Инвестиране в индексни фондове

trd3l

New Member
Здравейте!

Планирам дългосрочна инвестиция в индексни фондове и бих бил благодарен за компетентно мнение, препоръчки и съвети, а знам, че този форум е едно от най-подходящите места за това. В тази връзка имам и няколко въпроса (като за начало:)

1) Къде/в коя компания бихте препоръчали да направя подобна инвестиция? Доколкото намерих информация, Елана трейдинг е една от препоръчваните в този форфум, каква е разликата с други онлайн варианти от типа на Адмирал и Trader.bg например? Какви предимства/недостатъци имат едните или другите?

2) Мисля да инвестирам цялата заделена сума в индексен фонд S&P 500, но бих бил благодарен за мнение/примери за портфейл от няколко индексни фонда, вие в кои бихте инвестирали и как бихте разпределили сумата процентово?

3) Как се случва цялата процедура. Предполагам трябва да регистрирам, да депозирам сумата и след това да чакам някакъв спад (например 100-150 точки) тъй като в момента е индексът е в рекордно ниво и навярно не е точния момент. Но ако след 2 дена стане рязък спад, как мога да се възползвам веднага и да "хвана момента"?

4) Евентуалните печалби от инвестициите трябва ли да се декларират и облагат ли се с данъци, какви?

5) При този вид инвестиране, колко бързо мога да изтегля всичкита си наличност при нужда?

6) Мога ли всяка година да тегля само печалбата (ако има такава) и дали това е идейно?

7) Индексен фонд и ETF едно и също ли е или има разлика, каква?

Стремя се към пасивен годишен дохот и това ще ми е една от първите инвестиции, но все от някъде трябва да се започне. :)

Благодаря предварително за всяко мнение/съвет!
 
Добре, разбрах :)

Свеждам въпросите си само до един:

Къде бихте препоръчали инвестиция в индексни фондове, в коя компания?
 
Препоръчвам ти да ползваш услугите на финансов консултант, тъй като има много тънкости.

Ако предпочетеш пътя на самообразоването, това е добро начало: https://www.bogleheads.org/wiki/Bogleheads®_investing_start-up_kit

Накратко по въпросите ти:

1. Interactive Brokers през Карол е добър избор за брокер, поне в началото.

2. Не е необходимо портфолиото ти да съдържа много ETF-и, за да е ефективно. Алокацията зависи от много неща, но това ще ти го каже финансовият консултант, след като се запознае с финансовото ти състояние, цели, склонност към риск и т.н. Аз на този етап инвестирам единствено в iShares MSCI World UCITS, варианта на фонда с акумулиращи се дивиденти. Ако предпочиташ S&P 500, iShares Core S&P 500 UCITS отново с акумулиращи се дивиденти не е лош вариант.

3. Препоръчвам да не търгуваш (купуваш и продаваш по свое усмотрение), защото това е добър начин да избубиш част от парите си, когато не знаеш какво правиш. Инвестирай дългосрочно, тоест си купуваш дялове от избраните ETF-и без да чакаш корекции и ги държиш, докато парите не ти потрябват - т.нар. buy & hold.

4. Ако държиш фондове, регистрирани в Европа, като посочените по-горе, не дължиш данък върху капиталовата печалба, а само върху дивидента. Затова гледай да купуваш фондове с акумулиращи дивиденти - по този начин и данъкът върху дивидента отпада. Във всички случаи обаче притежаваните дялове от фондове се декларират в ГДД.

5. Зависи от пазара и от това дали си склонен да продадеш на по-ниска цена. Като цяло при сравнително ликвидни ETF-и става бързо, но може и да стане по-бавно или да излезе по-скъпо в някои случаи.

6. Много зависи. И не всяка година е на печалба, акциите са волатилен инструмент.

7. Индексен фонд е ETF, който има за цел да копира движението на даден индекс. Не всички ETF-и са базирани на индекси.

Това са много общи отговори, но няма как иначе предвид факта, че не знам нищо за теб. Имаш два пътя - или да се допиташ до финансов консултант, или да се самообразоваш. Ако избереш второто, в bogleheads.org, към който дадох линк по-горе, има добре организирана информация по темата.
 
Още 1 глас за IB през Карол. После има много бърз и евтин начин парите ти да се озоват в IB през Revolut или TransferWise. След което си готов да търгуваш.

