Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

blackout8

Well-Known Member
Миля, че това е най-фундаменталното нещо, с което трябва се започне - бизнес цикъла. А за нашия форум това е много важно.
Това са лекции не на кой да е, а на Красимир Петров, които ясно и точно обясняват на прост БГ език как действа цикъла и как се движи икономиката, в следствие на бизнес цикъла. Надявам се тези клипове, да разширят малко кръгозора и знанията ви, малко трябва се вникне в механиката на действията и всичкото придобива смисъл!

Приятно гледане:

[video=youtube;53UiEx3Uk48]http://www.youtube.com/watch?v=53UiEx3Uk48&list=PL2BF8BBEB722820B9[/video]

[video=youtube;JDQnbsqLNCo]http://www.youtube.com/watch?v=JDQnbsqLNCo&list=PL2BF8BBEB722820B9[/video]

http://www.youtube.com/watch?v=RV5HVQLxBNo&list=PL2BF8BBEB722820B9

http://www.youtube.com/watch?v=yEf6iL8hJuM&list=PL2BF8BBEB722820B9

За тези, които се питат защото това никъде не съм го чул и не се случва, ами просто защото това е австрийската икономическа мисъл/теория, точно тази теория полициите не я долюбват, като гледате клиповете ще разберете защо.
Единствено австрийците са тези, които са описали из основи цикъла, най-сериозни труд е на Лудвиг фон Мизес, до сега няма друга икономическа мисъл/теория с такива дълбоки знания за цикъл и по такъв начин точно да се прогнозира цикъла.
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Петров хубаво съветва затягане на коланите във всички сектори, докато се възстанови баланса, но не отчита, че затягането на тези колани води до масова емиграция, а тези крави сами не се гледат:)
Иначе хубаво стои на дъската, но има твърде много субективни фактори, които влияят.
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Така е, но отчита факта, че ако това не се случи, накрая нищо няма остане :) освен кравите. Идеята е да оцелее това, което трябва, а всичко друго да се изчисти. Ако не стане затягането на колана, от 150 ще стане 160-170 и после 2 м. под земята. Всичко се балансира по единия или другия начин.

Има една поговорка:

По-добре ужасен край, от колкото ужас без край - особенно приложимо в икономиката.

Всяка икономика минала по 1вия път, минава бързо и до 1-2 години макс е по пътя на растежа, от другата страна имаме десетки примери какво се случва с тези икономики решили да удължат - Япония е такъв пример вече 23 година. БГ не е по далеко, нищо не се случва освен пазене на статуквото. Когато минем под ужас без край да има фактора емиграцията :)
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Икономически бизнес цикъл от гледната точка на... кравата

Теорията е лъжа, подплатена с петдесет процента факти
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Малко си останал с грешно впечатление. А до колко е лъжа няма да го коментирам, съмнява ме да си доктор по икономически теории, та ти отхвърляш благото на свободните пазари :)

Това с кравите е обяснено на прост език, има определени допускания за да станат ясни на масата, като искаш с езика на икономиката ти се обясни, гледай тук лекциите от университета:

[video=youtube;pyO8sLWgLjE]http://www.youtube.com/watch?v=pyO8sLWgLjE&list=PLD7FC0E1C57DA8680[/video]

[video=youtube;L7HkduEtOGY]http://www.youtube.com/watch?v=L7HkduEtOGY&list=PLD7FC0E1C57DA8680[/video]

Само дето там са 8 часа лекции, а това което пуснах от начало е просто и ясно обяснение за 1 час. След 8 часа ще вникнеш на 1001% :)

Нарочно не съм ги пуснал, щото като знам нивото на английски във форума, просто тих ужас да се разбере какво се говори на икономически език, за хора незапознати с материята.

