Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Имам сканирани всички рецепти но с цел застраховка срещу повреждане или загуба на оригиналите :) Повечето са писани на ръка, едва ли с помоща на софтуер бих могла да си спестя преписването. Не ме притеснява труда, в момента разполагам с доста свободно време.
На ясно съм, че нишата е много трудна, а също и не очаквам сериозни приходи от подобен сайт на български език. Въпреки това не се отчайвам, само отлагам когато срещна затруднения. Виждам, че тук има много хора които имат желание да ми помогнат, още един стимул да се захвана малко по-сериозно :)
Още един път БЛАГОДАРЯ на всички писали по темата.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Виждам, че тук има много хора които имат желание да ми помогнат, още един стимул да се захвана малко по-сериозно :)
Още един път БЛАГОДАРЯ на всички писали по темата.

Всички ще ти помогнат, но разбира се и ти ще трябва да се потрудиш. Ще трябва да четеш много, има много неща, които биха ти помогнали, и не се намират на едно място а са в различни теми тук във форума - когато имаш време търси и чети. И не се отчайвай, ако ти казват, че е трудно, че сама няма да се справиш и такива неща.
Примерно - в един от моите сайтове включихме готварски рецепти. И въпреки, че сайта ми не е готварски, то почти всички се класират в топ-10 на Гугъл, много от тях са на първите места - добро постижение за нетематичен сайт, нали ;).
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Съгласна съм със Странникът, в никакъв случай не трябва да се отказваш. То лесното и без това не е интересно. Сама като изградиш нещо ще го цениш повече и ще му отделяш повече внимание.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

ето един сайт който се доближава до съваршенството
Корпоративен сайт от миналия век... 8)
Онзи ден попаднах на градинарски сайт с невероятен (за мен) Алекса ранк. И той се оказа корпоративен, и той от миналия век. ;)
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Аз пък не мисля, че съдружието е лоша идея. Даже е много добра идеята. Ще се получи една много добра комбинация между писател и сео специалист. Дефакто нито един по отделно не може да направи нещо смислено. Даже мисля, че в проекта може да се включи и трети, който да даде парите за нещо наистина добро и после да гледа отстрани и да помага с каквото може.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Имам сканирани всички рецепти но с цел застраховка срещу повреждане или загуба на оригиналите :) Повечето са писани на ръка, едва ли с помоща на софтуер бих могла да си спестя преписването. Не ме притеснява труда, в момента разполагам с доста свободно време.
На ясно съм, че нишата е много трудна, а също и не очаквам сериозни приходи от подобен сайт на български език. Въпреки това не се отчайвам, само отлагам когато срещна затруднения. Виждам, че тук има много хора които имат желание да ми помогнат, още един стимул да се захвана малко по-сериозно :)
Още един път БЛАГОДАРЯ на всички писали по темата.

След като ги имаш сканирани можеш да ползваш програмата на Google Drive, която извлича текста от снимките. Както спомена Странникът, само че не ти трябва софт, при положение, че с Google Drive няма инсталация на софт, плащане, или някакъв лимит за броя на файловете. Google ползват програмата да дигитализират книги.

Дори и да не можеш да сканираш рецептите можеш да ги снимаш с телефон или фотоапарат. При мен работи и 3,2-мегапикселовата камера на Sony Ericsson k800i (точно така и с тая тояга става :) ). А ако имаш смартфон можеш да си инсталираш направо апликацията и да не ти се налага да качваш снимките на компа. Направо снимаш и качваш в Google Drive.

Качваш снимката в drive.google.com като преди това правиш настройките да ти конвертира изображението в гугъл документ "Convert text from PDF and image files to Google documents". Качването става за секунди и след това като отвориш файла има снимката и под нея текста, който можеш да копираш и пейстнеш където ти трябва (Word-a, сайта ти...). Разбира се текстовете ще имат нужда от малки корекции, но ако качеството на сканирането/снимането е добро, корекциите ще са малко и със сигурност ще ти е по-лесно, отколкото да ги преписваш от нулата (все пак говориш за хиляди рецепти).

А мен ме интересува следното, ти хубаво имаш рецептите, но кой им държи правата. Те може да не са публикувани в нета, но това не значи че ти си собственика на текстовете /особено ако са събирани от книги, колкото и да са стари те

Не е вярно. Еди-колко си години след смъртта на автора произведенията му стават свободни за ползване, така нареченото "обществено достояние".

