Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

А кога ги купуваш от доставчици?

ПП Взимането на място вдига цената на куриерската услуга - въпрос на сметка. Не е особено решаващо в случая.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

В какъв смисъл кога? Или ми носят на адрес или аз ходя да си взимам стоката от офис на куриер, за 20 минути работа.... По-голямата част от сериозните доставчици си имат собствен транспорт и си доставят заявеното на адрес безплатно, други пращат по куриер и тн.

Ако транспортните разходи ти са решаващи за бизнеса, по добре си преосмисли бизнеса:wink: Забравих, че ти доставяш безплатно за София, това вече е трудоемко, аз не го мога.... Предпочитам да не се занимавам, при положение, че клиентите са склонни да си плащат транспорта :) Нещо повече! В момента от еконт са ме определили с 25% отстъпка, която отстъпка можеш да си разделиш между себе си и клиента. Познай, 10 за клиента 15 на мен, нека да ми е гадно :) Дал съм ти всички цифри, които са ти нужни за да сметнеш колко пари ми идват само от транспорта :) Ако си такъв търговец, за какъвто казваш, не ти трябва и калкулатор даже...


А кога ги купуваш от доставчици?

ПП Взимането на място вдига цената на куриерската услуга - въпрос на сметка. Не е особено решаващо в случая.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

За 20 минути взимаш от офис, ако взимаш от едно място. Ако работиш с 20 доставчика какво правиш? И това със собственият транспорт на доставчиците е доста различно според типа бизнес.

Колкото до транспортните разходи, те са тип разход, който расте пропорционално с поръчките, т.е., забележката за преосмисляне е крайно нелепа - такъв тип разходи винаги трябва да се изпилват до стотинка, че и по-малко. Особено имайки предвид случаите, в които цената на стоката е ниска. Дали предоставям безплатно за София е въпрос на приходната част, не на разходната, но това е вън от темата.

Т.е., ако разбирам правилно, в твоя случай, имаш един доставчик, което прави твоя вариант различен. Но с повече от един доставчик нещата стават доста невъзможни, т.е., бройката от двама е напълно задължителна, че става и малка - някой все пак трябва да обръща внимание и на бизнеса като такъв, а не само в оперативната му част.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Ама хич не си ме разбрал правилно. Зареждам от... нямам представа, по сигурно 10 различни начина. Всеки сам си преценява. Аз ако нямах какво друго да правя щях сам да си бачкам, че и да се развивам без проблем. Ама се занимавам с 1000 други работи и не става, затова плащам на хора.


За 20 минути взимаш от офис, ако взимаш от едно място. Ако работиш с 20 доставчика какво правиш? И това със собственият транспорт на доставчиците е доста различно според типа бизнес.

Колкото до транспортните разходи, те са тип разход, който расте пропорционално с поръчките, т.е., забележката за преосмисляне е крайно нелепа - такъв тип разходи винаги трябва да се изпилват до стотинка, че и по-малко. Особено имайки предвид случаите, в които цената на стоката е ниска. Дали предоставям безплатно за София е въпрос на приходната част, не на разходната, но това е вън от темата.

Т.е., ако разбирам правилно, в твоя случай, имаш един доставчик, което прави твоя вариант различен. Но с повече от един доставчик нещата стават доста невъзможни, т.е., бройката от двама е напълно задължителна, че става и малка - някой все пак трябва да обръща внимание и на бизнеса като такъв, а не само в оперативната му част.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Т.е., аутсорсваш дейности, което е добре, но леко изкривява отговора на въпроса колко човека ти трябват.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Нищо не аутсорсвам. Офис, склад, работници, магазин - продавам неща. Развивам търговска дейност, най-обикновена!

Намесих се в темата, за да се опитам да спра сега започващите да сложат каруцата пред коня. За да започнеш не ти трябва никой, бачкаш докъдето ти стигат силите и тогава вземаш човек, това искам да кажа, не да влизам в спорове. Всеки бизнес си има особености. Нито аз мога да ти кажа на тебе как да бачкаш, нито ти на мен. Но истината е, че не ти трябва никой за да започнеш, при положение, че не знаеш дали ще продаваш. А е и хубаво да поработиш сам известно време, че да знаеш какво и колко да искаш от бъдещите си работници.

Т.е., аутсорсваш дейности, което е добре, но леко изкривява отговора на въпроса колко човека ти трябват.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

За да започнеш не ти трябва никой, бачкаш докъдето ти стигат силите и тогава вземаш човек.

