Какво предстои за Tesla

Pre-market.

Screen-Shot-2022-01-03-at-12-22-18.png


След като обясних какво ще стане някой сети ли се да пусне ордер през уикенда за тази сутрин за да хване скока? Беше повече от очевидно... Аз съм +$1,200 за сега ;).

Една част вече продадох с profit taking order. На другата сложих trailing stop 3% за всеки случай и ще я разкарам в края на деня, че ми заема марджин иначе.
 
Последно редактирано:
Тамън за шортене стана.

Ами шортвай де... Не забравяй да обявиш все пак позицията и профита си след това. ;)

Питай първо Michael Burry и компания дали е беше добра идея да шортват TSLA. https://www.barrons.com/articles/tesla-stock-michael-burry-big-short-51637078754

Също скорошна статия от Bloomberg :cry: https://www.bloomberg.com/news/arti...llers-lost-38-billion-in-2020-as-stock-surged

П.С. - ако нямаш абонамент пробвай с https://gitlab.com/magnolia1234/bypass-paywalls-firefox-clean За сега минава през доста paywalls.
 
В подходящия момент, с подходящите средства ще го шорта, що пък не. Първо нека шашавите да се наиграят първо и ту дъ мууун да стане.

Т'ва е малко като @ReminD и хейта му към BTC. Произвежда контент с FUD ама не шортва. Така всеки знае.

Между другото да кажем, че имат $3 EPS на дял за Q4. На годишна база това е $12. Колко са PEG и PE?

Всички аналзатори вдигат рейтинги ти искаш да шортваш? ;)

 
За бързи 5-10% съм почти сигурен, че и ти очакваш да върнат в рамките на тази седмица.
Иначе се ебавах с тва, че станаха за шортене, просто беше пределно ясно, че ще качат на пре маркета след отчета.
И не виждам никъв проблем да го шортя, просто има прекалено по-добри варианти.
В случая с тесла колкото възможност за ъпсайд е и възможност за даунсайд. Което е излишен риск и за шортене и за влизане на текущи цени.
 
Не очаквам 5-10% корекция. Освен ако Elon не туитне някоя глупост.

Просто няма микро негативен катализатор в близко бъдеще. Също идват Q4 отчетите. Исторически тогава моментума е нагоре. Макро има (настроението на FED). Но това важи за всички и не важи.

Anyway, профит да има, пък другото не е важно кой как.
 
Именно.
Отчетох старта на годината с 3 бързи трейда, тотал $3200.
Дано през новата година да ни излизат поне 80% от сметките.
$3200 върху за какъв капитал и за колко време (или е просто дейтрейд)? %-та е по-важен ;)
 
Обновен списък с доста анализатори и тяхната прогнозирана цена за TSLA. Споментия по-горе Daniel е на 24-то място.

Очаквам идните седмици да има още ъпдейти нагоре.

Забелязвате ли определен модел? Който има нисък таргет е в дъното на Tipranks. GJ е един от тях, дават го през ден по CNBS. :hankey:

FIShjL_XwAULrE8
 
А това е беклога за Тесла автомобили за 2022г от Фремонт и Шанхай. Т.е. 20-25% от всички коли са вече продадени ;)

FITCdkFXoAUKv0-



П.С. - за сравнение GM са продали 26 EV през 2021г. Биден ги определи за лидери.
 
Пределно ясно е, че т.нар. анализатори обслужват всекви други интереси, но не и на ритейл инвесторите. Примери бол за нереализирани рейтинги и подобни бляскави очаквания.
Иначе Тесла ще увеличава продажбите до един момент и оттам насетне ще почне да буксува. Още е прекалено рано за масово навлизане на EV и търсенето няма да е все така стремглаво нарастващо. Нито пък и Тесла ще продължава дублира продажбите си. Вярно е, че първи реализираха продукцията си и някак се наложиха като желана марка ЕV, но пък големите в автомобилостроенето тепърва ще покажат кои са. Грешката им беше, че явно не вярваха колко бързо ще дойде времето на EV, но няма да оставят така нещата. Ще започнат да наваксват. Тая баница не е безкрайна, че всеки да взима парчета и да не свършва. Тепърва започва борбата за дял.
Това е моя скромен анализ като за bearish, щот не знам как така феновете на Тесла и Биткойн си приличат по едно и също. Считат, че цента ще върви все нагоре, защото .. ей така ще върви нагоре.

