Историята на предприемачеството в България!

Братя Евлогий и Христо Георгиеви - предприемачите, благодарение на дарението на които се създават Софийския университет, Националната библиотека, БАН, Българската болница в Цариград и куп други неща. Старт на фирмата - 1839 г.; рекапитулация към 1878 г. - 95 пъти увеличение на капитала. Източник: Христо Глушков, "Евлоги и Христо Георгиеви - живот и дейност", стр.45., /второ издание, Ротари клуб Карлово, Карлово, 2014 г.
Малко се обръща внимание но това, че много от българските възрожденци са били успешни /търговски/ предприемачи - пр. д-р Петър Берон, Васил Априлов. Дори Раковски в един период от живота си успешно се е занимавал с търговия и даже е имал намерение да основе акционерно дружество.
 
@blackout8 извинявай едно и също клипче ли гледаме?

Ето България, която загубихме:
http://vbox7.com/play:96af4d80

-> Държавно покровителство за аграрна модернизация и индустрализацията
-> 26 подем, но производителността е твърде ниска 15 долара на човек, срещу 422 в америка и 50 в Полша
-> Андрей Ляпчев ->отегляне на кабинета от икономическите отношния там където е възможно, селско стопанство/индустрия 66/33%, бежански заем 3 милион, през 28 по - голям заем за гарантиране на Българските финанси.
-> през кризата от 30-те падаме от ниско, защото не сме били достатъчно развити, после какво следва - държавни субсидии
-> държавна намеса в икономиката (това е точно след пловдивския панаир)
-> през 28-ма повечето индустиални браншове за обявени за преситени не може да се стъпи там
-> 34-та - 39-та от 800 на 2000 индустриални предприятия субсидирани от държавата, като има се дава и безплатна земя, безплатен транспорт, безплатен ток, въглища
-> добива на въглища и електроенергия държавни
-> Създават се големи банки за кредитиране с преимуществено чуждестранно участие
-> Активно държавно участие в кредитното дело заради концентрация в индустрията и банковото дело, нали се сещате няколко човека са навсякъде
-> Тотален контрол на валутния пазар и междуранордата търговия, всеки спечелн долар, франк или лира се предава на народната банка която преценява как да го изхарчи (22.06 минута)
-> Външната търговия минава на двустранен клиъринг, не можеш да си тъгуваш с който искаш, външната търговия е предимно с Германия
-> Никой не иска да ни продаде оръжие, освен Германия

В обобщение, парите са държавни, яко заеми и държавна помощ, няколко човека се разпореждат с парите (монопол), ниска производителност на труда. Външнополитическа и икономическа изолация, което знаете до какво довежда - влизане във войната от грешната страна и греда после.

Вие замисляли ли сте защо,като идват кумунистите на власт не е имало никаква съпротива от хората?

Ето който му е интересно и се интересува без много много да се вълнуваме: http://stzagora.net/2010/09/29/за-народния-съд-и-за-паметната-плоча-на/

Официалните данни сочат, че пред народните съдилища в цялата страна са подведени под отговорност 9 хиляди подсъдими. От тях 2730 са осъдени на смърт и 1516 са оправдани.

В същото време във Франция осъдените за профашистка дейност са 90 хиляди, в Белгия 53 хиляди, в Холандия 45 хиляди, в Чехословакия 38 хиляди, в Унгария 26 хиляди, в Дания 15 хиляди.

Историята на България сочи, че по времето на фашизма – от 9 юни 1923 год. до 9 септември 1944 год. освен горните деяния са убити един министър-председател – АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИ, 25 министри, 150 народни представители и 315 членове на централните ръководства на БКП, БЗНС и РМС! Екзекутирани са 184 души в затворите на страната, 18 от които в Старозагорския затвор.

Само за месец и половина – от 16 април до края на м. май 1925 год. в София са убити 500 души, от които 100 души са поети, писатели и журналисти. 200 души са ликвидирани в казармите на Четвърти артилерийски полк, 90 души във военното училище и 40 души в гвардейския конен полк.



По принцип съм на мнение, че тогава такива са били времената, така са реагирали хората и толкова, сега и да го мислим какво е било и какво е можело да бъде мисля че няма никакъв смисъл.