Повечето патенти и авторски права имат определен срок, след който произведението става обществено достояние.

Ако авторът на материала е починал преди повече от 70 години. Ако произведението има няколко автора, се гледа последният останал автор.
Ако авторът е анонимен или псевдоним и материалът е публикуван преди повече от 70 години; трябва наистина публикацията да е станала анонимно и обществеността да не е разбрала впоследствие кой е автор.
Ако материалът е сборен (енциклопедия, антология) или периодичен (вестник, списание), публикуван преди повече от 70 години.
Ако материалът е сканиран (например картина или рисунка) и оригиналът отговаря на едно от горните условия.
Ако материалът просто изброява факти или дати (обикновен списък, без изречения): авторско право би могло да се приложи за цветово оформление, но не и за самите факти.
Ако авторите са публикували материала като "Обществено достояние" (англ. Public domain, фр. Domaine public) и има такава бележка в публикацията.

Срокът от 70 години започва да тече на 1 януари след смъртта на последния автор (или след публикацията в посочените случаи). Например, през 2012 г. като обществено достояние се считат произведения, чийто автори са починали през 1941 г. или по-рано. След този период авторът на произведението все пак притежава "морално право", което е безсрочно и името му би трябвало да се спомене.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Няколко съвета от мен.

1. Помисли как ще печели сайта. 1, 2, 3, 4 варианта за монетизация. Да влагаш пари, без да имаш няколко варианта за възвръщаемост е загуба на време.

2. Направи си план за действие и се придържай към него. Радев е написал много добра статия по въпроса: Управление и създаване на успешен уеб ппроект.

3. Сео-то винаги е било лесно. С хубаво и интресено съдържание ще си осигуриш връзки към сайта, читатели и трафик. Така ще ти се налага да мислиш по-малко за оптимизация и ще ти се налага за правиш по-малко такава.

4. Не слушай и не приемай всяко мнение за чиста монета. Дори и моето.

5. Поработи няколко месеца по плана си. Ако не печели и не си доволна от него НЕ Е срамно да го оставиш. Важно е да извлечеш поуките от това и да не ги потваряш.

6. Ползвай безплатни ресурси за проекта си. Теми, плъгини, инструменти. Много време се губи да търсиш нещо платено по форумите, което има и безплатна алтернатива.

7. Монетизация. Ако не мислиш да печелиш от сайта си просто направи един сайт като тези:

http://yoli-www.blogspot.com/
http://smenvkuhniata.blogspot.com/
http://dimitranas.blogspot.com/

8. Парите са в мейл листата. Формата за мейл бюлетин + безплатна книжка като бонус за запсиване е задължителна.

9. Успех.

П. .П. Хубаво е, че има и теми, различни от предизборно студио 2013 :)
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Много добър план начертава ivo1017 даже е включил и съвета в точка 5. Защото в даден момент наистина може да се наложи да си промениш подхода или нещо друго.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Скачай смело на WordPress. Избери си безплатна хубава тема. Един ден като се замогнеш (дай боже) може да си купиш и по-хубава. Но за целите на такъв сайт не виждам смисъл от къстъм дизайн.
 
От: От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

След като ги имаш сканирани можеш да ползваш програмата на Google Drive, която извлича текста от снимките.

bodyrock89, Благодаря за подробното обяснение, което ще ми бъде от полза за други цели, а може би и за рецепти в бъдеще. Но тези рецепти с които искам да започна са писани на ръка (ръкописен текст в стари тетрадки). Както и да е, мен не ме мързи да преписвам, а в момента разполагам и с време да го правя.
Другата част от поста ти ме заинтригува много повече :)
Не е вярно. Еди-колко си години след смъртта на автора произведенията му стават свободни за ползване, така нареченото "обществено достояние".
Имам книги от 1845, 1867, 1891 и т.н. Някои от тях са учебници по готварство. Именно тях искам да публикувам. Севременните рецепти са навсякъде из интернет, със сигурност дъщеря ми и нейните деца ще ги намерят дори и когато аз вече няма да съм сред живите. Старите рецепти обаче ще загинат заедно с поколението което ги познава.
Лошото е, че за подобни рецепти няма търсене. Поради тази причина ще включа и рецепти от гръцката, руската, арабската, а в бъдеще и френската и испанската кухня.
Имам и много рецепти за лечение на различни болести с билки. Не знам дали идеята да ги обединя в един сайт е добра или не. Лично на мен не ми се струва много добра но приемам всякакви мнения.
 