Та дори и да приемем, че оценката на Тесла в момента е адекватна и има някакъв очакван ъпсайд, то някак е налудничаво да се очакват кой знае колко големи проценти растеж.

п.п. И прави впечатление, че ти изхождаш от текущо положение и показваш очаквани резултати, съответно и растеж на цената на акциите. Обаче не е ли странно, че по брой продадени автомобили и печалба Тесла не е и в топ 10?
Съответно капитализацията на Тесла е х5, спрямо тази на Тойота, и x10 на GM и Ford. х8 на VW и да не изброявам останалите големи производители, които имат в пъти повече продажби и печалба.
С какво е по-различна тази компания от останалите производители? Очаквам да кажете, че Тесла е технологична компания, а не автомобилна. Е хубу, ма някак връзва ли се да е едва 2 пъти по-евтина от Microsoft и по-малко от 3 пъти от Apple? :) Я ги сравнете само.

Вероятно и те не са адекватно оценени ли?
 
Последно редактирано:
Цената не върви само нагоре. Аз дори ще се радвам ако се срине с 50% след като FED изключат машината тази година, защото имам манталитет на buy the dip, a не да купувам с FOMО в пика.

Относно Tipranks - това са реални хора, обикновено мениджъри на огромни фондове с реални портфолиа и перформънс на база портфолио и препоръки. Не е Reddit. Склонен съм да им вярвам. Използвам платената версия от много време и не съм останал разочарован.

Всеки си знае за него си, само споделям мнение. ;)
 
Относно Tipranks - това са реални хора, обикновено мениджъри на огромни фондове с реални портфолиа и перформънс на база портфолио и препоръки. Не е Reddit. Склонен съм да им вярвам. Използвам платената версия от много време и не съм останал разочарован.
Аз не съм казал, че са нереални хора, просто анализите и рейтингите в повечето случаи се правят след като клиентите им или фондовете са влезли на по-ниска цена. Пускат buy rating с висок таргет на SP и ритейлите са юруш. Цената се покачва, големите почват да продават и да правят пари. Който се усетил усетел, останалите чакат bounce и висока цена, ама колко време ще отнеме и кога ще дойде е друг въпрос. Още по-смешното е като цената падне 2 пъти и анализаторите почнат да смъкват таргета си. :)
Ама кой как си знае неговото де.

Тъй, доколкото видях си почти all in в тесла, горе долу колкото аз съм в 3 ралични компании. В края на годината да видим процентите и някой да купи каса бира. :)
 
Аз не съм казал, че са нереални хора, просто анализите и рейтингите в повечето случаи се правят след като клиентите им или фондовете са влезли на по-ниска цена. Пускат buy rating с висок таргет на SP и ритейлите са юруш. Цената се покачва, големите почват да продават и да правят пари. Който се усетил усетел, останалите чакат bounce и висока цена, ама колко време ще отнеме и кога ще дойде е друг въпрос. Още по-смешното е като цената падне 2 пъти и анализаторите почнат да смъкват таргета си. :)
Ама кой как си знае неговото де.

По принцип си прав. Обаче това важи за в краткосрочна перспектива където основна роля играят алгоритмите. 75% от пазара се управлява от фондове задвижвани от алгоритми.

В дългосрочен план (3-5г.) игрите на хедж фондовете нямат значение. Това е и причината да имам 2 акаунта - long и трейдинг.

Тъй, доколкото видях си почти all in в тесла, горе долу колкото аз съм в 3 ралични компании. В края на годината да видим процентите и някой да купи каса бира. :)
Въпреки, че 1г. не съвпада с моя мироглед, става! Но не пия алкохол. Ако имаш желание може да е за годишен абонамент на https://www.wsj.com/ ? Текущата цена за TSLA я има в картинката долу ;)

Ще трябва да броим adjusted cost basis-а, не само самите акции. Редовно продавам call опции.

Да, в лонг портфолиото съм all in tech, от които около 70% TSLA. Трейдинг-а няма да го броим.

