Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

mhx

Member
Здравейте,

в събота (14.05.2011) ми изтече сертификата към Райфайзен банк за онлайн банкиране. Проблемът е че имам да тегля пари от Paypal към дебитната карта към банката. Картата е международна VISA и досега съм нямал проблеми с нея, парите са идвали до 4-5 дни.

Мисълта ми е, дали ще имам проблем да тегля пари отново, дори и със изтекъл сертификат?

Когато дам на подновяване на сертификат ми дава грешка,а упътването в сайта на Рафайзен банк, което намерих е само за сертификата издадени преди 2007. Моят го пуснах 2010.

Този онлайн сертификат само за нареждане на плащания през онлайн банкиране ли е, или служи и при тегленето от онлайн сметки, като Paypal ?

Ще се радвам на бърз отговор от някой от запознатите. Имам и подобна тема в webmaster.bg,ако някой иска може да я погледне.

Благодаря и лек ден.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Разбира се, че сертификатът служи само за връзка с електронното банкиране. За входящи преводи чрез картата или по сметката не се изисква да ползваш електронното банкиране изобщо. Банковата сметка и картата ти продължават да са активни и да приемат плащания.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Имам предвид, дали отново ще мога да прехвърлям пари от Paypal сметката към дебитната карта,без този сертификат ?
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Имам предвид, дали отново ще мога да прехвърлям пари от Paypal сметката към дебитната карта,без този сертификат ?
Би трябвало да можеш. Това прехвърляне е входящ превод. В случая не нареждаш превод. При нареждане ти трябва сертификат.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Ще може, сметката ти си седи и не се закрива, няма причина да не се получи превода.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Ще може, сметката ти си седи и не се закрива, няма причина да не се получи превода.
Остава и да се закрива. :lol:
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Ако изпуснеш срока за подновяване (1 месец преди да ти изтече беше по спомен) ще ти издадат нов сертификат (ще го платиш колкото си платил при издаване на първия). Трябва да заявиш подновяване поне 1 месец преди срока на изтичане за да ти е по ниска тарифата. Иначе това, че ти е изтекъл няма значение за пейпал.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Мога ли да не подновявам сертификата? Смисъл, аз нямам намерение да изпращам пари през онлайн банкиране.
 
Последно редактирано:
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Ако изпуснеш срока за подновяване (1 месец преди да ти изтече беше по спомен) ще ти издадат нов сертификат (ще го платиш колкото си платил при издаване на първия). Трябва да заявиш подновяване поне 1 месец преди срока на изтичане за да ти е по ниска тарифата. Иначе това, че ти е изтекъл няма значение за пейпал.
Ама ти сигурен ли си, че няма значение? Току-виж са се обадили от PayPal в банката, за да проверят, дали имаш образцов сертификат. :lol: :lol:
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Тоест мога да си получавам пари от PP и да си тегля спокойно и без този сертификат ?

P.S. Някой знае ли колко точно се плаща за нов?
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

АА сега прочетох сертификат. Помислих, че говориш за електронен подпис (от ЦКБ махнаха сертификатите и преминаха на електронни подписи). Преди време когато бях на сертификат, той се издаваше безплатно и се подновяваше безплатно (реално този сертификат ти е само за банкирането и за друго не може да го ползваш). Все пак провери тарифата на банката и се съмнявам да е повече от 5-10 лв. (толкова е подновяването на електронен подпис горе долу).
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Тоест мога да си тегля пари от Paypal и без да го имам този сертификат?

P.S. Не ми е за 10 лева, разбира се, просто няма кога да ида до банката тези дни,а имам да тегля пари от Paypal-a.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Преди малко си поднових ел подписа в ЦКБ - 44 лева, беше валиден до края на май, а ако бях закъснял става 60лв.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Ох,поне в момента не мога да дам 60 кинта за единия сертификат-май известно време ще карам без него.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

Има банки, където не се ползва електронен подпис.

Например в ПИБ може да се ползва сертификат за 5 лв вместо електронен подпис.

При Прокредит Банк не се ползва нито сертификат, нито електронен подпис. Потвърждавате платежните нареждания с ТАН кодове (това са кодове, записани на хартия, които въвеждате за да потвърдите превода). Варианта с ТАН кодовете е по-сигурен от сертификата и даже от електронния подпис в някои случаи. Защото ако имате троянски кон могат да ви прихванат паролите и да ползват сертификата за нареждане на преводи (или електронния подпис - ако е включен към компютъра в този момент).

Електронния подпис е малко по-сигурен от сертификата, защото може да се разкача от компютъра, а когато е разкачен не могат да се правят транзакции.

Хартията обаче е по-надеждния вариант, защото троянския кон няма как да прочете какво пише на хартията. При въвеждане на ТАН код този код веднага става невалиден и трябва да въведете следващия за да извършите следващо плащане.
 
От: Изтекъл сертифкат при онлайн банкиране ! Проблем ли е това?

happyslacкer, извинявай,ако въпросът е твърде личен, но откакто посещавам форума ми е интерсно, какво си учил, къде си завършил ? В момента в коя сфера си зает?
 

Горе