Какво им се случи на Български пощи?

Всъщност ги причисляват към обектите с нациолана значимост за България и за това се иска да се вкарат под надзора на ДАНС. Макар че що за национална значимост са БГ пощи? Но вид БНБ. Колкото и странно да звучи, което и да е държавно предприятие се вкара под надзор, то там специално ще трябва да му отделят цял екип, защото ровенето и съответно постоянното намиране на проблеми ще е една безкрайна яма. По-скоро милите ДАНС. ;)

Колкото до умишленото фалиране на БГ пощи, това трябваше май да ни стане ясно още когато в този период от време ние си слагахме плъгините на ЕКОНТ и СПИИДИ, докато БГ още защипваха с телботи бележките в голямата тетрадка. И ще ме извиняват много пенсионерите, но може ли в 21-ви век да разчиташ на държавни институции за парите си? Пенсионерите около мен са поне ниво нагоре - ДСК, ПИБ..... Да, сигурно имат клонове в много затънтени места, но вече това важи и за банките, освен ако не си на края на света.
 
Смисълът на държавните предприятия не е да генерират печалба, а да предоставят услуга достъпна за всеки. Не ме разбирайте погрешно, хубаво е да генерират печалба, но не е задължително. Градският транспорт, болниците, полицията, националната телевизия и радио са точно за това(в по-развитие държави рекламите по национални [издържащи се от данъци] телeвизии са забранени ).

След като изяснихме, че това, че са на загуба не е точно проблем, сега да изясним и нещо друго. Услугите им и това колко са назад сравнение с другите.
Ако си в голям град са много назад. Ако си в малко село с 1000 човека, са супер, защото са единствените , които доставят (или по скоро доставят на нормална цена). В моето село до преди няколко години нямаше друг начин бабите и дядовците да си вземат пенсията. Преди 2 - 3 години сложиха банкомат, който я работи я не. Освен това много често това е единственото място в селото, където можеш да си платиш сметката за ток, вода , телефон или данъците и др. Така че, български пощи трябва да съществуват, защото малките населени места нямат друг избор. Дали има нужда от подобрения, да и то много, най-малкото за да се намалят разходите заради понижено КПД. И че трябва да се направи услугата да е по-полезна за повече хора, също е вярно.
Че се краде и хората не им пука, а са там за да им тече стаж, също е вярно.
 
Всъщност ги причисляват към обектите с нациолана значимост за България и за това се иска да се вкарат под надзора на ДАНС. Макар че що за национална значимост са БГ пощи? Но вид БНБ. Колкото и странно да звучи, което и да е държавно предприятие се вкара под надзор, то там специално ще трябва да му отделят цял екип, защото ровенето и съответно постоянното намиране на проблеми ще е една безкрайна яма. По-скоро милите ДАНС. ;)

Колкото до умишленото фалиране на БГ пощи, това трябваше май да ни стане ясно още когато в този период от време ние си слагахме плъгините на ЕКОНТ и СПИИДИ, докато БГ още защипваха с телботи бележките в голямата тетрадка. И ще ме извиняват много пенсионерите, но може ли в 21-ви век да разчиташ на държавни институции за парите си? Пенсионерите около мен са поне ниво нагоре - ДСК, ПИБ..... Да, сигурно имат клонове в много затънтени места, но вече това важи и за банките, освен ако не си на края на света.
По мои впечатления немалко сгради в които се помещават офиси на пощите са стари сгради. Някои от тях със сигурност са с културно-историческо значение.
Не съм навътре в нещата, но според мен са оставени на самотек.

За мен решение е - да бъдат разделени. Нека основното да е ориентирано към иновациите.

Но нека да си остане кът за класиката. Аз искам да има и хартиени "носители". Може малко хора да ги ползват. Дори наскоро си купих хартиен вестник. Не че го четох кой знае колко, но носи различна атмосфера.

Пак в служителите е проблема. Аз накъдето и да погледна това го виждам като един от основните проблеми.
 
Според мен трябва да си ги дофалират или да ги продадат, на което се надяват всички накацали лешояди. Това е като лешоядите нависили се над куцукащо, наранено сайче. Същото и тук. Да могат да пратят продрусаните си деца в "престижно" училище в чужбина, направо да ти скъсат сърцето. Или да си вземат палат в Бояна, за да могат да лъскат във всяка една от 7те си спални. Но нека да не обсъждаме техния така безличен живот. Все едно. Накравя всички приключват на едно място. :)
 
Много жалък опит да се прикрие очевадна некомпетентност с политизиране на въпроса.
Не търсете под вола теле, за окаяното състояние на държавната администрация не е виновна нито Русия нито САЩ.
 