Поздрави
 
Последно редактирано:
Ужким едно клипче гледаме, ама различни неща чуваш ...
Парите са общо взето кредити, нещо ти се губи линията и пусни си 15 минутата, всичко друго са регулаторни визии на различните правителства. Ниска е производителността през 20-те, нищо общо няма с 40-те.
И да замисляли сме се имало е едно нещо наречено ВСВ ... а и малко трудно е да се съпротивляваш, след като си заел неутралитет и идва ЧА за директна окупация ... само, не виждам какво е общото това с предприемачите ...
 
Ужким едно клипче гледаме, ама различни неща чуваш ...
Парите са общо взето кредити, нещо ти се губи линията и пусни си 15 минутата, всичко друго са регулаторни визии на различните правителства. Ниска е производителността през 20-те, нищо общо няма с 40-те.
И да замисляли сме се имало е едно нещо наречено ВСВ ... а и малко трудно е да се съпротивляваш, след като си заел неутралитет и идва ЧА за директна окупация ... само, не виждам какво е общото това с предприемачите ...

Абсолютно съм съгласен, май не гледаме едно и също клипче от всички точки които съм написал ти коментираш само 2. Какво с ВСВ да не съм врачка.

след като си заел неутралитет и идва ЧА за директна окупация
Какъв неутралитет те гони, през втората световна България неутрална ли е била? Не знаех, моля да ме извиниш.

само, не виждам какво е общото това с предприемачите ...
Общото е че твърдиш че кумунистите са спрели голямото развитие и предприемчество което е кипяло преди тях, само дето всичко е било субсидирано и контролирано от държавата.

RealMoney:
Забравяш, може би, че комунизмът е икономически термин :)

Прочети сега вниматело в предния ми пост какво съм написал, гледай си и видеото пак и заповядай пак, на мен това дето го дават във видето не ми липсва, и това дето е било след 45 също не ми липсва, общо взето ми дреме на шапката, но като говориш все пак трябва и да си обективен.
 
Какво да коментирам, като ти говориш исторически факти от началото на 20-ти век?
Не е нужно да си врачка да се сетиш какво е ВСВ, в контекста на тази тема.
Да, ако не ти е ясно преди окупацията, БГ е заела неутралитет ... или ти си мисли, че ЧА е дошла да ни освободи от немците, които пък ни окупирали, но си казали, ей добри хора в средата на лятото на 44-та си тръгваме към Берлин ...

А иначе то е ясно, че ни ти дреме, все пак нали бачкаш от 9 до 5, ти си този манталитет, темата е за предприемачеството в БГ - и не е кипяло субсидиране, а улеснена регулаторна рамка, също така при над 90% от БВП е следствие на частници как излезе, че е контролирано от държавата?
 
Последно редактирано:
Какво да коментирам, като ти говориш исторически факти от началото на 20-ти век?
Не е нужно да си врачка да се сетиш какво е ВСВ, в контекста на тази тема.
Да, ако не ти е ясно преди окупацията, БГ е заела неутралитет ... или ти си мисли, че ЧА е дошла да ни освободи от немците, които пък ни окупирали, но си казали, ей добри хора в средата на лятото на 44-та си тръгваме към Берлин ...

Я се запознай с историята: https://bg.wikipedia.org/wiki/България_по_време_на_Втората_световна_война

Историята на България по време на Втората световна война включва първоначален период на неутралитет до 1 март 1941 г., период на съюзяване със Страните от Оста до 9 септември 1944 г. и период на присъединяване към Съюзниците през Втората световна война до края на войната.

Наистина не знам какво е ВСВ, Втора световна война ли е?

А иначе то е ясно, че ни ти дреме, все пак нали бачкаш от 9 до 5, ти си този манталитет, темата е за предприемачеството в БГ - и не е кипяло субсидиране, а улеснена регулаторна рамка, също така при над 90% от БВП е следствие на частници как излезе, че е контролирано от държавата?

