Как да давам фактури ?

lglgl

Active Member
Здравейте, имам въпросче.
Как мога да давам фактури, на клиенти, които ми искат фактура? Ясно ми е че ми трябва апарат. Но някакъв лиценз, или регистрация някъде, искам всичко да е легално и чисто.
Нямам фирма, нито офиц, фрилансър съм за сега.
 
От: Re: Как да давам фактури ?

Здравей, преместих темата в подходящата категория.

Аа, за целта ти е нужда фирма. Ако не, ползването на друга пак е опция. Но няма начин да минеш без. :(
Аа добре, А как става регистриране на фирма, и колко струва ? къде мога да прочета тези неща, знаеш ли ? :)
 
От: Как да давам фактури ?

Апарат - какъв? летателен, подводен? Парите в пликче ли ги вземаш или по банка ти ги дават? Лиценз не знам дали ти трябва, досега не съм виждал сайт с бандерол, но твоите може и с листовка за странични ефекти да ги продаваш. Приятел, ти дори въпроса не можеш да си формулираш правилно, пък какво остава да получиш адекватен финансово-счетоводен съвет.

1. За да издаваш фактури трябва да имаш или фирма (юридическо лице) или да си регистриран като практикуващ свободна професия и да имаш Булстат
2. Ако парите ти ги дават на ръка в борй (кешовица, както му викат селските уеблансъри) значи ти трябва и касов апарат (фискално устройстов)
3. Ако парите ги получаваш само по банкова сметка не ти трябва касов апарат.
 
От: Как да давам фактури ?

Апарат - какъв? летателен, подводен? Парите в пликче ли ги вземаш или по банка ти ги дават? Лиценз не знам дали ти трябва, досега не съм виждал сайт с бандерол, но твоите може и с листовка за странични ефекти да ги продаваш. Приятел, ти дори въпроса не можеш да си формулираш правилно, пък какво остава да получиш адекватен финансово-счетоводен съвет.

1. За да издаваш фактури трябва да имаш или фирма (юридическо лице) или да си регистриран като практикуващ свободна професия и да имаш Булстат
2. Ако парите ти ги дават на ръка в борй (кешовица, както му викат селските уеблансъри) значи ти трябва и касов апарат (фискално устройстов)
3. Ако парите ги получаваш само по банкова сметка не ти трябва касов апарат.

Само да допълня, ако не си регистриран като свободна професия, може да пускаш фактура с ЕГН и домашен адрес.
 
От: Как да давам фактури ?

Апарат - какъв? летателен, подводен? Парите в пликче ли ги вземаш или по банка ти ги дават? Лиценз не знам дали ти трябва, досега не съм виждал сайт с бандерол, но твоите може и с листовка за странични ефекти да ги продаваш. Приятел, ти дори въпроса не можеш да си формулираш правилно, пък какво остава да получиш адекватен финансово-счетоводен съвет.

1. За да издаваш фактури трябва да имаш или фирма (юридическо лице) или да си регистриран като практикуващ свободна професия и да имаш Булстат
2. Ако парите ти ги дават на ръка в борй (кешовица, както му викат селските уеблансъри) значи ти трябва и касов апарат (фискално устройстов)
3. Ако парите ги получаваш само по банкова сметка не ти трябва касов апарат.

Мерси, да знам, въпроса беше зададен по-детски : - )
 
Re: От: Re: Как да давам фактури ?

Аа добре, А как става регистриране на фирма, и колко струва ? къде мога да прочета тези неща, знаеш ли ? :)

Регистрацията отнема по групи сметки седмица-две, но съм виждал и за 2-5 дни да е факт. Зависи от фирмата и от това колко експресна е експресната им услуга - мисля, че имат и такава опция. Но цялото бавене в повечето случаи не зависи от тях.

