Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Аз лично :) :) :) препоръчвам да не ползвате сайтове а ФОРУМИ. Там с 2ма модове и 1-2 админи правите пари като ПРОДАВАЛНИКА. Но никой не ми вярва :) юзера прави регистрация - пуска обява - прикрепва всичко - получава запитване - става диалог - става мазало - става индексация на не знам колко си неща. Гугъл обожава форумите не сайтовете........ платформите от тип форум като общност избутват дори ФБ - Г и Туитър.

Ако успеете да развиете нещо от сорта на БГ - МАМА без да се разцепи на атоми - ще успеете да направите ЛЕСНИ пари от БЕЗПЛАТНА форумна платформа от прост характер.
 
От: От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

zoomaniak, разбиранията ти са абсолютно грешни. Ще се опитам да ти разясня защо смятам така.

Респонс сайтовете могат да се създават по всяко време. Те не са зависими от началото на сайта.
Грешка № 1.
Адаптивния подход за дизайн на уеб сайта няма за цел просто да събере една информация на екрана за да нямаш скрол, а цели да оптимизира начина на представяне на информацията едновременно за голям обхват от устройства, като използва същата структура на документа. Тоест, освен промяната в лейаута на страницата, се очаква да се променят и ресурсите по нея. Визирам например това, че някои изображения при мобилни устройства не могат да бъдат показани в пълен размер. В този случай тези ресурси няма да бъдат достатъчно добре усвоени - ще забавят зареждането на страницата. Понеже повечето мобилни устройства имат различна гъстота на пиксели на дисплеите, растерните изображения, които изглеждат добре на десктоп версиите, на мобилните устройства изглеждат замазани. Скоростта на мобилния интернет е в пъти по-малка от тази на декстоп устройствата, което означава, че задължително трябва да се предприемат мерки за бързината на зареждане на сайта. Ще се наложи да използваш различни скриптове, които да се изпълняват на различните устройства. Та накратко... това, което исках да кажа е, че за да имаш качествена версия за мобилни устройства на уеб сайта си нещата трябва да започнат още в самото начало - да се оптимизират ресурсите за различни устройства, различни размери, различни дисплеи, различна свързаност с интернет.

Освен това практиката ми е показала, че в много от случаите вместо да направиш респонсив версия на готов уеб сайт е по-лесно да направиш наново целия сайт, понеже при разработката на сайта не се е имало предвид, че е възможна такава промяна. Много по-трудно е да работиш върху готов css, ако не е структуриран правилно за адаптивен дизайн, понеже ще се наложи първо да откриеш къде са проблемните места, да решиш тези проблеми и едва тогава да мислиш как да го направиш адаптивно. Да не говорим за многото проблеми с hover екшъните, структурата на менютата, скриптовете, които не вършат работа на мобилни устройства...

Що се зорите да търсите маята за хляба каква да е - като хляба ви няма 1 000 000 обяви или поне над 500 000 обяви.
Грешка № 2
Много по-лесно е да развиеш качествен продукт от некачествен. На първо място трябва да изградиш добре продукта си, преди да започнеш да го популяризираш, за да е ефективно популяризирането. Мобилната версия ще ти даде огромен тласък, понеже както се спомена в темата мобилния трафик вече заема доста голям процент. Представи си как потребителя ти влиза в уеб сайта ти от мобилното си устройство. Вижда грозотията и не може да го използва лесно. По какъв начин ще накараш потребителят да се върне точно в твоя уеб сайт? Представи си и как потребителя влиза през всичките си устройства в сайта ти и стига до целта си по възможно най-добрия начин.

