Как да купиш любимата си акция на по-евтина от текущата цена?

metaverse

Well-Known Member
Това е може би последната тема, която ще отворя що се отнася акции и инвестиции. Вече ще знаеш почти всичко, което знам и аз. ;)

Можеш да купиш акции в любимата си компания на по-ниска цена от текущата и в същото време да получаваш допълнителен доход. Нека обясня.

Стратегията се нарича Cash Secured Put и отново е свързана с продаване на опции. Дохода се изразява в премиум.

Стратегията може да се комбинира с другите, които съм споделял, a обединената версия се превръща в колелото (the wheel) - cash secured put + covered call.

Какво представлява?​

- трябва ти капитал за 100 дяла/акции.
- продаваш PUT опция.
- получаваш доход.
- чакаш опцията да изтече.

Нужен капитал​

Трябват ти достатъчно пари за 100 акции. Например към днешна дата за да купиш 100 бройки в:
- $SOFI са ти нужни около $600.
- за $QQQ ше ти трябват около $30,400.

Как да купиш тези акции с по-малко пари и в същото време да получиш допълнителен доход?

Продаваш PUT​

При Cash Secured Put един вид правиш заявка, че ще купиш 100 акции на ПО-НИСКА цена. При продажбата на PUT опцията избираш страйк (цена) по-надолу от сегашната.
Ако при изтичане на контракта акцията падне ПОД този страйк си задължен да купиш акциите.

Получаваш премиум (доход)​

Например за $QQQ.

Пиша поста в извън пазарните часове и реалната доходност ще е по-ниска (опциите не са обновени за изминалия уикенд), но все тая логиката е същата.

- Днес цената е $304.
- Цената със страйк $300 за 28-ми септември (1 месец напред) е около $7.98
- Т.е. ще получиш $1198 [(100*7.98)+400] срещу $30,000, което прави 3.99% на месец или 47.88% на годишна база върху капитал.

Чакаш контракта да изтече​

Какви са потенциалните изходи?
1. QQQ е под или на $300 на 28-ми септември - трябва да купиш 100 акции на $300.
2. QQQ остава над $300 - задържаш премиума и не си длъжен да купуваш акциите.
3. QQQ отива много нагоре и би бил в по-добра ситуация ако просто беше купил акциите.

И в 3-те примера премиума си остава за теб. Ако нямаш против да притежаваш акциите дори да падне много надолу за теб всъщност няма голямо значение, защото така или иначе щеше да ги купиш на текущата цена.

Бележка: ако купуваш с идеята да инвестираш в любима компания тази стратегия е много добра, защото ти позволява да се възползваш от спадове.
 

Горе