Май не си го гледал клипчето или се правиш на луд? Аз не чувам никъде да казват, че благодарение на предпримчивите Българи се развива еди кой си отрасъл, на всякъде се говори за ДЪРЖАВАТА, ЗА ПОДКРЕПА, ЗА СУБСИДИЯ

Давам по минути кое какво е (текста е дословен):

5.22
3 Важни събития извяйват образа на 3-те години в България
-> Голяма депресия
-> Нарастването след първата световна война и особенно след депресията ДЪРЖАВНА НАМЕСА В ИКОНОМИКАТА


8.12
Правителстовото провежда законодателна политика СУБСИДИРАЩА износа на продукция,
....
Субсидира изкупните цените на зърнените храни, значително над световното им равнище
....
Политиката за "ПОДКРЕПА" става все по всеобхватна през 30-те

13.20 и натам за промишлеността
Голямата депресия е може би само повода, но не причината за разгръщането у нас на
ВСЕ ПО ГОЛЯМА НАМЕРСА НА ДЪРЖАВАТА В ИКОНОМИКАТА

14.33 Едрите промишление предприятия само в периода 34 - 39 година нарастват от 891 на 2164,
през тези години, Българската държава продължава да ПОДКРЕПЯ в рамките на възможностите си индустриалното развитие,
продължена е практиката за БЕПЛАТНО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПАРЦЕЛИ, ПРАВЯТ СЕ ОТСТЪПКИ ПРИ ПРЕВОЗИ НА ТОВАРИ, ДРЪЖАВАТА ДЪРЖИ В СВОИ
РЪЦЕ ДОБИВА НА ВЪГЛИЩА И ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ.



А иначе то е ясно, че ни ти дреме, все пак нали бачкаш от 9 до 5, ти си този манталитет, темата е за предприемачеството в БГ
Не ме познаваш така, че те помоля да ме квалифицираш от колко до колко работя и дали съм предприемач или не ок? :)

Не ми дреме, защото няма ниакакво значение, това да хленчиш колко е било добре преди и как сме можели да станем номер 1 ама видиш гадните кумуняги са спрели прогреса, това е смешно просто. :)
 
Ти сериозно ли :D
Направо ме убиват аргументите, за теб историята се свижда до това, кой какво е писал в Уикипедия ли?
Хайде давам ти жокер какво става в България на 26 Август 1944-та?

За другото пак се пробвай да гледаш този път като се опиташ да следиш нишката на говорителят и датите по едно време ще разбереш, че през 30-те спира 4 десетилетия на някакви форми на протекция.
Също така внимателно слушай на 15 минута.

А това последното, ако приложиш една идея анализ ще установиш следното - "субсидията" е предоставяне на държавни земи за строителство на заводи, като се правят отстъпки на товари, като цяло държавата прави каквото може, а именно регулаторни политики - нищо общо на субсдия за която си мислиш стил на ти едни пари. В същата минута се казва, че въгледобива е неразвит именно защото е в държавни ръце - всичко друго е в частни и за за 5 години има почти 200%-но увеличение на заводи те според теб на кого са според теб? Малко по късно на 15 минута, ако направиш прости сметки ще разбереш ... и също така ще разбереш просто нещо за политиките през 30-те, а то е че предприемачите са били основен двигател на растежа в икономиката ... толкова ли е трудно да приложиш аналитична дейност нали си CTO или сис. админ в силата?

Не е нужно да те познавам, след като виждам как се осведомяваш за исторически събития и не можеш да приложиш просто когнитивно умение да разбереш например този клип, но най-много си проличава какъв си именно тук:
Не ми дреме, защото няма ниакакво значение, това да хленчиш колко е било добре преди и как сме можели да станем номер 1 ама видиш гадните кумуняги са спрели прогреса, това е смешно просто. :)
Никъде не хленча, никъде не казвам, че ще станем № 1, и да комунистите спират предприемаческият прогрес след окупацията, и самият факт, че за теб това е смешно, за мен затвърждава целият ти образ ... разбира се мога и да грешка, но вероятността граничи между нула и нищожност, та все пак да питам - какъв бизнес си създал или оперираш в момента?

И да до уточня, този клип е до средата на 30-те години на 20 век, икономиката на БГ не спира да се увеличава дори и през ВСВ (мисля, че пикът бе през 41) .... да този път го нацели Втора Световна Война.
 