И да си продължа темата, има 3 важни компоненти/парадокси за бизнес цикъла, в които всяка икон. теория трябва да отговори, а те са:
1. Голямото количество предприемачески грешки
2. Увеличението на цената потребителските стоки по време на буум
3. Увеличение на съотношението на цените на капиталови стоки към потребителски стоки по време на буум

И единствено австрийците са с доказана теория за бизнес цикъла, за разлика от мейнстрийма!
А на тези, които не им се гледа:

http://mises.org/Books/austtrad.pdf

Защото като гледам, май аз в този форум съм вложил най-много време в мейнстрим икономиките и алтернатива австрийската школа, за мен това е най-точнота измислена някога теория. Хора много по умни от мен до точност за предвидили Великата Депресия, а последната креиза 2008 която е на път да стане на от 29та, безброй австрийски икономисти я предвидиха стъпка по стъпка, докато всички други казваха няма такова нещо :)
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Няма лошо баце, знанието си е знание
Важното е като прочетеш всички книги да ги забравиш и да остане само сентенцията, защото другото е практика

Имам въпрос относно представянето на тази теория. те въпросите са много, но задавам един
Какво го накара да тръгне в тази посока
Когато има кредитиране защо цялото кредитиране отиде в строителството и от там започна да ги реди
Това стадна икономика ли е, дават кредити и всички юруш да купуват апартаментите
Не може ли някой да вземе кредит и да го вкара селското стопанство
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Няма лошо баце, знанието си е знание
Важното е като прочетеш всички книги да ги забравиш и да остане само сентенцията, защото другото е практика

Имам въпрос относно представянето на тази теория. те въпросите са много, но задавам един
Какво го накара да тръгне в тази посока
Когато има кредитиране защо цялото кредитиране отиде в строителството и от там започна да ги реди
Това стадна икономика ли е, дават кредити и всички юруш да купуват апартаментите
Не може ли някой да вземе кредит и да го вкара селското стопанство

Прав си, остава есенцията - и точно по тази теория градя всичко в инвестирането и не само аз, много важна компонентна са и поведенческите финанси, като цяло поведенчески анализ.

Явно нещо си се афектирал от примера, това е просто пример, не важно крава а хората какво правят като почнат да ядат повече крави и да консумират повече жито, не толкова кравите - кравите, житото и всичко друго са капитал, които консумираме повече от нормалното или инвестираме повече от нормалното, за сметка на важното производство - това се нарича грешно/мал инвестиране, причинено от грешни сигнали на кредитирането, икономиката става грешно/мал структурирана или на прост език казано прекомерно инвестиране на едни места за сметка на други - в това стои кредита, защото изкуствено се променя интертемпларна координация - лихвата е това която координира производителите и потребителските предпочитания.

Добър въпрос, задавам ти контра въпрос можеш ли да ми кажеш къде се наляха основно всички инвестиции до 2009 над 30 милярда :) При нас се наляха в имотите, имахме луд спекулативен балон на НИ и БФБ, и невероятна кредитна ексапнзия защо не инвестирахме другаде - еми то точно това е идеята на теорията се обясни и го обяснява - това е струпване на предприемаческите грешки и на последно място към 2008 над 14% инфлация 3-те парадокси ги имахме на лице към тогавашна дата.

Защо дава имотите като пример, защото най-често те са в тези дето са в основата - просто защото хората най са наясно с имотите - мислят че са експерти, отделно това са традиции отделно култура и т.н
Ако се върнем 15 години това беше ИТ сектора в САЩ, в който станаха тези грешки, преди това през 87 беше НИ, преди тях бяха други, а след Дот.ком, бяха Имотите пак и секюритизацията.

Като цяло, точно къде ще станат проблемите, не е важно то е следствие на манипулацията на лихвата и кредитирането - то е симптом.

Сега разбра ли :)
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Не искам споря с никога, темата е с цел не да покаже, аз какво знам повече от вас, а да се по образовате - защото БГ е с ниска финансова и икономическа култура, логично е поне предприемачите са малко по знаещи!

Ако, все още някой не е обеден защо се дава НИ, може да чете тук статия на Петров:

Хроника на една предизвестена спекулация


Наблегнете на датата!
 
От: От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприема

Прав си, остава есенцията - и точно по тази теория градя всичко в инвестирането и не само аз, много важна компонентна са и поведенческите финанси, като цяло поведенчески анализ.

Явно нещо си се афектирал от примера, това е просто пример, не важно крава а хората какво правят като почнат да ядат повече крави и да консумират повече жито, не толкова кравите - кравите, житото и всичко друго са капитал, които консумираме повече от нормалното или инвестираме повече от нормалното, за сметка на важното производство - това се нарича грешно/мал инвестиране, причинено от грешни сигнали на кредитирането, икономиката става грешно/мал структурирана или на прост език казано прекомерно инвестиране на едни места за сметка на други - в това стои кредита, защото изкуствено се променя интертемпларна координация - лихвата е това която координира производителите и потребителските предпочитания.

