Инвестиране и Печалба от Акции и ETF-и, Bitcoin

Чета коментарите и виждам, че сте против крипто. Всеки си има неговата гледна точка, но напишете на кратко защо мислите, че е "лудост" да имаш крипто.

Започнах да се образовам по - темата и заради това питам.
 
TL; DR:

Cardano (ADA) е една от многото криптовалути.
Може да се закупи лесно на една от многото крипто платформи, препоръчвам Binance -> https://www.binance.com
Като услуга са топ, лесна верификация, от години ги ползвам, никакви проблеми.
След закупуване на токените най-добре да се превхрълят в wallet, препоръчвам Yoroi -> https://yoroi-wallet.com
Wallet-а е просто софтуер за менажиране на криптовалути.
Yoroi има опцията за stake-ване на Cardano в определен stake pool.
Stake-ването на практика представлява "заключване" на валутата за определено време (няма да навлизам в подробности)
Може да бъде отключена във всеки един момент.
При 10k token-а ~1.5 token-a e средно дневното изплащане на токен-и от pool, зависещо от броя транскации в мрежата.
Възвръщаемост ~5% годишно.

----------------------------------------------------------
Не гледайте кое колко долара струва, защото ще се объркате от към сметки.
Курса Cardano -> USD се променя светкавично (както всички крипто валути)
Най-добре да се мисли в брой token-и.

Ако някой иска да навлезна в подробности за Proof of Stake консенсус алгоритъма, с какво Cardano предъвзхожда другите proof of stake криптовалути, какво е stake pool, или пък иска да разбере как се stake-ва конкретна валута, пишете направо в темата.
Cardano в гъза. Истината е Monero.
cNBAEpY.png


П.П.: @Blinky ако тъпият форум пак изпищ, че 1 МБ снимка му е прекалено голяма и не ще да я качи, ще трябва да си пускаме DDOS, щото не искаш да се научиш по друг начин... 2021г. е, сложи едно поне 5 МБ на снимка и тва е.
 
Чета коментарите и виждам, че сте против крипто. Всеки си има неговата гледна точка, но напишете на кратко защо мислите, че е "лудост" да имаш крипто.

Започнах да се образовам по - темата и заради това питам.

За мен това е актив без стойност, няма как да сложа пари на нещо, което се влияе така драматично от туитове и превъзбудени тийнейджъри в ютуб и фейсбук. Цената му се формира изцяло от емоции. Отделно влязоха големите риби, което значи, че този пазар е опасен за нормалния човек. След последната помпа на Мъск, дори и за някаква спекула е опасен. Това което той прави е незаконно, най-малкото. Според мен ще има много разочаровани от биткойна. Мисля че има варианти да се вадят пари от по малките крипто, които още са на ниска цена, ама да "инвестираш" в биткойн дългосрочно е лудост.
 
Благодаря, че сподели мнението си
 
Ами то това е една от големите измами с еторо. Законово нямаме право да закупуваме американски ETF-и, а в еторо го има като опция. Това може да означава, че или действат незаконно, защото няма как ти да закупиш такъв ЕТФ като европейски гражданин, или като натиснеш бутона купи, парите ти отиват в някакви общи pool-ове и актива изобщо не е на твое име, а на теб само ти се показва, че уж имаш нещо и фактически спекулираш само с цената. Апък може и CFD да ти излиза върху тези фондове. Пълна трагедия и тъмнина около този "брокер". Аз ги използвах преди време за форекс, преди много години, разочарован съм отвсякъде.
Да, че сега видях, че като тръгна да купувам е CFD.
Не е оферта. :)
 
За мен това е актив без стойност, няма как да сложа пари на нещо, което се влияе така драматично от туитове и превъзбудени тийнейджъри в ютуб и фейсбук. Цената му се формира изцяло от емоции. Отделно влязоха големите риби, което значи, че този пазар е опасен за нормалния човек. След последната помпа на Мъск, дори и за някаква спекула е опасен. Това което той прави е незаконно, най-малкото. Според мен ще има много разочаровани от биткойна. Мисля че има варианти да се вадят пари от по малките крипто, които още са на ниска цена, ама да "инвестираш" в биткойн дългосрочно е лудост.
Гониш 40-така в календара май? Или може би вече си го минал?
 
