Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

не може да стане така има само толкова левове в обръщение колкото са еврата в бнб като в бнб влезе едно евро се напечатват два лева - това всъщност е борда....


ако всички бясно купуват евра когато някой изхарчи последния лев за евра в системата ще има нула лева в обращение...

те някой от по крайните фенове на борда в инвестора се изказаха че това е начина лева да поскъпне... защото всички са си сменили левовете за евро (къде на шега къде не)

държавата обаче си иска данъците в лева в системата като няма левове ако не можеш да си платиш данъците държавата ще ти разпродаде имуществото отново за левове който има левове ще е капитанче който няма ще е готов да плаща за левове дори двойно...
 
Re: От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Различни неща са, обаче като свършат резервите в банките, нали държавата ще почне да печата? Тоест едното ще доведе до другото.

ами не е така държават заради борда не е кредитор от последна инстанция като свършат резервите приключват в банката влизат сидници а активите на банката се разпродават... кредитите си остават със настоящия договор който е в момента... и пак трябва да се плащат всеки месец по оригиналния погасителен план.. първо в банката апосле на който го купи...


борда е много особен закон и не може да падне докато няма парламент който да гласува да падне или да бъде променен... написах и как системата е балансирана колкото са еврата толкова са левовете х1.995
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Куул, братле почти си прав - БНБ има евро обезпечение на M0 агрегат - демек паричната база.

Номера с БНБ да няма резерви и в БГ да няма евра трудно би минал, по няколко прични - БГ е отворена икономика, винаги ще има отношения със света а те са във чужда валута, законно платежно средство е е лв, а ако променят да е и еврото тогава хептен няма къде да мърдат, и не на последно място БНБ има и злато + СПТ. А ако почнем разпродажба на активи, пак ще се влеят западняшки валути. Примерите са мега крайни, това няма как се случи реално - тук няма да има парична размяна а бартерна - направо в робстовото се връцваме :D
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Различни неща са, обаче като свършат резервите в банките, нали държавата ще почне да печата? Тоест едното ще доведе до другото.

Добре, че бързо схващаш с други ще кажат еднакви са :D

Ами не няма как държавата да печата, щото това е роля на БНБ, а БНБ няма как да печата евра защото това е роля на ЕЦБ :)

На БНБ ще и свършат резервите, ако тук няма стокова обмяна, тотална Ваймарска хиперинфлация и затореността на икономиката стил феодализъм!
 
От: Re: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

не може да стане така има само толкова левове в обръщение колкото са еврата в бнб като в бнб влезе едно евро се напечатват два лева - това всъщност е борда....


ако всички бясно купуват евра когато някой изхарчи последния лев за евра в системата ще има нула лева в обращение...

те някой от по крайните фенове на борда в инвестора се изказаха че това е начина лева да поскъпне... защото всички са си сменили левовете за евро (къде на шега къде не)

държавата обаче си иска данъците в лева в системата като няма левове ако не можеш да си платиш данъците държавата ще ти разпродаде имуществото отново за левове който има левове ще е капитанче който няма ще е готов да плаща за левове дори двойно...

Точно това не бях разбрал, наистина в това положение бордът е железен.
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Ами не няма как държавата да печата, щото това е роля на БНБ, а БНБ няма как да печата евра защото това е роля на ЕЦБ :)

Имах предвид, че БНБ може да напечата още левове (на килограм) за да купи евра, с които да плати на някой будала да и продаде евро. Обаче до тук няма да се стигне, защото БНБ има поне толкова евро, колкото левове има в обращение.

Това, което ще се случи (и се случва) е, че еврото ще пада заедно с лева - тоест инфлация в България точно толкова, колкото и в Еврозоната (или почти толкова).
 
От: От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Имах предвид, че БНБ може да напечата още левове (на килограм) за да купи евра, с които да плати на някой будала да и продаде евро. Обаче до тук няма да се стигне, защото БНБ има поне толкова евро, колкото левове има в обращение.

Това, което ще се случи (и се случва) е, че еврото ще пада заедно с лева - тоест инфлация в България точно толкова, колкото и в Еврозоната (или почти толкова).