Само се чудя кой картел ги е думнал - Wizard Spider / Twisted Spider / Viking Spider/ MAZE/ RYUK / CONTI / REvil - Sodinokibi? Някои от тези - може да сме сигурни, че са източили всякакви данни възможни.


@imagination той ти каза какво са открили по следите, пък ти го разбирай както искаш. И е факт, че 80 процента от рансомуеърите идват от Раша.


Ей ти да прочетеш малко за REVIL

 
Последно редактирано:
Глупаци. Все едно да ми кажат, че щъркелите идват от юг. Много ясно, че вируса е руски, особено ако говорим за рансомуеърите. Факт е друг - системите им са скапани, служителите не са на ниво да регират дори да се предпазят от каквито и да е заплахи, операционните им системи са няколко века назад, с управата им е пълна с некадърници. В комбинация с това, че искат да го фалират, вируса им е най-малкия проблем. Било или въпрос на време, или нарочно. А не е изключено и двете. ;)

Това дружество е обречено, и дори да сложат някой Стив Джобс, пак не виждам това как ще стане конкурентен бизнес, който да е на печалба. Но много лесно да управляваш губещ бизнес, когато държавата, или по-точно ние, плащаме за тези дупки. Некадърност лъхаше още преди 6 години, когато бях в една поща, за да си взема лаптопа. Търговецът тогава явно е решил, че няма нищо по-яко от това да работи с тях, заради цените. Моята пратка мина Ок, но риска е голям.

Да го приключват и това е, не знам каква е тази агония. Жалко за пенсинерите по селата, които ще трябва да ходят до най-близкия голям град, за да си изтеглят парите на каса, защото с карта едва ли ще се оправят. И банките се наредят да им взимат таксички от така или иначе изтънелите пенсии.
 
Сега е най-лесно да се обвини Русия за всеки кибер инцидент.... но исторически, ransomware-а нито е измислен в Русия, нито са най-големия инициатор на такива атаки или доставчик на RaaS услуги. Но понеже някоя лелка, дето запълва мястото между стола и клавиатурата по 3 работни и 5 почивни часа на ден е кликнала на attachment в мейл, който завършва на .ru видиш ли Русия е инициатор. Ако някой ще праща масирана фишинг атака на група вегетиращи лимони на бюджетна издръжка, със сигурност ще използва руски проксита или мрежи и ще се постарае в хедърите на мейла, това да изглежда достатъчно легитимно, за да премине основните ARC проверки. НО....... в държавните предприятия, все още ползват abv.bg , mail.bg и т.н. да си четат мегаяките оферти за "Почивка в Гърция от grabo.bg" и прочие значими и важни работни ангажименти.
 
Да, днес четох в едно интервю, някъде из социалките, Божи сподели, че БГ пощи нямали киберзащита. Хахаха, и се чудя каква точно киберзащита може да се сложи на Windows XP, или на машина, която бръмчи повече от разгонен пръч? Едно трябва да им се признае, с тия тетратки нямаше начин да ги хакнат. Аз съм имал допир с такава, само когато трябваше да се подпиша, че съм си взел нещата, и там си прилагаха и касовата бележка. Абе беше нехакваемо това.
 
В случая нито XP-то, нито защитите имат значение. Като имаш 6000+ лелки, чиито компютри имат хем достъп до важни вътрешни системи, хем до интернет без ограничения, нищо не можеш да предпазиш. Па ако ще и Уиндоус 19 да им инсталират + най-върховната бъдеща версия на Нод32 (или квото там се ползва за антивирус на уиндоус в момента).
 
В случая нито XP-то, нито защитите имат значение. Като имаш 6000+ лелки, чиито компютри имат хем достъп до важни вътрешни системи, хем до интернет без ограничения, нищо не можеш да предпазиш. Па ако ще и Уиндоус 19 да им инсталират + най-върховната бъдеща версия на Нод32 (или квото там се ползва за антивирус на уиндоус в момента).
Да, но и не помага. :) Все едно да дадеш на маймуна калашников.


