта му ще е да събере максимално подробна информация за билките в България, всякакви рецепти, опасности, изобщо много подборна информация в областта, както и интересни и любопитни статийки, които да привличат посетители.
Точно такова нещо не успях да намеря в интернет пространството.

Източниците от които ще събираме информация с човека с който ще работя ще са основно стари книги. Проблема е, че не искаме да копираме съдържанието от тях, а поне да успеем да го пренапишем и да внесем някакъв материал и от нас. Но повечето от информацията е техническа или са просто данни, които не подлежи особено на пренаписване и промяна. Чудя се какво може да се направи в този случай.

След като вкараме голяма доза информация, ще започнем с тези статии, които ще помогнат за популяризирането, доста ще си играя със SEO и т.н. Това ще са няколко месеца доста сериозна работа. В крайна сметка не знам какви трябва да са ми очакванията. Предвид това, че в България, не е чак толкова голяма потенциалната аудитория в тази ниша, е ясно, че няма да се печели много от PPC програми. Варианта, който си мислим е на по-късен етап да се свържем с дистрибутори на билкови продукти, които да предлагаме, но пак не знам какво да очаквам като резултат. Аз вярвам, че можем да постигнем добър резултат, но все пак не искам да давам празни надежди или да залъгвам човека с който ще работим по проекта.

Ще се радвам ако има хора с подобен опит, които да го споделят.

Понеже на всички времето ни е ценно и недостатъчно, винаги е кофти когато се захванеш с нещо, да вложиш страхотни усилия и надежди, то да не ти отвърне с желания резултат.


пс: съжалявам за така егоистично написаната тема
 
От: Идея за сайт

Да не ти убивам желанието, но максимум 50 лева overall да изкарате от тоя сайт. Честно... ся колко души ще се интересуват от тия билки и ще ви дирят у нетя? Да кажем, че излизате за доста неща на първи позиции> кризата е страшна с линковете и банерите и рекламите сега в бг> ще бъде epic fail. По-добре си губи времето с блог на английски и статии на английски език. Адсенса и средно клика за health нещата е към 0.30. , че някой път има и доста по-скъпички да кажем 1,2,3,4, евро на клик, ако е по нишово нещо....
 
От: Идея за сайт

Да не ти убивам желанието, но максимум 50 лева overall да изкарате от тоя сайт. Честно... ся колко души ще се интересуват от тия билки и ще ви дирят у нетя? Да кажем, че излизате за доста неща на първи позиции> кризата е страшна с линковете и банерите и рекламите сега в бг> ще бъде epic fail. По-добре си губи времето с блог на английски и статии на английски език. Адсенса и средно клика за health нещата е към 0.30. , че някой път има и доста по-скъпички да кажем 1,2,3,4, евро на клик, ако е по нишово нещо....
Благодаря за отговора!
Правих някакви груби сметки, че след 8-10 месеца (най-много година), от гугъл ще мога да докарам над 1000 посещения дневно със сигурност. Наистина ако е от реклами не виждам и аз как ще може да се спечели повече, затова залагам на билковите продукти, които ще се предлагат в сайта, или най-малкото ще има линкове и обяснения към дадените продукти, от които да се взима процент.
 
От: Идея за сайт

Над 1000 души според мен е хипер трудно за тая ниша според мен... тоест няма хора, няма търсене, не че е толкова трудно. По-добре на EN да го направиш, има много ефилейтъри, ниши много, има какво да си избереш.
 
От: Идея за сайт

Слушай човека за да не губиш няколко месеца от живота си ...

Над 1000 души според мен е хипер трудно за тая ниша според мен... тоест няма хора, няма търсене, не че е толкова трудно. По-добре на EN да го направиш, има много ефилейтъри, ниши много, има какво да си избереш.
 
От: Идея за сайт

В БГ от билки се интересуват предимно жени +50 години,амааа те си ги купуват от Женски пазар-София.Замисли се само колко от бабетата са ''нет сърфисти'':)
 
От: Идея за сайт

Някои от тях са луди фенки ... знаете ли как купуват на поразия ... :)

В БГ от билки се интересуват предимно жени +50 години,амааа те си ги купуват от Женски пазар-София.Замисли се само колко от бабетата са ''нет сърфисти'':)
 
От: Идея за сайт

Не си губи времето да правиш български сайт, освен ако не ти е хоби темата. Ако искаш да има някакво бъдеще и възвръщаемост, задължително поне и на английски. И търпение, разбира се, не очаквай веднага да разбиеш пазара.
 
