Имейлът Lavabit затваря врати заради Едуард Сноудън

vladinc

New Member
Електронната поща Lavabit е била свалена от виртуалното пространство, като причината за това е бил натиск от правителството на САЩ. Това става ясно от съобщение на Ладар Левайсън, който е собственикът на компанията, съобщава PixelMedia.bg.

Оказва се, че Lavabit е била услуга, използвана от Едуард Сноудън. Той взриви интернет пространството по-рано тази година с разкритието, че американската Агенция по национална сигурност има достъп до сървърите на компании като Facebook, Apple, Yahoo, Microsoft, Google и др. В резултат, потребителите на тези технологични гиганти могат да бъдат следени по всяко време чрез автоматизираната платформа PRISM, независимо дали са извършили престъпление или не.

Вероятно правителството на САЩ е изискало от Lavabit да предаде личната кореспонденция на Сноудън. Очевидно единствената алтернатива пред услугата е била да затвори врати, за да не бъде уважено това официално искане.

„Уважаеми потребители, трябваше да взема много трудно решение. Да стана съучастник в престъпленията срещу американския народ или да се откажа от Lavabit след 10 години тежка работа. След значителни размисли реших да преустановя цялата дейност. Иска ми се да можех да споделя събитията, които доведоха до това. Не мога", пише Левайсън в официално съобщение.

В момента, Едуард Сноудън се намира в Русия, като САЩ отчаяно се опитва да го екстрадира и съди за разкриване на секретна информация. Преди избухването на скандала за следенето в интернет, той е бил служител на ЦРУ. Засега опитите на янките за екстрадация не са успешни.

В същото време, технологични гиганти като Apple, Google, Microsoft и др. се опитват да изчистят името си, доказвайки, че Агенцията за национална сигурност е получавала достъп до потребителски данни в редки случаи и то само когато е ставало дума за изключително опасни за обществото субекти.

Източник

И това което пише накрая :
"This experience has taught me one very important lesson: without congressional action or a strong judicial precedent, I would _strongly_ recommend against anyone trusting their private data to a company with physical ties to the United States."

Интересно ми е как ще продължава да се развива историята.. Много кирливи ризи излязоха на показ след като Едуард пукна балона за PRISM ..
Интересно ми е , всеки който е загрижен за конфиденциалността на личните си данни , да сподели какъв мейл използва ..
Аз съм основно на гошо мейл , и не че имам какво да крия или нещо , но просто ми е интересно ..
 

Горе