Икономическата криза, съкращенията и уволненията

wsar

Active Member
Здравейте,

Не знам дали е за тук тая тема ама я пускам с цел ако има засегнати от икиномическата криза (или от измислена такава за да може шефа да се възползва от ситуацията и да понатрупа още някое милионче), уволнени, съкратени, преназначени, с намалени/повишени заплати и т.н. нека споделят своя опит.

Въпросът е: Знаем ли си правата, когато ни извикат и ни кажат, че вече не сме нужни? Как трябва да постъпим и към каква институция трябва да се обърнем за помощ в случай на нередност? Какви са законовите способи за уволнение и какво ни се дължи? Склонни ли сме в подобни случаи да се подаваме на натиск от работодателите и вместо да си търсим правата предпочитаме да си замълчим за пореден път? Кога най сетне ще осъзнаем, че за да не друса влака трябва сами да си изградим трасето?
 
Последно редактирано:
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Имаш отговор на въпроса в последното изречение от поста си.Единствено "неволята" е решение, към нея може да се обърнем съвсем спокойно, и по всяко време.Другите варианти са загуба на време, или загуба на средства.
 
От: От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Имаш отговор на въпроса в последното изречение от поста си.Единствено "неволята" е решение, към нея може да се обърнем съвсем спокойно, и по всяко време.Другите варианти са загуба на време, или загуба на средства.

Извини ме защото няма да се съглася с теб. Аз лично смятам, че докато си мълчим и позволяваме работодателите да си правят каквото си искат с нас, нещата никога няма да си дойдат на място. С позицията- по добре да си трая* за да не стане по-зле, не печелим нищо. По тозин начин караме "босовете" да се мислят за недосегаеми, което всъщност не е така. В голяма част от случаите и точно поради факта, че се самозабравят подготвят заповедите за уволнение толкова отгоре,отгоре, че понякога са направо смешни (меко казано), да не кажа и хипер незаконосъобразни и поради тази причина биват лесно отменени в съда. По статистика процентът на спечелени дела е в полза на работника, освем това трудовите дела са безплатни по закон а адвокатските хонорари са сравнително доста ниски. Така, че не мисля да загубим кой знае колко ако се опънем малко. Все пак ако повече хора го правеха и постигаха успехи и споделяха в обществото, смятам нещата може и да придобият друг характер. Трябва време разбира се но все от някъде тр'ее се почне и това време е точно сега, когато най-много се очакват масови спекулативни уволнения.
 
Последно редактирано:
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Какво има да съдиш шефа си, че бизнеса му не върви? Без това няма да има пари за заплати :) Какво може да ти даде като бонус.
Единственото за което си заслужава е поне да се понаучат малко на уважение.
Което не е малко.. но за някакви компенсации.. няма как...
 
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Какво има да съдиш шефа си, че бизнеса му не върви? Без това няма да има пари за заплати :) Какво може да ти даде като бонус.
Единственото за което си заслужава е поне да се понаучат малко на уважение.
Което не е малко.. но за някакви компенсации.. няма как...

Аз говоря за случаите, когато имаме на лице спекулация. В случаите, когато фирмата фалира и наистина няма пари дори за заплати съм съгласен с теб. Но мисля много хора биха се съгласили с мен, че в 90% става въпрос за преекспониране на обстоятелствата около тежкото финансово състояние на фирмата, с което се цели да се избегне евентуално изплащане на дължимото на работника. Ние не искаме повече от това, което ни се полага по закон.
 
От: От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Аз говоря за случаите, когато имаме на лице спекулация. В случаите, когато фирмата фалира и наистина няма пари дори за заплати съм съгласен с теб. Но мисля много хора биха се съгласили с мен, че в 90% става въпрос за преекспониране на обстоятелствата около тежкото финансово състояние на фирмата, с което се цели да се избегне евентуално изплащане на дължимото на работника. Ние не искаме повече от това, което ни се полага по закон.

в строителството фалираха бая фирми ..
изобщо не е лесно да си работодател в България и винаги ми е било малко странно когато работниците гледат в канчето на работодателя и смятат че си е купил новата кола от икономисване на заплати :)
варианти :
или си търсиш си по готин работодател......
или ти ставаш работодател ..
 
Последно редактирано:
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Далеч съм от мисълта, че не трябва да се бори човек, но според мен трябва да го прави в друга насока, щом лекомислено разглеждат заповедите за уволнение, няма да е лошо да се помисли как ти би могъл да разглеждаш тези заповеди, и да не уволниш никой, а напротив да назначиш всички кадърни хора, които е пропуснал заради егото си.Това ми беше мисълта.Не да губиш време в дела и други такива, защото шефчетата най-ги боли, когато някои има по-добър бизнес от техния.Особенно ако е работил за тях преди това.
 
