Какъв е вашият бизнес?

advaworx

Active Member
Колеги, виждам, че тук освен много хора с онлайн бизнес - дизайн услуги, маркетинг, сео, статии и т.н. има и доста хора с успешен офлайн такъв.

Интересно ми е с какво се занимавате, ако естествено желаете да споделите, колко време ви е отнело да развиете въпросната си мечта, какви са най-големите спънски, които сте имали, какво ви е мотивирало в моментите, когато нещата не са вървели?

Общо взето като един млад .. предприемач.. искам да почерпя опит и виждания от хора, които са по-успели, видяли и патили от мен. :)

- - - - - - - - - -

Не съм сигурен как ще бъде възприето питането ми, не ми е целта да си играем на "Искрено и лично", но всеки един съвет и опит ще е от полза за всеки тук.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Моят офлайн бизнес е Рекламна агенция
в момент на криза като този клиентите са все по малко и с все по скромен бюджет. Успява се стига да се свият разходите.
Инвестицията първоначално не беше много голяма но с време като разбрах че ми трябват и доста машини като широкоформатна машина, ламинатор, цифрова машина и още куп машини за довършителни операции вече стана бая цифра.
Въпроса е с какво ти се занимава а останалото идва, бавно но "славно" :)
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Записвам да следя темата. Интересувам се и дано повече споделят опита си.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Търговия. Предимно базирана върху продажби чрез онлайн магазини..
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Препродажба на всякаква техника , предимно онлайн.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Занимавам се с офлайн бизнес от много години,като през последните почти 9 години– с магазини за продажба на подови настилки ( не се конкретизирам,за да не изглежда като реклама ). Започнах с много ентусиазъм ,малко опит и малко пари –в ония години беше възможно. Още в началото си имах конкретна цел – един ден да стана № 1 – в бранша си, за София.Оптимист съм и винаги съм смятала за правилното да бъда нормално коректна и етична с клиентите си,и до днес не правя глупости от рода на подвеждане на клиент,правене на подвеждаща реклама и други такива. Така и пътя е много по- труден,на моменти невъзможен … . При всеки офлайн,както и онлайн бизнес се сблъскваш и с нелоялна конкуренция, и с проблеми с доставчици,и например с абсурдни промоции от големи вериги. Въоръжаваш се с търпение, както и ентусиазъм и амбиция и продължаваш напред. По пътя някъде загубваш спокойствие и лично време,възможност за дълги почивки ,но пък започват и успехите и се надяваш,че един ден всичко това ще ти се изплати.Някъде преди 5 години се усетих,че интернет присъствието и рекламата е важна част за бизнеса.Ако ви е интересно – мога да споделя и опита си с фирми за направа на сайт и оптимизация ( без да споменавам имена,разбира се).По тоя начин лично аз продължавам и до днес – вече с 5 магазина,много по-голям асортимент и с много повече проблеми.Все още не мога да се определя като успяла.За момента ситуацията в бизнеса май е такава,че ако оцеляваш – значи си добре.Не съм постигнала и мечтата да съм № 1 сред конкурентите си ( определям се като № 3 ),но се надявам един ден да стане.
И малко практични съвети от мен за отваряне на магазин :
- Потърсете внимателно магазин,но имайте впредвид,че има и доза късмет – докато не поработи месец-два,не може да сте сигурни дали избора на място е правилен.
-Запознайте се с всички изисквания за търговски обект – регистрации,разрешителни,узаконявания и ги направете навреме.
-Запознайте се донякъде и с данъчните закони или си вземете добър счетоводител – при данъчните незнанието не е причина да не се наложи глоба.
- Пригответе около 5 000 лева за първоначални инвестиции –по мое мнение толкова трябват преди да сте заредили със стока и отворили магазина.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Офлайн бизнеса ми е бетонови изделия. Работил съм всяка една от възможните длъжности във фирмата. Започнал съм като общ работник, а сега съм директор на отдел производство, отговорник по качеството, а от скоро започнах да работя и по намирането на нови клиенти. Това на което залагаме във фирмата е качеството и разнообразието! За съжаление дойдоха времена в който не може да се издържа само с клиенти, който държат на качеството. За това започнах да се занимавам и с онлайн бизнес. С нелоялна конкуренция се справям много трудно. Едно от нещата който ни държаха са сертификатите за контрол и качество, но в последствие разбрахме от клиенти, че един от основните ни конкуренти издава фалшиви сертификати (буквално е казал на общ клиенти, че може и смъртен акт да му издаде ако иска). Тук идва въпросът защо взимат от него? Много просто, основните клиенти в бранша са подизпълнители. Те си свършват работата, предават си документите и са си чисти. След 1-2 години като им се разбият изделията търсят производителя, а той вече не съществува. Или съществува но под друго име и с фирма на брат, сестра или друг роднина. Друг основен проблем е, че някой конкуренти не плащат осигуровки на работниците си, не издават фактури и не взимат/плащат ддс.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Основната ми дейност е счетоводството - предлагаме счетоводно обслужване предимно на стартиращи бизнеси, като голяма част от тях са свързани по един или друг начин с интернет пространството. Но имаме и клиенти, които дори нямат email. :)

Отделно движим (ей така за спорта, но и за да сме в час) онлайн магазин за слънчеви очила.

