Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

Земеделието не беше развито. Поддържаше се изкуствено по начин, по който нямаше как да оцелее. И въпреки това, резултатите му изобщо не бяха добри. Всъщност, точно земеделието е причината Русия да загуби студената война така безславно.
ОТ друга страна - днешната ни мизерия няма как да е толкова пряко свързана с тогавашната - да, 89та е изходната база и тя е ужасяваща, но причината днес да сме зле е огромния брой грешни решения както на управляващите, така и на матряла, а също така - трагичното ни образование (което според митологиите е било перфектно) и напълно убитият бизнес нюх и инициативност. За тях вината трябва да я търсим 70 години назад, не 25.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Извади статистиката за производството на различни култури и за това какви животни са се гледали, като брой, сравнено със сега и ще намериш отговора. Също така потърси информация за напоителната инфрастуктура, която е съществувала. Щото без напояване, не можеш да имаш земеделие. Това за машините няма й да го коментрам дори, нали не вярваш, че се обработвали земята с ръце? Между другото, преди около 10тина години, като бях на командировка в Рила, видях как баба и дядо орат с дървен пуг и кон :wink:

Това е твоя теза, статистиката я извади ти. :) Машините ги споменах, понеже стана ясно за машиностроенето в предните постове. Ако твърдиш, че да ти вземат земята и да я вкарат в ТКЗС е развито земеделие, нямаме база за разговор.
 
От: От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Това е твоя теза, статистиката я извади ти. :) Машините ги споменах, понеже стана ясно за машиностроенето в предните постове. Ако твърдиш, че да ти вземат земята и да я вкарат в ТКЗС е развито земеделие, нямаме база за разговор.
ТКЗС е вид коопериране, няма развито земеделие без кооперации. Кооперирането започва преди 44-та година. И във всеки един случай е било по-развито, отколкото е днес. Смешно с такива природни дадености да трябва да ядем боклуците на другите държави от ЕС, заради социалистическия подход със субсидиите. Ей точно по тая причина има хора, които с носталгия си спомнят за тия времена, щото поне е имало качествена храна. А сега знаеш ли колко пари струва хубавата храна? Тоя който ми говори, че от храна не се правели пари, просто живее в друг свят.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Сегашните субсидии не са много по-различни от тогавашната работа на ТКЗСто. С тая разлика, че те поне са пазарно ориентирани и имат някакъв смисъл и краткосрочно бъдеще, докато комунистическият формат на ТКЗСто не можеше да живее и ден без да е на системи от държавата.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Сегашните субсидии не са много по-различни от тогавашната работа на ТКЗСто. С тая разлика, че те поне са пазарно ориентирани и имат някакъв смисъл и краткосрочно бъдеще, докато комунистическият формат на ТКЗСто не можеше да живее и ден без да е на системи от държавата.
Много пазарно ориентирани, няма що. Благодарение на тях се получава брутално изкривяване на пазара. Няма смисъл да ти пиша по въпроса, сигурен съм, че сам ги знаеш тия неща.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ред, за селското си като цяло в голяма грешка това е един от големите митове - препоръчвам ти да прочетеш тази книга http://desebg.com/2011-01-06-11-54-16/760-2012-06-10-16-24-38, базирана на архивите и докладите.
Та гледай сега, ако сме имали силно развито селско защо:
- последните години на соца, техниката е 70+% амортизирана?
Васил Цанов допълва:

„Състоянието с резервните части за селскостопанското оборудване направо може да се каже, че беше ужасно. Външнотърговските централи, вносителки на селскостопанска техника, въобще не обезпечаваха вноса с резервни части. Това довеждаше до огромни затруднения в експлоатацията. По тази причина ремонтите се извършваха със стари и употребявани части, което на практика довеждаше до това, че един ремонт на трактор го оскъпяваше до степен, по-висока от цената за нов трактор, а освен това се намаляваха и експлоатационните му качества. През последните 5-6 години селското стопанство работеше в 70-процентов мащаб с амортизирани машини.
- след политиките приети от 70-те и 80-те за индустриализация и села затихващи/села перспективни функции, та защо от 80-те години внасяме - фасул, лук, картофи:
След 1985 г. вносът на селскостопанска продукция възлиза на около 400 - 500 млн. долара.

