Има ли шуробаджанащина с домейните .BG ?

Amigo0o

Well-Known Member
Интересна случка ми се случва за втори път при опит да взема хубав домейн домейн .бг. От няколко месеца следя alabala.bg (примерно) като домейна изтичаше през месец Март, подадох декларация по надлежния ред за нареждане на опашка за регистрация, интересното беше че в офиса им бяха малко очудени че някой подава тяхна декларация в техния офис, като ми казаха "ама той домейна е регистриран" тоест не се случва често някой да подава подобни декларации или просто са слабо информирани че имат подобна опция... Както и да е получих имейл че са получили заявката ми за регистрант, успешно и започна чакането, така няколко седмици до вчера, влизам проверявам домейна запазен за Internet Korporeyted Netuarks EOOD (icn.bg) и от един имейл който е собственик на множество домейни, който реално принадлежи на човек който се занимава с покупко-продажба на домейни.

Викам си добре ... някак си ме е изпреварил но преди време имах същата случка със същия имейл и търговец на домейни, бях си харесал един много добър свободен домейн, като бях решил да го регистрирам през ICN.bg, платих си получих имейл че са ми приели заявката, информирах ги да използват пълномощно за регистрацията и хоп изведнъж имейла се оказа регистриран и собственост на същия търговец на домейни (но вече не помня дали беше регистриран на Internet Korporeyted Netuarks EOOD, както сега но за имейла съм сигурен) като от съпорта на ицн ме информираха че ме бил изпреварил с много малко ако желая да се свържа с въпросния имейл на търговеца за да се разберем нещо... както и че системата им не коректно синхронизирана с тази на регистър бг и съответно ми възстановиха заплатената сума. Още тогава се осъмних понеже домейна беше свободен и се оказва че в едно и също време двама човека сме регистрирали един и същ домейн, като той ме е изпреварил с малко.

Та така сега, регистър бг ли подават информация към icn за хубави домейни, въпросния търговец на домейни ли е с привилегии в регистър бг или пък ICN са в добри взеитмоотношения с въпросния господин че му регистрират домейните от тяхно име? Оставам без коментар случката ми от преди време и как някой случайно регистрира същия домейн по едно и също време с мен че много конспиративни теории могат да се развият.
 
Ще ти отговоря с въпрос: Къде в БГ няма далавера и шуробаджанащина? Постоянно гледам едни и същи хора да предлагат дропени .bg домейни
 
Сори ама колко трябва да си прост че да ползваш icn?!?
Отделно регистър.бг предлага директно регистрация, защо ти е посредник?
 
Сори ама колко трябва да си прост че да ползваш icn?!?
Отделно регистър.бг предлага директно регистрация, защо ти е посредник?
Не виждаш ли че случката ми от преди няколко дни е за домейн заявен директно през регистър бг? В случая излиза че няма значение от къде се регистрира и дали е през посредник като хубавите домейни са си запазени за определени хора.
 
За Калин ли говориш?
Това е частна фирма, могат да правят каквото си искат.
 
Частна-нечастна, под шапката на АЙКАН са.
От много години трупат издънки.

Въпрос на време и малко мотивация е някой да направи списък със съответните приложения и вече няма да са регистрар.
 
  • Like
Реакции: itan
Частна-нечастна, под шапката на АЙКАН са.
От много години трупат издънки.

Въпрос на време и малко мотивация е някой да направи списък със съответните приложения и вече няма да са регистрар.
успех
 
А кой ви каза, че като подадете декларация сте първи на опашката? Не е сложно да се подадат заявки за всички домейни в областа .bg и да стоиш и да чакаш. Каквото изпадне го вземаш, което се поднови подаваш декларация отново. Не е против правилата на register.bg и не се изискват кой знае какви колосални средства и инвестиция. Няма конспирация, просто хора, които са прочели кое как се случва преди вие да се усетите.
 
И все пак всичко е това е плюс - все още има много добри имена който са свободни.
Аз съм да вдигнат таксата на 150 лева поне, така ще изпаднат още много имена който се държат без да се позлват.
 
