Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Martin3s

Member
От близо седмица се занимавам с проклетия Post Reach. Смея да твърдя, че в него няма никаква логика.
Средния ми PR e 10.8 % При страница на 15 дни с 1500+ фена.
Ето малко наблюдения:
Всеки ден тече реклама, средно по $15, като кампаниите са или за директни кликове към сайта или рекламирам албум с продукти към ФБ (под снимките има линк за поръчка)
Не правя реклама за популяризиране на самата ФБ страница - затова и до момента имам само 1500+ фена.
Направих два експеримента.
По цял ден, в интервал м/у един час се пускат линкове към продукти в магазина = малък PR - повече поръчки.
Няколко дни спазвах правилото 80/20 - 80% забавни статуси, снимки и видео 20% линк към магазина = по-малко поръчки - по-висок PR, по-бързо трупане на фенове.

Дотук, нищо нелогично.
Вчера обаче, нещо ме подразни и реших да спра двете активни реклами. 5 минути след спирането им, в продължение на 3 часа събрах 100+ лайка, десетки коментара и 2 спеделяния. Имах, чувството, че всичките ми до момента постове плъзнаха на 100% до потребителите. Не мога да го обясня това явление.

Нека, в тази тема да развием дискусия и да споделим примери за ефективна поддръжка на ФБ страници.

Поздрави и успех.



 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Откогато оня ден за пореден път подсилих публикация (линк) с $2 и ми я показа пред 1400 човека (уж?! защото посещения изобщо не получих) спрях да пускам платена реклама.
Докато същата публикация, която бе лайквана и споделяна без подсилване и я показа преди това на около 6000 човека.
Този рийч го манипулират и си показват каквото им скимне - само и само да плащаш повече и повече.

Ето няколко интересни факти. Като взех да плащам за подсилване на публикации в 2 от страниците ми:

- Друга забравена от мене страница с минимални фенове взе да се увеличава бавно и да ме подканват с писма, да й обърна внимание. До скоро никой не се присъединяваше в тази страница.
- Вдигна ми се рийча на друга оспамена страница с няколко десетки фенове. Ама това, че се вдигна рийча да не си помислите, че се вдигнаха посещенията към сайта ми след публикации. Просто цифрите се увеличиха.
- На тази страница, на която обичайно подсилвам публикации - много рийч, но все по-малко лайкове и споделяния. А тематиката не се е сменила и не спамя феновете си.

Друг интересен факт:

- Имам примерно 400 посещения от гугъл и 200 от фейсбук и взимам от адсенс да кажем примерно 1 евро
Пускам по страниците интересни неща свързани с тематиката на сайта и страницата във фейса:
- съответно имам 400 посещения от гугъл и 600 от фейсбук и взимам - 1 евро или понякога по-малко.

Цифрите са примерни, но ми прави много неприятно впечатление как въпреки повечето посещения в 60-70% от случаите е така. Възможно е с 10-15 000 човека трафик от фейсбук да е различно, но това е при мен.
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Скоро и аз имах подобен случай с прослувутия рийч за една страница с близо 28к фена - без подсилване на публикацията достигна 14к (50%), аз го отдавам лично на самият пост, който беше от няколко снимки и времето, когато го постнах - по случайност (в 16:00), явно съм улучил повече ангажирани със страницата фенове по това време, които от своя страна лайкнаха и споделиха поста. Другите постове достигат много нисък рийч - 2-3%.
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Най-различен процент... 3-30%, зависи от публикациите. Силните публикации добре се представят, но трябва да са много интересни.
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Публикувам, когато имам най-много фенове, рийча е много различен.
Иначе рекламирам посещения към сайта и те си водят точно до там. После от него, харесват и ФБ страницата.
Бях направила една игра да познаят един камък - огромен органик рийч, много споделяния и нито една продажба! :)
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Скоро и аз имах подобен случай с прослувутия рийч за една страница с близо 28к фена - без подсилване на публикацията достигна 14к (50%), аз го отдавам лично на самият пост, който беше от няколко снимки и времето, когато го постнах - по случайност (в 16:00), явно съм улучил повече ангажирани със страницата фенове по това време, които от своя страна лайкнаха и споделиха поста. Другите постове достигат много нисък рийч - 2-3%.

Зависи какво и по кое време на деня се публикува, но най-важно е поста да бъде споделян и коментиран от останалите. Случи ми се със страница от 50к да достигна пост с рийч 500к +
Преди когато се пускаха неща на стената на всеки 1 час Фейсбук го приемаше като спам и орязваше рийча, сега мисля че е обратното. Колкото по-активна е страницата, толкова по-добре.
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Да, съдържанието на самият пост е много важно и така ще ангажира повече хора, които да го лайкнат и шернат и също и времето когато се поства. Тази седмица ще постна едно видео с малко текст, интерестно ще ми е какъв рийч ще достигне :)
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Споделяй по-малко линкове, и ако споделяш линкове - гледай да са все към един и същи сайт.
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Няма никаква логика в PR-a. Пресен пример от вчера - всяка една публикация достига м/у 70-120 потребителя. Вчера пускам клип към Ютюб и на втората минута 740 достигнати.
Може ли някой да ми го обясни това?
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Ами да, ако е бил повече харесван, споделян или коментиран. Времето в което го пускаш също е важно.
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

740 достигнати за 1 минута след пускане. Няма лайк, няма шер.
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Обрках темата, извинете, много табове отворени :D
 
От: Какъв % ви е Post Reach-а и как се борите с него

Facebook става все по-зле и по-зле в това отношение...
До преди малко повече от година - средният обсег на неподсилена публикация беше около 15% и то говориме за без харесвания и коментари...
Сега вече средният обсег е около 7%... Ясно е защо се прави всичко това от страна на екипа на Марк Цукерберг - за да може да си плащаме за реклама, за да достигат до повече хора публикациите. Което не е много справедливо, тъй като щом някой е харесал страницата ми - значи доброволно е решил, че желае да получава информация от нея.
От друга страна, дори и да си плащате - сайтът няма почти никакъв support, изключително трудно е да се свържеш с някой, за да ти обясни кое е редно и кое не или не дай си Боже - защо са изтрили даден рекламен профил. Те директно трият, не трият или не спират определена реклама, която не съотвества на някое правило, което сте пропуснали или не е достатъчно ясно от тяхна страна, не пишат нищо, а директно трият банват профили и после следва нов профил, нова кредитна карта, ново IP...
С други думи - може някой злобар от конкуренцията да накара няколко човека да ви докладват - трият ви рекламния профил и край... Няма начин да получите отговор къде ви е грешката и защо са ви спрели...
Относно обсега - той се определя от тнр Edge Rank на дадена страница, който е съставен от много фактори, най-вече - колко интеракции (кликове, лайкове, споделяния) имат постовете на дадена страница като цяло... Ще дам пример при 2 отделни страници с 20 000 фена и пускане на 2 публикации по 1 и също време в България - ако едната страница прави средно по 100 харесвания на публикация, а другата по 15-20 - тази с по 100 - ще има по-голям обхват, дори без да има никакви действия по двете публикации.
Facebook бавно, но славно се превръща в средство за масов контрол на човечеството, компанията купи Oculus Rift, започват да действат по триизмерни светове иии...
Нищо чудно след някоя друга годинка да се казва... Skynet... 8)
 

Горе