Как да инсталираме Linux просто и лесно? Без DVD, USB & Internet

Как да инсталираме Linux максимално просто и лесно? Без DVD, USB & Internet!
Бях обещал да напиша как става това. Някои може би го знаят, но аз, докато търсех информация как да инсталираме Linux, не срещнах този метод - инсталация на Linux без DVD, USB & Internet.
Първоначално си инсталирах Linux на USB флашка, за да го разгледам. Зареди се десктопа и го изключих, тъй като бях твърдо решил вече да си инсталирам Linux Mint.
Избрах Linux Mint 13 "Maya", заради LTS - Long Term Support, с десктоп среда Mate. Защото четох, че десктоп среда Cinnamon все още е доста нова, за разлика от Mate, и показва проблеми.
Свалих iso файла на Linux Mint 13 Maya от Telepoint и го записах като Image на DVD. По ред причини започнах инсталацията след няколко дни. Оказа се, че компютъра не иска да се стартира (boot-не) от DVD диска. Реших, че нещо съм объркал с DVD-то и записах нов диск, като внимавах много.
Уви, същата история!
Ядосан, изтеглих един Уиндоус 7, 64 бита, легитимен, записах го на DVD като Image и опитах да го инсталираме, като исках да преинсталирам настоящия Windous 7, 32 bit, Ultimate edition, който е с неясен произход. Отново неуспех със стартирането на компютъра от DVD диск.
Реших да си върна Windous XP и да си спомня по някой син екран, но пък с работещи всички програми. Той се събира културно на CD, компютъра се стартира и инсталиращата програма започна да си качва нужните файлове за инсталация. Но ядец! При започването на инсталацията - син екран. Бях забравил, че компютъра ми е със SATA диск. Изпратиха ми друг Windous XP, който уж бил точно за компютри със SATA дискове. И при него бе същата работа.
Като обмислих внимателно нещата, реших да потърся програма за емулиране на DVD. Изтеглих първата ми попаднала, като не разчитах особено на успех, защото доста такива програми не са сработвали при мен. Но тази сработи. Програмата е WinCDEmu-3.6 - прекрасен емулатор на DVD под Windous.
Подготвих за Линукса нов, трети дял, като намалих C: чрез Hiren's BootCD 15.0. Partition програмата си инсталира цял мини Линукс, като дори се свърза с Интернет.
Първата ми грешка бе, че форматирах дяла под ext4. Когато после стартирах Windous и емулатора на DVD WinCDEmu-3.6, бозата не виждаше дяла и не можех да инсталирам Linux на подготвения дял.
Втората ми грешка бе, че не приготвих място на диска за виртуалната памет на Linux. На някои места препоръчват виртуалната памет за Linux да бъде 3 пъти RAM паметта на компютъра.

От тук нататък е лесно - Linux можем да инсталираме без DVD, USB & Internet. Под Windous се стартира емулатора на DVD - WinCDEmu-3.6, цъка се върху иконата на iso файла на Linux, и инсталацията протича безупречно. Не се притеснявайте от червения Х, когато ви се появи екрана на Линукс, в който пише, че трябва да имате iso файла на Linux и връзка с Internet! Не ви трябва Internet - инсталатора си чете iso файла, който е на хард диска и си тегли каквото му трябва.

Важно условие!!!
iso файла не трябва да бъде на дяла, на който ще инсталирате Linux! :p

От мен пожелания за лека работа след като сте инсталирали максимално просто и лесно Linux без DVD, USB & Internet.
 
От: Как да инсталираме Linux просто и лесно? Без DVD, USB & Internet

Как да инсталираме Linux максимално просто и лесно? Без DVD, USB & Internet! Бях обещал да напиша как става това. Някои може би го знаят, но аз, докато търсех информация как да инсталираме Linux, не срещнах този метод - инсталация на Linux без DVD, USB & Internet. Първоначално си инсталирах Linux на USB флашка, за да го разгледам. Зареди се десктопа и го изключих, тъй като бях твърдо решил вече да си инсталирам Linux Mint. Избрах Linux Mint 13 "Maya", заради LTS - Long Term Support, с десктоп среда Mate. Защото четох, че десктоп среда Cinnamon все още е доста нова, за разлика от Mate, и показва проблеми. Свалих iso файла на Linux Mint 13 Maya от Telepoint и го записах като Image на DVD. По ред причини започнах инсталацията след няколко дни. Оказа се, че компютъра не иска да се стартира (boot-не) от DVD диска. Реших, че нещо съм объркал с DVD-то и записах нов диск, като внимавах много. Уви, същата история! Ядосан, изтеглих един Уиндоус 7, 64 бита, легитимен, записах го на DVD като Image и опитах да го инсталираме, като исках да преинсталирам настоящия Windous 7, 32 bit, Ultimate edition, който е с неясен произход. Отново неуспех със стартирането на компютъра от DVD диск. Реших да си върна Windous XP и да си спомня по някой син екран, но пък с работещи всички програми. Той се събира културно на CD, компютъра се стартира и инсталиращата програма започна да си качва нужните файлове за инсталация. Но ядец! При започването на инсталацията - син екран. Бях забравил, че компютъра ми е със SATA диск. Изпратиха ми друг Windous XP, който уж бил точно за компютри със SATA дискове. И при него бе същата работа. Като обмислих внимателно нещата, реших да потърся програма за емулиране на DVD. Изтеглих първата ми попаднала, като не разчитах особено на успех, защото доста такива програми не са сработвали при мен. Но тази сработи. Програмата е WinCDEmu-3.6 - прекрасен емулатор на DVD под Windous. Подготвих за Линукса нов, трети дял, като намалих C: чрез Hiren's BootCD 15.0. Partition програмата си инсталира цял мини Линукс, като дори се свърза с Интернет. Първата ми грешка бе, че форматирах дяла под ext4. Когато после стартирах Windous и емулатора на DVD WinCDEmu-3.6, бозата не виждаше дяла и не можех да инсталирам Linux на подготвения дял. Втората ми грешка бе, че не приготвих място на диска за виртуалната памет на Linux. На някои места препоръчват виртуалната памет за Linux да бъде 3 пъти RAM паметта на компютъра. От тук нататък е лесно - Linux можем да инсталираме без DVD, USB & Internet. Под Windous се стартира емулатора на DVD - WinCDEmu-3.6, цъка се върху иконата на iso файла на Linux, и инсталацията протича безупречно. Не се притеснявайте от червения Х, когато ви се появи екрана на Линукс, в който пише, че трябва да имате iso файла на Linux и връзка с Internet! Не ви трябва Internet - инсталатора си чете iso файла, който е на хард диска и си тегли каквото му трябва. Важно условие!!! iso файла не трябва да бъде на дяла, на който ще инсталирате Linux! :p От мен пожелания за лека работа след като сте инсталирали максимално просто и лесно Linux без DVD, USB & Internet.
Колко труд и ядове само заради едно заминаващо DVD устройство(ако правилно си му задал да boot-не от диска) :) При работещ хардуер инсталацията на Линукс и Уиндоус протича елементарно. Вече дали ще му направиш ДЯЛОВЕТЕ ръчно(голяма глупост е да сложиш целия линукс на един единствен дял) или ще се използва AUTO функцията на инсталатора е въпрос на личен избор... Отделно според мен Mint е един от най-бъгавите Линукси които може да се намери, дали заради "уиндоус" графичната среда или не е друг въпрос. Но пред него предпочитам изкривеното Ubuntu :) Поне след всеки ъпдейт не се занимаваш да му оправяш омазванията...
 

Горе