Нали ти е ясно, ако напечата левове - ще има инфлация и ръст на паричната маса, само това е предпоставка за обезценка от спекулативена сделка, в момента в който БНБ купи от някой будала Евра, то то вече курса ще е много висок. В следващия момент да продаде евра срещу лева, ще е надула толкова курса, инфлацията и търсенето за евро - че още по зле ще се случи.

Явно не си видял, че БНБ обезпечава до парична база демек М0 или банкноти и монети в обръщение :) тук не влизат депозити смятам се сещаш :) Спокойно можеш да видиш че целия баланс на БНБ + златото и СПТ - активи им са около 30 милярда лв. а можеш да видиш че в банковата система има 54 милярда във всякакви депозити :) или демек М3 агрегат :)
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Аз само ще вметна, че ей сега забелязвам за падането на лева спрямо еврото. Като напиша "евро лев" в търсачката на Гугъл и ми излиза с много големи букви, че 1 Евро = 1,96079549 Български лева.
Дали с половин или цяла стотинка, капка по капка..
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Е как ще пада, след като са вързани с валутния борд?

Законът фиксира обменния курс на българския лев на 1000 лева за 1 германска марка. (След въвеждането на еврото през 1999 г. курсът е 1955,83 лева за 1 евро, което след деноминацията на лева на 5 юли с.г. става 1,95583 лева за 1 евро.)
 
Има алтернативен пазара на евро лев (представлява пазара на левове който не се намират в България) и Г явно вади данни от там
http://finance.yahoo.com/echarts?s=...n;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined;


а така написано изглежда плашешто но само преди 20 дни като е нямало протести (бяха позаглъхнали) е било 1.90 (значи западняците като гледа по тлевизията студенти в окупация и тнт ) и медиите който се надпреварват да го отразяват си мисят че е сериозно... затова на горе (ако падне правитеслтвото вероятно ще иде още нагоре преди да върне) те така реагират пазарите

а по времето на герб и великия симеон дянков на 2.13 лева за евро сме ходили ама никой не се оплаквал сега за стотинка вдигаме тема...
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Ми да приспиваме темата тогава.. но за 100 евро от адсенсе, това в лева си е 1 лев в повече.. За бизнеси, където оперират с много повече, това влияе. Ама вие сте запознати де, нали търгувате на фондовите борси. Кой да протестира в такива случаи? Та бизнеса от това печели (или губи), от разлики.. А бедните въобще се чудят как да си вземат полагащите им се пари от 300 лв от работодателите, тая една стотинка ще я хвърлят на още по-бедни и от тях..
Аз да повторя.. Искам само да вметна, че ми стана интересна тази разлика, тъй като съм свикнал да знам, че 1 евро е 1,95 лв, а Гугъл някакси се опитва да ме изиграе, да си мисля друго яче.. Та писах в тази тема, тъй като да пускам цяла нова за тази глупост не си струва :)
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Как е възможно да има такива разлики между фиксинга и пазарния курс, който се вижда на Yahoo Finance?

Къде е този пазар, кой купува и продава левове срещу евро на такъв курс - от 1,90 до 2 лева за евро?

Как е възможно да има сделки на такива цени при положение, че така се отварят добри възможности за арбитраж - тъй като в българските обменни бюра такива отклонения няма?

При Тавекс например еврото е 1.9540/1.9570. Предполагам, че може да се купи/продаде сериозно количество.
 

Прикачени файлове

  • eurbgn2013.png
    eurbgn2013.png
    44 KB · Преглеждания: 3
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Е нали уж е фиксиран курса?
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

БНБ купува/продава на фиксиран курс (или май имаха малък спред, не съм сигурен).

Обменните бюра и банките могат да купуват и продават на каквато цена си искат. Стига да има кой да се съгласи да направи сделката. Например при ПИБ цените на еврото (в левове) са 1.95850 (на тази цена продават евро) и 1.94900 (на тази цена купуват евро). При Тавекс цените на еврото са съответно 1.9570 и 1.9540.

Ако имаш евро и искаш да купиш левове е по-изгодно да отидеш там, където еврото е по-скъпо - т.е. при Тавекс (1,954).

Ако имаш левове и искаш да купиш евро е по-изгодно да отидеш там, където еврото е по-евтино - т.е. пак при Тавекс (1,957).

Ако обаче купуваш/продаваш малка сума - по-изгодно е да отидеш там, където ти е по-близко.
 