От: От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

шефчетата най-ги боли, когато някои има по-добър бизнес от техния.Особенно ако е работил за тях преди това.

Тук определено имаш право но не всеки (колкото и кадърен да е) може да развива свой бизнес. За това на първо място човек трябва да се чувства готов, че ще се справи, да е способен да поема рискове, да има психологическата нагласа и не на последно място да осигури финансирането на бъдещата си дейност.
 
От: От: От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

в строителството фалираха бая фирми ..
изобщо не е лесно да си работодател в България и винаги ми е било малко странно когато работниците гледат в канчето на работодателя и смятат че си е купил новата кола от икономисване на заплати :)
варианти :
или си търсиш си по готин работодател......
или ти ставаш работодател ..

Аз самият съм работодател. Бях от другата страна но станах такъв защото избрах втория вариант, който предлагаш ти. Имам съвсем малка фирма, грижа се за всичко и всички, плащам си данъците и реалните осигуровки, редовно изплащам заплатите на трудещите се в нея. Доволен съм от служителите и резултатите за момента, но си признавам, че напоследък взех да хитрувам и то не защото работата ни е намаляла драстично а защото гледам от другите и вземам превантивни мерки.
 
Последно редактирано:
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Еми като си работодател, защото пускаш такава тема? Много странно ... сам си вадиш окото па после някой ти е виновен. Или искаш да разбереш какво може да стане ако уволниш тоя или ония?

Много просто - ако 1 човек ти е нужен/доволен си от него го държиш на работа, ако не е го отпращаш по живо по здраво. Няма значение дали печелиш милиони или хиляди.
 
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Еми като си работодател, защото пускаш такава тема? Много странно ... сам си вадиш окото па после някой ти е виновен. Или искаш да разбереш какво може да стане ако уволниш тоя или ония?

Много просто - ако 1 човек ти е нужен/доволен си от него го държиш на работа, ако не е го отпращаш по живо по здраво. Няма значение дали печелиш милиони или хиляди.

Явно смяташ да съм доста глупав. И вярно бе как не се бях сетил до сега, че може някои като теб да каже "като си работодател, защото пускаш такава тема? Много странно ... сам си вадиш окото па после някой ти е виновен. Или искаш да разбереш какво може да стане ако уволниш тоя или ония?" Добре е, че те има теб за да ме разобличиш.

П.П. Младежо не четеш внимателно какво съм писал в темата и не мислиш достатъчно преди да изпльоскаш поредния си пост, който да е лишен от всякакъв смисъл. И за да те улесня и да ти "разкодирам" постнатото до тук: Казах, че съм бил от другата страна до скоро, казах също, че сме съвсем малка фирма. Това според теб прави ли ме закоравял работодател и трябва ли да се превъзнасям, и да живея с илюзията, че никога повече няма да ми се наложи да се върна от другата страна, след като съм именно такъв едва от няколко месеца а наемен работник съм бил години наред. Целта на темата се подразбира, но за да не ти напрягам мозъка ще те улесня и този път. Реших, че след като съм минал по този път и съм преживял подобно нещо и след като видях монетата от двете и страни реших да го споделя, защото може да има хора, на които им предстои да изпаднат в подобни ситуации.
Айде благодаря ти за мнението и си остани със здраве.
 
Последно редактирано:
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Ти никога не си бил и няма да бъдеш работодател освен ако не спечелиш от тотото.
 
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Уж се говорише за обединение, за реакция от страна на хората към някакви БГ явления...

wsar, виждаш ли защо нищо не става.. защото масата е сган
 
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Кой каза, че "кризата" е нещо лошо? Напротив, благодарение на кризата много хора ще си размърдат мозъците и ще започнат да правят нещо вместо да "ходят на работа".
 
От: От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Ти никога не си бил и няма да бъдеш работодател освен ако не спечелиш от тотото.

Мила картинка! :)

П.П. И защо така мислиш? За тотото ти благодаря и аз стискам палци да спечеля.
 
