Какви данъци ще се дължат и къде

Rara

New Member
Ако се правят малки компютърни игри и се продават в сайт с хост, който не е в България, трябва ли да се направи някаква регистрация в НАП.
Видях, че има подобни теми за фрийлансъри, но мисля, че случаят е малко по-различен - продукта би се продавал многократно.
Давам си сметка, че въпроса ми не е много конкретен, но аз само се интересувам засега как са регламентирани тези неща ориентировъчно. Ако някой може да даде някаква информация, макар и също не чак толкова конкретна, ще съм благодарна.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Как ще получаваш парите? Ако са към БГ сметка или пейпал от който ще си теглиш парите пак към БГ, то трябва да имаш фирма.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Зависи. Ако искаш да си изрядна, ако чувстваш дълг към родината, ако ще си купуваш вила или бентли на твое име...или ако те дерзаят подобни проблеми - регистрираш фирма, плащаш всеки месец осигуровка на поне един човек на поне 4 часа, наемаш счетоводител за скромна такса и си плащаш 10% на печалбата.

Ако горепосоченото не важи, не правиш нищо и си харчиш парите без да плащаш рекет.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Добре де, ами ако някой напише книга, трябва ли да регистрира фирма за да я продава? Значи ли, че всички професори (примерно) трябва да имат фирми.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

И защо трябва да назначи някой на 4 часа, че да му плаща заплата и осигуровки.
 
От: От: Какви данъци ще се дължат и къде

Добре де, ами ако някой напише книга, трябва ли да регистрира фирма за да я продава?

Ако напишеш книга сключваш договор с някоя издателска къща и не ти трябва фирма.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Аз имах предвид (но не съм го написала) да се качват игрите в сторове за виртуални продукти (например Windows store) и реално те да ги продават. Това променя ли нещата?
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Просто си развивай сайта, пък после ще му мислиш :)
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

И защо трябва да назначи някой на 4 часа, че да му плаща заплата и осигуровки.

защото няма как да имаш фирма, без да има назначен управител.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Някой дали е на мнение, че това си е свободна професия?
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

В крайна сметка ще се откажа, доста е усложнено, за да се реализира.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

В крайна сметка ще се откажа, доста е усложнено, за да се реализира.

Заради това 90% от предприемачите се отказват.. "прекалено е сложно/трудно".
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Няма нищо сложно - ако мислиш, че ще имаш повече от 500-700 лева месечна печалба регваш една фирма и плащаш 10% данък на тези приходи (защото ако продаваш софт няма да имаш разходи големи). Внимавай, защото ако фирмата, която ти превежда парите е в ЕУ трябва и ДДС регистрация да си направиш от самото начало, т.е. да плащаш още 20% на тея суми.

После ти остават примерно от 500 лева приход на месец 450 (данък печалба се плаща накрая на годината, т.е. март за миналата година). Взимаш тези 450 лева и ако искаш да си ги дръпнеш абсолютно законно им плащаш още 5% данък дивидент накрая на годината и си ги ползваш. Т.е. общата данъчна тежест ти е 14.5%. От тях си извади поне 108 лв за осигуровки, които няма как да се избегнат за самоосигуряващ се управител и виждаш каква ти е чистата печалба. Тези осигуровки са за 420 лева мисля.
Имаш и около 100 лева на месец счетоводител, която ще ти оправя цялата тая бумащина, ти само ще си ходиш до банката.

Затова ти трябват поне 500 лева печалба на месец, ако не ги правиш разходите ти ще се накантарват и няма да имаш смисъл и ще си назад.

Счетоводителя ти ще ти обясни всичко по твоите въпроси, ако не отговаря или не знае отиди при друг. Работата е лесна!
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Ама пак ли фирми. Тигана цвърчи, рибата е в реката. Ако за всеки експеримент човек трябва да регва фирми... егати.

Счетоводителя има интерес да има повече клиенти, нали и той хляб яде. Той няма причина да изпъди ентусиаст дето е решил да плаща за евентуални бъдещи печалби. Да, най-вероятно ще обясни какво трябва да се направи - фирми, данъци и т.н. Но при нулева дейност и неясно бъдеще това е глупост. Нямам против, не пречи на човека да се натовари с тези неща когато види че нещата потръгнат и когато реално може да си го позволи финансово. Но докато още няма и пукната стотинка печалба, това е безумно и дори пагубно за начинанието дето е решил да прави. Вместо да си реализира идеята ще тръгне да раздава пари на тоя и оня за нищо. Айде моля ви се.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Да, затова му/й казвам да си джитка и след като стигне поне 500 лева да се замисля какво да прави.
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Ако може да се регистрирате в БУЛСТАТ като свободна професия може и без фирма. За регистрацията ще Ви искат диплома, удостоверение за курс или нещо подобно.
Осигуровките 108,36 лв. ги дължите всеки месец и като свободна професия.
/За регистрация по ЗДДС - ако не продавате в ЕС не е задължителна. Това е по-дълга тема./
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

Фирма никога. Има жестоки глоби и няма как да не ги отнесеш, освен ако не си плащаш редовно на счетоводител и адвокат, а и да се консултираш с тяхни колеги за всеки случай. Постоянно има някакви нормативни промени. Изключително лесно е да се направи фирма, по-малко се коментира как се закрива фирма обаче...
 
От: Какви данъци ще се дължат и къде

hap23, акво имате предвид, как да знам дали продавам в ЕС. Трябва да проуча къде е хостинга на даден сайт за продажби или къде е регистрирано юридическото лице, което предлага услугата чрез въпросния сайт?
 

Горе