Инвестиране и Печалба от Акции и ETF-и, Bitcoin

Ще прегледам. Исках да купя различни акции на различни компании, но като ги купувам на дребно ми взема такса 2 лв. Затова се чудя дали да не купувам еднократно. Веднъж в месеца например.
Таксите в Револют са доста големи отскоро. Преди имаше възможност за 3 безплатни сделки на месец за стандартен акаунт. В момента вече има само 1 безплатна сделка на месец.

Аз използвам Interactive Brokers вече отдавна, но и аз първо започнах с Револют. Trading212 е другата опция за закупуване на акции и ETF-и без комисионна, но в момента не приемат регистрации. Предполагам, че скоро отново ще започнат да приемат. Може да видиш подробна статия за Interactive Brokers, както и за Trading 212 и Revolut на сайта ми отново, в секцията БРОКЕРИ.


По принцип има още един брокер, който е без комисионни и също използва drivewealth като Revolut и е подходящ за начинаещи, без такси за сделките, но все още не съм създал акаунт там и нямам преки впечатления, затова и не мога да дам мнение. Но смятам да го тествам, тъй като ми се вижда добра възможност или като алтернатива на Револют. Става въпрос за Passfolio. Ако сметна, че е добър вариант за търговия без такси, ще направя отделна статия ревю за този брокер.
 
Таксите в Револют са доста големи отскоро. Преди имаше възможност за 3 безплатни сделки на месец за стандартен акаунт. В момента вече има само 1 безплатна сделка на месец.

Аз използвам Interactive Brokers вече отдавна, но и аз първо започнах с Револют. Trading212 е другата опция за закупуване на акции и ETF-и без комисионна, но в момента не приемат регистрации. Предполагам, че скоро отново ще започнат да приемат. Може да видиш подробна статия за Interactive Brokers, както и за Trading 212 и Revolut на сайта ми отново, в секцията БРОКЕРИ.


По принцип има още един брокер, който е без комисионни и също използва drivewealth като Revolut и е подходящ за начинаещи, без такси за сделките, но все още не съм създал акаунт там и нямам преки впечатления, затова и не мога да дам мнение. Но смятам да го тествам, тъй като ми се вижда добра възможност или като алтернатива на Револют. Става въпрос за Passfolio. Ако сметна, че е добър вариант за търговия без такси, ще направя отделна статия ревю за този брокер.
Като цяло за мен е важно да ми е удобно и бързо да мога да купувам. Затова започнах с Револют, гледам, че ми предлагат някави други планове, но още не съм ги проучил, какво представялават. Със сигурност не смятам да се занимавам професионално. Ще вкарвам по 100 - тина - 200 лв . на месец. Сега купих на Zoom, Алибаба, и Lumen... ще следя и тези, които ти ми препоръча, но Тесла и Мъск ме притесняват, на инстиктивно ниво.
 
Щом търсиш идеи за дългосрочно бих ти препоръчал да погледнеш CLNY, HIMX, ZNGA, CNDT, MGI, BE, PLUG (особено сега Plug Power глътнаха бая водица и се приземиха, а вероятно и ще паднат още, стига да вярваш, че водорода ще бъде част от енергийния микс напред във времето - то те са правилното място за инвестиция).

MSFT и AAPL са ясни.
Ако вярваш, че големите енергийни ще си останат винаги големи - XOM и BP, че и дивиденти.
За дивиденти, но с известна доза рискове - IVR, ARR, MFA, NYMT

Ако правиш повече от 10 транзакции месечно в Revolut е по-добре да минеш на платен план. Има и други предимства, обаче месечната им такса скочи доста (12 пъти) :) в IB плащаш комисионна за транзакции, но нямаш месечна такса.

Zoom? С какво оценяваш тази компания на $100b, че и да расте във времето?
 
Здравейте. Да се включа и аз с питането за вашето мнение за Coinbase IPO. Дали е добра инвестиция предвид може би уникалния възход на компанията или е просто балон...аз самия не съм особено печен по темата, затова ще се радвам да видя вашите мнения. И се надявам тази тема да не умира, понеже научих много нови неща относно платформи, Тесла, биткойни... :)
 
Щом търсиш идеи за дългосрочно бих ти препоръчал да погледнеш CLNY, HIMX, ZNGA, CNDT, MGI, BE, PLUG (особено сега Plug Power глътнаха бая водица и се приземиха, а вероятно и ще паднат още, стига да вярваш, че водорода ще бъде част от енергийния микс напред във времето - то те са правилното място за инвестиция).