Ако теглиш печалбата, няма да можеш да се възползваш от силата на сложната лихва. Също така е препоръчително периодично да инвестираш суми в портфолиото ти и да го ребалансираш при нужда. Все пак това е дългосрочна инвестиция с хоризонт 10+ години.

Също така имай предвид, че е почти невъзможно да купиш на дъното и да продадеш на върха. Именно поради тази периодичното допълване ти помага да осредниш цената на активите които си купуваш. Не е лошо да имаш някакъв % в кеш, за да можеш да се възползваш в "точния момент".

В момента аз поне правя пред-кризисно инвестиране. Очаква се някаква рецесия от мащаба на кризата от 2008-та скоро, но никой не може да каже кога точно. Имайки предвид това, трябва да се огледаш за активи, които се представят добре по време на криза :)
 
Моята идея е да започна да инвестирам и да получавам пасивни доходи, но да не е недвижими имоти, защото приходът оттам не го намирам за много пасивен. Но да, няма да се възползвам от сложната лихва или поне не изцяло.

Със сигурност е трудно или почти невъзм,ожно да се хване точно дъното/точния момент, но все пак е добре да се инвестира във съответния индекс след поне малък спад. Ето днес точно не бих инвестирал в S&P 500 тъй като от около 3-ти декември индексът непрекъснато се покачва и то не малко, най малкото бих изчакал да падне около 3000 - 3100.

Въпросът е, ако след 3-4 дни примерно дойде някакъв рязък спад, дали ще мога да отреагирам навреме, при условие, че нещата не се случват онлайн.

Карол са добра опция, лошото е, че вече нямат офис в Пловдив, но ще измисля вариант. Благодаря много за изчерпателните отговори!
 
Не, всъщност в общия случай не е добре да се чака спад. Първо защото няма да успееш да уцелиш "точния момент" - всъщност много ритейл инвеститори с подобни намерения накрая се оказва, че са купили скъпо и продали евтино. Това не е игра, която е вероятно да спечелиш. Никой не знае със сигурност какво и кога ще се случи, дори и професионалните инвеститори. И второ докато чакаш спада, ще изпуснеш доходността. Може спад да дойде чак след 3 години, когато S&P 500 е достигнал $4500. Може да купиш след спад и веднага след това да последва още по-голям спад. Има безброй начини, по които може да се развие движението на индекса. Не се стресирай излишно, а просто си купувай акции периодично, когато имаш пари, и по всяка вероятност крайният резултат ще е по-добър, отколкото ако се опитваш да влизаш и излизаш от пазара в точния момент. По този начин ще се възползваш от ефекта на dollar cost averaging. Ако те е страх от спадове, може да добавиш процент облигации в портфейла си, за да намалиш общата му волатилност, но това ще намали и доходността му. Затова трябва да се знае каква ти е толерантността към риск. Защото някои хора при спад от 40-50%, каквито спадове има при акциите, изпитват непреодолимо желание да си продадат акциите, което е огромна грешка.

Пак казвам, или инвестирай време да се самообразоваш по темата, или се консултирай с някой, който разбира. В противен случай е много вероятно да направиш грешки, които ще ти струват солено. Вече виждам наченки за това.
 
Аз лично смятам да пробвам etfmatic.com, виждам доста положителни ревюта из нета. Това е робо адвайзър, може да го разгледаш, с нисък праг на влизане е 100 евро мисля беше.
 
На etfmatic първоначалната вноска е минимум 100евро, после може да се внася и по по-малко.
Да, и доколкото знам ЕТФ-ите си се избират според профила ти на купувач се диверсифицират, което незнам доколко е добре, поне засега не съм попаднал на проблеми с това нещо, но при всички положения в началото на 2020 ще го пробвам и ще споделя впечатления. Според мен за хора, които искат да инвестират в тази сфера тепърва е супер вариант.

И между другото тази година предполагам също ще пуснат и американски ЕТФ-и в Revolut, очаквам го това нещо в най-скоро време.
 