Screen-Shot-2022-01-05-at-16-49-59.png
 
Ми идеята е да броим само long позициите с цената от началото на годината. Без трейдове, то като цяло и аз очаквам да разтоварвам частично при достигане на определени цени, както и си имам 1-2 други фаворита, за които липсата на свободни пари ще ме принуди да продавам от изброението по-долу (при определени резултати), за да вляза при добра оферта по някое време
Но да приемем, че квото и да продам ще задържа от тези и за първите 3 дни на новата година са надолу с процентите, но:
5000 himx @ 16.23
6000 hyzn @ 6.60
2000 dbrg @ 8.46
 
Ми идеята е да броим само long позициите с цената от началото на годината. Без трейдове, то като цяло и аз очаквам да разтоварвам частично при достигане на определени цени, както и си имам 1-2 други фаворита, за които липсата на свободни пари ще ме принуди да продавам от изброението по-долу (при определени резултати), за да вляза при добра оферта по някое време
Но да приемем, че квото и да продам ще задържа от тези и за първите 3 дни на новата година са надолу с процентите, но:
5000 himx @ 16.23
6000 hyzn @ 6.60
2000 dbrg @ 8.46

Да де ама няма никаква логика да държа лонг позиция и да не продавам Call опции deep out of the money ако е ликвидна акция с добър премиум като AAPL и TSLA. Така се хеджва ако падне и е супер доходоносно в момента.

Позицията си седи без идея да продавам, просто генерира някой лев отгоре.

Ще направя поста дълъг и ще обясня.

Примерно с 0.03 делта 100-те TSLA са ти едно $150-200 ако го правиш всяка седмица. В случая е 9, не 7 дни ама все тая. Това са $8-10к на година дори да се наложи да roll-ваш когато избухне с 20-30%. Месечни не смея, защото е твърде непредвидима, с AAPL го правя редовно.

Зависи от IV де. Но и $20-30 на седмица пак ще е по-добре от $0.

Виж за small cap shit от сорта на тези, които изброи няма никакъв смисъл щото ликвидността за OTM calls е нулева. Някои даже нямат седмични опции.

Ето ти един пример какво можеш да правиш с HIMX за същите 9 дни:

Като я гледам повече от $18 не била за 1г. Значи трябва да се вдигне с над 50% за да тригърне $18 OTM call, който в момента е с около 0.06 делта. Обаче няма ликвидност и не става.

Дори да идеш на по-голям риск с делта 0.1 (т.е. 10% да бъде асайната) примерно на $16 (ръст с над 30% за една седмица) пак няма почти никой, а спреда е просто отвратителен.

Screen-Shot-2022-01-05-at-18-59-10.png


На всичкото отгоре е ADR, демек комисионните са големи.

Но да кажем, че си ОК с 10% риск и продадеш calls за $0.05. Това са 50*0.05*100=$250 (минус таксите, които ще са $40-50 в IB). Тези пари ги изпускаш ако просто седиш върху лонг акциите. 30 седмици в годината да го правиш това са ти 7.4% на годишна база. <- (30*200)/(5000*16.23)*100 профит.
 
Да де ама няма никаква логика да държа лонг позиция и да не продавам Call опции deep out of the money ако е ликвидна акция с добър премиум като AAPL и TSLA. Така се хеджва ако падне и е супер доходоносно в момента.

Позицията си седи без идея да продавам, просто генерира някой лев отгоре.

Ще направя поста дълъг и ще обясня.

Примерно с 0.03 делта 100-те TSLA са ти едно $150-200 ако го правиш всяка седмица. В случая е 9, не 7 дни ама все тая. Това са $8-10к на година дори да се наложи да roll-ваш когато избухне с 20-30%. Месечни не смея, защото е твърде непредвидима, с AAPL го правя редовно.

Зависи от IV де. Но и $20-30 на седмица пак ще е по-добре от $0.

Виж за small cap shit от сорта на тези, които изброи няма никакъв смисъл щото ликвидността за OTM calls е нулева. Някои даже нямат седмични опции.

Ето ти един пример какво можеш да правиш с HIMX за същите 9 дни:

Като я гледам повече от $18 не била за 1г. Значи трябва да се вдигне с над 50% за да тригърне $18 OTM call, който в момента е с около 0.06 делта. Обаче няма ликвидност и не става.

Дори да идеш на по-голям риск с делта 0.1 (т.е. 10% да бъде асайната) примерно на $16 (ръст с над 30% за една седмица) пак няма почти никой, а спреда е просто отвратителен.

Screen-Shot-2022-01-05-at-18-59-10.png


На всичкото отгоре е ADR, демек комисионните са големи.

Но да кажем, че си ОК с 10% риск и продадеш calls за $0.05. Това са 50*0.05*100=$250 (минус таксите, които ще са $40-50 в IB). Тези пари ги изпускаш ако просто седиш върху лонг акциите. 30 седмици в годината да го правиш това са ти 7.4% на годишна база. <- (30*200)/(5000*16.23)*100 профит.
Добре, смятай си и този доход.
 

Горе