Re: От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Ми да приспиваме темата тогава.. но за 100 евро от адсенсе, това в лева си е 1 лев в повече.. За бизнеси, където оперират с много повече, това влияе. Ама вие сте запознати де, нали търгувате на фондовите борси. Кой да протестира в такива случаи? Та бизнеса от това печели (или губи), от разлики.. А бедните въобще се чудят как да си вземат полагащите им се пари от 300 лв от работодателите, тая една стотинка ще я хвърлят на още по-бедни и от тях..
Аз да повторя.. Искам само да вметна, че ми стана интересна тази разлика, тъй като съм свикнал да знам, че 1 евро е 1,95 лв, а Гугъл някакси се опитва да ме изиграе, да си мисля друго яче.. Та писах в тази тема, тъй като да пускам цяла нова за тази глупост не си струва :)

това не е в бг това е изъвн бг например мисля данске банк имаше някакакви CDS (не съм сигурен за точния финансов инструмен че беше този) деноминирани в лева и те се вилят / влияят върху този курс който е в яхо финанс и гугъл финанс

в България курса е фиксиран ама трябва да дойдеш до България за да работиш на него или поне на близък курс... ако си в Дания и имаш левове ще обмениш на курса който ти дават там а там освен че могат да ти дадът какъвто курс си искат могат да използват индекса на финансовия инструмент за референтна цена...
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Мдааа, ние сме си свикнали на фиксинга, и не се сещаме, че такива покупки могат да се правят навсякъде извън България.
А там... им дреме за фиксинга на БНБ.
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Това е пазар и като всеки OTC или "търговия на гише" пазар (извън борсова пазар), форекса е ОТC така, че сделките не се случват на едно място - затова има и разминаване чудесно за арбитражна търговия. С други думи централният ни орган БНБ го купува/продава фиксирано, но спреда между БНБ и другите единици не е фиксиран - затова се случва и това.

Куул май си се объркал CDS са застраховки срещу кредитна неплатежоспособност - ето инфо как се движим
http://www.dbresearch.com/servlet/reweb2.ReWEB?rwnode=DBR_INTERNET_EN-PROD$EM&rwobj=CDS.calias&rwsite=DBR_INTERNET_EN-PROD
като цяло сме ниско, но и по ниско сме били
 
Последно редактирано:
Re: От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Това е пазар и като всеки OTC или "търговия на гише" пазар (извън борсова пазар), форекса е ОТC така, че сделките не се случват на едно място - затова има и разминаване чудесно за арбитражна търговия. С други думи централният ни орган БНБ го купува/продава фиксирано, но спреда между БНБ и другите единици не е фиксиран - затова се случва и това.

Куул май си се объркал CDS са застраховки срещу кредитна неплатежоспособност - ето инфо как се движим като цяло сме ниско, но и по ниско сме били

е може блеки аз казах че не съм на ти :) за последно страхо мисля че беше писа за това в инвесторбг като го четях... през 2011 беше сега просто исках да отговоря и си казах че са ми увъртяни нещата можеби е ставало дума за някава връзка между този курс и cds
 
От: Има ли опасност от хипер инфлация със служебното правителство?

Ами то мисля, че покрай емисията фев. тази година и покрай падането на ББ пак в инвестора имаше тема по тази линия, като цяло да чукнем на дърво ок сме и инвестиротир все още имат доверие, това са малкото, които имат.

А иначе за борда сме го говорили с теб, а като цяло онзи ден гледах абе направо ще го пусна интервюто на Jim Sinclair [video=youtube;8IQ_TBJHrcU]http://www.youtube.com/watch?v=8IQ_TBJHrcU[/video], човека говори неща, който споделям с него но много малка част са наясно с тях и какво ни чака, та по линия на темата - хиперинфлацията е загуба на доверието в паричната единица(Jim и затова говори) и от тази перспектива може твърдим, че хиперинфлацията не е монетарно явления. Та по-горе писах доверието още го имаме, крехко е и трябва се внимава инак, дори и една фиксация мен лично 1:2 не ме топли - много би растяло и БНБ нищо не може направи. Да не дърпаме дявола за опашката де. Пиша го това и да отговоря на колега що е така курса някъде.
 

Горе