Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Напълно съм съгласен, че българите имаме огромна нужда да променим начина по който мислим. Не мисля обаче, че това ще стане като си "играем". Да не би учениците и студентите да не се забавляват през по-голямата част от времето?
Изгледайте това видео - http://www.youtube.com/watch?v=KOZqEZVa22A. Дългичко е знам, но може да помогне доста :)
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Доста тъпа презентация, добре че само я слушах, докато си върша друга работа. Според мен проблемът се корени точно в това, че прекалено много си играем предимно с половите си органи и по цял ден си почесваме ушаците. А и един чужденец знаещ две думи на български, много ме съмнява, че е разбрал въобще в какво се коренят проблемите на българската народопсихология.
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Един от забравените ни философи, Найден Шейтанов, преди много години (1933) е написал есето си "Духът на отрицание у българина". Ще цитирам един абзац от него:

И тъй, в психологията на българското отрицание имат надмощие следните елементи: апатия към висшето, като добро и хубаво, като държава и народност, фанатична страст към парично-материалното и към властта като средство за самозадоволяване и забогатяване, животински егоизъм в отношенията към другите, простотия и заинтересованост на бюрократи, безогледна опозиция, партикуларизъм на политики, егоцентризъм на интелигенти, омраза и завист едва ли не на всички против всички и пр.
 
  • Like
Реакции: Test
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Презентацията е добра според мене. Естествено че не обхваща всички проблеми на българското мислене - 17 минути е все пак.

Упорита работа може да ти докара сигурност и до някаква степен сигурни доходи, ама колкото и да бъхташ само заради идеята че бачкаш тежко и упорито няма да ти докара богатство и спокойствие.

Примерно аз бях посредствен служител, с изключение на един период от 'работническата' ми кариера кога шеф(-ката) ми реши да ме остави да правя нещата както аз реша и да вземам микрорешения. Но иначе си бях един посредствен и отегчен, слакващ служител на всичките си работни места. Ама се родих и 'блеснах' кога напуснах службичката от 9 до 6 и почнах да прая квото си искам.

Презентацията удря точно в целта що се отнася до огромна част от младите българи, дето очакват да бачкат у фабриката на смени също като родителите и бабите си, ама да земат 10 пъти по-голяма заплата, понеже било 'демокрация' и отворен пазар. Не говорим за тая част дето искат да са мутри и веднага щом чукнат 1000 лева месечен доход си земат джип на лизинг, или инвестират в силикон с надеждата да станат класни мутреси - там е патология.
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

ама колкото и да бъхташ само заради идеята че бачкаш тежко и упорито няма да ти докара богатство и спокойствие.
И кой го прави това завинаги? Тежко и упорито бачкане за идеята има в началото на всяка кариера, с времето нещата се променят и хората узряват и започват да тежат на мястото си. Или пък им порастват криле и отлитат на по-подходящо място. Приеми го като едно стъпало, през което минават повечето хора - преди да станеш майстор, трябва и да си бил калфа, нали? :)

Презентацията удря точно в целта що се отнася до огромна част от младите българи, дето очакват да бачкат у фабриката на смени също като родителите и бабите си, ама да земат 10 пъти по-голяма заплата, понеже било 'демокрация' и отворен пазар.
Щото на запад не е така, нали? Само, че там дори не работят, а карат на социални и разхождат кучета. Проблемът с "не ми се работи, ама искам да имам щото всички сме равни" е проблем на цялата т.нар. "западна цивилизация".
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

И кой го прави това завинаги?
Ми към 94% от хората точно това правят и то завинаги :) . По-отворените се издигат до бригадир, началник отдел, секционен майстор или главен счетоводител.

Вярно е и че тук няма условия за класически дребен бизнес, ама то е съвсем отделен въпрос.

Щото на запад не е така, нали? Само, че там дори не работят, а карат на социални и разхождат кучета. Проблемът с "не ми се работи, ама искам да имам щото всички сме равни" е проблем на цялата т.нар. "западна цивилизация".
Имаш предвид негри, наркомани, цигани и канадци предполагам?
 
Да и на мен ми се струва, че е малко далеч от истината. Единственото, което беше ново за мен е признанието в което вярвах че е така че в БГ най-малко се счита че предприемачите носят ползва за обществото. Това доста пъти съм го дикутирал - даже бях пуснал тема за Васко Да Гама и какво точно се внушава там за печалбарите. И ми е писнало от хора които се опитват да ме накарат да се чувствам виновен че печеля пари и то честно....те не се ли чувстват виновни като идват да просят от мен?
Хареса ми и това за "Баба фактор" - винаги съм имал подозрения, че има нещо сбъркано в нашите пенсионери, ама последния път ме оплюхте като споделих мнения.
Проблема ни е че имаме из народа си такива кофти уроди че не е истина. Не може ти сутрин да пускаш някакви машини в английски двор и всичко да кънти и да живеят там 150 човека на които да разваляш съня за да изкараш 10-20-30лв днеска и да смяташ това за нормално.
И нещо от класиците:
http://miglen.com/we_are_not_people/
 
Последно редактирано:
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Големият 'fail' на 'българина' е че обича да говори и мисли от първо лице множ. число - НИЕ.
Даже и ний тука у темата говорим за 'нас', българите :) .