Не, всъщност в общия случай не е добре да се чака спад. Първо защото няма да успееш да уцелиш "точния момент" - всъщност много ритейл инвеститори с подобни намерения накрая се оказва, че са купили скъпо и продали евтино. Това не е игра, която е вероятно да спечелиш. Никой не знае със сигурност какво и кога ще се случи, дори и професионалните инвеститори. И второ докато чакаш спада, ще изпуснеш доходността. Може спад да дойде чак след 3 години, когато S&P 500 е достигнал $4500. Може да купиш след спад и веднага след това да последва още по-голям спад. Има безброй начини, по които може да се развие движението на индекса. Не се стресирай излишно, а просто си купувай акции периодично, когато имаш пари, и по всяка вероятност крайният резултат ще е по-добър, отколкото ако се опитваш да влизаш и излизаш от пазара в точния момент. По този начин ще се възползваш от ефекта на dollar cost averaging. Ако те е страх от спадове, може да добавиш процент облигации в портфейла си, за да намалиш общата му волатилност, но това ще намали и доходността му. Затова трябва да се знае каква ти е толерантността към риск. Защото някои хора при спад от 40-50%, каквито спадове има при акциите, изпитват непреодолимо желание да си продадат акциите, което е огромна грешка.

Пак казвам, или инвестирай време да се самообразоваш по темата, или се консултирай с някой, който разбира. В противен случай е много вероятно да направиш грешки, които ще ти струват солено. Вече виждам наченки за това.

Напълно съм съгласен, че преди всичко, човек трябва да отдели време и средства за да се образова финансово като този процес не е нито еднократен, нито е краен, а се случва постоянно. Затова е и хубаво, че го повтраряш често в постовете си. Колкото до мен, все пак щом съм стигнал до момент, в който съм решил да инвестирам в нещо, още повече в индексни фондове, то вероятно съм (дано) на прав път и продължавам.

Вероятно не съм се изразил съвсем точно с този "точен момент" за инвестиране във фонда. Насяно съм, че когато и да влезна, почти винаги ще дойде момент, в който цената ще дропне. Но това, което аз ще направя е да изчакам в следващите месец - два -три, цена около 3000 - 3050$ за S&P500, защото от 8-ми октомври до днес цената не спира да се покачва, а това от ноември насам почти всеки ден е рекордно висока. Това дългосрочно няма как да се задържи, затова просто ще изчакам нормален спад с цена до около 3К. Разбира в бъдещ момент цената може да падне много под 3К, а може както каза, да се качи и до 4-5К. Във втория случай ще получа доста скъп урок.

Планирам и в бъдеще да инвестирам допълнително в индексни фондове, но няма да е месец за месец, а по-скоро на годишна база, затова и съм склонен да изчакам някой друг месец, за да не се качвам на най-високата до момента цена.

Не мисля, че ме е страх от спадове, инвестирам дългосрочно и не ме притеснява евентуална нова криза, напротив, тя би дала много повече възможности в инвестициите. В този случай с индексните фондове девиртифицирам и това ми е от по-нискорисковите инвестиции, заедно с Клеър, затова не ми се занимава с облигации за по-голяма сигурност, че и без друго процента доходоностност не е кой знае какъв.

Радвам се, че се получава дискусия и следя с интерес всяко мнение тук. :)
 
Пиша тук, за да не създавам нова тема. В момента с тази корона може би е подходящ момент да се инвестира в индексни фондове.

Интересувам се как конкретно се инвестира в тези фондове, т.е. Договори за разлика ли са или ETF-и?

Ако закупя ETF-и да речем от спомената от колегата Елана трейдинг, то ако фирмата фалира, какво става с моите вложения, губя ли?
 
A някой може ли да препоръча индексен фонд, базиран само на компании от здравеопазването?
 
И аз бих препоръчал някой etf следящ sp500, специално за ЕС си избери UCITS за по-поносими данъци. Ако искаш диверсификация от американския пазар, ти препоръчвам да разгледаш фондове, които следят световен или азиатски индекс.
 
Още 1 глас за IB през Карол. После има много бърз и евтин начин парите ти да се озоват в IB през Revolut или TransferWise. След което си готов да търгуваш.

Ако теглиш печалбата, няма да можеш да се възползваш от силата на сложната лихва. Също така е препоръчително периодично да инвестираш суми в портфолиото ти и да го ребалансираш при нужда. Все пак това е дългосрочна инвестиция с хоризонт 10+ години.

Също така имай предвид, че е почти невъзможно да купиш на дъното и да продадеш на върха. Именно поради тази периодичното допълване ти помага да осредниш цената на активите които си купуваш. Не е лошо да имаш някакъв % в кеш, за да можеш да се възползваш в "точния момент".

В момента аз поне правя пред-кризисно инвестиране. Очаква се някаква рецесия от мащаба на кризата от 2008-та скоро, но никой не може да каже кога точно. Имайки предвид това, трябва да се огледаш за активи, които се представят добре по време на криза :)
Обикновенно по време на криза се вдига цената на металите- злато, сребро и др.
 

Горе