Именно :!:
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Именно :!:

:roll:

Между другото, сега е идеален момент да се наемат младежи на работа. Безработицата сред младите е много голяма и се хващат що-годе читави хора за по 500-600 лв. Даже за да работят на бюро са готови и на по-големи компромиси. Последно си наех дипломиран счетоводител, дето не знае как се пише фактура :) То всъщност можеш да си избираш каквито искаш, за една обява кандидатстват по 400-500 човека. Друг е въпроса, че повечето не стават за нищо. Трудно комуникират вербално, ограничени и с много ниска обща култура, демек, тъпи като галоши :) Ама такова има, с такова се работи...
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

В последните 2 страници най-накрая реални мнения. Само за броя поръчки не мога да се съглася, защото всеки гледа от собствената си камбанария. 100 поръчки ако продавам дрехи и всичко е налично - ок. Да пуснеш товарителница и подготвиш 1-2 дрехи за куриер е едно, ако обаче е е друга сфера с повече продукти при 1 поръчка както е при мен е друго. А и зависи какво продаваш. При мен е нереално да очаквам 100 поръчки, освен ако не поръчват по 1 букса, което няма как да стане.
Фактите си остават обаче същите - работиш си сам докато не ти натежи. Ако ръста се запази и продължи нагоре от момента, в който виждаш зор - вземаш човек. Ако и той започне да издъхва - добавяш му другарче и така.
Ама да сложа някой само от грандомания и да му плащам, а аз да си бъркам в носа...ми не ми се връзва.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Собственикът, предприемачът не трябва да работи. Напълно погрешно е собственик, предприемач да работи, не е негова работа да получава, да изпраща стока... Прав е tprodanov като казва, че: собственика трябва да мисли "как да движи и самия бизнес", и още: "... някой все пак трябва да обръща внимание и на бизнеса като такъв, а не само в оперативната му част." Още от самото начало на бизнеса си е нужно да се наеме човек, ако не можеш да си го позволиш, значи има нещо погрешно в цялата схема.
 
От: От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Собственикът, предприемачът не трябва да работи. Напълно погрешно е собственик, предприемач да работи, не е негова работа да получава, да изпраща стока... Прав е tprodanov като казва, че: собственика трябва да мисли "как да движи и самия бизнес", и още: "... някой все пак трябва да обръща внимание и на бизнеса като такъв, а не само в оперативната му част." Още от самото начало на бизнеса си е нужно да се наеме човек, ако не можеш да си го позволиш, значи има нещо погрешно в цялата схема.

Ти лично колко бизнеса имаш развити и в момента колко движиш?
Или само на теория говориш?
 
От: От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Или само на теория говориш?

Практика .
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

@Странника може би има предвид, по принцип и е прав, но в началото слушайте батко ви Биаро какво казва.

От малък наблюдавам хората с бизнес как вземаха децата си със себе си и им даваха първо най-мизерните неща за работа, след това нагоре по веригата и до върха. Дори имаше един случай, в който бащата беше пратил съученик "да поработи на чуждо" за да види как е. Минал съм през две школи за бизнес и управление, в едната темата беше много конкретна и практическа и се минаваше през всяка една позиция макар и за седмица и ни набиваха в канчето "Ако не си го правил, не знаеш какво е, какво да изискваш, как да го подобриш, и ще те лъжат". Другото беше бизнес училище, и там същото.

Да не говорим за Пол Греъм и известното му есе да се правят неща, които не са скалируеми...

По принцип си прав. Препоръчвам на всички да не работят в бизнеса си, а да го управляват. Това е и залегнало в книгите на Майкъл Гербер. Да представете си има и други книги освен оная глупост на Кийосаки, книги които са библии в чужбина, ама ние не знаем за тях. Но в началото предприемача е създателя на системата, не човека който наема хора да я създадат и да изпълняват функции в нея. Това се нарича с друго име и е друго нещо
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Мойта теза е, че няма как да управляваш ефективно бизнес, който не познаваш до най-малкия детайл. Как ще знаеш какво и колко да искаш от тея хора, които ще назначиш!? Сега, не говоря за бизнес от рода на машиностроене и други подобни. Няма начин да си заварчик, шлосер, оператор на няква специална машина, програмист, дизайнер и тн. Аз за търговия говоря. Ако не си познаваш стоката, ако не си говорил с клиенти, ако не си се сблъсквал с психопати, откачени дебелани и другите особености на търговията, как ще знаеш какво правят твоите служители, пак да питам аз.

Или пък как ще възложиш маркетинга на някого, като не си прочел една книга, не си пробвал различни похвати и тн. Как ще стане!?

То е ясно, че предприемача не трябва да работи, ама не трябва да работи, едва след като всичко му е ясно до крайности. А без да е работил, няма как да знае как стават нещата.

Мога тука на бас да се хвана, че ако дадем 1 000 000 лв. на някой да сформира екип от супер специалисти и започне някакъв бизнес, в който той не е работил, точно след 3 месеца няма да има ни пари, ни бизнес. Просто нещата не стават така... То всеки иска да стане биг бос от рас, ама става 1 път на ... не мога да броя до толкова.