Няма таквоз нещо като НИЕ.
Има само АЗ.
Единствено от значение е какво искам АЗ, какво правя АЗ в момента и какво ще направя пак АЗ утре.

'Ние българите' се ползва само за извинение какво АЗ не съм направил с живота си, защо АЗ не правя нещо та да подобря живота си.
Българинът обича да се чувства част от стадото. Колкото и да вонят околните кочове, пръчове и разгонени крави. Щом те вонят, начи и аз ше воня и ше ми хубуу ебаси...

21 век е. Граници има само у затвора. Има само АЗ. Ако космосът пречи на ракетата ти, смени галактиката да го е*ва.
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Големият 'fail' на 'българина' е че обича да говори и мисли от първо лице множ. число - НИЕ.
Даже и ний тука у темата говорим за 'нас', българите :) .

Няма таквоз нещо като НИЕ.
Има само АЗ.
Единствено от значение е какво искам АЗ, какво правя АЗ в момента и какво ще направя пак АЗ утре.

'Ние българите' се ползва само за извинение какво АЗ не съм направил с живота си, защо АЗ не правя нещо та да подобря живота си.
Българинът обича да се чувства част от стадото. Колкото и да вонят околните кочове, пръчове и разгонени крави. Щом те вонят, начи и аз ше воня и ше ми хубуу ебаси...

21 век е. Граници има само у затвора. Има само АЗ. Ако космосът пречи на ракетата ти, смени галактиката да го е*ва.

Изключително силно мнение! Право в десятката както се казва!
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Напротив, големият "fail", е че няма чувство за "ние". Обикновено се говори за "ние", когато се обсъжда нещо за миналото, а "ние" в сегашното и бъдещето бледнее и отстъпва на АЗ. Този аз, който не го интересува никой друг, освен самият НЕГО. Аз-ът, който няма морал и дори да те срещне на другия край на света, разбере ли че си му сънародник, ще гледа да те измами (отидеш ли в чужбина, пази се от българи). Аз-ът, който ти завижда, че си постигнал нещо с труд, докато той се е обръщал от кълка на кълка. Граници съществуват, както в душите на хората, така и в политическото разпределение на света. Липсата на чувство за принадлежност и солидарност с хората от собствения ти народ води до жаждата за власт, експлоатация, спекула и трупане на капитал на всяка цена. Точно това е проблемът на българина - няма водачи, няма истински политици, които да служат на хората, които ги избират. Всеки гледа да задоволи Аз-а докато е на власт, а хората - кучета ги яли (и преносно и буквално).
 
Аз пък си мисля че е простотията. Просто погледнато от историческа гледна точка, през много моменти от историята си сме си губили интелигенцията и артистокрацията и са оставали само някакви диви простаци. Да не забрявяме многократните възклицания на Талев в неговото творчество "този прост български народ". Какво очаквате? Просто нашият народ в голям процент още не е еволюирал, ами оня ден избягали от чифиците и дошли в града - какво очаквате от тези хора??? Или от децата им??? Такъв ни е материала и това ще е...
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Според вас какво може да се очаква от хората, които не четат и не се образоват, нали почти на всеки му е по-важно да се напие, да направи мизерия или да деградира
 
Айдеееииииии на кибабчитътъ ....ураааа ей това е душевноста на голяма част от нашия народ. Искрено съжалявам, че е така. И за себе си и за тях.
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Напротив, големият "fail", е че няма чувство за "ние". Обикновено се говори за "ние", когато се обсъжда нещо за миналото, а "ние" в сегашното и бъдещето бледнее и отстъпва на АЗ. Този аз, който не го интересува никой друг, освен самият НЕГО. Аз-ът, който няма морал и дори да те срещне на другия край на света, разбере ли че си му сънародник, ще гледа да те измами (отидеш ли в чужбина, пази се от българи). Аз-ът, който ти завижда, че си постигнал нещо с труд, докато той се е обръщал от кълка на кълка. Граници съществуват, както в душите на хората, така и в политическото разпределение на света. Липсата на чувство за принадлежност и солидарност с хората от собствения ти народ води до жаждата за власт, експлоатация, спекула и трупане на капитал на всяка цена. Точно това е проблемът на българина - няма водачи, няма истински политици, които да служат на хората, които ги избират. Всеки гледа да задоволи Аз-а докато е на власт, а хората - кучета ги яли (и преносно и буквално).