Сумата мисля, че е около 200 лв., но може и по-тънко. Тук вече всеки си прави сметка и на база проучване да намери добра цена. :) Но като цяло е хубаво някой да те изконсултира добре. Най-малкото да може да задаваш правилно въпросите си. Не е сложно - говоря да го разбереш, друго - управление и осчетоводяване - не смея да дам мнение, защото не съм в тази област. Косвено следя това. :)
 
От: Как да давам фактури ?

Значи като направиш фирма или се регистрираш като свободна професия започваш да имаш ежемесечни разходи: Осигуровки - грубо около 130лв и счетоводител, зависи вече там както се договорите.
 
От: Как да давам фактури ?

Не си движи парите по банка. Рано или късно се осира всичко и ти ги запорират или нещо друго ти ги правят.

Не наемай счетоводители бабички. Наеми счетоводна къща - скъпо е, но поне са професионалисти. Защото бабичките са тънкана-евтино, но могат да ти прецакат фирмата и бизнеса с тая фирма.

И недей да се влюбваш много много във фирмата си. След като откриеш трета фирма - предишните две примерно са ти били алфа и бета версия на бизнеса ти. Ще осъзнаеш колко сериозни са две неща:

- Как си движиш парите
- Кой ти прави счетоводството - моля те не наемай роднини. Не можеш да ги осъдиш после :) най-много да им счупиш прозорците.
 
От: Как да давам фактури ?

1. За да издаваш фактури трябва да имаш или фирма (юридическо лице) или да си регистриран като практикуващ свободна професия и да имаш Булстат
2. Ако парите ти ги дават на ръка в борй (кешовица, както му викат селските уеблансъри) значи ти трябва и касов апарат (фискално устройстов)
3. Ако парите ги получаваш само по банкова сметка не ти трябва касов апарат.

Самоосигуряващите се лица може да издават фактура без касов апарат (при плащане в брой). Обаче има лица, които въпреки, че са самоосигуряващи се, нямат право да получават плащания в брой без да имат касов апарат.

dimo777 каза:
От доста години работя като фризьор. Регистрирал съм се като физическо лице, свободна професия. Спазил съм всички точки по процедурата. Имам регистрация по булстат, самоосигурявам се, осъществявам за своя сметка професионална дейност, не съм регистриран като едноличен тъговец или фирма и издавам касови бележки от кочан.
Добре обаче преди месец ми дойдоха на проверка данъчните и ми съставиха протокол и след това акт за това, че нямам касов апарат.

Alexander Todorov каза:
Здравейте, появи се едно становище на НАП, според което тъй като фризьорството се води занаятчийска дейност, и въпреки, че ще се практикува чрез свободна професия, то според наредбата за отчитане на продажбите… (за касовите апарати накратко) занаятчията ще е освободен от касовия апарат само ако е пенсионер и не извършва търговска дейност: точка 7

Чл. 4. (Доп. – ДВ, бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.) Не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ/ИАСУТД лице, което извършва следните дейности:
1. продажби във или от търговски обекти, специализирани само за вестници и списания;
2. продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция от физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, с изключение на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни;
3. (изм. – ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г.) продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 38 от 1995 г.; изм., бр. 73 от 1998 г., бр. 8 от 2001 г., бр.54 от 2008г.); изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети, квитанции и др., които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3;
4. продажби на самолетни билети;
5. продажбата на вещи и извършването на услуги, свързани с осъществяването на религиозна, социална, образователна и здравна дейност от Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията;
6. дейност на наемодатели – физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, включително отдаващите под наем складови помещения;
7. упражняване на занаят по смисъла на Закона за занаятите, с изключение на автомонтьорство и автосервизни услуги и при условие че лицата са занаятчии – пенсионери по инвалидност или за изслужено време и старост, които извършват услугите с личен труд и не са търговци по смисъла на Търговския закон;
8. дейност на лица, упражняващи свободна професия;
9. продажби във или от търговски обекти, намиращи се в населени места с брой на лицата с постоянен адрес под 300 души и разположени във високопланински и труднодостъпни места, с изключение на курортите;
10. (нова – ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г.) продажби, извършвани от чуждестранни юридически и физически лица по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които не са регистрирани по ЗДДС, по време на провеждане на международни мероприятия с краткотраен характер (изложения, панаири и други подобни), с изключение на мероприятия с развлекателен характер.