Добър въпрос, задавам ти контра въпрос можеш ли да ми кажеш къде се наляха основно всички инвестиции до 2009 над 30 милярда :) При нас се наляха в имотите, имахме луд спекулативен балон на НИ и БФБ, и невероятна кредитна ексапнзия защо не инвестирахме другаде - еми то точно това е идеята на теорията се обясни и го обяснява - това е струпване на предприемаческите грешки и на последно място към 2008 над 14% инфлация 3-те парадокси ги имахме на лице към тогавашна дата.

Защо дава имотите като пример, защото най-често те са в тези дето са в основата - просто защото хората най са наясно с имотите - мислят че са експерти, отделно това са традиции отделно култура и т.н
Ако се върнем 15 години това беше ИТ сектора в САЩ, в който станаха тези грешки, преди това през 87 беше НИ, преди тях бяха други, а след Дот.ком, бяха Имотите пак и секюритизацията.

Като цяло, точно къде ще станат проблемите, не е важно то е следствие на манипулацията на лихвата и кредитирането - то е симптом.

Сега разбра ли :)

Не, май ти не ме разбра
Зададох ти само един въпрос и ти не ми отговори категорично, пък аз имах още много въпроси

Какво е математиката - точност
Какво е икономиката - възможна математика
Твърде много 'може би' и 'ако' и става едно голямо Ако
 
От: От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприема

Не, май ти не ме разбра
Зададох ти само един въпрос и ти не ми отговори категорично, пък аз имах още много въпроси

Какво е математиката - точност
Какво е икономиката - възможна математика
Твърде много 'може би' и 'ако' и става едно голямо Ако

Отговорил съм ти, но явно не си го видял или не желаеш го видиш - когато се кредитира, не е абсолютно винаги в НИ става грешките, важното в случая са грешките, които се мателизират в някой сектор - в повечето случаи е НИ.

Пиша ти така сложно, за да видя дали ще ме разбереш, е явно не ме разбра, сега как очакваш някой не икономист да разбере - затова се дават прости примери за масата.

Да икономиката не е точна 2 и 2, но поне това, което съм дал за бизнес цикъла е най-близко до 4 другите теории дават 10000 :) коя според теб е най-точна.

Мога ти отговоря на колкото искаш въпроси, търси на ЛС :) Иначе ти препоръчвам да гледаш това, което ти дадох или да го прочетеш, няма как да разбереш с въпроси и отговори, ако не седнеш и вникнеш в материята!

П.С. къде видя да съм ти отговорил с може би или ако - недей издребвнявай, ако не го разбираш дал съм ти ресурси да го разбереш :)
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Последното дето ме питаш го видях във видеото

И аз мога да ти нарисувам една картина с кредитно стимулиран пазар, но мога да я нарисувам по друг начин
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Последното дето ме питаш го видях във видеото

И аз мога да ти нарисувам една картина с кредитно стимулиран пазар, но мога да я нарисувам по друг начин

Не те разбрах?!

Последното, което питах е съвсем различно. Много ме кефи как се издребнява за разни дребни и несъответстващи неща. Ок като не я разбираш теорията и не ти харесва, просто си кажи :) Каквото си питал съм ти казал, дори съм дал доста ресурси, въпреки че знам че никой няма ги погледне :)
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Когато има кредитиране защо цялото кредитиране отиде в строителството и от там започна да ги реди
Това стадна икономика ли е, дават кредити и всички юруш да купуват апартаментите
Не може ли някой да вземе кредит и да го вкара селското стопанство
Защото кредитирането на строителния бизнес бе сигурно и безрисково. До някое време.
Естествено, че принципа е стаден - човека е стадно животно.
Колко банкери разбират от селско стопанство? Условията за земеделски кредит не бяха като за апартамент. Въпреки цялата наука, друго си е визуалното усещане "когато се наливаха основите" и да гледаш как пред очите ти се въздига ипотекираното.
И американците гризнаха дръвцето със строителните кредити, защото загърбиха науката и дадоха воля на субективната оценка. А преди това при тях бе все тая дали кредита е за строителство или за земеделие.
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Аз като не спец в тази материя стигнах до извода от двете клипчета, че има ли кредити винаги се стига до криза. Което се наблюдава и в днешни дни. Защото почват да се дават едни несъществуващи пари (необезпечени).
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Аз като не спец в тази материя стигнах до извода от двете клипчета, че има ли кредити винаги се стига до криза. Което се наблюдава и в днешни дни. Защото почват да се дават едни несъществуващи пари (необезпечени).