Мнението ти бие на национализъм, социализъм и стадна психика.

'АЗ' не значи егоизъм и стремеж на надцакаш останалите.Точно това е част от проблема - българинът има определени очаквания и претенции как останалите да се отнасят към него и като какъв той се явява в групата. Общество изградено върху социалистически идеали.

'АЗ' значи да гледаш предимно в собствената си копанка и да мислиш за собственото си развитие. Когато ти самият се реализираш като личност, пък и още в самия процес, другите престават да ти пречат. Започваш да уважаваш себе си и да оценяваш това дето е около теб. Щом се кефиш на себе си и на собствените си постижения, закономерно започваш да се отнасяш добре с другите и да се кефиш и на техните успехи. Завистта замира, понеже носиш отговорност за собствената си съдба и знаеш, че държиш контрола. Другите престават да ти пречат. С изключение на циганите.

Капитализмът се гради на индивидуализъм.

Когато спрем да мислим, че националността ни определя като хора, и когато забравим за очакванията си към околните, само щото и те са българи, може и да дръпнем нанякъде. В противен случай ще си киснем у кварталното капанче над домашната ракийка и ще псуваме държавата, у(о-)правниците и шефа заедно с другите авери от квартала. И тъй до пенция (ако шибаният шеф е плащал осигуровките..).
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Човекът е стадно животно, затова живеем в общества от незапомнени времена. АЗ значи точно това - егоизъм или изпращял свръхиндивидуализъм. НЕ става въпрос само за България, а по принцип за всички цивилизовани страни. Западните общества в момента са изградени върху идеалите на либералната социалдемокрация, която се родее с марксизма и комунизма.

Ти не можеш да гледаш собствената си копанка, защото живееш в общество или група хора с обща съдба. Когато ти се опиташ да направиш нещо, то за миг може да бъде срутено, защото си бил апатичен егоист (бе кво ме интересуват другите, нека да гледам първо себе си), който е блял, докато общността е взимала решения. Твоите размишления звучат добре (за теб), но реалността показва, че нещата не се случват така - обикновено хората не се кефят на успехите си, а ги използват, за да доминират над останалите. Властта е сладко нещо, особено когато липсва "стадното" мислене, както го наричаш ти и чувството за отдаденост на общността. Тези пък, които нямат - завиждат на тези, които имат.

Капитализмът е икономическа система, а ние тук говорим с обществената политическа система на социалдемокрацията, не ги смесвай и прави разлика. Капитализмът (или негови модификации) е имало дори и в авторитарни/тоталитарни държави или клонящи към такива.

Не можеш да спреш да мислиш, че националността те определя, като човек, защото те те определя като такъв. Вземи за пример една от нациите, които дълбоко уважавам - японците. Ти не си японец, не си възпитан като такъв и не можеш да мислиш, като такъв, следователно дори да правиш бизнес, като такъв. Като си въобразяваш, че манталитетът на хората не зависи от произхода им, най-много да се приравниш с индиец. Е ти правиш ли бизнес, като индиец?
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Чи то си е твой избор дали ще доминираш над останалите - ако искаш, доминираш. Щом те влече :) . Ако искаш, също можеш и да позволиш на някой да те доминира. Пак си е въпрос на избор.

Всичко си опира до избора. Поне докат не сме запрени у някой зандан.

Повечето държави имат функциониращи закони и нравствени норми. Не съм имал предвид да се нарушават. На България й трябва основно това. Понеже в момента те са заместени от някакви извратени смръдливи тукашни идеали - оставени и генерирани на самотек от овчото, прогресивно затъпяващо общество.

И аз примерно не правя бизнес като българин. Разглеждам кой какво прави по света, харесвам си ноухау, после го прилагам. Не ми дреме за България и за българите. Всеки гради собственото си щастие. Ако днес изкарам добри пари или постигна нещо та съм се потупал сам по рамото - аз съм щастлив човек и ми идва отвътре да поздравя комшията, да се усмихна на киселата продавачка, да нахраня котките пред входа, да вдигна падналия боклук от земята.

It's that simple.
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Всичко и всички му пречат на българина да е успешен. :mrgreen: И все някой друг е виновен за неуспеха му. :)
 
От: От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Всичко и всички му пречат на българина да е успешен. :mrgreen: И все някой друг е виновен за неуспеха му. :)
Така си е:)Пример:безбройните теми за политика във форума,коя от коя по плюваща:)
 
От: Как българският начин на мислене ни пречи да бъдем успешни

Като ми домъчнее за такива теми предпочитам творбите/статиите на един Владо Трифонов например пред подобни презентации на английски. За къде е предназначена тази не знам... Дори и да е смислено/ това което разправя/ като не е на български език няма как да стигне масово до ума и сърцето на българите, за да промени нещо.
 
Последно редактирано:

Горе