От: Идея за сайт

Определено ми дадохте повод за размисъл и преразглеждане.
Само за фразата "народна медицина" има около 12 000 търсения месечно, което ме кара да си мисля, че все пак ще има някакъв интерес. Отделно и търсения за определени болести, лекове, билки и т.н., които смятам, че ще са по-важните. Въпреки всичко, може би ще пробвам какво ще стане, защото иначе сигурно ще съжалявам пък, че не съм опитал :)
Не съм мислил да правя нещо на английски, понеже не смятам, че съм достатъчно добър с езика.
 
От: Идея за сайт

Определено ми дадохте повод за размисъл и преразглеждане.
Само за фразата "народна медицина" има около 12 000 търсения месечно, което ме кара да си мисля, че все пак ще има някакъв интерес. Отделно и търсения за определени болести, лекове, билки и т.н., които смятам, че ще са по-важните. Въпреки всичко, може би ще пробвам какво ще стане, защото иначе сигурно ще съжалявам пък, че не съм опитал :)
Не съм мислил да правя нещо на английски, понеже не смятам, че съм достатъчно добър с езика.

Беше споменато, че гугъл лъже около 3 пъти, което ще рече, че тези 12к търсения ще станат на 4к. Ако излезеш на първа позиция в СЕРП-а, според статистиката ще обереш около 40-50% от трафика (=2к посетителя)
Ако успееш да правиш импресии, примерно средно 8 от посетител - 16к импресии. Ако успееш да постигнеш висок CTR като за БГ примерно около 2% = 320 клика на месец
При нашите стандартизирани цени за реклама от по 1-2 евроцента... Айде при теб да са средно 0,07 евра = 22,4 евра на месец

Не, че е лоша сумата, ама да си губиш цялото време само за това...
Такива доходи са подходящи за сайтове на автопилот. Пускаш и бягаш. Тази седмица да натъманиш едно сайтче, другата друго и за 2-3 месеца работа да си направиш 10-12 сайта с по 22.4 евра си е друга работа. Идва около 224 евра за 10 сайта. 450 лева на месец като за начало мисля че биха надъхали всеки да продължи.
 
От: Идея за сайт

Благодаря за полезната информация! Напълно съм съгласен. И затова ако го правя, изобщо няма да залагам на PPC програми, а ще разчитам на продажби.
 
От: Идея за сайт

Благодаря за полезната информация! Напълно съм съгласен. И затова ако го правя, изобщо няма да залагам на PPC програми, а ще разчитам на продажби.
Според статистиката, в БГ онлайн магазините реализират над 90% от продажбите си оффлайн. И това като се има навпредвид, че не се смятат укритите данъци и т.н.

Виж, не искам да те отказвам, но по мои наблюдения в БГ онлайн пространството е в плачевно състояние. Става дума за продажби и адсенс основно. Тази твоята идея не е лоша, но не се надявай на пари ако ще я започваш. Прави я единствено ако ти е кеф да се занимаваш. Един ден ще кажеш - Ей тоя сайт е моя. Не е кой знае колко скъпо да му плащаш един хостинг и домейн, даже си е без пари.
Ако натрупаш висок ПР, може да продаваш и линкове (допълнителни доходи), но общо взето ако искаш да изкарваш пари се насочи към по печеливша ниша или друг метод на монетизация.
 
От: Идея за сайт

Явно имам повече оптимизъм от колкото трябва :) Или това, че продавам от онлайн магазин ми дава може би фалшивото усещане, че и от такъв сайт, също ще може да се продава.
 
От: Идея за сайт

Е тия онлайн магазини да не мислиш, че правят лудите пари ;). Ти може да си мислиш, че правят лудите пари, ама ако и сметнеш разходите, ще се окажа, че от 1 продажба печелят 1-2 лева ;) ;) . Това е за тия дето не надуват цените много ;).
ТЕО имаше някакъв магазин с много неща вътре, битак - той да разясни въртят ли се пари от такива неща и колко надценка средно трябва да слагаш, че да си на печалба.
 
От: Идея за сайт

Ами аз с моя магазин имам добра печалба, спрямо оборот и разходи, но това се дължи на доста високи надценки и не-плащането на данъци. А и все още магазина е с малко стоки и слаба заетост, което ми позволява да ходя на работа и да обработвам поръчки, поръчвам и пращам стоки и т.н. По мои сметки когато се развие толкова, че да не ми достига времето, печалбата ще е достатъчно голяма за да не ходя на работа. Все пак всичко е много относително и зависи от много неща.
 

Горе