MSFT и AAPL са ясни.
Ако вярваш, че големите енергийни ще си останат винаги големи - XOM и BP, че и дивиденти.
За дивиденти, но с известна доза рискове - IVR, ARR, MFA, NYMT

Ако правиш повече от 10 транзакции месечно в Revolut е по-добре да минеш на платен план. Има и други предимства, обаче месечната им такса скочи доста (12 пъти) :) в IB плащаш комисионна за транзакции, но нямаш месечна такса.

Zoom? С какво оценяваш тази компания на $100b, че и да расте във времето?
Ще разгледам водородните компании. Относно петролните смятам, че петрола е до време, но въпръосът е до какво време. Докога ще са лидер, как ще се преструктурират и ще осъвременят дейностите си (съмнявам се мултилилиардната индустрия просто да загине като старец в някакъв момент).
 
Ами ако разгледаш сайтовете на Exxon и British Petroleum е вероятно да видиш, че освен петрола има доста повече обхват. Био горива, зелена енергия - слънце, вятър, вода.
Може би най-големите износители на природен газ.
Едно е, че нефта скоро няма да изчезне, второ е, че газта ще продължи доста по-дълго да се ползва. За нефта ...е много вероятно да не доживеем да видим времената, в които няма да има ДВГта.

Бих препоръчал и EPD като компания, която ще съществува, докато има пренос на нефт, газ и евентуално водород. Отделно продуктите от петрол, които пък не знам как си ги предстявате да изчезнат, като са всичко около нас.

И аз вярвам, че бъдещето е в зелената енергия, но нито ще е скоро, нито ще е по цял свят.
 
Plug Power ще падат още доста ... според мен - вероятно докато вече няма накъде. Съмненията, че манипулират са доста тежки - жалбата е, че са подали неверни и подвеждащи пазара твърдения. https://finance.yahoo.com/news/shareholder-action-notice-schall-law-233900382.html
Относно нефта за сега само следя. Следя и атомната енергия. По принцип, хората ще продължат да водят войни за енергия и енергийна независимост, затова важното е да сме в играта.
Ами ако разгледаш сайтовете на Exxon и British Petroleum е вероятно да видиш, че освен петрола има доста повече обхват. Био горива, зелена енергия - слънце, вятър, вода.
Може би най-големите износители на природен газ.
Едно е, че нефта скоро няма да изчезне, второ е, че газта ще продължи доста по-дълго да се ползва. За нефта ...е много вероятно да не доживеем да видим времената, в които няма да има ДВГта.

Бих препоръчал и EPD като компания, която ще съществува, докато има пренос на нефт, газ и евентуално водород. Отделно продуктите от петрол, които пък не знам как си ги предстявате да изчезнат, като са всичко около нас.

И аз вярвам, че бъдещето е в зелената енергия, но нито ще е скоро, нито ще е по цял свят.
 
Ще паднат максимум до 20 и то ако има нова корекция на пазара, че да ги повлече и тях.
Ако потвърдят ново JV или така чаканото обявяване на важни клиенти като MSFT и GM и излитат и няма да има спирка. :) Отчета за първото тримесечие ще даде яснота каква ще е посоката.
Няма съмнения за манипулиране, а има допуснати несъответствия, които не се отразяват по никакъв начин на резултатите.
Ако погледнеш останалите компании от сектора ще видиш, че всички се движат в почти в един и същ шаблон. И включвам соларни и прочие подобни зелени енергии, които в даден момент през февруари си станаха направо балон.
Тепърва ще почнат да се открояват една от друга и PLUG ще е от тези, които имат най-голям потенциал.

Но пък коментара ти е полезен, защото е показател как хората гледат само отгоре отгоре на нещата и не навлизат в подробности. :)
 
Ще паднат максимум до 20 и то ако има нова корекция на пазара, че да ги повлече и тях.
Ако потвърдят ново JV или така чаканото обявяване на важни клиенти като MSFT и GM и излитат и няма да има спирка. :) Отчета за първото тримесечие ще даде яснота каква ще е посоката.
Няма съмнения за манипулиране, а има допуснати несъответствия, които не се отразяват по никакъв начин на резултатите.
Ако погледнеш останалите компании от сектора ще видиш, че всички се движат в почти в един и същ шаблон. И включвам соларни и прочие подобни зелени енергии, които в даден момент през февруари си станаха направо балон.
Тепърва ще почнат да се открояват една от друга и PLUG ще е от тези, които имат най-голям потенциал.

