Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

genesis2202

New Member
Здравейте. Не съм сигурен дали зададох този въпрос в правилния форум, обаче от Предприемач научих много неща относно онлайн бизнеса и се надявам да намеря отговор и на този мой въпрос. Та на кратко: тази година ще завърша 12 клас. На втора матура съм география(не избрах този предмет като всички, само за да взема матурата, а просто защото географията ми е любим предмет). Матурите ще ги взема, това не е проблем, но въпроса е - коя специалност ми подхожда повече... Искам да продължавам да се занимавам с онлайн търговията и за напред. Умея да разпределям капитали, да продавам, да общувам с хората и рекламирам. Обаче все още се колебая между тези две специалности, а не знам почти нищо за тях... Някой да ме упъти...? :)
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Аз бих учил стопанско управление. Просто с тази специалност работиш на по-високо ниво. За маркетинг са хора, които умеят да продават, а не да разпределят парични потоци :)
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Маркетинга се учи в стопанско управление или поне би трябвало. По тарикатска специалност е стопанското управление.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Зависи от университета : ) В Свищов в стопанско управление не се учи маркетинг.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Стопанско управление се превежда Business Administration , има BBA и MBA, аз съм учил маркетинг. Би трябвало да се учи иначе не си добре подготвен, това е бизнес специалността, най-предприемачески насочената от всички и не виждам накъде без маркетинг.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Ако става дума за УНСС - каквото и да изберете....все същото ще си е. За цялото ми обучение нищо ново не научих в една от водещите специалности. Представям си какво се случва с тези, които се използват за пълнеж.

Маркетинга и Стопанското управление са много добри специалности, проучи какви предмети се учат през годините и сам вземи решението.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Стопанско управление се превежда Business Administration , има BBA и MBA, аз съм учил маркетинг. Би трябвало да се учи иначе не си добре подготвен, това е бизнес специалността, най-предприемачески насочената от всички и не виждам накъде без маркетинг.

И магистърската програма в Свищов нямаше маркетинг. Затова е важно за кой университет става дума : )
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Говоря за Великотърновския университет. Насочих се натам, понеже имаме роднини в града и финансово ще ми е доста по-изгодно обучението.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

А аз бих ти препоръчал да зарежеш ученето :D
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Трябва да въведат в 12-и клас часове по кариерно ориентиране (като в щатите), за да не се чудят учениците какво да кандидатстват. Повечето студенти не знаят какво учат или какво могат да работят със специалността, която изучават. Повечето записват нещо колкото да се водят, че са студенти.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Зависи какво ти се струва че ще стане от теб - ако мислиш да ставаш наемен работник учи маркетинг, ако мислиш да си ставаш сам директор учи стопанско.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Определено искам да бъда на главен пост, независимо дали работя в чужда фирма или собствена. Тоест съм към стопанското управление...
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Стопанско управление представлява т.нар специалности за Сметна палата, данъчни служби. Маркетинг участва, като самостоятелна дисциплина в Катедра Стоапнско упрвление. Тази специалност не се свързва по никакъв начин с Мениджмънт, Маркетинг, мениджър и т.н нищо общо с мениджърск-управленски функции. По-точно, като одит на нефинансовите предприятия, одит за здравно-осигурителните дружества, одит в общинския и държавен сектор.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

То пък от друга страна да ти кажа на главен пост може да застанеш само ако някой те постави там - А ако има кой да те постави става със всякаква тапия :)

ПП
Федерал къде си завършил Стопанско Управление та правиш такива категорични изказвания???
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Стопанско управление се занимава с контрол по разходната част на бюджетните, финансови и нефинансови предприятия. Контрол по целесъобразност на разходването на бюджетните средства, управление по изпълнението им и т.н. Не се свързва с управлението на фирми, дружества и компании. Бюджета представлява структура от много категории в него- управление, издръжка, капиталови разходи, ремонт и др. Това е чисто държавна функция с назначени държавни чиновници.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Стопанското управление поне в българските ВУЗове кат че ли е доста суховата специалност.
Ако мислиш че някой ще те назначи директор щото си завършил това, по-добре смени филмите дето ги гледаш вечер.

СУ ще ти свърши работа ако мислиш да се занимаваш с бизнес от "класически" тип - производство, офлайн търговия, тем подобни. Организационни дейности. Секретарка на стероиди с счетоводни наклонности.

Маркетингът е по-целенасочен - не се занимава с досадните подробности около организацията на бизнеса (предполага че има кой да се грижи за тях), а преследва пазарен пробив и пазарна доминация на вече съществуващие продукт..

Вярно че Стопанско Управление звучи по-"яко" и оставя впечатление, че ще ставаш БОСС, ще носиш костюми, Ролекс, и въобще ще си големата работа.
Ма не е точно тъй. Ако гониш самостоятелност и имаш амбиции в ИНтернет бизнеса, другото би трябвало да ти е по-полезно.

ПС: Не съм завършил ни 1 от двете, мнението ми е суперсубективно и неангажиращо.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Федерал питам те къде си го учил а не с какво се занимава
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Стопанско управление представлява т.нар специалности за Сметна палата, данъчни служби. Маркетинг участва, като самостоятелна дисциплина в Катедра Стоапнско упрвление. Тази специалност не се свързва по никакъв начин с Мениджмънт, Маркетинг, мениджър и т.н нищо общо с мениджърск-управленски функции. По-точно, като одит на нефинансовите предприятия, одит за здравно-осигурителните дружества, одит в общинския и държавен сектор.

Явно в Свищов всичко е много по-различно : ) Набляга се точно на мениджмънта за сметка на всичко останало.

genesis2202 истината, че ако ще се занимаваш с онлайн бизнес учи за това. Предполагам има специалности насочени в тази посока, но стопанското управление няма да ти е много от полза онлайн, то е по-скоро както каза Noke за бизнес от класически тип.
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Кибер не вярвам в БГ някъде да се преподава онлайн бизнес на необходимото равнище в най добрият случай ще е материал актуален от преди 5 години. В тази сфера всичко толкова бързо се мени че по добре да си учи фундамента на икономиката в университета а тук във форума ако има желание може да изкара магистратура на тема онлайн търговия :)
 
От: Каква специалност да си избера - маркетинг или стопанско управление...?

Избери специалността на mantaman - задграничен предприемач. :wink:
 

Горе