Гониш 40-така в календара май? Или може би вече си го минал?

Не ми напомняй... :oops: Минал съм ги с 2 години, ама се чувствам на към 22-23.... То и никой не вярва, че съм на толкова. В магазина по-малки от мен ми викат - нека момчето да мине :D
 
Според мен точно това му е чара на влиянието на туитовете, ако следиш изкъсо какво се се случва, то може за кратко време доста печалба да натрупаш, ако рискуваш.
 
Според мен точно това му е чара на влиянието на туитовете, ако следиш изкъсо какво се се случва, то може за кратко време доста печалба да натрупаш, ако рискуваш.

Да, така е, викат му фундаментален анализ. Влизаш веднага след туита на Мъск и излизаш бързо на някакъв предполагаем връх. Ама това не е инвестиране, както му викат новите инвеститори, това си е чиста спекула. Което противоречи на мантрата на крипто сектантите - купи и дръж, щото ще стане 500 000 .... Проблема е, че много хора влизат с идеята да държат на много високо, а акулите това чакат. Ще залеят пазара, ще смъкнат цената и ще вземат парите на балъците. Те това го правят на регулираните пазари с правила, какво остава за нерегулиран пазар, това крипто е златна мина за тях. Правят си каквото искат. Това е не регулиран пазар и всякакви мръсни номера са позволени. Свободното от регулации крипто е най-големия му недостатък, изобщо не е някакво предимство, както се изкарва. Който се интересува от финанси, знае много добре, че тези които влязоха на този пазар са непобедими, идват и те изяждат. На този етап, можеш да се надяваш да хванеш някакъв тренд и да изкараш някакви пари, ама дългосрочно инвестиране в крипто.... не мерси. Или пък да теглиш заеми и да ги "инвестираш", както правят последно време.... ужас...
 
Криптоманите вероятно ги облъчват с нещо. Трябва някой да направи изследване и да търси общи показатели у хората, които са податливи на подобна вманиаченост. Доколкото се изясни вече по-горе... основния показател е да не гониш 40те. :D

Както и да е, аз упорито продължавам да се опитвам да насоча темата в друга посока. Инвестиции.
Знаем, че ни чака утопично зеро карбон бъдеще. А дано сме живи, както се казва.
Вятър, слънце, вода, земя. Петия елемент е любов, нали така беше?
 
Cardano в гъза. Истината е Monero.
cNBAEpY.png


П.П.: @Blinky ако тъпият форум пак изпищ, че 1 МБ снимка му е прекалено голяма и не ще да я качи, ще трябва да си пускаме DDOS, щото не искаш да се научиш по друг начин... 2021г. е, сложи едно поне 5 МБ на снимка и тва е.
Само дето Monero работи на PoW алгоритъма.
 
Това не е ли така наречения договор за разлика? Щото и криптото май не е много твое в еторо :)
Криптото в еторо също е пълна измама :). Както и в Revolut. Не го притежаваш. Не можеш да пращаш или изпращаш.

Криптото е твое, когато ти е в персоналният леджър, това е.

За всички други места, not your keys, not your coins имаше една такава поговорка, незнам дали точно така звучеше...
 
Криптото в еторо също е пълна измама :). Както и в Revolut. Не го притежаваш. Не можеш да пращаш или изпращаш.

Криптото е твое, когато ти е в персоналният леджър, това е.

За всички други места, not your keys, not your coins имаше една такава поговорка, незнам дали точно така звучеше...

Тва не идва ли леко пресилено да ползваш "измама".
Ше уплашиш кандидат милионерите, пък реално повечето нали само трейдват. :)
 
Здравейте,
бях попаднал на информация, че е желателно да си отворя сметка в interactivebrokers.com през karollbroker.bg
Какво предимство ще ми донесе, ако го направя? Може би в лимитите?
 