Последно редактирано:
Ти сериозно ли :D
Направо ме убиват аргументите, за теб историята се свижда до това, кой какво е писал в Уикипедия ли?
Хайде давам ти жокер какво става в България на 26 Август 1944-та?
:) Само да питам, България въобще била ли е във война? София защо е бомбандирана от Американците, сигурно защото сме били неутрални. Ама аз какво ли разбирам, как мога да споря с капацитет като теб. :)


За другото пак се пробвай да гледаш този път като се опиташ да следиш нишката на говорителят и датите по едно време ще разбереш, че през 30-те спира 4 десетилетия на някакви форми на протекция.
Също така внимателно слушай на 15 минута.
Не знам тъп ли си, дислексия ли имаш или се правиш на луд?
Текста 1 към 1: 13:19'

Голямата депресия е може би само повода, но не и причината, за разгръщането и у нас на все по - засилваща се държавна намеса,
безпортно това е една световна тенденция, в руслото на която България върви ту с по - бързи, ту с по - бавни крачки.
От 1928 година, контролът върху индустрията се осъществява с приетия нов закон, който на практика отменя следваната 4 десетилетия
политика на промишлен протекционизъм, индустрията губи редица свои привилегии, като за сметка на това е принудена,
да съобразява своята дейност с изискванията на дръжавата, повечето индустриялни браншове за обявени за преситени и в тях не се
допуска навлизането на нови фирми.
Демек, никой нов не може да влезе в дадена индустрия, това разбираш ли го или пак ще се правиш на луд?

Ето за 15-та минута пак поствам и обяснявам:
Едрите промишление предприятия само в периода 34 - 39 година нарастват от 891 на 2164,
през тези години, Българската държава продължава да ПОДКРЕПЯ в рамките на възможностите си индустриалното развитие,
продължена е практиката за БЕПЛАТНО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПАРЦЕЛИ, ПРАВЯТ СЕ ОТСТЪПКИ ПРИ ПРЕВОЗИ НА ТОВАРИ, ДРЪЖАВАТА ДЪРЖИ В СВОИ
РЪЦЕ ДОБИВА НА ВЪГЛИЩА И ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ.

Дава се безплатна земя, отстъпка от транспорт, евтин ток и въглища, обаче само на наши хора нали се сещаш. събери 1+1 с горния цитат за да ти стане ясно.

В същата минута се казва, че въгледобива е неразвит именно защото е в държавни ръце
Пълни глупости, ти не разбираш какво се говори, толкова е не развит, че в началото на клипа се дава като пример Перник, и развитието му като въгледобивен град, и построяването на два нови квартала за работници и един Красно село за шефовете. Цял нов град, НО въгледобива е в ръцете на държавата нали се сещаш? И разделението е ясно, работници vs шефове. Това ясно ли е?

толкова ли е трудно да приложиш аналитична дейност нали си CTO или сис. админ в силата
Я ми припопни ти кой беше, та да ти се обяснявам аз кой съм и с какво се занимвам? Ако искам да се знае публично ще споделя.

Относно кумунизма, нали знаеш на крив кур и путка му пречи :).

Това да гледаш в миналото и да казваш колко е било яко, колко още по яко е можело да бъде е мега смешно и забавно наистина.

Доста ми падна в очите, мислех че си про, а ти всъщност си дървено философче, не мисля да ти отделям повече време :)

Поздрави и успех
 
Последно редактирано:
Ти човече ме уби с тази мисловна диария ...

Явно ти е изключително трудно да следиш дадена мисловна нишка, та затова си измисляш глупости и се опитваш да оборваш там(страшна коми риторика си научил )

Сега чети бавно и се опитай да мислиш, вместо да реагираш като малките деца:
Да, ако не ти е ясно преди окупацията, БГ е заела неутралитет ... или ти си мисли, че ЧА е дошла да ни освободи от немците, които пък ни окупирали, но си казали, ей добри хора в средата на лятото на 44-та си тръгваме към Берлин ...

След това ти дадох точна дата и ти пак не зацепваш ... излиза, че нямаш бъкел понятие по историята или си чукча читател, който има когнитивен дисбаланс ....
Колко пъти ти повторих, че си в грешка в разсъжденията си - първо това са политики през десетилетията (нима не мислиш в няколко думи да ти дадат детайли, в този клип само обобщават или загатват) и 2-ро, ако контрола е пълен държавен на цялата икономика то как делът на държавата в БВП е 8%?
Какво общо има жителите с развитие на технологията на даден сектор?

