Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

garnet

Well-Known Member
знам, че тука има хора в хост бизнеса.
Интересно ми е следното:
Какви параметри трябва да има машина за да може да хостне 1000 абоната като споделен хостинг? При стандартните споделени параметри. Много ми е интересно колко вата мощна и колко би струвала.
 
От: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

Параметрите са много, а в твоят въпрос те са изключително малко :) 1 машина може да хостне 1 може да хостне и 10000000000 потребителя /например, ако не я ползват/. От там насетне има още много неизвестни за всеки един компонент от машината. Диск, процесор, памет и мрежа са основните. Какви са ти потребителите ? На кой от изброените параметри ще наблягаш. Също така трудно някой ще ти даде верният отговор. Защо ? Просто е, защото потребителите на всеки хостинг са потребители на дадения хостинг. Или казано директно всеки хостинг си има профил с клиенти които малко или много се различават от профила клиенти на конкурентите му. Тоест има хостинги които предлагат неограничено място, но пък те режат в процесора. И още стотици други параметри. Явно, че опитваш да направиш някакъв сметкоплан за старт на хостинг бизнес. Моят съвет е да вземеш машина някаква стандартна и когато започнат да идват потребителите тогава ще разбереш какви са те и какво ти е нужно. Разбира се, трябва да се ориентираш достатъчно бързо в такава обстановка, но ако нямаш опит и визия така или иначе ще се опариш на различни места в своето развитие. Гледай да бъде, така че да не боли много и да имаш резервен вариант и стратегия.
 
Както написа Драго въпроса е без отговор заради прекалено многото неизвестни а и хостинга не е само машини ами и софтуер и съпорт и бекъпи

Проста сметка която е приблизително вярна но не на 100% *
1000 клиента с бизнес сайтове визитки на WP (сайтове направени да имат сайт написан на визитката и пощи с домейна им ) с 20 - 50 посетителя на ден, ще ти изхарчат приблизително толкова колкото един WP с 50 000 посетителя за деня, ОБАЧЕ ще изискват като минимум 1000 пъти повече съпорт (казвам като минимум понеже ако бяха по опитни със сайтовете щяха да имат повече опит да си докарат посетители затова 1000 или повече пъти съпорт) ...

* Сметката е вярна за cpu не и за рам понеже и след приключило посещение сайтове държат по не що в рама за известно време според настройките освен това може да имаш пикови потребления а не равно разпредлени през деня и твоя задача е да балансираш или спираш клиентите според политиката ти
 
Последно редактирано от модератор:
От: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

знам, че тука има хора в хост бизнеса.
Интересно ми е следното:
Какви параметри трябва да има машина за да може да хостне 1000 абоната като споделен хостинг? При стандартните споделени параметри. Много ми е интересно колко вата мощна и колко би струвала.

Ватовете ще ти са най-малкия проблем.... :)
Иначе сметката е много проста, разделяш cpu time и space на средния план на хостинга ти и готово... Пример 1000 потребителя по 20ГБ ХДД - значи ти трябват 20ТБ дискове...
 
Знам,че е супер сложно.
Интересуваше ме по-скоро хардвера.
Да кажем за споделен със следното:
10 ГБ диск не ссд
500 МБ рам/акаунт -тука предполагам сметката не е умножение
ЦПУ няма ограничение
Мрежови карти х по 10гб/с
Да издържа 1000 потребители на 24 ч

Ако просто умножим идва 10 000 ГБ дискове, 500 ГБ рам. Колко струва подобна машина, с колко мощно захранване е?
 
От: Re: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

Super Micro U1
12TB HDD
32GB RAM
Intel® Xeon MP Six-core E7-4807 1.86GHz - 4 броя

14 180 лв без ДДС

Захранването е 1400W щом толкова те интересува :)

П.С. същото нещо с 1 процесор E7-4807 1.86GHz и 64RAM струва - 9750лв без ДДС
 
От: От: Re: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

Сега ако кажеш и откъде да си ги поръчам ама не от Бг
ще си супер :D
 
От: От: Re: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

Сега ако кажеш и откъде да си ги поръчам ама не от Бг
ще си супер :D
Това е custom машина, не е нещо което можеш да си вземеш от 'технополиса в лондон'.

Търсиш шаси на Supermicro, после процесори, памети, хдд...
Като цяло тези които продават могат такива шасита, ще могат да ти го сглобят...
 
От: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

Ако не разрешаваш повече от 40 cpu минути да хабят клиентите на ден, ще можеш с 10-16 ядрена машина и 64 gb рам да сложиш над 1000 хостинг акаунта с по няколко сайта в акаунта. Такава машина ще е между 10 и 15 хиляди лв. Трябва да има добър raid контролер (с write cache). Ако машината е само със SATA дискове няма да се получи. Трабва да се вкарат и SSD / SAS дискове да поемат интензивните операции като бази данни, root файлова система и т.н.

Дотук е лесната и евтината част.

Дали тези теоритично възможни 1000 потребителя ще ги постигнеш или, или на 500 вече ще почне да забива сървъра, ще си влязал в черни списъци и половината клиенти ще са блокирани от google заради malware, зависи вече от положения труд в администрацията, предвиждане на стотици неща, защита на много нива от всякакви опасности и т.н. Всяка малка грешка или недоглеждане обикновено струва много скъпо.

Освен сървъра ще е добре да имаш и още един резервен винаги, с възможно сходна конфигурация, за да можеш при хардуерен проблем веднага да подмениш част от него или направо да преместиш дисковете с раид контролера за да минимизираш downtime.
Най-скъпо ще ти струва отделеното време за да бъде всичко наред.

П.С. Тъй като питаш и за марка, ние (hostbulgaria.com) ползваме Supermicro. Като цена/качество вършат чудесна работа. Доколкото съм се заглеждал в няколко датацентъра, се ползват доста. Представителите за България които аз знам са persy.com(ние работим с тях) и most.bg
 
От: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

Незнам що се потите като следващият въпрос е а за тия 1000 потребителя ще е достатъчен ли интернета ми от кабелната телевизия???
 
Re: От: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

Незнам що се потите като следващият въпрос е а за тия 1000 потребителя ще е достатъчен ли интернета ми от кабелната телевизия???
Темата издържа 5+ дни без някой да насере. До сега.... ти си велик....
Иначе питам по друг повод, и мерси за инфото...
 
От: Каква е машината, която може да хостне 1000 потребителя.

Ти си се изсрал още с отварянето на темата - Направо се чудя що се потят въобще да ти отговарят - Има една поговорка на тъпи въпроси се получавт тъпи отогвори
 

Горе