Източник

Списък на занаятите:

Списък на занаятите по групи:

I. Народни художествени занаяти
1. Художествена обработка на кожа
2. Изработване на изделия от кожа
3. Изработване на накити
4. Изработване на изделия от ковано желязо
5. Художествено леене
6. Звънчарство
7. Ножарство
8. Изработване и ремонт на старинно оръжие
9. Везбарство
10. Художествено плетиво
11. Изработване на национални кукли
12. Изработване на художествена керамика
13. Грънчарство
14. Художествена обработка на дърво и дърворезба
15. Изработване на художествени тъкани
16. Гайтанджийство
17. Изработване на национални костюми
18. Изработване и ремонт на български народни музикални инструменти
19. Художествена обработка на камък
20. Бакърджийство (медникарство)
21. Изработване на дървени съдове и предмети за бита, копаничарство
22. Ръчно килимарство
II. Други
23. Леярство на камбани
24. Изработване на стъклени изделия чрез духане на стъкло
25. Рисуване и гравиране върху стъкло
26. Ръчно книговезване
27. Изработване и ремонт на съвременни музикални инструменти и аксесоари за тях
28. Изработване и ремонт на изделия от мед (бакър) и сплавите й
29. Часовникарство
30. Гравьорство
31. Изработване на камини, кахлени печки
32. Изработване на елементи и монтаж на облицовки на стрехи
33. Покривни работи – редене на керемиди, поставяне на улуци, изграждане на комини
34. Коминочистене
35. Тенекеджийство
36. Калайджийство
37. Ковачество
38. Изграждане на кладенци
39. Каменоделство
40. Точиларство
41. Ключарство
42. Бъчварство
43. Коларство
44. Кошничарство, изработване на рогозки и метли
45. Тъкачество (платно, аби, пътеки, черги, китеници и сродни) и мутафчийство
46. Седларство и сарачество
47. Обущарство
48. Шапкарство
49. Въжарство
50. Производство на боза (бозаджийство) и шекерджийство, производство на изделия от захарен сироп
51. Вулканизация
52. Поправка на велосипеди
53. Шивашки услуги
54. Тапицерство
55. Ръчна изработка и ремонт на мебели
56. Ръчна изработка на табели и реклами
57. Фризьорство

Ако сте самоосигуряващо се лице и не извършвате дейност, която я има в списъка, може да издавате фактури без касов апарат (при плащане в брой).


Физическите лица, които са регистрирани по ЗДДС са задължени да издават фактура. Касов апарат не се изисква (ако не са търговци).

Дори и когато не са регистрирани по БУЛСТАТ (самоосигуряващи се), но са регистрирани по ЗДДС, са задължени да издават фактура.


. След като въпросното физическо лице е данъчно задължено и има регистрация за целите на ДДС, то трябва да документира извършената от него доставка с издаването на фактура, притежаваща реквизитите по чл. 114, ал. 1 от ЗДДС.

Източник Данъци Tita.bg
 
От: Как да давам фактури ?

По Банка признавате всички приходи :) аз не искам да давам на държавата нищо повече от уважението ми. Касовият апарат ви е пръв приятел - една добра счетоводна къща/счетоводителка и на всеки 15-20 дни баланс на ДДС-то ви дават гаранция, че никакъв филтър на НАП няма да ви хване.

Не ме разбирайте погрешно - но все пак ако видите кои ниши в търговията са най-големите ДДС дарители-приходи-вносители ще осъзнаете и далаверата на Държавата спрямо търговията.

После защо Полски - Румънски - Германски сайтове навлизат в България чрез .BG домейни и почват да правят пазара с 5% марж в печалбата - вместо 40% или 60%.
 

Горе