Това, което ми е присърце, обаче, е предприемачеството. Често можете да ме видите по различни startup мероприятия, бизнес нетуъркинги, събития и обучения. :)
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Офлайн бизнеса ми е бетонови изделия. Работил съм всяка една от възможните длъжности във фирмата. Започнал съм като общ работник, а сега съм директор на отдел производство, отговорник по качеството, а от скоро започнах да работя и по намирането на нови клиенти. Това на което залагаме във фирмата е качеството и разнообразието! За съжаление дойдоха времена в който не може да се издържа само с клиенти, който държат на качеството. За това започнах да се занимавам и с онлайн бизнес. С нелоялна конкуренция се справям много трудно. Едно от нещата който ни държаха са сертификатите за контрол и качество, но в последствие разбрахме от клиенти, че един от основните ни конкуренти издава фалшиви сертификати (буквално е казал на общ клиенти, че може и смъртен акт да му издаде ако иска). Тук идва въпросът защо взимат от него? Много просто, основните клиенти в бранша са подизпълнители. Те си свършват работата, предават си документите и са си чисти. След 1-2 години като им се разбият изделията търсят производителя, а той вече не съществува. Или съществува но под друго име и с фирма на брат, сестра или друг роднина. Друг основен проблем е, че някой конкуренти не плащат осигуровки на работниците си, не издават фактури и не взимат/плащат ддс.

Това с нелоялната конкуренция винаги ме е плашило, особено тия, които вече са на пазара от доста дълги години и в никакъв случай не са готови да пуснат кокала... Ние сме от новите на пазара и се стараем тепърва да пробиваме все повече и повече, но мисълта, че все пак живеем в България не изключва да пробват да ни правят мръсотии.

Колкото до офиса и съветите на Мая Тодорова - напълно сте права и се съгласяме и с вас, а това, което написахте е доста полезно. Наистина е от голямо значение локацията на офлайн мястото на продажби!

Имаме и един въпрос - как според вас е най-добре да се навлезе на пазара при големите играчи?

1) Тихо, кротко със строга и максимално прикрита фирмена политика, като идеята е както има една приказка - "да им влезнем изотзад", или ..

2) С гръм и трясък, където например публично да се измайтапим с даден мастодонт от индустрията, който взема по-голямата част от големите проекти в България? Не мога и не искам да разкрия каква точно ми е идеята, но финалния резултат цели за краткосрочен период много голяма част таргетирана и нетаргетирана група хора да узнаят за нас.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Имаме и един въпрос - как според вас е най-добре да се навлезе на пазара при големите играчи?

1) Тихо, кротко със строга и максимално прикрита фирмена политика, като идеята е както има една приказка - "да им влезнем изотзад", или ..

2) С гръм и трясък, където например публично да се измайтапим с даден мастодонт от индустрията, който взема по-голямата част от големите проекти в България? Не мога и не искам да разкрия каква точно ми е идеята, но финалния резултат цели за краткосрочен период много голяма част таргетирана и нетаргетирана група хора да узнаят за нас.

Ако работиш по-качествено от някого на по-ниски или близки цени до неговите, рано или късно неговите клиенти ще започнат да идват при вас. Няма нужда от негативни кампании и някакви внезапни изяви, понеже това много лесно може да ви изиграе лоша шега. Най-добрата реклама е когато някой е доволен от вас и ви препоръча на свои приятели, партньори и т.н.

Аз лично на реклами от медиите и от интернет не вярвам, по-скоро ще прочета в някой форум за ревюта/препоръки от други потребители на дадената услуга или стока, и ще обърна повече внимание на негативните мнения ако има такива - на това ни научи 'коректността' на търговците които постоянно се опитват да ни пробутат скъпи евтини стоки :)

А иначе бъзици могат да си правят примерно 2 големи компании които са порастнали много и само така могат да привличат повече внимание (Apple и Samsung примерно постоянно си правят разни номера). Това е моето мнение :)
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Развиваме се и работим в сферата на борбата с вредители. Офлайн извършваме професионални ДДД обработки, а в допълнение и онлайн магазин за Пест Контрол продукти.

Винаги сме се стремили към честно и коректно отношение (колкото и да е идеалистично и романтично). Тук идват и основните проблеми конкуренцията и незнанието на клиентите.