Респонс сайтовете нищо не им буташ - те просто правят - визуализират съдържанието удобно да се вижда под всяка мобилна пишка.....
Грешка № 3
Когато добавяш каквото и да е съдържание би следвало да обърнеш внимание да е правилно форматирано. Не можеш да си гарантираш, че ще се вижда достатъчно добре при вече изградения уеб сайт. Тоест ще се наложи да правиш промени, ако искаш сайта ти да изглежда добре. В този ред на мисли при мобилната версия на уеб сайта ти обикновенно също не се налага да правиш промени, ако е достатъчно добре направен.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Като пледирате за мобилна версия на сайт, имате ли анализ колко % от посетителите ви са с малък екран?
Щото за 2-3%, което е най-вероятно (и които ще падат), си е изгъзица да се трошиш за мобилна версия, вместо да направиш още един сайт.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Ще споделя моят опит до тук :) за мобилен сайт една фирма ми пойска 2400 ( Без ДДС ) евро :) за онлайн магазин :) което ми се виядя малко безумие като цяло поне за оборота и печалбата която имам за година .. за това след това потърсиш алтернатива разбира се за по примлива сума. И най лесното решение за мен беше респонсив дизайн решаваше ми всичките проблеми за сайта на много по приемлива цена ( 64$ ) и по този начин "спрях да губя" клиенти който биха си купили нещо от сайта ми.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Аз се оттеглям от темата. Грешката е моя. Към момента не се обсъжда кое е по-добре откъм UX и качество, а как да минеш по-тънко.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Не е въпроса как ще минеш по тънко а как кое от 2 те решния ще ти реши проблемите. Аз споделих моят избор. Предтсви си, че не разбирам нищо от css и не знам как да го направя. Много хора имат сайтове и на идея си нямат какво се случва в тях и каква са им проблемите и как може да обърнат повечето посетители в успешни продажби.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Аз се оттеглям от темата. Грешката е моя. Към момента не се обсъжда кое е по-добре откъм UX и качество, а как да минеш по-тънко.

Кое е по-добре?
Кое е по-качествено?

Колко пари си позволихте да похарчите за да направите нужните тестове/изследвания и доказвания на теорията, че Хитър Петър казва:

- Тая ракия е най-добрата в това село.

Апропо............... това с мобилните глупости за България - визирам само България е наливане от пусто в празно. Впечатляват ли ви да инвестирате в 20-30% от развит мобилен пазар. Мен не....... ще чакате пазара да се развие над 50% над 70% както е по света........... но това са умрели мечти.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

zoomaniak най простичкият пример който мога да ти дам е да си свалиш приложението на olx.bg ( бившият продавалник.ком) разцепиха се да му правят реклама а то дори не работи като хората постоянно те изхвърля забива и т.н.т ( няма да споменавам коя фирма им го писа и каква сверска сума им взеха за това удоволствие )
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Защо правите грешката да гледате в Чорбата на топ 5 топ 10 сайтове и да харчите пари, все едно сте в тая ТОП ниша.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Колко пари си позволихте да похарчите за да направите нужните тестове/изследвания и доказвания на теорията, че Хитър Петър казва:

- Тая ракия е най-добрата в това село.

:D

Умните хора, за да предприемат действия, правят анализи. А след това изводи.
Останалите се придържат към стадната същност на човека и действат подражавайки.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Респонсив, не вярвам някой все още да прави мобилни :D
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Зависи и от десктоп версията ти. Обикновено респонсив сайтовете са "по-тежки", наблъскани с код, който няма да се ползва от мобилното устроиство и може да са проблемни при потребители с по-лоша интернет връзка и т.н. Мобилните версии са много много по-леки, но трябва да са направени правилно, иначе може да навредят на органичното търсене (трябва да се обърне внимание на faulty redirect и canonical url). Това е основното иначе има още плюсове и минуси.
P.S.
Там където работя правим мобилна версия, ако към сайта няма да има приложение, ако има приложение правим респонсив дизайн.
 
От: Избор между мобилен сайт или респонсив дизайн

Направи си сайта респонсив. Това в момента супер много се цени от Google. Дори напоследък получавам някакви съобщения в Webmaster Tools за това, че сайта ми не е респосив. Ако в началото се предвиди репосив частта, няколко media queries няма да ти отнемат много време. Сядаш, преглеждаш дизайна и го "режеш". Няма да съжаляваш, даже много ще спечелиш. А после си направи и мобилно приложение с различни екстри ;)
 

Горе