Станиш Бонев, зам.-председател на Министерския съвет (1981-1985) смята, че „причина за проявата на кризисни явления е рязкото спадане на прираста на националния доход, получаван от селското стопанство от началото на 70-те години. Това доведе до намаляване на селскостопанските ресурси, а в последните години до внос на зърно за фураж, на плодове и зеленчуци и други стоки, на които България е била традиционен производител”.
- това е любимото ми - от 1960 до 1985 обработавемата земя е намалена с 2,24 милиона декара 30% са 2-ра категория.
- през 1987 държавата изпитва недостиг до 90% за разплащане на трудовото възнаграждение на АПК-тата.

Цитатите са от тук - http://desebg.com/-a-/1546--2-, другото е от книгата.

Още ли смяташ, че сме имали развито стопанство. В края на соца ТКЗС-та се финансират до 50% от кредит, а не от оборотни средства!

Най-забавното е, че ти можеш да бълнеш огромно количество продукция и да не работиш на печалба, а чиста загуба - това развито нещо ли е за теб или ти гледаш само стоките стил да има пушек от комина на Кремиковци?

Ако нещо е равито, то то е стабилно и най-вече устойчиво - за по-малко от 1 аграрна година селскосто ни умря - супер развтие няма що!
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Добре, благодаря за информацията. Значи, ако информацията е вярна, състоянието е било "кипи безсмислен труд". Твърде жалко е, че в момента е по-зле.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Нетен износител на храна сме, не виждам колко сме зле.
Все пак селското стопанство е малък % от икономиката, скоро време ИТ-то ще допринася повече - което е именно основата на търговията специализацията на даден продукт, който се размня за друг.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Нетен износител на храна сме, не виждам колко сме зле.
Храната не е само зърнени култури. Какво изнасяме в момента? Ядем масово вносна храна, като се почне от млякото и се стигне до колбасите.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

В топ 20 сме по износ на земеделска продукция на монокултури - като примерно износ на лавандула сме №1. Изнасяме яко семена от всякакви култури, изнасяме от месата най-много птиче, както и доста месо за арабският свят - в момента е 50/50 внос и местно производство на месо в БГ.

Реално погледната с цялото ми уважение към теб ти се фокусираш над внос на плодове/зеленчуци и определени меса - да внасяме ги, но какво от това? Когато изнесеш зърно за няколко милиарда лв, а имаш внос на зеленчуци/плодове за 400 милиона лв и няколко стотин за месо, не го виждам като лоша търговия. А тези тенденции на вноса, са още от времето на цоца, най-забавното е че преди цоца сме били нетен износител почти на всичко, но много назад гледаме ...

Само за справка млечните и местните продукти, които ги ям са до един от БГ произход - че има проблеми селското има, че има възможности за развитие има, ама че сме зле, ми е малко преувеличено.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Изобщо защо коментираме, че е било по-добре в соц-а като резултата от това по-добре е видим. Като цяло е глупост да се твърди, че в момента сме на ниво преди 89г. или пък по-зле.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Само за справка, в БГ има около 30 милиона декари, които са все още на първоначалните собственици - сложи 41 лв средна рента и виждаш как целият внос на зеленчуци/плодове и месото се изплаща.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Изобщо защо коментираме, че е било по-добре в соц-а като резултата от това по-добре е видим. Като цяло е глупост да се твърди, че в момента сме на ниво преди 89г. или пък по-зле.
Демографски сме на такова ниво. Това си има и своите икономически предпоставки.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Една от причините за демографската криза е именно комунизма и в момента пост-комунизма. Нали заради него младите хора избягаха. Те и в гетата циганите са много добре демографски. Ама не е за хвалене.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Една от причините за демографската криза е именно комунизма и в момента пост-комунизма. Нали заради него младите хора избягаха. Те и в гетата циганите са много добре демографски. Ама не е за хвалене.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Демографската криза е резултат от западната пропаганда
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Една от причините за демографската криза е именно комунизма и в момента пост-комунизма. Нали заради него младите хора избягаха. Те и в гетата циганите са много добре демографски. Ама не е за хвалене.
Не мисля, че има съществена разлика между демокрацията в Царството (преди преврата) и демокрацията в момента. Болестите са едни и същи. Така че, не наричай сегашния етап от развитието на държавата със звучното "посткомунизъм", тъй като автоматично превхръляш вината за сегашните грешки назад във времето.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

И кaкво, като ги прехвърлям назад във времето? То все едно първите 30 години след рoбството вината за, това че сме изостанали спрямо Европа да е на нашите правителства и да няма общо с това, че 500 години не сме имали държава. Разликата е че тогава топим дистанцията с развитите страни, доста бързо за разлика от сега. И причината е че след освобождението не запазваме османската система на управление и не оставяме същите паши, спахии и пр. Да управляват. Нещо което не направихме след комунизма. Ето защо едното мога, спокойно да кажа че е посткомунизъм, а другото не е постосманизъм. Нито комунизма е постмонархизъм.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

След ТКЗС имаше АПК - дето беше по-голямо. Както и да е.