Като офлайн бизнес се стараем да съчетаваме успешно офлайн маркетинг с възможностите на онлайн средата.

Този форум ми помага и ме "светва" за някои неща. И все пак за успеха са нужни много повече усилия, четене на книги, следене на блогове и форуми и въобще енергия, хъс и компромиси с личното време и семейството. Това важи в пълна сила за всеки бизнес - и офлайн и онлайн.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Това с нелоялната конкуренция винаги ме е плашило, особено тия, които вече са на пазара от доста дълги години и в никакъв случай не са готови да пуснат кокала... Ние сме от новите на пазара и се стараем тепърва да пробиваме все повече и повече, но мисълта, че все пак живеем в България не изключва да пробват да ни правят мръсотии.

Колкото до офиса и съветите на Мая Тодорова - напълно сте права и се съгласяме и с вас, а това, което написахте е доста полезно. Наистина е от голямо значение локацията на офлайн мястото на продажби!

Имаме и един въпрос - как според вас е най-добре да се навлезе на пазара при големите играчи?

1) Тихо, кротко със строга и максимално прикрита фирмена политика, като идеята е както има една приказка - "да им влезнем изотзад", или ..

2) С гръм и трясък, където например публично да се измайтапим с даден мастодонт от индустрията, който взема по-голямата част от големите проекти в България? Не мога и не искам да разкрия каква точно ми е идеята, но финалния резултат цели за краткосрочен период много голяма част таргетирана и нетаргетирана група хора да узнаят за нас.

Аз 2 години бях с първия вариант ,но след като ме надушиха големите получихме доста обаждания със заплахи. Като видяха ,че не отстъпваме се отказаха.
Занимавам се с озеленяване и палми под наем. Втория вариант напълно отпада за мен. Защото нямам ресурс , да кажем аз имам 10 палми , те имат 10 000... Ще свалят от цените ,даже безплатно ще им ги дават и няма да ги бърка.
П.С. Имах случай в който една от големите фирми отидоха при мой клиент и му предложиха да им осигурят 10 палми за целия сезон безплатно само и само да не работи с мен. Клиента ми обаче е точен човек и отказа.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Имаме и един въпрос - как според вас е най-добре да се навлезе на пазара при големите играчи?

1) Тихо, кротко със строга и максимално прикрита фирмена политика, като идеята е както има една приказка - "да им влезнем изотзад", или ..

2) С гръм и трясък, където например публично да се измайтапим с даден мастодонт от индустрията, който взема по-голямата част от големите проекти в България? Не мога и не искам да разкрия каква точно ми е идеята, но финалния резултат цели за краткосрочен период много голяма част таргетирана и нетаргетирана група хора да узнаят за нас.

Аз лично бих направила комбинацията - с гръм и трясък ,ама позитивно.Имам впредвид сериозна рекламна кампания с изтъкване на предимствата - дали качество или ниски цени,или нещо друго,с което сте по-добри от конкуренцията. Ако заложите на майтап с конкурент,то според мен ще им направите безплатна реклама.Даже да сте по-евтини от тях например,самото им споменаване ще им заведе клиенти - да видят наистина ли е така.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Всичко това е свързано с финансов ресурс. Принципно всяка една реклама е добра, но въпроса е колко е добра. А относно това как да се измести конкуренцията, мисля че работа има за всички. Никога няма да се върнат времената когато имаше опашки от клиенти. Сега е въпрос на оцеляване.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Всичко това е свързано с финансов ресурс. Принципно всяка една реклама е добра, но въпроса е колко е добра. А относно това как да се измести конкуренцията, мисля че работа има за всички. Никога няма да се върнат времената когато имаше опашки от клиенти. Сега е въпрос на оцеляване.


Идеята е да се доберем до големите проекти, защото имаме интелектуалния ресурс и опит да се справим еднакво добре с нещата като тях. А финансовия ресурс.. не мисля, че е толкова важен фактор от гледна точка на това, че типа реклама, който сме избрали е нестандартен и провокативен.

Относно по-преден коментар на Мая Тодорова, че така ще получат клиенти и те - с този коментар заслужаваш да те черпим каси бира до края на живота си! :D Голямо прозрение получихме, което ще е интересно да се пробва.. :) Мерси!
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Много интересна тема. Тук сме се събрали хора с разнообразни бизнеси, което според мен е добре. Аз имам малка фирма за изработка на сувенири.
 
От: Какъв е вашият бизнес?

Относно по-преден коментар на Мая Тодорова, че така ще получат клиенти и те - с този коментар заслужаваш да те черпим каси бира до края на живота си! Голямо прозрение получихме, което ще е интересно да се пробва.. Мерси!
Бладодаря !
Успех с идеите ! Ще чакам да споделите, когато сте готови .
 

Горе