Каква операционна система използвате за своя dedicated server/VPS

Debian 10.
Хоствам всичко на него o_O
 
  • Like
Реакции: xvi_
@jair чудя се каква да използвам, трябва трябва ми стабилност, сигурност но и последни версии на софуер. Ще се използва за уеб хостинг с доста данни
 
Последно редактирано:
@jair чудя се каква да използвам, трябва трябва ми стабилност, сигурност но и последни версии на софуер. Ще се използва за уеб хостинг с доста данни

Аз цъкам на CentOS с centminmod - https://centminmod.com/
За мен е перфектния баланс между улеснена администрация на уебсайтове и пълен достъп до всякакви настройки.
 
Ако те тресе параноята си сложи oracle linux с "натегнат" SElinux
 
Centos 7 за мен е най-добрата OS за сървър. Никога не съм имал проблем, нито с ъпдейт, нито с каквото и да било. Настройваш правилно, веднъж и чао
 
@jair чудя се каква да използвам, трябва трябва ми стабилност, сигурност но и последни версии на софуер. Ще се използва за уеб хостинг с доста данни

П. С. Досега не съм ползвал подобен админ панел и нямам идея кое е най-доброто в момента, но бих те посъветвал да оглеждаш малки и големи компании какви панели ползват. Най-срещаният е cpanel, но не мога да кажа колко е читав. Най-добре само LEMP, ама на теб не ти е оферта това
 
Кой ще ти менажира сървъра? Сам ли тепърва ще се учиш да го правиш или ще си платиш на някого?
Ако ще го правиш сам ти препоръчвам Убунту, заради голямата общност, която ще намериш.
 
Повечето започват на Ubuntu защото е по-лесен и след това минават на CentOS. Като понапреднат в посочената от теб Хостинг среда и започват да виждат птоблеми да се заиграват с cpulimit, cgroups, nice и тем подобни защото виждат проблеми с натоварването. Просто трябва да попрочетеш малко и да решиш какво точно искаш и какви са ти познанията. Ако можеш да отделяш по няколко долара на месец бих ти препоръчал CloudLinux. То трябва и да прецениш с какво да се менажира целият цирк но това е друга тема.
 
Повечето започват на Ubuntu защото е по-лесен и след това минават на CentOS. Като понапреднат в посочената от теб Хостинг среда и започват да виждат птоблеми да се заиграват с cpulimit, cgroups, nice и тем подобни защото виждат проблеми с натоварването. Просто трябва да попрочетеш малко и да решиш какво точно искаш и какви са ти познанията. Ако можеш да отделяш по няколко долара на месец бих ти препоръчал CloudLinux. То трябва и да прецениш с какво да се менажира целият цирк но това е друга тема.
Напротив - всички започват от CentOS, понеже обикновено върви с... cPanel :)

Като решат да се правят на мъже, вече може да пробват Убунту, а за хептен хай-левъл уебмастърите има Дебиан.

КлаудЛинукс и другите подобни са за хостинг компании.
 
Nike човека каза че ще го използва за уеб хостинг, може и хостинг компания да иска да прави немога да отгатна :) Ако е за лична употреба едвали ще иска да плаща за cPanel. Може и да си всигне няколко OpenVZ или KVM-та. Незнам какво му се върти в главата и какво точно иска да направи. В момента има доста дистрота и има голям избор а не както преди 20+ години да се чудиш дали да се забатачваш с платения РедХед на няколко ЦД-та или да се правиш на хакер със Слак.
 
На личните сървъри - Debian/CentOS според наличието на системни ресурси.
На служебните - главно CentOS и тук там Ubuntu/Debian.


Предстои да пробвам RHEL обаче. :)
 

Горе