Как да изкарвам пари от YouTube и Patreon легално.

PaigeAP

New Member
Надявам се някой тук да може да помогне,защото ми писна вече и никъде не можах да намеря информация.

Искам да изкарвам пари през Patreon. Може ли някой да ми обясни какво трябва да направя за да ги изкарвам тези пари легално?

Доколкото разбрах трябва да се регистрирам като самоусигоряващо се лице.(поправете ме ако греша)

(http://2plus2.bg/articles/130-kak-da-se-registrirame-kato-samoosiguriavashto-se-lice)
^Тук прочетох че в Агенцията по вписванията трябва да се регистрирам в регистъра БУЛСТАТ. Необходими документи за регистрация в регистър БУЛСТАТ:

оригинал и копие от дипломи или сертификати за професионален курс. Ако нямате диплома или сертификат е възможно да ви бъде отказана регистрация.

Аз нямам диплома за висше,а ще завърша средно тази година.

Имам три въпроса.

1.Трябва ли,възможно ли е и как да се регистрирам?

2.Има ли смисъл да се регистрирам след като ще трябва да плащам 100+лв месечно осигуровки, а в първите няколко месеца едва ли ще изкарвам толкова пари?

3.Има ли изобщо някакъв начин да изкарвам пари от Patreon в БГ?
 
Последно редактирано:
Обясни малко по- подробно, какво правиш, но шанса да изкараш пари от там в БГ е нулев.
 
Регваш се тук Patreon и не се занимавай с друго. Забрави за фирми и др. глупости на този етап. Минаваш в сивият сектор, никой нищо няма да ти каже. Най-важното е да намериш начин някой да ти дари пари за твоята кауза.
 
Проблема не ми е дали ще има хора които да даряват пари. Ще се насоча към англо-говорящите потребители така че най вероятно ще има.
Но искам да ги изкарвам легално, а не НАП да дойде и да ми иска осигуровки и данъци за тия пари.
 
Последно редактирано:
Щом искаш да си легален ще си плащаш като поп на държавата. Правиш си фирма ЕТ като най-евтино след това си приготвяш по 108лв. на месец за да се самоосигуряваш щото ще си управител и работник едновременно и после като решиш да прибереш няколколкото лева ще трябва да си плащаш данък на края на годината/ началото на следващата демек ддс-то. Сега сметни дали има сми да си легален! Колко бизнеса тук са легални, има една фирма а зад нея 15 други неща не се занимавай от опит ти го казвам, опитах с легалните истории и държавата ме наеба здраво като ми каза дай ми пари 108лв. ...

аз:ама чакай аз съм нов не съм изкарал още пари .....
държавата: не ме интересува ще си плащаш

аз: ама то и на банката трябва да платя за да имам сметка на фирмата оп и там 40-80 лв.
държавата: а сега до края на на март месец да си платиш данък на парите.

аз:ем то аз съм на -мноого
държавата:е не може да фалираш нямаш пари! Сега ще си плащаш и за това.


Иначе казано, не се занимавай с фирма да си правиш все плащаш, освен ако не е печеливш бизнеса но в твоя случай не е. Мисля, че ти трябват 21 навършени за да направиш фирма.

Успех.
 
@rutera какво ЕТ? Това че за теб другите са криви не значи, че при всички е така.

@PaigeAP вариантите са ти поне 2:

1. Самоосигуряващо се лице
Важи ако: извършват професионална дейност на свой риск и за своя сметка. Такива са например дейци на науката, културата, образованието, архитекти, икономисти, инженери, журналисти и други физически лица, упражняващи свободна професия, регистрирани с ЕИК по регистър БУЛСТАТ.

2. Регистрираш едно ЕООД
Като тук проблема ще ти е ако получаваш доходи от страни от ЕС, задължителна регистрация по ДДС.

Най-добре обаче е плати си за една консултация със счетоводител да ти се изяснят нещата.
 
PaigeAP
Интересно ми е все пак с какво ще се занимаваш, може пък аз да съм ти първия дарител. :)
 
@rutera какво ЕТ? Това че за теб другите са криви не значи, че при всички е така.