Браво колега, имало е смисъл значи от това което съм направил.

Да в основата на всичко стои кредита, които дава грешни сигнали и за предприемачите и за спеститителите/потребителите!
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Защото кредитирането на строителния бизнес бе сигурно и безрисково. До някое време.
Естествено, че принципа е стаден - човека е стадно животно.
Колко банкери разбират от селско стопанство? Условията за земеделски кредит не бяха като за апартамент. Въпреки цялата наука, друго си е визуалното усещане "когато се наливаха основите" и да гледаш как пред очите ти се въздига ипотекираното.
И американците гризнаха дръвцето със строителните кредити, защото загърбиха науката и дадоха воля на субективната оценка. А преди това при тях бе все тая дали кредита е за строителство или за земеделие.


Когато американската централна банка, ФЕД, ти налее милярди от нищото, на теб ти падат всички предишни силни кредитни оценки. Когато на всякъде всичко кредитиране на ляво и дясно и прави пари, ти няма къде да ходиш. Имаш много стимули да правиш именно беззумно кредитиране, което инак никога не би го направил!

Къде ще се налеят парите не е важно, важното е че икономиката вече има създадените дисбаланси.

То е същото, да имаш 1 масив с домати и да го наториш веднъж както си му е по стандарт, само дето ти от 1 път почваш 2 -3 4 5 пъти с цел да имаш по-голяма продукция, защото доматите станали от 1лв на 3 лв - и в един щастлив момент всички се усещат какво става. От 2-3 пъти повече наторяване някак си земята издържа и вади продукция и фермера доволен, обаче минели 5 вече тази свръх инвестиция става свръх негатив .... Не само си наливал грешни пари, които си нямал, ти си ги взел от някъде, вкарал си ги в химии, и не само че нямаш качествени домати, които никой вече не търси, ами си си и увредил земята и вече нищо качествено не върви - е това общо взето и с икономиките.
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Вярно е ! Има доста голяма дупка между знания и практика, което ме навежда на мисълта, че ниското ниво на образование и липсата на адекватната му връзка с бизнеса няма как да доведе до увеличаване на БВП, или намаляване на безработицата или казано с други думи до икономически разстеж..:(
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Цялата работа е, че харчим пари, които ги нямаме. За мен банковата система е най-лошото нещо, случвало се на човека. Колко съм прав не знам, но на каква основа заемаш 2000 лева и връщаш 2500? С какво са обезпечени тези 500, какъв е реалния продукт, който банката предоставя? Ясно е, че тя ти предоставя възможността да си осигуриш някакъв капитал, но реално излиза, че инвестирайки този капитал някъде получаваш моментен прогрес, след време всичко отива в сивото и единствения, който печели е банката. Не мога да проумея има ли изобщо изход от този "цикъл"? Поправете ме ако говоря глупости, но според мен сме си обречени, така както сме я подкарали.
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Цялата работа е, че харчим пари, които ги нямаме. За мен банковата система е най-лошото нещо, случвало се на човека. Колко съм прав не знам, но на каква основа заемаш 2000 лева и връщаш 2500? С какво са обезпечени тези 500, какъв е реалния продукт, който банката предоставя? Ясно е, че тя ти предоставя възможността да си осигуриш някакъв капитал, но реално излиза, че инвестирайки този капитал някъде получаваш моментен прогрес, след време всичко отива в сивото и единствения, който печели е банката. Не мога да проумея има ли изобщо изход от този "цикъл"? Поправете ме ако говоря глупости, но според мен сме си обречени, така както сме я подкарали.

Да модерната банкова система е сбъркана защото се институциализра централната банка. При наличието на свободно банкиране и това, което са били банките в зората си без Централна Банка, то тогава от бизнес цикъл минаваме в нещо съвсем различно, което ще води до постоянен растеж на благосъстоянието ни.
 
От: Какво представлява бизнес цикъла! Препоръчително гледане за всички предприемачи!

Много хубаво видео . Обяснява много просто много работи
 

Горе