Изобщо как очакваш някой да те вземе на сериозно с такива "аргументи" или с такова изказване в предприемачески форум(все пак това не е БКП форум)
Не ми дреме, защото няма ниакакво значение, това да хленчиш колко е било добре преди и как сме можели да станем номер 1 ама видиш гадните кумуняги са спрели прогреса, това е смешно просто. :)

И след всичко се сопваш като ощипна мома като ти кажат, че имаш манталитет на работник/служител, но пък като пълен комплексар си мислиш, че си сам и уникален и видиш ли, щом някой не те познава, то някак си това прави тезата му ирелевантна.

Това да гледаш в миналото и да казваш колко е било яко, колко още по яко е можело да бъде е мега смешно и забавно наистина.

Ако все още не си разбрал, това е тема за БГ предпреимачеството и какво е било пред окупацията, не съм спомнял някой да е градил хипетези като е екстраполирал данните в БГ от 40-те(но не е трудно да се види развитие на страни паднали под ботуша на болшевиките и да се сравни със запада ...)
Целя с тази тема да припомня историята на предприемачеството в БГ какви хора сме имали и дано темата да е жегнала някой от форума и да му е подействала отрезвително!

Принципно не страдам липса от внимание, а още по-малко такива като теб с бачкаторски манталитет и видим когнитвен дисбалнас (силно се надявам да избиваш някакъв комплекс и това да е обяснение за несъстоятелността в "тезите" ти).

Хайде със здраве и успехи в корпоративната стълбичка.
 
Последно редактирано:
бля бля бля.

Ти човече ме уби с тази мисловна диария ...

Явно ти е изключително трудно да следиш дадена мисловна нишка, та затова си измисляш глупости и се опитваш да оборваш там(страшна коми риторика си научил )

Сега чети бавно и се опитай да мислиш, вместо да реагираш като малките деца:
blackout8 said:
Да, ако не ти е ясно преди окупацията, БГ е заела неутралитет ... или ти си мисли, че ЧА е дошла да ни освободи от немците, които пък ни окупирали, но си казали, ей добри хора в средата на лятото на 44-та си тръгваме към Берлин ...

Наистина имаш дислексия тук какво пише в уикипедия:
"Историята на България по време на Втората световна война включва първоначален период на неутралитет до 1 март 1941 г., период на съюзяване със Страните от Оста до 9 септември 1944 г. и период на присъединяване към Съюзниците през Втората световна война до края на войната."

Това как го коментира профвсоре нещо не разбрах:

Голямата депресия е може би само повода, но не и причината, за разгръщането и у нас на все по - засилваща се държавна намеса,
безпортно това е една световна тенденция, в руслото на която България върви ту с по - бързи, ту с по - бавни крачки.
От 1928 година, контролът върху индустрията се осъществява с приетия нов закон, който на практика отменя следваната 4 десетилетия
политика на промишлен протекционизъм, индустрията губи редица свои привилегии, като за сметка на това е принудена,
да съобразява своята дейност с изискванията на дръжавата, повечето индустриялни браншове за обявени за преситени и в тях не се
допуска навлизането на нови фирми.
Демек, никой нов не може да влезе в дадена индустрия, това разбираш ли го или пак ще се правиш на луд?

Явно си куха лейка и трябва по - малко информация да ти се подава за да можеш да я обработиш.

Принципно не страдам липса от внимание, а още по-малко такива като теб с бачкаторски манталитет и видим когнитвен дисбалнас (все си мисля, че се правиш да избиваш някакъв комплекс).
Ти пък явно си дървено филосовче работещо с чужди пари и имаш дислексия, очевидно имаш проблеми с разбирането и четенето на текст. :)
 
Жалка картинка си, а още по-жалко е, че през цялото време бях добронамерен към теб, исках да запазним добрият и ти давах насоки и опити за изход - явно реши да не ги приемеш и да почнеш по линия на обиди. За напред да знаеш, когато почнеш да обиждаш, то знай, че си в грешка и като ти дават опция за елегантно измъкване я вземи, защото си тъпчеш достойнството.