Проблемът е че тази продукция беше субсидирана. Има документи запазени из архивите как на някаква междуправителствена комисия между НРБ и СССР - наш отговорен фактор иска повишение на цените на износа на селскостопанска продукция към Русия. Според него цената дето руснаците са ни плащали даже не е покривала торовете и препаратите. Руснаците разбира се отрязват с аргументи, че ни дават нефт на доста по-ниски цени.

Какъв по-голям батак от това искаш - от икономиката която е централно планирана и ние ви даваме това на такива цени, вие ни давате онова на онакива цени. Колко са реалните производствени разходи никой не му е пукало.


Да се върнем обаче на селското стопанство.

Бригадите - ученически, студентски, та и войниците ходеха да помагат на полето. Аз си спомням като ученици сме правили по 2-3 месеца работа я на полето, я в консервни комбинати. Заплащането беше повече от символично. Вярно че и ние толкова работехме. Ама някакво земеделие основано на ръчен труд няма как да е ефективно. Лятната бригада обикновено беше 30-45 дни. После отиваш на 15 септември да откриеш учебната година. Учиш 1-2 дена, някой път седмица и почват есенните бригади до към края на октомври някъде. Та от 15 септември до края на октомври я се събере 2 седмици учене, я не. Студентите правеха същото и войниците и те, ако имаше нужда се включваха.

Та този труд беше почти безплатен. Даваха ни по 20-30 лв на месец, при 200 лв заплата тогава да кажем - нещо такова. Ама както казах толкова и сме работили.

В консервни комбинати като сме ходили по бригади съм бил свидел на такова разсипничество, че чак не ми се говори. Същото каквото го пише в статията си беше факт.

Значи имаше една машина дето уж миеше бурканите. Тя чупеше може би около 10-20% от бурканите. Буркана вървеше по един улей от желязна тел (дебела) и няква вода го пръскаше. За да излезе водата от буркана улея беше усукан, така че буркана като се движи да застане надолу с отвора и водата от миенето да изтече. Бурканите се тъпчеха от единия край и уж чисти трябваше да излизат от другия. Ама по трасето се чупеха доста. Там ни бяха назначили да метем и събираме стъклата отдолу под улея.

После тези буркани се пълнеха на ръка с продукцията и после ми се губи как се пълнеха с мараната (вода + захар и лимонтозо за компоти или оцет и сол примерно за туршиите). И после ми се губи как се запечатваха. Там нас не ни допускаха - вършеше се от работници тази работа. Иначе после ръчно нареждахме бурканите в нещо подобно на клетка пак от дебела тел и тези контейнери се пускаха в едни казани, където се варяха някакво време. И после като изстинат пак ръчно ги нареждахме в палети и там работниците ги пакетираха.

И тоя комбинат имаше стол и ходехме там да ядеме квото са сготвили. Храната беше гадна и за нищо не ставаше. Но съм виждал работници като им се яде я компот, я туршия качат се на мотокара и с шилото му прободат някой опакован палет (готово за износ). Съответно се чупеха 5-10 буркана - те си вземаха 2-3 буркана и отиваха в стола да ядат. Съответно палета вече за нищо не ставаше. Щото опаковачния найлон от единия му край е скъсан и има начупени буркани вътре. Кво ги правеха тези палети после не знам.


Та толкоз за селското стопанство.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Аз мисля,че темата трябва да е преименувана на " Какво загубихме по време и след социализма? ", защото ние от социализма като държава само сме загубили, в момента държавата е в ръцете на бившите комунисти, шуробаджанащината, корупцията и какво ли още не наследихме от този пуст режим!
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Аз мисля,че темата трябва да е преименувана на " Какво загубихме по време и след социализма? ", защото ние от социализма като държава само сме загубили, в момента държавата е в ръцете на бившите комунисти, шуробаджанащината, корупцията и какво ли още не наследихме от този пуст режим!
Бившите комунисти се споразумяха със западния елит и се превърнаха в настоящи демократи и капиталисти. За наше нещастие, в България, не успяхме да ги отстраним от властта. Всяка една държава, която го направи и не мечтае за комунистическия рай, в който има "работа за хората", дръпна супер много напред. Наш пример в политическо отношение трябва да са държавите от Вишеградската четворка, а не западноевропейските кочини.
 

Горе