От: От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Няколко съвета от мен.

1. Помисли как ще печели сайта. 1, 2, 3, 4 варианта за монетизация. Да влагаш пари, без да имаш няколко варианта за възвръщаемост е загуба на време.
Хубавото е, че аз време имам, лошото е, че излишни пари за влагане нямам ;) А аз лично не виждам 1, 2, 3, 4 и т.н варианта за монетизация на такъв сайт (прохождащ). Докато не събера достатъчен брой посетители на сайта си не виждам дори и един вариант за монетизация, а след като събера... варианти ще се появят ;)

2. Направи си план за действие и се придържай към него.
План имам, който разбира се подлежи на изменения. Отлагам го вече няколко години защото не съм в състояние да го изпълня сама



3. Сео-то винаги е било лесно. С хубаво и интресено съдържание ще си осигуриш връзки към сайта, читатели и трафик. Така ще ти се налага да мислиш по-малко за оптимизация и ще ти се налага за правиш по-малко такава.
На това най-вече разчитам, сайта няма да бъде лишен от разнообразно, полезно и ежедневно необходимо съдържание. Но колкото и да е лесно Сео-то е необходимо ;)


4. Не слушай и не приемай всяко мнение за чиста монета. Дори и моето.
Благодаря за съвета! Аз дори и собственото си мнение не приемам за достоверно докато не се потвърди ;)
Ще опитам, дори и да не се получи доходен сайт ще си остана с една сбъдната мечта! Всички знаем поговорката: "Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да се сбъдне!"
 
От: От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

bodyrock89, Благодаря за подробното обяснение, което ще ми бъде от полза за други цели, а може би и за рецепти в бъдеще. Но тези рецепти с които искам да започна са писани на ръка (ръкописен текст в стари тетрадки). Както и да е, мен не ме мързи да преписвам, а в момента разполагам и с време да го правя.

Щом искаш да преписваш и да си заемаш времето, да вършиш една работа за повече време, вместо да се справиш с нея за няколко секунди - твоя воля. Просто ти показахме по-добър начин, как да използваш новите технологии.

Другата част от поста ти ме заинтригува много повече
Първоначално написано от bodyrock89
Не е вярно. Еди-колко си години след смъртта на автора произведенията му стават свободни за ползване, така нареченото "обществено достояние".

Относно тази работа отдели време и прочети Закона за авторското право и сродните му права - линк. Тук са описани нещата за това, което bodyrock89 ти е споменавал.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Що се отнася за дизайн на сайта,има една хубава програмка за това,с която не е нужно да си професионалист за да си направиш темичка по твой вкус : http://www.artisteer.com/?p=demo ,вярно платена е ,но може да се намери и по другия начин по който ние българите сме свикнали:)
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Що се отнася за дизайн на сайта,има една хубава програмка за това,с която не е нужно да си професионалист за да си направиш темичка по твой вкус : http://www.artisteer.com/?p=demo ,вярно платена е ,но може да се намери и по другия начин по който ние българите сме свикнали:)
Куотвам само една от списъка с глупости, дето прочетох в темата.

Първо изясни за самата себе си - с тоя проект някаква твоя емоционална нужда ли искаш да задоволиш, или обективно съществуваща масова потребност? За колко и кои хора (освен теб) създава стойност?
Двете неща често могат да бъдат комбинирани. Но не и преди да си осъзнал(-а) разликата м/у тях.

Ако целта не е просто да си "начешеш крастата", добре е първо да избереш и разучиш аудиторията (потенциалната клиентела) си и да решиш как би могла да си им полезна. Как точно да направиш сайта се разчертава в една от финалните фази.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

А за по 60-100 долара какви прекрасни теми се продават за Joomla. Като нямаш пари, това ти е решението. Готова система и плащаш 100 тина долара за нещо прекрасно и ли си избираш нещо не толкова прекрасно от безплатните теми.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Noke,и кое точно е глупост,Artisteer ли е глупава програма?
Просто посочвам една алтернатива за непрофесионално занимание,много интересни теми се правят с тая програма,а това ,че ние Българите не сме свикнали да си купуваме софтуера,то не казвам нищо ново
,а за другото което си написал си прав до някъде.
 
Последно редактирано:

Горе