И все пак всичко е това е плюс - все още има много добри имена който са свободни.
Аз съм да вдигнат таксата на 150 лева поне, така ще изпаднат още много имена който се държат без да се позлват.
който...
 
А кой ви каза, че като подадете декларация сте първи на опашката? Не е сложно да се подадат заявки за всички домейни в областа .bg и да стоиш и да чакаш. Каквото изпадне го вземаш, което се поднови подаваш декларация отново. Не е против правилата на register.bg и не се изискват кой знае какви колосални средства и инвестиция. Няма конспирация, просто хора, които са прочели кое как се случва преди вие да се усетите.
Не съм казал че съм първи на опашката но просто ми стана интересно за подобно близко съвпадение с един и същи регистриращ. В случай че някой е заявил всички домейни в областа на .бг защо продължават да предлагат подобна опция за нареждане на опашка?

Още нещо интересно, преди пандемията всички изтекли домейни се регистрираха от един търговец (buldomains) без да се подбират, директно на килограм. Възможно е търговеца да е без ограничение в ресурса за регистрация на домейни .бг, като към момента най-вероятно става въпрос за хиляди домейни или просто за подобни едрови поръчки цената е друга.
 
Привет, принципно не знам за Български домейни, но знам от големи че това си е бизнес под масата, ако домейна е добър и се заяви, фирма която се занимавам само с домейни купува домейна и оставя контакт, после ти ако си на зор ще си го купиш от тях. Това е практика от 2000 година. Примерно има външни APi за специални фирми от godaddy, към фирми от този бранш, всеки път когато се търси домейн специален от добър акаунт с големи закупени имена, автоматично се купува, това си е цяла ниша и бизнес за сериозни пари.

Поздрави,
Станимир И
 
Привет, принципно не знам за Български домейни, но знам от големи че това си е бизнес под масата, ако домейна е добър и се заяви, фирма която се занимавам само с домейни купува домейна и оставя контакт, после ти ако си на зор ще си го купиш от тях. Това е практика от 2000 година. Примерно има външни APi за специални фирми от godaddy, към фирми от този бранш, всеки път когато се търси домейн специален от добър акаунт с големи закупени имена, автоматично се купува, това си е цяла ниша и бизнес за сериозни пари.

Поздрави,
Станимир И
В международен аспект става въпрос за drop catching, подобни услуги се предлагат от dynadot, pheenix.com и т.н. но дори и при тях има търг, когато има няколко заявителя за един домейн, докато тук нещата не са точно така. В условията на регистър .бг сроковете за дроп на домейните са ориентировърчни до 10 дни, до 30 дни и т.н. няма да се очудя ако домейните се дропят ръчно с което да се уведомяват за интересни попадения и свързаните хора с това.
 
Както споменах - някой да събере инфо и да им земе бизнеса.
Правих кратко проучване навремето - няма признаци да е много трудно предвид историята на регистър.бг.

Ама по-бързо, че да не го земе Пеевски в "полза на държавата".
 
Регистър БГ е монополист - независимо откъде си купуваш домейна всичко минава през тях.
Собственикът на Регистър е баща на моя съученичка и бая сме си лафили по темата - много сладък бизнес и монопол. :)
Ама който през 1992 - 1993 за пръв път е пуснал нет в БГ и все е бутал в тая сфера, заслужава някъв бонус за усилията, хаха.
Реално ICANN им делегират права (монополни) за .BG домейна и така.

Късмет на който се пробва с предложението на @Noke да им "отнемат" правата и да ги дадат на друг.
 
Бутането е лесната част.

Земането е друга работа...
 
В случай че някой е заявил всички домейни в областа на .бг защо продължават да предлагат подобна опция за нареждане на опашка?

Защото това, че си се наредил на опашката не ти вменява задължението да го придобиеш. Изпада домейна, идва твоя ред на опашката, не го искаш, предлагат го на следващия нареден, никой не го иска, остава за свободна регистрация. Не знам кое ти е странното?
 
Бутането е лесната част.

Земането е друга работа...
Не е лесна, в момента дори ICANN не може да ги бутне :) и това е публична тайна.
 

Горе