Но и БГ пощи не са по закона за киберсигурност, хахаха, това задължително ли е условие, че ще има някаква защита, защото НАП са и какво от това. :)

 
Последно редактирано:
Имаш хора, които взимат решения на база съвети от хора, които не са съвсем сигурни какво точно трябва да стане. Имаш и резултатът. От въпроса "защо Уиндоус?" до въпроса "защо им е интернет?", през всички други въпроси като "защо се плащат тия пари за лицензи на МS?".
Както повелява традицията, важното е на хартия нещата да се случват. А и в БГ никой никога не е бил уволнен затова, че е избрал Microsoft за изпълнител :hankey:
Трябва да си пазят работата хората, все пак.

ПП. Маймунката си е баш на мястото.
 
То е ясно, че държавни учреждения, правителствени и т.н. са Windows, няма как това е закон. Преди време едно правителство щеше да минават на Линукс, но не се сещам къде. Не са се преборили. Пипалата на Бил са пуснати да такова ниво. Не знам защо им е интернет, пасиансите нали вървяха и без интернет? Не е тайна, че сигурно се използва и за лични цели, да си провери фейса, пощата. Макар, че да си влезеш в личната поща или социалния профил през тези компютри е все едно да си го пънше в кошер, въпрос на време е да си стане едно такова сълзливо. Абе комптенцията им там е толкова на ниско ниво, че всичко подсказва едно - нарочни и добре обмислени последователни действия. Не може чак такива ЗЛЕ-та да има. ;)
 
Тия има заздравителен план за мъртвеца БП:


Добра сума ще отиде, за да станела "лицето на електронната държава". Направо се изпуснах малко като го прочетох това. И тия ще имат схеми за крадене. Колко лесно било. Прецакваш нещо (хакваш), казваш, че било тласкано от миналите към фалит, измисляш една възтановителна програма за няколко стотици милиона и ето ти. Къде ще се мъчиш с тия магистрали, а и те само 3, тук всичко има много за "възтановяване". :)

Вижте какво се получава. Хем ми се иска да вярвам, че ще направят нещо хубаво и мислят наистина за възтановяването им. Хем имиджа си ги изпреварва и първото, което ни идва да видим къде е схемата. Политик е вече нарицателно за много гнусни неща. И за жалост всяка тяхна инициатива, която предприемат ще се гледа по този начин докато с времето не изчистят това залепнало от десетилетия петно. Много повече им трябва от следване в Харвард. :)
 
Не трябва да ги закриват, все пак държавата върти там едни пари, работни места, осигуровки и т.н..
Пощи има държавни навсякъде в европа. Нашите са от 1879 според емблемата им.
Като се погледне сайта им , обаче се вижда, че разпродават масово собствени имоти от няколко години , което значи се че закриват офиси, а това не е добре. Ако не се инвестира там, едва ли ще се подобрят нещата.
 
Последно редактирано:
Не трябва да ги закриват, все пак държавата върти там едни пари, работни места, осигуровки и т.н..
Пощи има държавни навсякъде в европа. Нашите са от 1879 според емблемата им.
Като се погледне сайта им , обаче се вижда, че разпродават масово собствени имоти от няколко години , което значи се че закриват офиси, а това не е добре. Ако не се инвестира там, едва ли ще се подобрят нещата.
Да, заплати, работни места и осигурвки, които ти и аз плащаме. Мерси много, предпочитам да не го правя. Не, че парите няма да потънат в друго така "успешно" държавно дружество, но нека да не се въртим около това. Имаме си и едно БДЖ, което да храним, и сигурно всяка друга такава държавна институция, която си мислим, че е някакъв "бизнес". Запомнете го добре, всичко, което държавата управлява е на загуба, самата идея, че пречи на нормалния бизнес може да ви говори какво прави с техния, върху което имат пълен контрол.
 
Да не изпадаме в крайности. На мен ми харесва самата идея да има български пощи. Поизостанали са в развитее то си , но каквато ни е държавата , такива са и те. Все пак те са в сферата на услугите и едва ли е толкова трудно да се поддържат.
Скоро казаха някъде, че държавното БЕХ било с рекордна печалба т.г. , чак не знаели какво да я правят.
Иначе темата за държавните държавните фирми и институции наистина е дълга и широка....
То и бизнеса ни един , постоянно искат пари или други неща от държавицата ни .
 
Последно редактирано:
Във всяка една държава има дейности, които няма как да съществуват, ако не са дотационни.
Друг е въпросът, че каквото що годе печелившо имаше в пощите, отдавна е отишло при свои хора. Като се започне от времето на Софиянски.
 
rewards-for-justice-conti-target.jpg
 

Горе