Щом историята за теб е спрямо неща писани от уикипедия, тогава ще ти дам, да четеш от там:
На 26 август 1944, под заплахата от настъпващата в Румъния Червена армия, правителството на Иван Багрянов обявява неутралитет на България във войната между Германия и Съветския съюз.[12] То се разпорежда германските войски да напуснат страната, а отказващите да бъдат разоръжени

https://bg.wikipedia.org/wiki/България_по_време_на_Втората_световна_война

Ако решиш да се образоваш чети тук:
http://desebg.com/2011-01-13-09-25-54/1419-2013-09-05-10-10-00

Принципно нямам проблем с хорското невежество, но ще е добре да спреш този спам в тази тема!
 
Спеицално за хората с дисклексия, няма да споменавам никове:

Историята на България по време на Втората световна война включва първоначален период на неутралитет до 1 март 1941 г., период на съюзяване със Страните от Оста до 9 септември 1944 г. и период на присъединяване към Съюзниците през Втората световна война до края на войната.

Източник: https://bg.wikipedia.org/wiki/България_по_време_на_Втората_световна_война

Бомбардировките на България са поредица от нападения на британските и американските ВВС срещу София и други български населени места по време на Втората световна война, в периода от пролетта на 1941 г. до есента на 1944 г.

Въпреки че е част от Тристранния пакт, България никога не участва във военни действия и винаги отклонява подобни искания от Германия. На 12 декември 1941 г. Великобритания първа обявява война на Царството, което на следващия ден преценява, че единствения вариант е да отвърне със същото.[20]

Бомбардировките на британските и американските въздушни сили засягат най-тежко София. Разрушени са множество обществени и цивилни сгради.

Източник: https://bg.wikipedia.org/wiki/Бомбардировки_на_България_през_Втората_световна_война

Не знам дали дислексията пречи на възприемането на видео, но явно пречи, защото във видето се казва че България е изолирана политически и икономически и предимно изнася за Германия и от там купува оръжие.

@blackout8 - грешно си разбрал, нямам за цел да те обиждам или да наранявам чувствата ти, дори мога да кажа че си ми интересен и бих пил по бира с теб. Пиши на лично ако искаш да пием по бира. Ако си се засегнал поради някаква причина моля да ме извиниш.

Здраве, 100 кръв и 100 броня.
 
Не си ме засегнал просто виждам какво пишеш, но се чудя защо ти не виждаш какво пиша - отново казвам на 26 Август 44-та сме обявили неутралитет и точно това писах в преди няколко поста(никъде не съм твърдял, че БГ не е водила война на страна на Германия!). Такава е историята и това, че някой пише грешни неща в Уикипедия не водя до промяна на събития ...
 
Не си ме засегнал просто виждам какво пишеш, но се чудя защо ти не виждаш какво пиша - отново казвам на 26 Август 44-та сме обявили неутралитет и точно това писах в преди няколко поста(никъде не съм твърдял, че БГ не е водила война на страна на Германия!). Такава е историята и това, че някой пише грешни неща в Уикипедия не водя до промяна на събития ...
Аз за дати не споря, защото не помня, били сме неутрални, после сме били с Германия, после с Русия точка. В нашият контекст конкретните дати не са важни. Важна е само икономическата и политическата обставнока в периода, за мен извода е че е било нещо като в момента само че леко по тегаво, не всеки е можел да отиде до банката да изтегли кредит и да произвежда нещо например, не е било и възможно да се съберат пари, защото е имало класово разделение сериозно. Този извод си го правя само от клипа.

За теб специално поствам една картинка, за да се светнеш че има различни гледни точки, и различни хора възприемат нещата по различен начин, но това не значи че не са верни.

truth.jpg
 
Когато си говорим за историческа фактология няма принципно различни гледни точки - за това ти казах ясна и точна дата.

За клипът съм на друго мнение по линия на кредитирането и отново казвам въпреки регулаторната форма тя е насочена към стратегическите индустрии за него време при контрол на държавата - всичко останало особено след средата на 30-те е изцяло в контролът на частниците ... няма как над 90% БВП да е следствие на частниците, в момента е 60%. А че се е живяло тежко, да но ние гледаме от гледище на 21 век и отново казвам темата е със съвсем друга цел. Можем само да си мечтаем за степента на този % и липсата на бюрокращината и редица данъци - това автоматично се калкулира в повече свободен капитал за развитие.
 

Горе