Но пък коментара ти е полезен, защото е показател как хората гледат само отгоре отгоре на нещата и не навлизат в подробности. :)
До 20 са още почти 30 % надолу. Ако се окажеш прав ще купувам там
 
Ами ако не обявят нищо до другия месец и има някакъв масов sell-off на пазара, какъвто гледахме през март.. ще паднат.
Което пък от моята гледна точка е много по-голям шанса да отидат на $40. :)

Китайците NIO и XPEV си заслужават вниманието също.
За Ресурси - SBSW
За Софт - APPS

Пък ако имаш $500 - $1000 да ги "хвърлиш" и да не ти пука - ALLM - особено ако се счита, че нито EV, нито FEV, нито каквото е да била друга енергия ще е достатъчна на консуматорския свят и ще има място за всичко green в енергийния микс - то тука си заслужава риска. Тия имат технология и патенти да правят биогорива от всичко дет има целулоза, че като страничен продукт излиза и за суровина за биопластмаса. Шанса да излезе по Х пъти инвестицията е голям. :)
Ето инфо: http://www.bluebiofuels.com/technology/
 
Последно редактирано:
Китайците NIO и XPEV си заслужават вниманието също.
За Ресурси - SBSW
За Софт - APPS

Пък ако имаш $500 - $1000 да ги "хвърлиш" и да не ти пука - ALLM - особено ако се счита, че нито EV, нито FEV, нито каквото е да била друга енергия ще е достатъчна на консуматорския свят и ще има място за всичко green в енергийния микс - то тука си заслужава риска. Тия имат технология и патенти да правят биогорива от всичко дет има целулоза, че като страничен продукт излиза и за суровина за биопластмаса. Шанса да излезе по Х пъти инвестицията е голям. :)
Ето инфо: http://www.bluebiofuels.com/technology/
В китайците ще инвестирам със сигурност. Чета и гледам графиките на ALLM и като гледам 11 ти 12 -ти месец как са се търгували, а сега какъв бум има... но сигурно ще избухнат отново и ще ги следя. Поне за края на 2021 ще си купя и от тях.
 
Транспорта на стоки по море работи на пълни мощности. В бъдеще ще продължи да е така.
 
Значи през април и май купих Baba, UiPath, Nio, Uber, Lumn, и CLNE - последните ги продадох с 16 %, че нещо не ми се струват надеждни другите ги държа и всички (Без алибаба - 1,5 % ) Са над 4 % нагоре през последните месеци Lumn - е с 17, 58 % днес нагоре. Акциите на Алибаба се надявам, чак до октомври да ги държа и ще купувам докато мога на тия цени. Останалите ще ги дръжа повечко ... смятам да са поне 10 години. В румънците например (UiPath) имам голяма надежда, че ще порастнат много. Plug Power паднаха до 20, но в този момент бях похарчил доста и не купих... сага, както се сещаш съжалявам, но продължавам да ги следя. Решил съм да залагам на сравнително сигурно и редвно всеки месец по 200 - 300 лв. нещо като спестовен влог и след 10 години се надявам да имам за кемпер. :)
 
Имам PLUG и скоро ще ги продам. На мнение съм, че PLUG от 20 год. са в батак от който не могат да излязат. Независимо какви контракти сключват, не зависимо колко сериозни са им клиентите, независимо, че разширяват производствените си мощности, те в продължение на 20 год. не могат да излязат на печалба. Уж всяка година от изминалите 20, се е случило това което им е липсвало, обаче все така нещата не се получават така както трябва. Мислех си, че вече е дошъл повратния момент и за това си ги купих, но бъркотиите (лъжите им) около финансовите им отчети за мен сочат точно обратното.
 
Транспорта на стоки по море работи на пълни мощности. В бъдеще ще продължи да е така.
А кои транспортни и по- скоро логистични следиш? И аз разглеждах тези дни, но търся някои които имат логистични центрове из цял свят (а освен складове и траспорт : кораби, камиони, самолети) и естествено да не са надценени до безкрай. Знаяу че са доста изискванията, но... все се надявам да намеря хубави акции. :)
 
Аз разкарах част от етера, за да взема cumrocket ( cummies ) , видяха ми се с бъдеще, ще видим какво ще излезе.
 
А кои транспортни и по- скоро логистични следиш? И аз разглеждах тези дни, но търся някои които имат логистични центрове из цял свят (а освен складове и траспорт : кораби, камиони, самолети) и естествено да не са надценени до безкрай. Знаяу че са доста изискванията, но... все се надявам да намеря хубави акции. :)
По конкретно съм се насочил към контейнерите. DAC, ESEA, CMRE, NMM.
Насипните също се представят достаъчно добре. SBLK, GNK.
 
Конкретно за DAC гледах скоро, че имат доста добър и равномерен ръст последната година, а и четох, че изплащат дивиденти. За останалите не съм ,чел но в каргото и логистиката ще има пари винаги. Въпросът е да не попадна на някои потъващи кораби :)
 

Горе