Последно редактирано:
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Уж се говорише за обединение, за реакция от страна на хората към някакви БГ явления...

wsar, виждаш ли защо нищо не става.. защото масата е сган

alternative, това е типично за българското общество. Принципно живеем в свободна страна и всеки има право да изразява мнение и да заема позиция, която му е угодна в момента. Лошото в случая, е че сме склонни да мислим на дребно, отстояваме тези позиции и даваме компетентни мнения по всякакви въпроси, без да се замислим върху това, което правим или казваме и дали то е издържано и смислено. Съществуваме и се водим от първични чувства. Склонни сме да си казваме "аз нали съм си добре, к'во ме интересува, че Вуте е зле". Всеки намърдал се на някакво работно място, което му осигурява някакъв моментен социален статус не се замисля какво всъщност се случва около него, какво би станало ако в един прекрасен момент това мястото истине. И когато това се случи, чак тогава човек осъзнава каква всъщност е била реалността. Рзбира, че си е плащал за да съществува и привидното му спокойсвие вече е нарушено, започва да се замисля за кредита, сметките, семйството, почивките, скъпата кола, която си е купил само за да отиде до работата си евентуално. Тогава се започва с търсенето на изход от създалата се ситуация. Розовите очилца се счупват и... Следва озлобяване от факта, че на никой не му дреме и никой не е на неговото мнение, на което всъщност само преди няколко дни е бил той. Разбира каква грешна позиция е заемал. Но нали сме си типични българи, защо трябва да мислим преди да кажем или направим нещо, като е много по-лесно да оплюем някого изпаднал в нужда без да осъзнаваме факта, че един ден и на самите нас ще ни се наложи да се справим с подобни проблеми.
 
Последно редактирано:
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Кой каза, че "кризата" е нещо лошо? Напротив, благодарение на кризата много хора ще си размърдат мозъците и ще започнат да правят нещо вместо да "ходят на работа".

На 100% се съгласявам с теб както се разбира и от предния ми пост. Моето мнение, е че когато сме изправени до стената тогава започваме да се замисляме.

П.П. happyslacker, извини ме, че пиша това, което не е свързано с отговора на твоя пост но за да не създавам нов...Темата тръгна в грешна посока. Идеята за започване и бе, ако някой е преживял подобен проблем да сподели опита си как се е справил с него за да може ако на някого му предстои или смята, че може да му възникне такъв да има поне бегла представа как да постъпи.
 
Последно редактирано:
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Какво сте се зашашкали от кризата, ще кажеш че преди да се заговори за криза нещата бяха розови. Вашата работа е мокър от дъжд се плаши. България никога не е излизала от криза.

Да има криза ама 70% от тази криза поне според мен е от тръбене по медиите, в следствие на което разни измекари, пардон работодатели се възползваха от това положени. Други се ошашкали и вземат мерки и нати истинска криза.

Това като преди дето тръбяха по медиите, че се вдигали цени. Тръбяха и цените се вдигаха и когато вече не беше новина и се изтърка, спряха да го тръбят и цените спряха да се вдигат-феномен.:lol:

Гледах по дискавъри за некви негри в Африка, събираха пластмаса мисля, че беше да не ви излъжа от някакви бунища предаваха ги за рециклиране и им плащаха в зависимост от заработеното между 10-50 паунда на ден(нещо такова си спомням, че го бях гледал отдавна). Вземат сигурно повече пари на месец от половината българи, така че пак си мислете че преди не сме били в криза.
 
От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

70% от тая криза е тръбене по медиите, а другите 30% ми удрят около 60% от приходите.
От началото й последният процент намаля, но все още се движи около 40%.
 
От: От: От: Икономическата криза, съкращенията и уволненията

Мила картинка! :)

П.П. И защо така мислиш? За тотото ти благодаря и аз стискам палци да спечеля.
От разсъжденията ти си правя извода, че не си бил работодател. За второто си връщам думите назад. Може да станеш, знае ли човек. Доводи:
По - трудно е на бизнеса /дребен и среден/ особено в момента отколкото на работещите за друг. Ако всеки ден се скъсваш от бачкане без да си знаеш работното време едва ли ще мислиш за бъдещето на някой, който силно ме съмнява да го е грижа за тебе. Служител, който работи съвестно и качествено и се стреми да се развива без да мисли как да се скатава или да извлича нонстоп някакви допълнителни облаги за себе ще си намира добра работа винаги и във всякакви кризи и всеки работодател ще се опитва да го задържи, а не да го остави да отиде при конкуренцията. Обаче такива са голяма рядкост. Естествено е да искам да те уволня или съкратя ако не ми вършиш работа. Съгласен съм, че трябва да стане по правилата – с предизвестие и т.н., но резултата пак ще е че я губиш тая работа. Ако си от тия редките няма от какво да се притесняваш.
 

Горе