Инвестиционно злато/ сребро?

ReminD

Well-Known Member
От няколко дни разглеждам и се информирам, предимно от англоезични сайтове / видеа.

Та значи, мислех да взема някакви монети като начало и постепенно да добавям, но прегледах малко youtube и блокчетата хем излизат по-евтино, хем по-лесно се търгуват след това.

https://tavex.bg/srebro/

1кг сребро е 1800 лева, 300лв ДДС. Само, че пък трябва и сейф, в банките на година е около 150-200лв нали?Май ще се крие по таваните... Изобщо някой стаква ли ценни метали с цел дългосрочна инвестиция.
 
Май към среброто съм се насочил, златото си е скъпо за стакване, пък и кой знае кога ще ги продавам, най-вероятно ще останат за поколението напред...
 
Преди години купувах златни тройунциеви монети, защото слушах хора от либертарианските среди, които разпространяваха FUD по отношение на инфлацията и фондовите пазари. Криех монетите из вкъщи. Спредът между "купува" и "продава" тогава беше 7-8%, а сега вече е по-нисък, като гледам, което е добре. Сребро не съм купувал заради ДДС-то.

После се освободи сейф в БНБ за мен (чаках 4-5 години за това), обаче пък тогава вече физическите активи не ми се струваха толкова привлекателни, тъй като видях, че разпространяващите FUD "експерти" говорят основно глупости. Затова минах на ETF-и с акции, където транзакционните разходи са по-ниски, а доходността - по-висока. А и самите благородни метали не са чак толкова добър актив за дългосрочно инвестиране.
 
Преди години купувах златни тройунциеви монети, защото слушах хора от либертарианските среди, които разпространяваха FUD по отношение на инфлацията и фондовите пазари. Криех монетите из вкъщи. Спредът между "купува" и "продава" тогава беше 7-8%, а сега вече е по-нисък, като гледам, което е добре. Сребро не съм купувал заради ДДС-то.

После се освободи сейф в БНБ за мен (чаках 4-5 години за това), обаче пък тогава вече физическите активи не ми се струваха толкова привлекателни, тъй като видях, че разпространяващите FUD "експерти" говорят основно глупости. Затова минах на ETF-и с акции, където транзакционните разходи са по-ниски, а доходността - по-висока. А и самите благородни метали не са чак толкова добър актив за дългосрочно инвестиране.
Мерси, на мен идеята ми е просто да не набутвам пари само в крипто, а и в други неща.
 
Преди години купувах златни тройунциеви монети, защото слушах хора от либертарианските среди, които разпространяваха FUD по отношение на инфлацията и фондовите пазари. Криех монетите из вкъщи. Спредът между "купува" и "продава" тогава беше 7-8%, а сега вече е по-нисък, като гледам, което е добре. Сребро не съм купувал заради ДДС-то.

После се освободи сейф в БНБ за мен (чаках 4-5 години за това), обаче пък тогава вече физическите активи не ми се струваха толкова привлекателни, тъй като видях, че разпространяващите FUD "експерти" говорят основно глупости. Затова минах на ETF-и с акции, където транзакционните разходи са по-ниски, а доходността - по-висока. А и самите благородни метали не са чак толкова добър актив за дългосрочно инвестиране.
През 01.2016 купувах унция Виенска Филхармония от Тавекс на 2100лв. В момента цена купува е 3050лв. Имам 45% печалба за 5 години, тоест 7% годишно. Но за да си прибера печалбата, трябва да продам цялата монета - няма функция на делимост. За мен това е основната пречка да не инвестирам в инвестиционно злато.
 
Аз съм ЗА златото под формата на ликвидни златни монети. Като най-достъпни откъм цена са 20 франка френски Наполеон или Мариана например и Австрийски дукат Франц Йосиф примерно.


Иначе златото го наблюдавам от 2007-ма година. Тогава беше около $700, а сега е $1700, като миналата година беше минало $2000. Определено е супер за съхранение на стойност и мисля, че няма как да сбъркаме инвестирайки в злато, стига да изберем правилните продукти, които са ликвидни естествено. Само не се подлъгвайте по еднограмовите кюлчета, те са пазарен трик :).
 
През 01.2016 купувах унция Виенска Филхармония от Тавекс на 2100лв. В момента цена купува е 3050лв. Имам 45% печалба за 5 години, тоест 7% годишно. Но за да си прибера печалбата...
Не е печалба това, просто си покрил инфлацията. През 2016 минималната работна заплата е била 420 лв, сега е 650 лв - разлика малко повече от 45%. Спестил си стойността, която си имал тогава, но нищо повече.
 
Не е печалба това, просто си покрил инфлацията. През 2016 минималната работна заплата е била 420 лв, сега е 650 лв - разлика малко повече от 45%. Спестил си стойността, която си имал тогава, но нищо повече.
Прав си. През 2016 купих 10 монети за 20к лв и съм 45% напред, което покрива инфлацията, както каза.

Почти през същото време купих 13 декара земя по 1500лв декара, пак за към 20 000лв сума. Годишна рента: 910лв. х 5 години = 4550лв нето. Текуща цена на земята: 1800лв декара. Обща възвръщаемост: 4550лв от ренти + 3900лв поскъпване на стойност = 8450лв. Тоест общо около 42% възвръщаемост за 5 години, но поне има функцията за делимост.

Мога да дам пример и с апартамент, но там сметките са под 20% възвръщаемост за 5 години...
 
Да речем, че съм закупил златни монети от някоя банка. Достатъчно ли е като съхранение просто да си стоят в сейф да речем? Или е нужно някакви специални грижи за подръжка? И при евентуално желание да бъдат продадени къде може да се стане това обратно в банката от която съм ги купил?
 
Да речем, че съм закупил златни монети от някоя банка. Достатъчно ли е като съхранение просто да си стоят в сейф да речем? Или е нужно някакви специални грижи за подръжка? И при евентуално желание да бъдат продадени къде може да се стане това обратно в банката от която съм ги купил?
Подръжката е с пламъчета в очите да ги бършеш и да повтаряш май прешъс. Сега сериозно, златото е един от най-инертните материали. Надали е нужно да се полагат каквито и да е грижи за него.
 
Да речем, че съм закупил златни монети от някоя банка. Достатъчно ли е като съхранение просто да си стоят в сейф да речем? Или е нужно някакви специални грижи за подръжка? И при евентуално желание да бъдат продадени къде може да се стане това обратно в банката от която съм ги купил?
Нищо специално не е нужно да правиш. Само не ги вади и не ги пипай, ако не знаеш как, защото се драскат и нараняват сравнително лесно. Най-добре въобще недей да отваряш пластмасовите капсули.

Има много места, на които могат да се продадат - банки, търговци като Тавекс и iGold, даже заложни къщи. Просто преди да продадеш потърси в интернет къде дават най-добра цена "купува" и отиди там.
 

Горе