@PaigeAP вариантите са ти поне 2:

1. Самоосигуряващо се лице
Важи ако: извършват професионална дейност на свой риск и за своя сметка. Такива са например дейци на науката, културата, образованието, архитекти, икономисти, инженери, журналисти и други физически лица, упражняващи свободна професия, регистрирани с ЕИК по регистър БУЛСТАТ.

2. Регистрираш едно ЕООД
Като тук проблема ще ти е ако получаваш доходи от страни от ЕС, задължителна регистрация по ДДС.

Най-добре обаче е плати си за една консултация със счетоводител да ти се изяснят нещата.

Да това го разбрах.

Проблема е че за регистрация като самоосигуряващо се лице ми трябва диплома за професионален курс или договор, а нямам нито едно двете.А и дори и да ги имах в първите месеци едва ли ще изкарвам достатъчно а искат да плащам 100+ осигуровки и не ми се иска да попадна в тази ситуация

аз:ама чакай аз съм нова не съм изкарала още пари .....
държавата: не ме интересува ще си плащаш

Едва ли варианта за ЕООД е по-добър.Доколкото знам пак ще трябва да дам куп пари всеки месец независимо колко изкарвам.

Ще супер ако някой може да ми даде съвет или да ми обясни какво да направя.
 
Последно редактирано:
PaigeAP
Интересно ми е все пак с какво ще се занимаваш, може пък аз да съм ти първия дарител. :)

С няколко неща.
Като за начало смятам да пиша новели или кратки истории(имам 2 готови глави) искам да си направя YouTube канал където да качвам ревюта и реакции на телевизионни серияли и филми и друг канал за Gameplay видеа. Но не искам да използвам реклами заради демонетизацията,а и голяма част от потребителите използват Adblock.

Само чакам да завърша училище след 4 месеца и веднага започвам но исках да се оправя с всичките тия легални глупости преди да започна но явно няма да мога.
 
  • Like
Реакции: colF
С няколко неща.
Като за начало смятам да пиша новели или кратки истории(имам 2 готови глави) искам да си направя YouTube канал където да качвам ревюта и реакции на телевизионни серияли и филми и друг канал за Gameplay видеа. Но не искам да използвам реклами заради демонетизацията,а и голяма част от потребителите използват Adblock.

Само чакам да завърша училище след 4 месеца и веднага започвам но исках да се оправя с всичките тия легални глупости преди да започна но явно няма да мога.

Звучи добре, като идея. Имай предвид, че ще трябва да правиш допълнителен контент за дарителите ти (поне е препоръчително). Съвета ми е да не започваш два канала отначало, развий първо единия, ще ти е по-лесно после. Друго - не се изхвърляй да слагаш по 20$ като опция за дарения(поне отначало). Нещо като 2$-6$-8$, като три отделни опции звучи най-приемливо, като за България(българинът не е свикнал да дава пари за подобни неща). Ще ти е много трудно, ще ти трябва много постоянство, възможно е първите 4-5-6 месеца, дори година, резултата, който виждаш да не е задоволителен. Важно е да не се отказваш, бъди постоянен, старателен и нещата ще се случат. За сега не ги мисли тия неща с фирми и т.н. Това е от мен, ако се сетя нещо друго, ще пиша пак. Успех!

Едит: Извинявай, че в мъжки пол, пиша по инерция.
 
Звучи добре, като идея. Имай предвид, че ще трябва да правиш допълнителен контент за дарителите ти (поне е препоръчително). Съвета ми е да не започваш два канала отначало, развий първо единия, ще ти е по-лесно после. Друго - не се изхвърляй да слагаш по 20$ като опция за дарения(поне отначало). Нещо като 2$-6$-8$, като три отделни опции звучи най-приемливо, като за България(българинът не е свикнал да дава пари за подобни неща). Ще ти е много трудно, ще ти трябва много постоянство, възможно е първите 4-5-6 месеца, дори година, резултата, който виждаш да не е задоволителен. Важно е да не се отказваш, бъди постоянен, старателен и нещата ще се случат. За сега не ги мисли тия неща с фирми и т.н. Това е от мен, ако се сетя нещо друго, ще пиша пак. Успех!

Едит: Извинявай, че в мъжки пол, пиша по инерция.

А можеш ли да ме посъветваш в коя банка да си отворя сметка?
 

Горе