Аз от тая тема явно няма да извлека полза, но поне да се бъзна с Тесла инвеститорите.
Ford & VW все повече ще нагряват дупарата на Тесла, китайците ще ги натиснат сериозно в скоро време, корейците и японците ще им играят някой друг крак...
Чест и почитания за тоя оптимизъм дет имате и оценка за $800b, че и очаквате да расте още?

п.п. Мислех да ви го спестя, ама размислих - GMC, Stellantis и Renault е добре също да ги броите в сметката.
Успех. :)
 
Последно редактирано:
Здравейте,
бях попаднал на информация, че е желателно да си отворя сметка в interactivebrokers.com през karollbroker.bg
Какво предимство ще ми донесе, ако го направя? Може би в лимитите?
Няма нужда, даже мисля, че има повече такси, ако минеш през тях. Направи си акаунт директно на сайта. Имаш някои някои ограничения единствено според декларираните данни.
 
Здравейте,
бях попаднал на информация, че е желателно да си отворя сметка в interactivebrokers.com през karollbroker.bg
Какво предимство ще ми донесе, ако го направя? Може би в лимитите?

Много зависи как ще ги ползваш. IB имат минимална такса от $10 на месец при непокриване на определени условия, докато при Карол е $1, при това даже не я събират, доколкото съм чувал. Таксите при сделки обаче пък са по-ниски при IB, отколкото при Карол. Разгледай ги и сам си прецени.

Като изключим таксите, останалите разлики са сравнително незначителни. Може би най-важната от тях е това, че акаунтите, регистрирани през Карол, минават през ирландското дружество на IB и съответно се контролират от ирландски регулатори и гаранцията е 20К евро, докато при директна регистрация в IB ще те сложат в унгарското им дружество, където гаранцията е 100К евро, а за унгарските регулатори сам си прецени. Според мен няма голямо значение къде ще бъдеш, тъй като е изключително малко вероятно някога да опрем до тази гаранция.
 
Много зависи как ще ги ползваш. IB имат минимална такса от $10 на месец при непокриване на определени условия, докато при Карол е $1, при това даже не я събират, доколкото съм чувал. Таксите при сделки обаче пък са по-ниски при IB, отколкото при Карол. Разгледай ги и сам си прецени.

Като изключим таксите, останалите разлики са сравнително незначителни. Може би най-важната от тях е това, че акаунтите, регистрирани през Карол, минават през ирландското дружество на IB и съответно се контролират от ирландски регулатори и гаранцията е 20К евро, докато при директна регистрация в IB ще те сложат в унгарското им дружество, където гаранцията е 100К евро, а за унгарските регулатори сам си прецени. Според мен няма голямо значение къде ще бъдеш, тъй като е изключително малко вероятно някога да опрем до тази гаранция.
Напоследък мисля, че акаунтите от България се регистрирват към Ирландското подразпределение също. Няколко човека вече го потвърждават с директна регистрация. Моят акаунт, понеже е отпреди брекзит, беше прехвърлен към IBCE, което е Унгария.
 
Напоследък мисля, че акаунтите от България се регистрирват към Ирландското подразпределение също. Няколко човека вече го потвърждават с директна регистрация. Моят акаунт, понеже е отпреди брекзит, беше прехвърлен към IBCE, което е Унгария.
Това е страхотно, ако е така. Аз се бутах да ме преместят в Ирландия вместо в Унгария, но от съпорта само си прехвърляха топката и накрая нищо не стана. Отделно процесът по миграция даваше бъгове, а те не знаеха какво да направят. Само си изгубих времето с тях. Имам чувството, че IB използват най-евтиния аутсорснат персонал, който може да се намери. Поне откъм съпорт се съмнявам Карол да са по-зле. Не че на човек му трябва често съпорт, обаче веднъж ще ти потрябва, а те ще се окажат някакви индийци, които не знаят къде се намират.
 

Горе