@Странника може би има предвид, по принцип и е прав, но в началото слушайте батко ви Биаро какво казва.

От малък наблюдавам хората с бизнес как вземаха децата си със себе си и им даваха първо най-мизерните неща за работа, след това нагоре по веригата и до върха. Дори имаше един случай, в който бащата беше пратил съученик "да поработи на чуждо" за да види как е. Минал съм през две школи за бизнес и управление, в едната темата беше много конкретна и практическа и се минаваше през всяка една позиция макар и за седмица и ни набиваха в канчето "Ако не си го правил, не знаеш какво е, какво да изискваш, как да го подобриш, и ще те лъжат". Другото беше бизнес училище, и там същото.

Да не говорим за Пол Греъм и известното му есе да се правят неща, които не са скалируеми...

По принцип си прав. Препоръчвам на всички да не работят в бизнеса си, а да го управляват. Това е и залегнало в книгите на Майкъл Гербер. Да представете си има и други книги освен оная глупост на Кийосаки, книги които са библии в чужбина, ама ние не знаем за тях. Но в началото предприемача е създателя на системата, не човека който наема хора да я създадат и да изпълняват функции в нея. Това се нарича с друго име и е друго нещо
 
От: От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Собственикът, предприемачът не трябва да работи. Напълно погрешно е собственик, предприемач да работи, не е негова работа да получава, да изпраща стока... Прав е tprodanov като казва, че: собственика трябва да мисли "как да движи и самия бизнес", и още: "... някой все пак трябва да обръща внимание и на бизнеса като такъв, а не само в оперативната му част." Още от самото начало на бизнеса си е нужно да се наеме човек, ако не можеш да си го позволиш, значи има нещо погрешно в цялата схема.
Пропускаш един дребничък факт. Доста е трудно да намериш човек, който да ти ръководи бизнеса, просто защото ако този човек е толкова читав, обикновено работи за себе си. До сега за години, в които се занимавам с търговия и с онлайн проекти, не съм срещнал такъв човек сред бачкаторите. Напълно погрешно е да смяташ, че бизнесът ти ще се ръководи и развива самичък, а ти само ще взимаш пари. Такъв филм няма. На вълка вратът му е дебел, защото си върши работата сам - народна поговорка, която се доказва всеки ден.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

redrum - така е, трудно се намират читави хора. Бизнеса ти ще си го ръководиш, управляваш, развиваш. Точно в това е работата на предприемача, бизнесмена. Но не му е работа да работи от сутрин до вечер, работа, за която може да наеме човек да я върши. Пример за неправилен, грешен избор може да ни служи и Стив Джобс - наетият от него човек да развива Епъл го уволни от фирмата, а след това я водеше към провал.

biaaro - така е, един бизнесмен трябва да познава бизнеса си, и аз и tanipo казваме същото. Просто има разлика от това да се запознаеш в детайли с естеството на своя бизнес за да можеш да наемеш правилните хора и в това, да извършваш работата на служител, който може да се наеме. Много голяма част от бизнесите не се развиват, някой даже и са провалени точно заради този факт.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Но не му е работа да работи от сутрин до вечер, работа, за която може да наеме човек да я върши.
Ти казваш:

Собственикът, предприемачът не трябва да работи. Напълно погрешно е собственик, предприемач да работи, не е негова работа да получава, да изпраща стока...
Защо да не е негова работа? Негова работа е всичко във фирмата, понякога може да прави и тези неща. Например на мен ми се случва да ходя до главния на Еконт, за да пускам пратки в 10 ч. вечерта.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Например на мен ми се случва да ходя до главния на Еконт, за да пускам пратки в 10 ч. вечерта.

А това ли правиш всеки ден, нямаш ли си човек, който да ти пуска пратките? Всеки ден, от сутрин до вечер, по 24 часа на ден ти приемаш и изпращаш пратки? А кога ти остава време да мислиш за бизнеса, да го управляваш?
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Понякога се налага да го правя. Но иначе си работя по цял ден, от-до. Няма празно.
 
От: Какъв трябва да е броят, според вас на Екипа към един Онлайн Магазин?

Понякога се налага да го правя.

Да, говорим за едно и също нещо. Наистина, понякога се налага да правим разни неща.

В тоя ред на мисли ето едно добро четиво. Първа част и втора част. Ще цитирам част от статията:

"И ако всеки ден си правиш сам счетоводството, за да спестиш пари, вършиш работа, която всеки друг може да свърши – познай какво забравяш? Да разрастваш бизнеса си и да си предприемач, а не наемен работник."
 
Последно редактирано:

Горе