Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или боза

account-bg

Active Member
От известно време ми се върти една идея в главата и понеже хич не ги разбирам тези работи, ту ми се струва много умна, ту ми изглежда болезнено безсмислена. Та реших и аз да попитам какво ще кажат експертите.

Ето и ситуацията:
Да кажем, че имам три сайта, на три отделни домейна. И трите са на сходна тематика, като в никой от тях няма дублирана информация. Трите сайта така да се каже се допълват един с друг. И трите си имат прилично количество потребители. Реалано още от началото е трябвало да бъдат в един сайт, но преди години така са тръгнали нещата и така си вървят и до сега.
Та каква ми е идеята: Да обединя трите сайта в един, върху най-силния от трите домейна, като осигуря редирект от другите два домейна към съответните материали след преместването - за да се запазят посещенията от търсачките. Така от три сайта с посещения съответно 1000, 1000, 4000 ще получа един с 6000 посещения дневно.
Въпросите: Има ли смисъл от това и добре ли ще е или по-скоро зле? Техническото изпълнение не е проблем. Въпросът е новия сайт ще бъде ли по-добре позициониран от старите три или ще направя една голяма боза и ще проваля всичко направено до тук? Въобще въпроса опира до това: Кое е по-добре - даимаш един супер сайт, в който е събрано всичко по дадена тема или да имаш няколко сайта в които е разпределена тази информация?
 
От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или б

Зависи каква е идеята на тези сайтове, по принцип ако продаваш реклама е по-добре да е един голям.
Ако трафика пък ти е повече от гугъл е по-добре да са няколко различни сайта, че сега с тези панди и други животни шанса да ти ударят и 3те сайта е много по-малък от това да ти замине единия сайт.

А ако е форум и има активност е по-добре 6000 на едно място, повече дискусии, повече коментари.
 
От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или б

Те са на български, чат-пат се продава някоя рекламка, ама чак опашка от рекламодатели няма. От адсенс каквото излзе - това е. Посещенията в два от сайтовете са 90% гугъл, на другия по-малко - 50-60 %. От последните, а и от предишните панди, пингвини и други подобни не съм забелязал някакъв спад.
 
От: От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация и

Във всеки случай ми се стори, че той ми обяснява как да го направя, а не казва дали е добре или зле. Аз как да го направя знам, искам да знам дали да го направя.
 
От: От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация и

Във всеки случай ми се стори, че той ми обяснява как да го направя, а не казва дали е добре или зле. Аз как да го направя знам, искам да знам дали да го направя.

Тука вече трябва да питаш оная луда пиянска банда водена от Пингвина и Пандата :)
 
От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или б

Важното е ако решиш да го правиш, да започнеш от най-малкия. Редиректваш го към избрания или най-големия в случая и задължително запазваш структурата на URL адресите.

Идеята е примерно ако редиректваш сайт A към сайт B и на сайт A имаш адрес от вида a.com/path-1/, после и на сайт B да го имаш същото и да редиректва между тях.

Ако първото прехвърляне премине успешно, продължаваш нататък с по-големите сайтове. Важно е да ги прехвърляш и на ниво домейн. Прочети статията ми за прехвърляне на сайт върху нов домейн за повече информация.

Можеш по време на прехвърлянията да бориш и дублираното съдържание. Примерно ако статията се повтаря в новия сайт, направо ръчно редиректваш към статията от първия, а не към огледалния път.
 
От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или б

Техничски знам как става - правил съм го, само че с малки сайтове и нямам реална представа за положителните и отрицателните ефекти, въпроса е при големи сайтове какъв е ефекта, защото даже по-малките два сайта не са съвсем малки, даже никак не са малки.
 
От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или б

Ще отнеме много време, да знаеш. Просто при големи прехвърляния понякога са необходими седмици, дори месеци, преди всичко да се преиндексира. Ресурсите дори на Гугъл са ограничени.
 
От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или б

След празниците или по време на празниците (защото е по-малко трафика) ще пробвам, да видим какво ще стане. Събирам още мнения.
 
От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или б

Клокси, универсален боклук, махни се от форума.

И що реши, че точно в моята скромна и невинна темичка трябва да отправиш този геройски и възвишен призив към човека?
Поне в моята тема не виждам нищо лошо да е направил, че да се налага да я използваш за такива кардинални искания.
 
От: Какво ще стане ако събера 3 сайта в един - дали неочаквано добра комбинация или б

По темата - да - определено е много по-добре голям бранд. По-добре да имаш Amazon.com отколкото примерно thegreatestbooks.com, greaterbooks.com и evengreaterbooks.com

Наистина е много обща постановката, но в общи линии аз бих ги обединил около бранда - около най-хубавия си домейн, който предполагам, ще се окаже тоя с най-много не-гугъл посещения. Или ако нямам хубав домейн бих бил смел и бих гледал дългосрочно на нещата, създавайки си нов кратък, уникален хубав домейн.
 
Последно редактирано:

Горе